تازه های آسمونی
خانه > ورزشی > اطلاعات ورزشی > سیر تا پیاز بدنسازی + فواید
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

سیر تا پیاز بدنسازی + فواید

All-about-exercise-fitness2

آسمونی : سلامتی و تندرستی از بهترین نعمتها و از مهمترین عوامل موفقیت در زندگی هر انسانی است , زیرا از یک سو به او توانایی مقابله در برابر دشواریها و محرومیتها بخشیده و از سویی دیگر ظرفیت و توان بهره مند شدن از نعمتها و مواهب الهی را در زندگی به او ارزانی می دارد . اهمیت ورزش در سلامت و بهداشت را می توان جزء ثابتی از ورزش دانست .

دلیل استقبال گسترده به ویژه در بین جوانان افزایش آگاهی از فواید ورزش و فعالیت بدنی منظم و مداوم در حفظ سلامت و ایجاد احساس رضایت و موفقیت در طول زندگی است.
نتایج بسیاری از تحقیقات این موارد را ثابت کرده است : فواید ورزش در سلامت قلب و عروق , کاهش و تثبیت وزن بدن , ایجاد هماهنگی و نرمی اعضاء و افزایش و درک و احساس مغزی را ثابت کرده است .
به طور کلی فعالیتهای ورزشی در دوران جوانی و نوجوانی می بایست مثل غذا خوردن به صورت یک عادت در آید , زیرا ورزش و فعالیتهای بدنی منظم نه تنها در سلامتی جسم و روان موثر بوده بلکه از بروز بسیاری از بیماریها مانند چاقی و بیماریهای عروقی و قلبی جلوگیری می کند .
به طور حتم , نام بدنسازی یا تمرینات با وزنه , و اخباری مبنی بر تاثیرات مثبت آن بر سلامتی افراد را بارها از رسانه های صوتی و تصویری دیده و شنیده اید , به عنوان مثال تحقیقات اخیر دانشمندان علم پزشکی حاکی از این است که تمرینات با وزنه یا همان بدنسازی , ورزشی است که شما را قادر می سازد تا در کوتاهترین زمان ممکن بدن خود را تحت فشار معینی قرار دهید , و حتی این امکان را به شما می دهد تا بخشی خاص از بدن را به صورت مجزا و به میزان و شدت دلخواه تمرین دهید . 

 

فــوایــد ورزش بــدنــسازی :

قدرت عضلات را زیاد می کند.

دوام ماهیچه ها را طولانی می کند.

اندام را متناسب می سازد.

قدرت تارهای ماهیچه ای و استخوانی را افزایش می دهد.

به بدن سلامتی و زیبایی می بخشد.

اجرای حرکات ورزشی را توسعه می دهد.

انعطاف پذیری را زیاد می کند.

قدرت و سرعت بدن را افزایش می دهد.

فشارهای عصبی ناشی از کارهای روزانه را کاهش می دهد.

قلب را قوی کرده و سوخت و ساز بدن را بالا می برد.

فشار خون را تنظیم می کند.

عمر را زیاد کرده و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

یک فرم عالی نوسازی برای عضلات و مفاصل افراد معلول یا ضعیف به حساب می آید.

ثابت کردن کلسترول خون و ازدیاد هموگلوبین و سلولهای قرمز خون.

و هزاران اثر کاربردی و مفید دیگر .

 All-about-exercise-fitness5

بـــدنـــسازی از لــحاظ مــصرف اکســیژن :

۱٫ تمرینات هوازی ۲٫ تمرینات غیر هوازی
تمرینات هوازی ( ایروبیک ) تنها ورزشهای هوازی هستند که که به طور همزمان برای تهیه انرژی از دو منبع انرژی بدن یعنی کربوهیدرات ( گلوکز خون ) و چربی خون استفاده می کند . در حین اجرای تمرینات هوازی در هر ثانیه کالری بیشتری نسبت به هر نوع تمرین دیگری سوخته می شود . اگر کاهش وزن یکی از اهداف ورزشکار باشد به تمرینات هوازی میتوانیداعتماد کنید .
تردمیل ,دوچرخه سواری , البتیکال , دو یدن , شنا و غیره .

در تمرینات غیر هوازی یا همان تمرینات با وزنه بیشتر کالری از طریق منابع کربوهیدرات ( قند خون ) مصرف می شود , به همین دلیل باعث به تعویق افتادن کاهش وزن می شود به دلیل این که همزمان به امادگی و وزن عضلات اضافه میشود, تمرینات با وزنه دارای فواید بسیار زیادی برای کل بدن می باشد . انجام تمرینات با وزنه باعث می شود که چگالی استخوانها افزایش یابد , مفاصل و تاندونها قوی تر شوند و همچنین عضلات افزایش حجم پیدا کنند و تمام این موارد باعث می شوند که فردهم جوان بماند و هم احساس سلامتی بیشتری در خود احساس کند , ضمن اینکه افزایش حجم عضلانی باعث ارتقاء سطح متابولیسم بدن نیز می شود .

 

فــــرم بـــدنــــــهــا :

1- لاغر و استخوانی یا اِکتومورف ( Ectomorph )

2- بدن چاق یا اِندومورف ( Endomorph )

3- بدن های ورزیده عضلانی نه چاق و نه لاغر یا مِزومورف ( Mezomorph )

 All-about-exercise-fitness1

علــم و هـــنر ساختـــن عضـــلــــات ورزیده :

جوهر و اصل ورزش بدنسازی داشتن عضلات ورزیده است . همه افراد دارای عضله هستند اما نه عضلاتی که در خور توجه باشد چون عضلات حجیم و تراشیده تنها با همت والا , استراتژی صحیح , تمرینات سخت و پشتکار به دست می آیند و این مساله به وطور مسلم کار ساده ای نیست . به طور کلی ساختن بدنی حجیم و عضلانی یه علم و هنر است .
ســخــت کـــوشـــی :
هر کسی قادر است که وزن بدن خود را افزایش دهد . تنها کاری که باید انجام دهد این است که مقدار مصرف کالری روزانه خود را چند برابر کند تا به وزن دلخواه خود برسد , اما این کار باعث می شود که به صورت یک توده چربی به نظر برسد و داشتن چربی برای هیچ کس قابل توجه نیست . وقتی مشخصه شما چاق و شکم گنده و از این قبیل عبارات می شود آن موقع است که وضعیت بد می شود
پس به این نتیجه می رسیم که پر کردن معده با غذا برای داشتن بدن حجیم و عضلانی روش نادرستی است.به یاد داشته باشیم که نکته مهم داشتن عضلات ورزیده است نه چربی . اگر نسبت به کیفیت غذای مصرفی نیز بی توجهی شود , باز هم افزایش وزن به صورت چربی خواهد بود .

 

ســایـــز بــــدن در قیــــاس بــــا ســـایــــز عضلــــات :

یکی از اشتباهاتی که اکثر افراد در زمان افزایش وزن مرتکب می شوند نادیده گرفتن یک سری فاکتورهای اصلی می باشد , که بارزترین آنها هم تفاوت بین استخوان بندی با مقدار حجم عضلانی می باشد . واقعیت این است که تفاوت زیادی بین ساختار بدنی دو نفر با وزن یکسان وجود دارد , زیرا ممکن است اولی با وزن ۹۵ کیلو و ۷ درصد چربی دارای دور بازوی ۴۸ سانتیمتر و دور کمر ۸۴ سانتیمتر , در صورتی که نفر دوم با همان وزن و ۲۲ درصد چربی , دارای ۳۸ سانتیمتر دور بازو و ۱۰۱ سانتیمتر دور کمر می باشد , پس این نکته که وزن بدن از چه چیزی تشکیل شده بسیار مهم است . 

 
All-about-exercise-fitness3

تمــــرینـــات بـــــا وزنــــه :

هیچ ورزش دیگری در روی کره زمین به اندازه تمرینات با وزنه و بدنسازی نمی تواند باعث افزایش حجم عضلات شود . شما می توانید با انجام تمرینات با وزنه و استفاده از برنامه های بدنسازی به حجم عضلات خود کمک کنید . دامنه کاربرد تمرینات با وزنه تنها به این که بر حجم عضلاتتان بیفزاید محدود نمی شود و می توان از آن برای دستیابی به کارکردهای متفاوتی مثل افزایش سرعت , قدرت , استقامت و سایز بدن استفاده کرد . برای این که بخواهید هر یک از عضلاتتان بزرگتر به نظر برسند باید از برنامه تمرینی مختص به همان عضله استفاده نمایید . در مراحل اولیه بدنسازی تقریبا هر برنامه ای برای شخصی موثر واقع شده و باعث رشد می شود , به مرور زمان این روند آهسته تر میشود.

 

رژیــــم غـــذایـــــی :

یکی از مهمترین عوامل در افزایش حجم عضله رژیم غذایی مناسب می باشد . اکثر متخصصان ورزشی مدعی هستند که تاثیر رژیم غذایی در مقایسه با تمرینات با وزنه به صورت برابر عمل کرده و حتی در بعضی موارد دارای تاثیرات بیشتری نیز می باشد .

آرنولد شوارتزینگر می گوید :

تمرینات با وزنه صرفا باعث تقویت عضلات می شود و برای ساختن عضلات بیشتر و رشد آنها , رژیم غذایی شما باید از لحاظ ارزش غذایی در سطح بالایی باشد و باعث رشد و افزایش وزن می گردد . پُرتِر کاتلِر معتقد است : اولین و مهم ترین چیزی رژیم غذایی مناسب است . که برای افزایش حجم عضلانی باید به آن توجه خاص مبذول داشت
اکثر بدنسازان اهمیت تغذیه را نادیده گرفته و به این نکته توجه ندارند که عامل اصلی برای افزایش وزن اضافه کردن حجم عضلات , تغذیه و رژیم غذایی است .

 

تـــمرینـــات ســــخــــت :

انجام تمرینات بدنسازی به منظور حجم عضلانی بیشتر واقعا یک کار پر زحمت و پر مشقت است, و هیچ راه دیگری جز این وجود ندارد . اگر عکسهای بدنسازان مطرح جهان را ببینید به طور آشکار یک مورد کاملا برایتان جلب توجه خواهد کرد و آن هم این است که انگار این

اشخاص در حال درد کشیدن هستند که واقعا هم همینطور است , زیرا اضافه کردن بر حجم عضلات خیلی سخت است . در اصل فرد بدنساز می خواهد فضایی بیشتر درروی کره زمین اشغال کند و واقعیت امر این است که این کار ساده نیست , زیرا اگر بدنسازی کاری ساده و راحت بود , شما در اطرافتان افراد زیادی با فیزیک بدنی ایده آل و بدنهای عضلانی مشاهده می کردید .

 All-about-exercise-fitness4

اســتــراحـــت و بـــازســـازی عضلــــات :

ممکن است از این که برای به دست آوردن حجم عضلانی بیشتر باید این همه زحمت و مشقت را متحمل شوید از بدنسازی ناامید شده و تمایل پیدا کنید که از تمرین دست بکشید , اما ناامید نشوید زیرا یک خبر خوش برایتان داریم . درست است که برای به دست آوردن عضله باید زحمت کشید , ولی در عوض بدنتان نیازمند استراحت بیشتری برای بازیابی توان از دست رفته و ترمیم خواهد بود . اگر هدفتان از تمرین با وزنه این است که به تناسب اندام برسید , پس بهتر است که زمان استراحت بین حرکات را کم کنید . اگر هدفتان اضافه کردن حجم عضلانی است باید زمان استراحت بین حرکات را بیشتر کنید . اجرای یک تمرین سنگین , نیازمند استراحت بیشتری بین روزهای تمرینی می باشد .

واقعیت این است که بدن در هنگام اجرای تمرینات سنگین با وزنه رشد نمی کند , بلکه در طول جلسه تمرینی , یک سری از تارهای ریز داخل عضلات پاره می شوند ودر خواب باسایز بزرگتر رشد میکنند و اگر به طور مداوم و بدون استراحت به تمرین بپردازید مطمئنا چیزی جز ضعف و ناتوانی عاید شما نمی شود . استراحت و بازیابی از نکات بسیار مهم در بدنسازی است و از آنها به عنوان ارکان حیاتی ورزش بدنسازی یاد می شود . رشد عضلانی دقیقا از زمان شروع به خواب شما آغاز می شود , پس اینطور به نظر می رسد که ما هر چه بهتر بخوابیم بدنمان بیشتر رشد می کند , البته این مساله تا حد معینی از خواب صدق می کند .

 

شـــــروع کنــــیـــد :

قبل از شروع به تمرین یک دفترچه تهیه کنید و اهداف و مواردی که لازم است در آن یادداشت کنید , از یکی از دوستان خود بخواهید که از شما دو عکس با شرت بدنسازی بیندازد , خودتان را وزن کنید و در دفترچه یادداشت کنید . سایز دور گردن , سینه , بازو , ساعد , کمر , ران و ساق را گرفته و با ذکر تاریخ در دفترچه وارد کنید . اگر مقدور بود بوسیله روشهای موجود درصد چربی بدن خود را نیز اندازه گیری کنید . البته این موارد معمولا کلینیک های ورزشی انجام می گیرد. همچنین مقدار حداکثر وزنه ای را که در حرکاتی مانند پرس سینه , جلو بازو , پشت بازو , اسکوات , پرس سرشانه می توانید انجام دهید را به دست آورده و یادداشت نمایید .

 

اصغر مرادی -قهرمان سنگین وزن بدنسازی-مربی درجه یک فدراسیون بدنسازی -مربی رسمی کمیته ملی المپیک

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 3٫25 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=57068
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  یک طرفه ترین دیدار در طول یک دهه

  دیدارهای خاطره انگیز جام جهانی/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی 5-0 یا 8-0؛ چه فرقی می کند؟! یک …

  24 دیدگاه

  1. برو بوکس چنان هیکل می سازی و قوی میشه که هیکل بهتره آرنولد میشه.

  2. باسلام خسته نباشید.ببخشید یکم راهنمایی میخاسنم سنم17قد170وزن50 میخام برم بدنسازی خیلی علاقه دارم میخاستم بدونم قدمونمیسوزونه؟ممنون میشم جوابموزودتربدین.باتشکر

   • سلام و خسته نباشید خدمت شما
    خیر ، بدنسازی فقط پرورش عضلات هست و همچنین شما تو سنی هستید که جا رشدتون باقیه

  3. محمدرضا. م

   با سلام
   خواهش میکنم به سوالم جواب دهید باتشکر
   قد من 187هس و وزنمم 67 و سنم هم 19هس خیلی لاغرم دیگ واقعا افسرده شدم
   خواستم بگم اگه برم بدنسازی خوب میشم یا نه
   و سوال دومم اینه که چه مدت طول میکشه تا یکم وزنم و بازوهام خوب بشن

   • سلام و خسته نباشید
    ببینید دوست عزیز بستگی به نوع بدن و تغیه شما داره که بدن شما کالری مورد نیاز روزانه خودشو کسب کنه ، بعله با صبر و حوصله به هیکل مورد پسند خودتون خواهید رسید !

  4. خیلی مطلب خوبی بود لطفا از سایت ما دیدن بفرمایید
   http://anjomanesalonhayezibaei.com/

  5. عااااااااالی

  6. جهان سپاس ازمطالب مفیدتان.
   اما نظرم دراین مورد اینه ک اجراای همه حرکات باید با تمرکز والا صورت بگیره
   من شاهد خیلیا بودم که چندین سال ورزش بدنسازی رو انجام دادن ولی نتیجه مطلوب رو کسب نکردن…آرشام از افغانستان

  7. بدنسازی چن سال طول میکشه؟
   من ی دخترم ک تازه شروع ب کار کردم
   میخواسم بدونم بعد از اینکه بدنسازیم تموم شد ، اگه ورزش نکنم هیکلم مث قبل میشه یا ن؟؟
   با تشکر

   • سلام شما هر ورزشی هم بکنید و ول کنید ورزشو از بی تحروکی بدن تبدیل میشود

   • سلام و خسته نباشید
    ببینید بدنسازی مثل ورزش های چون رزمی و… پایانی نداره که طرف بیاد دان فلان بگیره
    بدنسازی در کل یعنی پرورش عضلات و شما هرچه تمرینات و تغزییه مناسب تر و برتری داشته باشید قطعا نتیجه مطلوب تری میگیرید
    و همچنین اگه بدنسازی رو ول کنید بدنتون طی ۳ الی ۴ ماه به حالت قبل باز میگرده !

  8. من ۱۵ سالمه وقدم ۱۶۲سانتی متره میخواستم بدونم بدنسازی باعث کاهش قد من میشود یانه اگر کنار بدنسازی والیبال بازی کنم قدم بلند میماند

   • سلام عزیزم
    ببین بدنسازی چیزی نیست که بگیم کلا قدو میسوزونه اصلا هم اینطوری نیست شما ورزشی که مورد علاقته را ادامه بده به نتیجه میرسی !

  9. بدنسازی بدون استرویید بجز وقت تلف کردن و اسیب دیدگی جیزی نداره مگر اینکه طرف غول ژنتیک باشه تا بتونه پیشرفت کنه.برای پیشرفت تو بدنسازی باید عمر نوح-گنج قارون-و صبر ایوب داشته باشی .

   • بدنسازی با استرویید هم داغون کردن بدن خودته و قبل اینکه به جایی برسی کار خودت رو تموم میکنی….
    اطلاعات نداری لطف کن اطلاعات غلط ب مردم نده…
    ادمین جان نظراتی رو ک مردم رو تشویق به مصرف استرویید میکنه چاپ نکن.

  10. خسته نباشید
   می خواستم بدونم در حین دوره هورمون 10 هفته 3 هفته 1 بار خودارضایی کردن مشکلی پیش می اره ؟؟؟

  11. سلام،
   مطالب کاربردی خوبی بود ، ممنون.

  12. با عرض سلام وخسته نباشید
   استاد بهترین مقدار خواب برای یک ورزشکار چقدر است؟

  13. خیلی مفید بود

  14. استاد تشکر خیلی خوب ود

  15. از شما استاد عزیز بسیار تشکر میکنم. رستمی از ایلام

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.