در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > علمی و دانستنی > زمین و محیط زیست > رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟
پیش بینی فوتبال

رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

What is lightning and how it is produced6 رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

رعد و برق، صاعقه یا اذرخش و الماسک چیست؟

این پدیده یک تخلیه ی الکتریکی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الکتریکی است که نور و صدا تولید میکند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جریانات هوایی ِبالا و پایین ِقوی داخل ابرهایی موسوم به کومولونیمبوس تاریک شکل می گیرد ؛ در این شرایط قطرات آب ، تگرگ و کریستال های یخ با یکدیگر برخورد می کنند ، دانشمندان عقیده دارند که این برخوردها بارهای الکتریکی را در ابر به وجود می آورد.

پیش از ایجاد رعدوبرق ابرها طی فرایندهایی بشدت باردار میشوند که این بار معمولا مثبت است, روی سطح زمین بار منفی القا میکند و به این ترتیب مجموعه ی ابر هوا و زمین به یک خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود که لحظه به لحظه بارشان بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب ان در حال افزایش است. بالاخره مقدار این بار الکتریکی انقدر زیاد میشود که اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به 10 تا 100 میلیون ولت میرسد.

میدان الکتریکی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینکه در حالت عادی نارساناست در یک سیر خاص یونیزه و انرا به رسانا تبدیل میکند.به محض اینکه چنین سیری از مولکولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الکتریکی به طرف هم حرکت میکنند و در عرض یک ده هزارم ثانیه جریان وحشتناکی در حدود 30 هزار امپر از هوای یونیزه میگذرد.اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای ان روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل میکند. با استفاده از اصول اولیه الکترومغناطیس میتوانید تخمین بزنید این جریان در ولتاژ 10 میلیون ولت توان گرمایی در حدود 100 میلیارد وات دارد.چنین توانی حتی در مدت زمان ناچیز – یک ده هزارم ثانیه – میتواند گرمایی در حدود 10 میلیون ژول ایجاد کند این گرما باعث میشود دمای هوا در مسیر اذرخش به 30 هزار درجه سانتی گراد برسد اگر کمی با قوانین حاکم بر گازها اشنایی داشته باشید می بینید که این تغییر ناگهانی دما (از حدود 300 کلوین به 300 هزار کلوین) حجم هوا را 100 برابر میکند و این یعنی یک انفجار واقعی انبساط سریع و شدید هوا یک موج ضربتی shock waveدر هوای اطراف ایجاد میکند که با سرعت صوت و به شکل تندر یا رعد به گوش شما میرسد.

این از بخش صوتی ماجرا,اما گرمای ایجاد شده غیر از انبساط بلاهای دیگری هم سر مولکولهای هوا میاورد.لامپ معمولی را به یاد بیاورید (لامپ نئون مثال بهتریست) یک جریان نه چندان زیاد از رشته تنگستن میگذرد و دمای ان را به بیش از 2000 درجه میرساند .این دما انرژی لازم برای بر انگیختگی اتمهای فلز را فراهم میکند.اتمها بر انگیخته میشوند و در بازگشت انرژی اضافی را به صورت فوتونهای نوری ازاد میکند و به این ترتیب رشته تنگستن روشن میشود.در اذرخش هم چیزی شبیه این ماجرا اتفاق می افتد:جریان شدیدی از هوا میگذرد ان را گرم میکند و به تابش وا میدارد و تابشی که یک مسیر نورانی بین ابر و زمین ایجاد میکند.حالا میتوانید تصور کنید اگر هوا نبود رعدوبرق به چه روزی می افتاد؟

What is lightning and how it is produced1 رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

چگونگی تشکیل رعد و برق

بر اثر برخورد ابرهای دارای بارهای غیر همنام ، واکنش‎های الکتریکی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و برق تولید می‎گردد و براساس مطالعات به عمل آمده توسط متخصصین تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنیا بین 1500 تا 2000 بار می باشد.

این پدیده یک تخلیه ی الکتریکی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الکتریکی است که نور و صدا تولید میکند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جریانات هوایی ِبالا و پایین ِقوی داخل ابرهایی موسوم به کومولونیمبوس تاریک شکل می گیرد ؛ در این شرایط قطرات آب ، تگرگ و کریستال های یخ با یکدیگر برخورد می کنند ، دانشمندان عقیده دارند که این برخوردها بارهای الکتریکی را در ابر به وجود می آورد ؛ بارهای الکتریکی منفی و مثبت در ابر از یکدیگر جدا می شوند ، بارهای منفی به بخش پایین تر ابر سقوط می کنند و بارهای مثبت در بخش های میانی و بالاتر می مانند ، موقعی که اختلاف بارها به قدر کافی بزرگ می شود ، یک جریان الکتریسیته از ابر به پایین و به زمین جریان پیدا می کند یا از یک بخش ابر به بخش دیگر یا از یک ابر به ابر دیگر جریان می یابد ، که این بار معمولا مثبت و روی سطح زمین بار منفی القا میکند و به این ترتیب مجموعه ابر، هوا و زمین به یک خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود که لحظه به لحظه بار آن بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب آن افزایش پیدا میکند ، بالاخره مقدار این بار الکتریکی آنقدر زیاد میشود که اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به 10 تا 100 میلیون ولت میرسد و میدان الکتریکی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینکه در حالت عادی نا رسانا ست در یک سیر خاص یونیزه و آنرا به رسانا تبدیل میکند و به محض اینکه چنین سیری از مولکولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الکتریکی به طرف هم حرکت میکنند و در عرض 0.0001 ثانیه جریان وحشتناکی در حدود 30 هزار آمپر از هوای یونیزه میگذرد .

اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای آن روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل میکند . با استفاده از اصول اولیه الکترومغناطیس میتوانید تخمین بزنید این جریان در ولتاژ 10 میلیون ولت ، توان گرمایی در حدود 100 میلیارد وات دارد و میتواند گرمایی در حدود 10 میلیون ژول ایجاد کند ؛ این گرما باعث میشود دمای هوا در مسیر آذرخش به 30 هزار درجه سانتی گراد برسد ، که این تغییر ناگهانی دما (از حدود 300 کلوین به 300 هزار کلوین) حجم هوا را 100 برابر میکند و این یعنی یک انفجارِ واقعیِ انبساطِ سریع و شدید هوا ، که یک موج ضربتی(shock wave) در هوای اطراف ایجاد میکند و امواجی را با فشار بین 10 تا 30 اتمسفر بوجود می‎آورد ، که با سرعت صوت و به شکل تندر یا رعد به گوش ما میرسد ، اما گرمای ایجاد شده غیر از انبساط بلاهای دیگری هم سر مولکولهای هوا میاورد ، جریان شدیدی که از هوا میگذرد ، آن را گرم میکند و به تابش وا میدارد و تابشی است که یک مسیر نورانی بین ابر و زمین ایجاد میکند .

What is lightning and how it is produced2 رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

آذرخش چیست؟

آذرخش الکتریسیته است. برق در جریانات هوایی بالا و پایین قوی داخل ابرهای کومولونیمبوس* تاریک شکل می گیرد. در این شرایط قطرات آب، تگرگ و کریستال های یخ با یکدیگر برخورد می کنند. دانشمندان عقیده دارند که این برخوردها بارهای الکتریکی را در ابر به وجود می آورد. بارهای الکتریکی منفی و مثبت در ابر از یکدیگر جدا می شوند. بارهای منفی به بخش پایین تر ابر سقوط می کنند و بارهای مثبت در بخش های میانی و بالاتر می مانند. موقعی که اختلاف بارها به قدر کافی بزرگ می شود، یک جریان الکتریسیته از ابر به پایین و به زمین جریان پیدا می کند یا از یک بخش ابر به بخش دیگر یا از یک ابر به ابر دیگر جریان می یابد.

در یک نمونه آذرخش، بارهای منفی جریان رو به پایین دارند و موقعی که بارهای مثبت هم از روی زمین رو به بالا خیز برمی دارند تا به آنها برخورد کنند، مسیر رو به پایین برای بارهای منفی ناهموار می شود و بنابراین ناگهان آسمان با یک برق آذرخش درخشان روشن می شود. به خاطر همین، چشمان ما به اشتباه می بیند که برق از ابر پایین می آید، درحالی که واقعیت این است که نور از زمین به بالا سفر می کند. در بعضی از موارد، بارهای مثبت از توفان های رعد و برقی شدید یا از سندان* که درست در نوک یک ابر توفانی رعد و برق دار است به زمین می آید. فرایند کامل کمتر از یک میلیونیوم یک ثانیه طول می کشد.

What is lightning and how it is produced3 رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

انواع آذرخش:

بعضی از انواع آذرخش ها عبارتند از:

آذرخش داخل ابر:

 عمومی ترین نوع آذرخش است. این برق بین مراکز بارهای منفی و بارهای مثبت و در داخل توفان های همراه با رعد و برق سفر می کند.

آذرخش ابر به زمین:

این برق از یک ابر توفانی همراه با رعد و برق به زمین می رسد.

آذرخش ابر به ابر:

یک حادثه نادر است و برقی است که از یک ابر به ابر دیگر سفر می کند.

آذرخش ورقه ای:

این برق در داخل یک ابر به وجود می آید و مثل یک ورقه نور می دهد.

آذرخش نواری:

این برق موقعی به وجود می آید که از پهلو به یک آذرخش ابر به زمین باد می وزد و آنها به صورت دو آذرخش همانند کنار هم ظاهر می شوند.

آذرخش دانه تسبیحی:

همچنین “آذرخش زنجیره ای” نامیده می شود، این موقعی است که آذرخش به صورت قطعه قطعه ظاهر می شود و این به خاطر روشنایی متفاوت یا به خاطر بخش هایی از آذرخش است که به وسیله ابرها پوشانده می شوند.

آذرخش توپی:

به ندرت دیده می شود. این نوری به شکل و اندازه میوه گریپفروت است و تنها چند ثانیه به طول می انجامد.

آذرخشی از آسمان آبی:

یک برق آذرخش از یک توفان رعد و برقی دوردست است که به نظر می رسد از آسمان آبی شفاف آمده، اما درواقع از سر یا گوشه یک توفان رعد و برقی که چند کیلومتر دورتر است آمده است.

What is lightning and how it is produced4 رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

چه چیزی رعد را به وجود می آورد؟

برق های آذرخش بی نهایت داغ و با دمای 30000 تا 50000 درجه فارنهایت هستند. این دما داغ تر از دمای سطح خورشید است! موقعی که آذرخش به وجود می آید، ناگهان هوای اطراف آن هم بی نهایت گرم می شود و در همان آن منبسط می شود و یک موج لرزشی و تکان می فرستد که ما آن را به صورت انفجار صدا می شنویم. این رعد است. اگر شما نزدیک محل اصابت یک آذرخش باشید، صدای رعد را مثل صدای یک زمین لرزه تیز می شنوید. اگر آذرخش دور باشد، صداهای رعد بیشتر شبیه به یک غرش پایین است. مثل انعکاس امواج صدا و طنین صدا در دامنه کوه، ساختمان ها و درختان. بسته به مسیر باد و دما، شما ممکن است صدای رعد را از 15 تا 20 مایلی هم بشنوید.

تخمین زده می شود که در جهان در هر لحظه دوهزار توفان همراه با رعد و برق به وجود می آید.

قطر یک آذرخش رها شده در حدود نیم اینچ (هر اینچ 54/2 سانتی متر است) تا یک اینچ است، اما می تواند به پنج اینچ هم برسد. متوسط طول یک آذرخش رها شده از یک ابر تا زمین سه (هر مایل 64/1 کیلومتر است) تا چهار مایل است.

موقعی که آذرخش به یک ساحل شنی اصابت می کند، گرمای متراکم یک بخش کوچک از شن را به شیشه تبدیل می کند. این قطعات یخی شکل سنگ آذرخش نامیده می شوند.

یک آذرخش به این خاطر ممکن است به نظر سوسو بزند که در تقریباً همان لحظه چند برق رخ داده.

نور نه تنها می تواند در توفان های همراه با رعد و برق رخ دهد، بلکه همچنین در توفان های برف، توفان های شن، آتشفشان هایی که رو به بالا منفجر می شوند و در نتیجه انفجارهای هسته ای هم می تواند رخ دهد.

کومولونیمبوس:

نامی برای یک ابر بلند تاریک و توفانی همراه با رعد و برق که از ترکیب کلمات لاتین کومولوس به معنی توده و نیمبوس به معنی توفان همراه باران به وجود آمده است.

سندان:

اصطلاحاً نوک یک ابر کومولونیمبوس “سندان” نامیده می شود. زیرا که نوک این ابر شبیه به یک سندان است که آهنگر و کارگران آهنگری به آن چکش یا پتک می زنند تا فلز را خم کنند.

رعد و برق نوعی تخلیه الکتریکی است که در اثر انتقال الکتریسته ساکن بین دو ابر یا بین ابر و زمین ایجاد می‌شود که حالت دوم را عمدتا صاعقه می‌نامند و این تخلیه الکتریکی است که نور و صدای شدیدی تولید می‌کند.

مصدومان به واسطه برخورد صاعقه ممکن است، دچار اختلالات عصبی (کاهش سطح هوشیاری، فراموشی، تشنج، سوزن یا گزگز شدن انتهای دست و پا، لکنت زبان، خونریزی‌های مغزی و اغما)، اختلالات قلبی ـ عروقی (نامنظم شدن ضربان قلب و افزایش شدید فشار خون) و سوختگی شدید شوند.

افراد باید قبل از وقوع رعد و برق اقداماتی را انجام دهند که به شرح ذیل است:

درختان و شاخه‌های پوسیده و خشکی که در طول یک طوفان احتمال سقوط دارند و ممکن است باعث ایجاد خسارات مالی و جانی شوند را قطع کنید.

بعد از دیدن رعد و برق تا شنیدن غرش آسمان حداکثر تا عدد 30 می‌توانید بشمرید و لذا فورا به داخل ساختمان بروید و تا 30 دقیقه بعد از شنیدن صدای آخرین غرش نیز داخل خانه بمانید.

از در و پنجره و بخاری دیواری، شوفاژ و دیگر وسایلی که می‌توانند الکتریسته را از خود عبور دهند،‌ دور شوید.

به منظور جلوگیری از خطر آتش‌سوزی ناشی از صاعقه نسبت به نصب برق‌گیر در ساختمان‌های بلند اقدام کنید.

اشیای بیرون خانه که ممکن است به اطراف پرتاب شده و باعث ایجاد صدمه شوند را در محل مناسب قرار دهید.

پشت درها و درهای بیرونی را چفت کنید، سایبان‌ها و پرده‌ها را بکشید.

برای کسب خبر از مقامات محلی از دیوار باتری‌خور ترانزیستوری استفاده کنید.

از قرار گرفتن در مجاورت برق گیرهای طبیعی مثل درختان بلند و تنها در فضای باز خودداری کنید.

از قرار گرفتن در ارتفاعات، بالای تپه‌ها و سطح مراتع، ساحل و ماندن روی یک قایق شناور پرهیز کنید.

اگر در حال شنا کردن هستید، فورا از آب بیرون بیایید یا اگر روی قایق هستید سریعا به سمت ساحل برگردید.

What is lightning and how it is produced5 رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

اقدامات حین وقوع رعد و برق:

فعالیت‌های بیرون خانه را متوقف کنید.

در زمان وقوع رعد و برق از منزل خارج نشوید.

در صورتی که در اتومبیل هستید، در محل مطمئن توقف کنید، موتور را خاموش کنید و آنتن ماشین را پایین بکشید.

داخل ساختمان یا خودروی سقف‌دار بمانید.

بدنه فولادی یک خودروی سقف‌دار به شرطی که فلز آن را لمس نکنید از شما به خوبی محافظت می‌کند.

از درختان تپه‌ها، دیرک‌ها، سیم برق هوایی، لوله‌های فلزی و آب دور شوید.

هنگام صاعقه می‌توانید ، به داخل ساختمان یا ایستگاه ترن زیرزمینی و مترو بروید.

از رفتن به حمام و دوش گرفتن بپرهیزید چون ممکن است لوازم حمام باعث انتقال جریان الکتریسته شوند.

تنها در مواقع اورژانسی آن هم در صورت امکان از تلفن بی‌سیم استفاده کنید.

دو شاخه تمام وسایل برقی مثل رایانه را از برق خارج کنید، هواکش را خاموش کنید، به خاطر داشته باشید برق ناشی از رعد و برق می‌تواند باعث بروز صدمات جدی شود.

از قرار گرفتن در آلونک یا ساختمان‌های تک و منفرد در فضای باز خودداری کنید.

از نزدیک شدن به هر وسیله فلزی مثل تراکتور، تجهیزات کشاورزی، موتورسیکلت و دوچرخه پرهیز کنید.

اگر در محوطه جنگل هستید، سرپناهی در کنار درختان کوتاه و تنومند بیابید و هرگز زیر درختان بلند نروید.

اگر در فضای باز هستید، در صورت امکان به حالت خمیده و در دره‌های تنگ و عمیق پناه بگیرید، مراقب سیل‌های ناگهانی باشید.

به یاد داشته باشید که چنانچه در هنگام رعد و برق موهایتان سیخ شد، نشانه نزدیکی برخورد جریان رعد و برق است.

به صورت چمباتمه روی زمین بنشینید، دست‌ها را روی گوش‌ها و سر را بین زانوها قرار دهید، تماس خود را با زمین به حداقل برسانید ، به هیچ وجه روی زمین دراز نکشید.

اقدامات بعد از وقوع رعد و برق:

در صورت نیاز به کمک با اورژانس «115»، آتش‌نشانی «125»، جمعیت هلال احمر یا سایر سازمان‌های امدادی تماس بگیرید.

در صورت مواجهه با فرد مصدوم، فورا وضعیت تنفس و نبض وی را کنترل کنید در صورت قطع تنفس، سریعا تنفس مصنوعی به او دهید و در صورت عدم لمس نبض کاروتید در مصدوم، احیای قلبی ـ ریوی را انجام دهید.

محل ورود و خروج جریان الکتریسته را برای یافتن علائم سوختگی بررسی و پانسمان کنید، همچنین آسیب‌های وارده به سیستم‌ عصبی، شکستگی استخوان‌ها و از دست دادن بینایی و شنوایی در مصدوم را بررسی کنید.

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=56375
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

چه سیارات دیگرى مانند زمین هستند؟

دانشمندان ناسا موفق شدند که منظومه ای را کشف کنند که حاوی 7 سیاره مشابه …

11 نظرات

 1. با سلام ببخشید من یه سوال داشتم اگر امکانش هست جواب بدید ممنون میشم

  چرا رعد و برق در هوای بارانی اتفاق می افتد چرا در هوای آفتابی اتفاق نمی افتد؟

  • خیر، برای اینکه در هوای غیر آفتابی ابرهای دارای بارهای غیر همنام بهم برخورد می کنند

 2. سلام.چرا کانال تلگرامی شما امکان join نمیده؟

 3. این مطلب واقعا عالی بود مرسی.

 4. ناشناس

  بسیار عالی بود .واقعا اسمونی هستید

 5. احمد فتحی

  خطر صاعقه گیرها…!
  فرانکلین مخترع صاعقه گیرها بود و با این وسیله اختراعی خود ، بار الکتریکی ابرها را به اِرت زمین منتقل می کرد و از آن زمان در دنیا ، این وسیله صاعقه گیر برای حفاظت از صاعقه در تأسیسات پالایشگاههای نفتی ، فرودگاهها و یا ساختمانها به کار گرفته شده است.
  این دانشمند با فرستادن بادکنکی با طناب رسانای الکتریکی به ابرهای مختلف ثابت کرد که همه ابرها دارای بار الکتریکی یکسان و یک نوع هستند و همه این بار های یکسان تمایل انتقال به اِرت زمین را دارند ولی متأسفانه دانش ما هنوز حرف از بار مثبت و منفی ابرها می زند و علت رعد و برق را به برخورد ابرهای مختلف البار می داند در صورتیکه ابرها بار منفی الکتریکی یکسانی دارند « چون بار الکترونها منفی است » و این الکتریسیته منفی بار ابرها تمایل شدید دارند « جاذبه الکتریکی » که به متضادهای خود « پوزیترونها » که دارای بار مثبت هستند و در درون زمین و در مرکز زمین آرمیده اند ، بپیوندند.
  بنابراین علت رعد و برق ابرها ، پرش ناگهانی بار منفی ابرها در هوای خشک با رطوبت پائین منطقه به طرف اِرت زمین « که اِرت زمین ، وسیله انتقال و رساندن این الکترونهای منفی به پوزیترونهای مثبت درون زمین است » می باشد که اگر هوای منطقه مرطوب باشد شدت رعد و برق ها کمتر می شود به همین خاطر است که پس از بارندگی و بالا رفتن رطوبت ، صاعقه ها کمتر و تقریباً محو می شوند چون ابرها دیگر نیازی به پرتاب ناگهانی بار خود به طرف زمین را ندارند و این بارهای الکتریکی از طریق رطوبت هوا و به تأنی به اِرت زمین می رسد.
  به هر حال صاعقه گیر فرانکلین که هم اکنون اساس ایمنی بسیاری از تأسیسات حساس و آتش زای دنیا شده است ، خود خطر آفرین ونیاز به بررسی و تعمقی بنیادی دارد .
  ابرها از طریق روند فتوالکتریک بار الکتریکی خود را از تبدیل شدن ذرات نور خورشید به ذرات الکترون ، به دست می آورند « نظریه ماکس پلانک در باره کوانتوم و بسته های انرژی و همچنین تبدیل پذیری ذرات را در مقالات جداگانه ارائه خواهم داد »
  به هر حال ابر هر چقدر که بیشتر در مجاورت نور خورشید باشد ،بار الکتریکی آن بیشتر ، رنگ آن تیره تر و بخاطر جاذبه الکتریکی زمین «کم بودن مقاومت الکتریکی زمین ـ اِرت زمین » به سطح زمین نزدیکتر می شود که در حال حاضر به اینگونه ابرها ، ابرهای بارش زا می گویند و همین گونه ابرها هستند که تولید صاعقه و همچنین بارش می کنند.
  این ابرهای مورد بحث مملو از بار الکتریکی هستند و مترصد فرصت وبهانه تخلیه تا در جا و نقطه ای از سطح زمین بار خود را به اِرت زمین منتقل کنند .
  جان کلام اینجا می باشد که ابر مترصد بهانه و فرصت و موقعیت فیزیکی برای تخلیه ناگهانی بار خود یعنی صاعقه است و اگر چنین موردی را نیابد مجبور است از منطقه عبور کرده و بار خود را به کوهستانها ونوک قله کوهها و جاههائی که مقاومت الکتریکی پائینی داشته باشند تخلیه نماید حالا…
  حالا آیا وقتی که ما در کنار تانکرهای عظیم تأسیسات نفتی و پالایشگاهی و یا فرودگاهها صاعقه گیر نصب می کنیم و با اتصال آن به اِرت زمین ، مقاومت الکتریکی آن منطقه را به طرز خطرناکی پائین می بریم آیا این کار نوعی تحریک و دعوت از این میهمان نا خوانده نیست که ناگهان صدها هزار کیلو ولت الکتریسیته را به سویمان روانه کند ؟! … به خاطرم هست که درسالها پیش ،آتش سوزی چندین پالایشگاه نفتی در شیخ نشینهای عربی بخاطر همین صاعقه گیر ها بوده است.
  رسم است که در زیر تانکرهای حمل مواد سوختی و نفتی ، زنجیری به نام زنجیر اِرت زمین نصب می کنند که اگر ! صاعقه ای بوجود آمد ولتاژ آن از طریق این زنجیر به اِرت زمین فرو رود و تانکر و مواد سوختی درون آنرا به آتش نکشد ! آیا این زنجیر اِرت باعث تحریک ابرها و نشانه روی آتش ابرها به سوی این تانکر حمل سوخت نمی شود ؟! آیا اگر این زنجیر اِرت وجود نداشت ، این تانکر در استتار کامل از دید ابرها نبود ؟!
  احمد فتحی مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی »

  • عای آرش رناسی

   باسمه تعالی
   واقعا از خواندن نوشته های آقای فتحی شوکه شدم. متن ایشان آنقدر بلحاظ علمی سخیف و سرشار از اشتباهات بدیهی بود که فقط بدرد بخش طنز در مجلات علمی میخورد. یکسان بودن بار ابرها، باردار شدن ابر بدلیل فوتوالکتریک، نظریه ماکس پلانک در باره کوانتوم، خطر نصب برقگیر، و در هر خط دهها غلط وحشتناک علمی دیگر. این بنده خدا حتی نمیداند ارت چیست و میفرماید ارت زمین!!! در حالیکه ارت، خواندن کلمه EARTH انگلیسی به معنای زمین ، با گویش فارسی است. از همه جالبتر اینکه این آقا مدعی است در مرکز زمین پوزیترون وجود دارد!!! برادر من، پوزیترون در هیچ کجای زمین وجود ندارد. چون ضد ماده است و بمحض برخورد به الکترون هردو نابود میشوند در حالیکه مرکز زمین مانند روی آن، مملو از اتم های مختلف است و همه اتمها بدون اشتثنا در ابری از الکترون قرار دارند.
   شما را بخدا دیگر اجازه ندهید از این خزعبلات گذاشته شود. تا وزن و اعتبار سایت مخدوش نگردد.
   با تشکر

 6. احمد فتحی

  نگاهی به بارانهای استوائی…برون رفت از رکود دانش فیزیک
  « قابل توجه هیدرولوژیست ها و هواشناسان »
  کشور ما در بحران کم آبی ست مخصوصاً شهرهای حاشیه کویر از کم آبی و بی آبی در رنج هستند و مسلماً اگر دست روی دست بگذاریم و چاره ای اندیشه نشود در آینده نزدیک این رنج کم آبی تبدیل به بحران خطرناکی خواهد شد که حیات و زندگی انسانها را به مخاطره خواهد انداخت و تنها برون رفت از این بحران ، باران زائی ابرهاست و بر این اساس هر چه در باره باران زائی ابرها بنویسم راهکار نجات را امکان پذیرتر می کند.
  بارانهای بی وقفه و سیل آسای خط داغ و گرم استوا که سرانه بارندگی های آنجا به 2500 میلیمتر « دو متر و نیم » می رسد و جنگل های انبوه استوائی و رودخانه های عظیم پُرآب نواحی حاره را شکل بخشیده است ، مبین واثبات این حقیقت است که برودت نقشی در بارندگی های کُره زمین ندارد و نقش آن فقط تبدیل قطرات باران به بلورهای برف و یا تگرگ می باشد.
  تمنا دارم لحظه ای ذهن و تجربیاتمان را از داخل بخارحمام و یا از داخل دستگاه تقطیر عرقیجات نعناع یا بید کاسنی بیرون آوریم ونخواهیم این تجربه تقطیر در سرما را در طبیعت و در ابرهای آسمان هم تعمیم دهیم چراکه باران زائی ابرها ارتباطی به میعان ندارد … این واقعیت را جداً بپذیریم که ابر ، بخارآب نیست که در اثر برودت تبدیل به قطرات آب شود و بیندیشیم که بارندگی های بی وقفه و سیل آسای مناطق استوائی درآمازون ، سواحل شرق برزیل در آمریکای جنوبی ،گنگو در آفریقا ،فیلیپین و سواحل اندونزی و… با آن هوای گرما و داغ به وضوح عدم دخالت برودت در بارندگی ها را ثابت می کند.
  قبل از پرداختن به این موضوع باز ذکر این نکته ضروری است که بگویم گرما و نور جزء ذرات مادی این جهان هستند و ذرات سازنده جهان هم قابل تبدیل به یکدیگرند و اگر دانش فیزیک ما تاکنون نتوانسته به این واقعیت آگاهی یابد بخاطر رکود آن در این یکصد سال اخیر آنهم به علت غرض ورزی های سیاسی بوده است و در اینجا مصرانه از فیزیکدانان درخواست می شود تا با جدیت اینمورد مهم را مورد تحقیق گسترده ای قرار دهند.
  آب تبخیر شده سطح دریاها ، بخار و رطوبت ملکولهای از هم فاصله گرفته آب هستند که به ارتفاعات آسمان تصعید می شوند وماندگاری هم ندارند و هر لحظه ممکن است در اثر برودت به میعان برسند و قطره یا شبنم گردند.
  ولی اگر این بخارات آب تصعید شده به ارتفاعات آسمان بار دار الکتریکی شوند یعنی در بین فضاهای از هم دور شده ملکولهای آب ، الکتریسیته « ذرات الکترون » بوجود آید و تجمع کند ، این بخارات نامرئی آب که باچشم دیده نمی شوند تبدیل به توده های ابر سفید رنگ مرئی می گردند که ماندگار می شوند و دیگر برودت وسرما قادر به میعان و قطره سازی آنها نخواهد بود مگر آنکه بار الکتریکی آنها به پوسته زمین تخلیه شود آنوقت است که ابر بدون الکتریسیته دیگر ابر نیست و به قطرات آبی تبدیل می شود که مجبور به فروریختن و ریزش است بر همین مبناست که پس از هر صاعقه ، رگبار شدید باران آغاز می گردد.
  ابرها مانند خاذن های الکتریکی الکتریسیته را در خود ذخیره می کنند و هر چه این خاذن ها مملوتر از الکتریسیته گردند ، رنگ ابر تیره تر و به خاطر جاذبه الکتریکی پوسته زمین به سطح زمین نزدیکتر می شوند که به این ابرهای تیره و سیاه که در زیرین ترین لایه دیگر ابرها قرار می گیرند ، ابرهای بارش زا می گویند .
  تا اینجا و با استدلال فراوانی بارانهای سیل آسا در مناطق کمربند استوای زمین نتیجه گرفتیم که برودت هوا نقشی در بارش ندارد حالا ببینیم الکتریسیته ای که در منافذ بین ملکولهای بخار آب بوجود می آید و بخارات آب را تبدیل به ابر می کند از کجا بوجود می آیند ؟! و باز هم استدلال این موضوع را از بارش های سیل آسا و صاعقه های سهمگین مناطق کمربند استوا می آوریم:
  ماهواره ها نشان میدهند که در قطبین زمین صاعقه وجود ندارد به همین خاطر است که در قطبین بارش وجود ندارد اما هر چه به خط استوا نزدیک شویم تعداد صاعقه ها فزونی می گیرد تا اینکه در خط استوا صاعقه ها به ماکزیمم تعداد و شدت می رسند به همین مناسبت است که بارندگی های خط استوا هم سیل آساست
  حالا سوال این است چرا مختصرابرهای رقیق قطبین زمین باردار الکتریکی نمی شوند که تولید صاعقه و بارندگی کنند ولی در عوض ، ابرهای تیره آسمان مناطق خط استوا بی وقفه و مداوم تولید صاعقه و بارندگی می کنند؟!
  آیا دلیلی واضح تر از مایل بودن بودن محور زمین و تابش حداکثر نورآفتاب بر ابرهای آسمان مناطق خط استوا وجود دارد ؟!
  بنابراین قویاً اعلام می کنم که عامل بار دار شدن الکتریکی ابرها نور آفتاب است و این ذرات نور آفتاب پس از برخورد با ملکولهای بخارات آب تصعید شده در ارتفاعات آسمان به ذرات الکترون « الکتریسیته » تبدیل شده و این الکتریسیته بوجود آمده ضمن متغیر کردن ماهیت بخار آب به ابر مرئی ، در بین ملکولهای از هم فاصله گرفته جای گرفته و بتدریج و با استمرار این امر ،فضاهای بین ملکولی ابرها مانند خاذن الکتریکی انباشته از الکتریسیته می شود که در این روند هر چه این خاذن ها از الکتریسیته انباشته تر شوند ، رنگ ابر تیره تر و به سطح زمین نزدیکتر می شود و منتظر فرصت است تا بار الکتریکی خود را به پوسته زمین تخلیه تا رگبار بارش های خود را آغاز کند.
  بخاطر مایل بودن محور فرضی زمین ، مناطق کمربند خط استوای زمین فاقد فصول چهارگانه است و در آنجا تغییرات فصلی بهار ،تابستان ،پائیز و زمستان وجود ندارد و خورشید تمام سال یکسان و عمودی با بیشترین تابش نور خود بر این مناطق کمر بند استوائی می تابد به همین دلیل است که ابرهای این مناطق مداوم در معرض دریافت نور آفتاب ، انباشته شدن از الکتریسیته و تخلیه این الکتریسیته به صورت صاعقه می باشند که بازتابش بارانهای سیل آساست .
  اگر به مناطق کمربند خط استوا برویم می بینیم که :
  اوایل صبح که هنوز تابش آفتاب شروع نشده است هوا صاف است و کم کم با تابش بیشتر آفتاب مقدار ابرها بیشتر می شوند تا اینکه در ظهر بارندگی شدیدی آغاز می شود و گاهی تا عصر ادامه پیدا می کند و در غروب و کم شدن نور تابش آفتاب ، آسمان صاف و باز می شود .
  نا گفته نماند که فشار هوا هم در مناطق معتدله کره زمین نقش اساسی در بارندگی ها دارد چرا که فشار هوا باعث فشردگی و تنگتر شدن محل انباشتگی بار الکتریکی ابرها می شود و این امر باعث تسریع در تخلیه بار الکتریکی ابر به پوسته زمین و بارندگی می شود.
  احمد فتحی مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی »

  • علیرضا

   جناب آقای فتحی ضمن سپاس از مطالب زیبا و منحصر بفردتان خواهشمندم شماره تماسی از خودتان به بنده ارائه نمائید.با تشکر علیرضا قنبری

 7. that was great.thanks a lot

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی