تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > معرفی کشور ازبکستان
تور اروپا - سرزمین میترا
املاک کوهک
تبلیغات اینترنتی

معرفی کشور ازبکستان

introduction-of-uzbekistan-country(3)

اطلاعات کلی :

اسم کشور : ازبکستان

پایتخت : تاشکند

جمعیت : ۲۶,۴۱۰,۴۱۶ تفر (July 2004 est.)

زبان رسمی : ازبکی، روسی ،تاجیکی

واحد پول : ثوم کوپن یا Uzbekistani sum

جغرافیا ازبکستان :

غرب ازبکستان پست و عمدتا بیابانی است. کوههای تین شان و دره فراغانه است. رودهای مهم: آمودریا، کارادریا. بلندترین نقطه: قله بانووکا، ۴۴۸۸ متر.  آب و هوا: ازبکستان آب و هوای گرم و تنوع دمایی دارد که مشخصه آن تابستانهای داغ و بارندگی کم است. تنها در کوهها بیش از ۵۰۰ میلی متر باران در سال می‌بارد.

introduction-of-uzbekistan-country(4)

تاریخ معاصر ازبکستان :

ازبکها تا قبل از تابع شدن خانها یبخارا و خیوه به تزار روسیه (طی ۱۸۶۸ تا ۱۸۷۳) تحت سلطه روسیه نرفتند. پس از انقلاب روسیه، شورش باسمه چی (۱۹۱۸ تا ۱۹۲۲) در برابر حکومت شوروی مقاومت کردند، ولیخانها سرانجام سرنگون شدند (۱۹۲۰) و جمهوری شوروی برقرار شد (۱۹۲۳ تا ۱۹۲۴)/ ازبکستان هنگامی که مرزبندیهای آسیانه میانه شوروی تجدید سازمان یافت و در ۱۹۲۴ ایجاد شد. به دنبال کودتای فرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (سپتامبر ۱۹۹۱) اعلام استقلال کرد و پس از انحلال شوروی (دسامبر ۱۹۹۱) از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد.

اقتصاد ازبکستان :

تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۵/۶۴میلیارد دلار است. رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی ۵/۹ درصد بود. ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار وزارت کار این کشور نرخ بیکاری در ازبکستان هشت دهم درصد است و به علاوه ۲۰ درصد نیز جویای کار هستند.

۳۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در این کشور به طور رسمی ۳/۱۲ درصد اعلام شد.

محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه (۸/۲۳ ردصد)، لهستان (۷/۱۱ درصد)، چین (۴/۱۰ درصد)، ترکیه (۷/۷ درصد)، قزاقستان (۹/۵ درصد)، اوکراین (۷/۴ درصد) و بنگلادش (۳/۴ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و فلزات آهنی و غیرآهنی است که از کشورهای روسیه (۸/۲۷ درصد)، کره جنوبی (۲/۱۵درصد)، چین (۴/۱۰ درصد)، قزاقستان (۳/۷درصد)، آلمان (۱/۷ درصد)، اوکراین (۸/۴درصد) و ترکیه (۵/۴ درصد) وارد می‌شود.

introduction-of-uzbekistan-country

سیاست ازبکستان :

در ازبکستان، رئیس دولت نخست وزیر است که رئیس جمهور او را انتخاب می‌کند. بر اساس قانون اساسی ازبکستان رئیس جمهور باید با رای مردم برای دوره‌ای هفت ساله (قابل تمدید برای دور دوم) انتخاب شود.شورای عالی قانون‌گذاری در این کشور ۱۰۰ کرسی دارد که ۸۴ نماینده آن با رای مردم و ۱۶ نماینده به انتخاب رئیس جمهور برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.مجلس ملی این کشور ۱۲۰ کرسی دارد که نمایندگانش با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شوند.

مردم ازبکستان :

جمعیت این کشور حدود ۲۸ میلیون و ۲۶۸ هزار نفر با میانگین سنی ۲۳ سال است. امید به زندگی برای زنان ۶۹ و برای مردان ۶۲ سال است.

۸۰ درصد از مردم آن ازبک، ۵.۵ درصد روس و ۵ درصد تاجیک هستند. ۸۸ درصد از مردم ازبکستان مسلمان هستند که اغلب آنها پیرو مذهب شیعه‌اند. زبان رسمی این کشور ازبکی است.

introduction-of-uzbekistan-country(1)

Uzbek women selling bread in Urgut Sunday market, Uzbekistan

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=98521
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بهترین مکان های دیدنی و تفریحی دنیا

  دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم سراسر از شگفتی است:جنگل ها، بیابان ها، …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.