تازه های آسمونی
خانه > گردشگری > آداب، رسوم، فرهنگ > آداب و رسوم پختن آش پشت پا
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

آداب و رسوم پختن آش پشت پا

draw-soup-behind-the-foot

آش پشت پا نام گونه‌ای آش و سنتی ایرانی بین عامه است به این ترتیب که خانوادهٔ شخص مسافر، سرباز و … سه روز پس از رفتن او این آش را می‌پزند و به خویشاوندان، همسایگان و یا فقیران می‌دهند و اعتقاد دارند برای مسافر شگون می‌آورد. به آئین و رسم پختن آش پشت پا، «پشت پاپزان» گفته می‌شود. با آسمونی همراه باشید

این آش اغلب از حبوبات و سبزیجات مرسوم آش به همراه ادویه و معمولا کشک تهیه می‌شود.

بدرقه کردن زائران

یکی دیگر از آدابی که تقریبا امروزه نیز رعایت می‌شود مراسم بدرقه کردن زائران است که این بدرقه معمولا با رد کردن زائران از زیر آب و قرآن توسط دوستان و آشنایان صورت می‌گیرد، تا قرآن در سفر محافظ زائران باشد و زائر هنگام بوسیدن قرآن پولی را تحت عنوان صدقه برای دادن به فقرا کنار می‌گذارد تا بلاهایی که در سفر ممکن است به سراغ او بیاید از او دور شود، همچنین دوستان و آشنایان زائر آب موجود در کاسه را پشت سر زائر می‌ریزند تا صحیح و سالم از مسافرت برگردد.

آش پشت پا

آش پشت پا یکی از غذاهایی است که واقعا خوردن دارد. این آش تقریبا یک هفته پس از رفتن زائر با جمع شدن اقوام و فامیل‌ها کنار هم و با یاد کردن از صفات نیک و پسندیده کسی که در زیارت است پخته شده و معمولا علاوه بر اعضای فامیل بین همسایگان محله نیز پخش می‌شود.

جای خالی می‌دهیم، سوغاتی می‌گیریم

یکی از رسومی که با سوغاتی رابطه مستقیم دارد، بردن «جای خالی» است. از قدیم رسم بوده است که دوستان، آشنایان زائر کادویی را تحت عنوان جای خالی به منزل زائریا مسافر می‌بردند تا یاد او را زنده کنند و زائری که در سفر بود نیز کالایی را تحت عنوان یادبود برای کسانی که برایش جای خالی آورده بودند تهیه می‌کرد.

این سوغاتی‌ها معمولا از قبل قابل پیش بینی بود؛ مثلا کسی که به قم سفر می کرد معمولا از سوغات معروف شهر، یعنی سوهان برای دادن سوغات استفاده می‌کرد.

نشستن زوار در خانه

زائری که از خانه خدا و یا زیارت بر می گردد، معمولا به مدت سه روز از صبح تا شب در منزل می‌نشیند تا تمامی اقوام دوستان و آشنایان برای عرض زیارت قبول به خانه زائر بیایند و زائر نیز از فضایل و دیدنی‌های سفر برای آنها تعریف کند.

برخی از زوار در این سه روز پذیرائی مفصلی به صورت ناهار و شام نیز از اقوام انجام می‌دهند که در گذشته معمولا با غذاهای سنتی مثل آبگوشت، … از اقوام پذیرائی می‌کردند، ولی امروزه به دلیل بالارفتن سطح زندگی‌ها با غذاهایی مثل چلومرغ، چلوکباب، جوجه کباب و… از دوستان و آشنایان پذیرائی می‌کنند.

 • همچنین ببینید:

طرز تهیه آش پشت پا

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 1٫67 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=83444
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آداب روزهای آخر سال میلادی

  مردم جهان همیشه برای سال جدیدی که در پیش رو دارند برنامه ریزی می‌کنند و …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.