تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > جهانگردی > آشنایی با کشور آرژانتین
ثبت نام لاتاری96

آشنایی با کشور آرژانتین

argentina country introduction2 آشنایی با کشور آرژانتین
جغرافیا کشور آرژانتین

آسمونی : کشور آرژانتین دارای بیش از سی و سه میلیون نفر جمعیت است پایتخت آن بوئنوس آیرس است.
این کشور با توجه به وسعت طول خاک، دارای آب و هوای متنوعی است.چنانکه در شمال آن،جنگلهای انبوه و علفزار های وسیع و ،در جنوب آن ،بیابان های سرد و یخزده قرار دارد.
به دلیل حاصلخیز بودن خاک این کشور و رواج کشاورزی و دامپروری،بالغ بر ۶۰ درصد صادرات آرژانتین را گندم، جو، ذرت، نیشکر و گوشت گاو تشکیل میدهد .

argentina country introduction1 آشنایی با کشور آرژانتین
رشته کوههای آند مانند سد ناهمواری در امتداد مرز شیلی قرار دارد. در جنوب رود کلرادو ناحیه پاتاگونی قرار دارد که هر چند بخش عمده ای از آن نیمه بیابانی است با این حال مرتع مهمی تلقی میشود.
نزدیک به ۸۰% از جمعیت در منطقه پامپاس زندگی میکنند که مزارع آن یکی از پر تولید کننده ترین مناطق کشاورزی دنیا را تشکیل میدهد. جلگه های نیمه استوایی شمال شرقی آرژانتین بخشی از چمنزار گران چاکو و جنگلهای استوایی را در بر دارد.
رودهای مهم: پارانا، کلرادو، نگرو، سالدو، چوبوت.
بلندترین نقطه: قله آکونکاگوا ۶۹۶۰ متر.argentina country introduction3 آشنایی با کشور آرژانتین

 آب و هوای آرژانتین

این کشور در امتداد عرض جغرافیایی ۳۰ درجه قرارگرفته و با توجه به وسعت طول خاک، دارای آب و هوای متنوعی است. چنانکه، در شمال آن، جنگلهای انبوه و علفزارهای وسیع، و در جنوب آن، بیابان های سرد و یخزده قرار دارد. به دلیل حاصلخیز بودن خاک این کشور و رواج کشاورزی و دامپروری، بالغ بر ۶۰ درصد صادرات آرژانتین را گندم – جو- ذرت – نیشکر و گوشت گاو تشکیل می دهد. از صنایع مهم و فعال این کشور، صنایع غذایی و شیمیایی و صنایع سنگین می باشند. منابع تأمین انرژی در آرژانتین، عمدتاً از زغال سنک، نیروگاه های اتمی و نیروگاه های آبی تشکیل می شوند.
بیشتر آرژانتین آب و هوای معتدل ملایمی دارد، هر چند جنوب خنک تر و شمال شرق نیمه استوایی است، کوههای بلندتر آند آب و هوایی نیمه قطبی دارد. میزان بارندگی در کوههای آند و شمال شرقی دور سنگین است، ولی به سمت جنوب و جنوب غربی کاهش مییابد.

argentina country introduction5 آشنایی با کشور آرژانتین

 اقتصاد آرژانتین

آرژانتین یکی از عمده ترین تولیدکنندگان گوشت گاو و گوسفند، پشم، گندم و در جهان است. در ناحیه پامپاس غلات تولید میشود، در حالی که میوه و انگور از محصولات مهم شمال غرب کشور به حساب میآید.
بیش از نیمی از مساحت آرژانتین را مراتع تشکیل میدهد که در ناحیه پامپاس گاو گوشتی و در پاتاگونی گوسفند پرورش مییابد. با وجود این، صنایع تولید (شامل مواد شیمیایی، فولاد، سیمان، کاغذ، خمیر کاغذ، منسوجات) هم اکنون بزرگترین سهم را در اقتصاد داراست.
نابع تامین انرژی عمدتا ذغال سنگ‌، نیروگاههای اتمی و نیروگاههای آبی تشکیل میدهند.
این کشور از نظر منابع طبیعی من جمله نفت، گاز طبیعی، سنگ آهن و فلزات کمیاب غنی است و امکان بالقوه زیادی برای تولید نیروی هیدروالکتریک دارد.
آرژانتین فوق العاده خودکفاست، با وجود این، موقعیتش به عنوان قدرتی اقتصادی به دلیل بی ثباتی سیاسی و میزان بالای تورم نزول کرده است. با این حال اصاحات مالی دهه۱۹۹۰ چشم انداز اقتصادی را بهبود بخشیده است.

argentina country introduction4 آشنایی با کشور آرژانتین

 سیاست آرژانتین

از نظر سیاسی نیز به این کشور طی سال‌های حاکمیت نظامیان، از 1976 تا 1983 آسیب‌های فراوان وارد شده است. در فاصله این سال‌ها ده‌ها هزار نفر از مردم آرژانتین در نبرد‌های موسوم به جنگ کثیف کشته شده‌اند. اجساد بسیاری از افراد  ربوده و یا ناپدید شده در این سال‌ها نیز هرگز پیدا نشد.

argentina country introduction آشنایی با کشور آرژانتین

 تاریخ معاصر آرژانتین

از ۱۸۸۰، مهاجرت اروپائیان در مقیاسی بزرگ و سرمایه گذاری بریتانیا در آرژانیتن، مستعمره سابق اسپانیا، به شکوفایی توسعه اقتصادی کمک کرد. ترقی روزافزون به دلیل «رکود بزرگ اقتصادی» به پایان رسید و در ۱۹۳۰ دوران دراز مدت حکومت قانونی، با کودتایی نظامی گسیخته شد. در ۱۹۴۶ خوان پرون (۱۸۹۵ تا ۱۹۷۴)، رهبر مردمی، با پشتیبانی اتحادیهها به قدرت رسید. اوا، همسر وی، شخص قوی و محبوبی بود و پس از مرگش در ۱۹۵۵ پرون به خاطر سیاستهای ناموفق اقتصادیاش و مخالفتش با نفوذ روحانیون در ۱۹۵۵ از قدرت برکنار شدند.
دولتهای غیر نظامی بعدی از تسلط بر تورم سرکش عاجز بودند، و نظامیان بار دیگر از ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۳ قدرت را در دست گرفتند. دوران بی ثبات حکومت غیر نظامی از ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۶ شامل ریاست جمهوری مجدد و کوتاه پرون بود. عمیقتر شدن بحران اقتصادی منجر به کودتایی دیگر گشت. گروه نظامی که در ۱۹۷۶ کنترل را در دست گرفت به خاطر بازداشت و ناپدید شدن هزاران مخالف رژیم مورد اعتراض بین المللی قرار گرفت. در آوریل ۱۹۸۲، ژنرال گالتیاری دستور اشغال جزایر فالکلند و توابعش را داد.
این جزایر از دیر باز مورد ادعای آرژانتین بوده است. در ژوئن ۱۹۸۲ نیروی اعزامی بریتانیا جزایر را بازپس رفت و گالتیاری استعفا کرد. حکومت قانونی تحت رهبری پرزیدنت رائول آلفونسین بار دیگر در ۱۹۸۳ برقرار شد.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=62948
loading...
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  کشور سنگاپور

  سنگاپور در سال ۱۹۶۵ مستقل شد و تا پیش از این تاریخ، مستعمره‌ی بریتانیا بود. …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی