تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > دانستنی > GPS چگونه کار می‌کند؟
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

GPS چگونه کار می‌کند؟

how-does-gps-work (2)

 

سیستم موقعیت جهانی از سه بخش مجزا تشکیل شده است.

 

 

اولین بخش سیستم شامل 24 ماهواره است

در 20000 کیلومتری بالای زمین در مدار مدور 12 ساعته می‌چرخند. این بدین معنی‌ست که هر ماهواره 12 ساعت برای چرخش کامل به دور زمین به کار برده می‌شود. به منظور کسب اطمینان از اینکه ماهواره‌ها قادر به ردیابی و تشخیص در هر نقطه از روی سطح زمین باشند، آنها به شش گروه چهارتایی تقسیم می‌شوند. هر گروه مسیر متفاوتی را برای را دراد. این امر باعث ایجاد صفحات مداری متفاوتی 6 گانه که به طور کامل زمین را احاطه می‌کنند می‌شود. این ماهواره ها علائم رادیویی به زمین ارسال می‌دارند که شامل اطلاعاتی درباره زمین است. با استفادده از دریافت کننده زمینی GPS، این علائم دریافت و ارتفاع، طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی (موقعیت جهانی) دریافت کننده را تعیین می‌کند. علائم رادیویی در 2 فرکانس با باند کوتاه فرستاده می‌شود (L-bond) باند کوتاه به فرکانس های بین 390 تا 1550 مگاهرتز (MHz) اشاره می کند. در هر علامت، توالی کدگذاری شده‌ای ارسال می‌شود. با مقایسه توالی دریافت شده با توالی اصلی، دانشمندان قادر به تعیین میزان مسافت طی شده علامت از ماهواره به زمین هستند.

 

تأخیر علامت در شناسایی و مطالعه لایه های جوی که سطح زمین را احاطه کردند (یونوسفر و تروپوسفر) مفید هستند. علامت سومی نیز از ماهوراه به زمین ارسال می‌شود که شامل داده‌هایی درباره سلامت موقعیت ماهواره‌است.

 

دومین بخش سیستم GPS ایستگاه زمینی‌ست

مانند وسائل مخابراتی ارسال کننده داده ها به مرکز داده‌ها، شامل یک دریافت کننده و آنتن است. آنتن تک جهته در هر محل، که بیشتر شبیه به آنتی رادیویی یک ماشین عمل می‌کند، علائم ماهواره‌ای را جدا و بصورت جریانهای الکتریکی به محل دریافت کننده ارسال می‌کند. سپس دریافت کننده علائم را به کانالهای طراحی شده برای یک ماهواره و فرکانس خاص در زمانی خاص، جدا می کند. زمانیکه علائم تفکیک شده باشد،‌ دریافت کننده می‌تواند آنها را کدگذاری کرده و به فرکانس های مجزا تبدیل کند. با این اطلاعات دریافت کننده موقعیت عمومی آنتن را تشخیص می‌دهد (طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع). بعد از آن، داده‌های جمع آوری شده توسط دریافت کننده می‌تواند مجدداً توسط دانشمندان فرآوری شده و چیزهای متفاوتی از آنها مانند سری موقعیت های دیگر مطابق با همان آنتن و با دقت میلی متری، بدست می‌آید.

 

سومین بخش سیستم، مرکز داده ها است

نقش مرکز داده ها دو جنبه دارد. این بخش هم ایستگاه‌های GPS جهانی را کنترل می‌کند و هم برای تحلیل و اصلاح داده ها از دریافت کننده آن ایستگاهها، از سیستمهای کامپیوتری خودکار استفاده می‌کند. با کار بر روی داده های خام و ایجاد داده فرآوری شده دانشمندان جهان قادرند از آن برای کارهای متفاوت استفاده کنند. تا زمانیکه محل های GPS جهانی توسط مرکز متفاوت در سراسر دنیا ساخته و اداره می شوند، مکانهای مرکزی داده های متفاوت زیادی وجود دارد.

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34480
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  اصلاح طلبان چه کسانی هستند؟

  اصلاح طلبان، یکی از دو جناح و جریان سیاسی اصلی در بین گروه‌های داخل حکومت …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.