تازه های آسمونی
صفحه اصلی > گردشگری > آداب و رسوم > شکستن تخم مرغ برای دفع چشم نظر

شکستن تخم مرغ برای دفع چشم نظر

break-the-eggs-avoid-eye

آسمونی : همه ما شنیده یا دیده ایم که چشم زخم باعث درد یا بیماری یا حتی مرگ افرادی در اطرافیان ما شده است.

قدیمی‌ها خیلی به چشم و چشم‌زخم و شورچشمی اعتقاد دارند و رسم‌هایی دارند برای دفع چشم‌زخم که یکی‌ از آنها «تخم مرغ شکستن» است.

ایده‌ی این مراسم آن است که تخم مرغ بطور عادی با فشار دو انگشت نمی‌شکند و چیزی که باعث شکسته شدن تخم مرغ می‌شود، نیروی چشم فرد شورچشم است که از نظرخورده به تخم مرغ منتقل می‌شود.

تخم مرغ شکستن برای دفع چشم زخم

 شرح آن بدین ترتیب می باشد که تخم مرغی را برداشته و سر تخم مرغ را به اسم مادر و ته ان را به اسم پدر و نشانی که معمولا یک خط و یا یک دایره بود، می گذاشتند و آنگاه اسامی کسانی را که فکر می کردند ممکن است شخص را چشم زده باشد.

مانند همسایه دست راستی، همسایه دست چپی، عمه خانم و خاله خانم و غیره را نام برده و به نیت هر کدام از آنها هم یک علامت روی تخم مرغ می گذاشتند.

پس از آن یکی از لباس های چرک شخص را برداشته، تخم مرغ را همراه قدری نمک و ذغال در میان آن قرار می دادند. پس از آن سکه ای را از جهت ضخامتش روی تخم مرغ می گذاشتند به طوری که انگشت شست روی سکه باشد و توسط آن فشاری به تخم مرغ وارد می آوردند.

این کار را ادامه می دادند تا سرانجام تخم مرغ بشکند و در هنگام شکستن اسم هر کسی که برده شده معلوم می شد که او شخص را چشم زده بود و پس از انجام این اعمال کمی از زرده تخم مرغ را به کف پا و سر شخص می مالیدند و آن سکه را هم نگاه داشته به فقیری می دادند و به این ترتیب فرد خاطی پیدا می شد و شخص نیز از شر چشم زخم راحت می گشت.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=84833
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

آداب و رسوم مسلمانان در روز عید سعید فطر

عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از …

3 نظرات

 1. حقیقت داره

 2. ناشناس

  با اینکه بنده ادم خرافاتی نیستم ولی این روش رو بارها دیدم به چشم که روی افراد مختلف به صورت آنی جواب داده و انواع مشکلات (مرض ها) رو حل کرده.
  افرادی که به این روش اعتقاد ندارند، یا درست پیاده نکردند و یا تا به حال اصلا پیاده نکردند و فقط به خاطر روشن فکری و اینکه به خرافات اعتقاد ندارند چشم بسته می گن این چیزا الکیه و …
  بنده هم یک جوون 25 ساله هستم که دارم توی قرن 21 زندگی میکنم و به اندازه شما درست و غلط رو نسبت به شواهد میتونم تشخیص بدم.
  این مطلب رو گفتم چون دیدم تعدادی از دوستان خوب ما توی اینترنت این روش ها رو خرافات فرض کردند.

 3. به نظر من واقعا حقیقت داره

  به نظر من واقعا حقیقت داره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.