تازه های آسمونی
خانه > علمی و دانستنی > حیوانات > همه چیز در مورد خرگوش ها
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • همه چیز در مورد خرگوش ها

  خَرگوش پستانداری است علفخوار، از خانوادهٔ خرگوشان (Leporidae) و دارای اندامی شبیه به گربه و گوش‌های دراز و لب‌های شکافدار. دست‌های خرگوش از پاهایش کوتاهتر است. و بسیار تند حرکت می‌کند، و دارای انواع مختلف است. در حدود ۶ تا ۸ بچه به دنیا می‌آورد.

  در هنگام زمستان به دلیل داشتن پوست سفید پیدا کردن او در برف دشوار است. تغییر رنگ پوست این حیوان ما را به شگفت می‌آورد یعنی در زمستان سفید شدن پوست این جانور و در تابستان خاکستری یا قهوه‌ای شدن آن. می‌توان این خرگوش را مانند آفتاب پرست دانست که او نیز تغییر رنگ می‌دهد. خرگوش قطبی سوراخ‌هایی به عمق ۲ متر در برف حفر می‌کند که این مکان جای مناسبی برای مخفی کردن کودکان به هنگام خطر است.

   

  خاستگاه اصلی ‏این جانور اسپانیا و آفریقای شمالی است اما به بعضی از کشورهای دیگر هم مهاجرت کرده‌است. این خرگوش گیاهان بومی را می‌خورد و باعث می‌شود که سایر جانوران گرسنه بمانند. این جانور همچنین محصولات کشاورزی را منهدم می‌کند و برای خود سوراخ‌های زیرزمینی حفر می‌کند.

   

  یکی از گونه‌های خرگوش، خرگوش آنقوره است. با توجه به میانگین ۵ تا ۶ بچه در هر زایمان، می‌توانند ۵۰ الی ۶۰ بچه در سال تولید کنند. این نوع خرگوش می‌تواند از سه ماهگی باردار شود.

  خرگوش‌ها بیش از ۴۴ گونه‌اند (اهلی و صحرایی). رنگ آن‌ها خاکستری و قهوه‌ای است. خرگوش‌های دست آموز رنگ‌های گوناگونی دارند. طول آن‌ها تا ۶۰ سانتیمتر و وزن آنها تا ۵ کیلوگرم هم می‌رسد. طول عمر آنها تا ۶ سال و دشمنان آنها روباه، مار، عقاب، و انسان هستند. آن‌ها از نوع پستان‌داران هستند. سرعت خرگوش به ۴۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد. خرگوش ماده قادر است که ۵ تا ۸ بچه به دنیا بیاورد.

   

  محل زندگی

  خرگوش‌ها می‌توانند در چمنزار، علفزار، جنگل‌های کم درخت، جنگل‌های انبوه، تالاب و حتی بیابان زندگی کنند. این جانور به صورت دسته جمعی زندگی می‌کند. شناخته شده ترین گونهٔ آن‌ها یعنی خرگوش اروپایی در سوراخ‌هایی درون زمین زندگی می‌کند.

  بیش از نیمی از خرگوش‌های جهان در آمریکای شمالی زندگی می‌کنند. همچنین جنوب غربی اروپا، آسیای جنوب شرقی، سوماترا، برخی جزیره‌های ژاپنو بخش‌هایی از آفریقا و آمریکای جنوبی هم زیستگاه این جانورند. به صورت طبیعی نباید در بیشتر بخش‌های اوراسیا خرگوش پیدا کرد با این حال هم اکنون شماری از گونه‌های خرگوش صحرایی در این منطقه یافت می‌شود. بیشتر خرگوش‌ها در اثر مبادلهٔ بزرگ میان آمریکا وارد آمریکای جنوبی شدند. بیشتر این قاره تنها یک گونه از این جانور، خرگوش برزیلی، را دربر دارد؛ درحالی که بیشتر مخروط جنوبی آمریکا بدون خرگوش است.

  خرگوش‌های اروپایی به بسیاری از نقاط جهان برده شده‌اند.

   

  زیست‌شناسی

  فرگشت 

  حفرهٔ بینی خرگوش توسط استخوان نرمی به نای پیوند خورده‌است که تنها هنگام بلعیدن کنار می‌رود برای همین خرگوش‌ها همواره ناچارند تا از راه بینی نفس بکشند. خرگوش‌ها دو سری دندان پیشین دارند که یکی پشت دیگری جای دارد. به کمک این دندان‌ها است که می‌توان خرگوش‌ها را از دستهٔ جوندگان، که بیشتر با آن‌ها اشتباه گرفته می‌شوند، جدا کرد. کارل لینه ریشهٔ خرگوش‌ها و جوندگان (مانند موش صحرایی، موش، سنجاب، همستر، سگ آبی و …) را در گروه گلیرس رده بندی کرده بود. بعدها تصمیم بر آن شد که این دو دستهٔ جانوری را از گروه جدا کنند آن‌ها علت این همانندی‌ها را تنها در فرایند تکامل جانوران دیده بودند. هرچند، امروزه با مطالعه بر روی DNA و شناسایی اجداد آنان به این نتیجه رسیده‌اند که دوباره خرگوش‌ها و جوندگان را به گروه گلیرس مربوط بدانند.

   

  ریخت‌ شناسی

  گوش‌های بلند خرگوش‌ها که گاهی بلندتر از ۱۰ سانتیمتر (۴ اینچ) هم می‌شوند، احتمالا برای شناسایی درندگان سازگار گشته‌اند. دو پای پشتی آن‌ها بسیار نیرومند است و چهار انگشت دارد اما پنجه‌های پیشین آن‌ها دارای پنج انگشت است. خرگوش در هنگام استراحت، جانوری کف‌رو است درحالی که هنگام دویدن بر روی پنجه به این سو و آن سو می‌رود. برای همین بیشتر، خرگوش‌ها را جانورانی پنجه‌رو می دانند. اندازهٔ بدن خرگوش می‌تواند از ۲۰ سانتیمتر (۸ اینچ) و ۰٫۴ کیلوگرم تا ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) و بیش از ۲ کیلوگرم برسد. خز بدن آن‌ها هم معمولا نرم و بلند است و سایه‌های قهوه‌ای، خاکستری و زرد-قهوه‌ای دارد.

   

  بوم‌ شناسی

  بیشتر گوارش خرگوش‌ها در رودهٔ بزرگ و سکوم انجام می‌شود. سکوم در این جانور نزدیک به ۱۰ سانتیمتر بزرگتر از معده‌ است و همراه با رودهٔ بزرگ نزدیک به ۴۰ درصد فرایند گوارش را بر دوش می‌کشد. ساختار ماهیچه‌ای ویژهٔ اندام سکوم در این جانور اجازه می‌دهد تا روده بتواند رشته‌های گیاهی را از مواد گوارش شدنی جدا کند و رشته‌ها را به صورت مدفوع از بدن بیرون کند درحالی که مواد مغذی تر از راه غشاء مخاطیبه صورت کورروده‌پروری جذب می‌شود. نام دیگر کورروده‌پروری «مدفوع شبانه» است. این مواد دارای ویتامین، پروتئین و مواد معدنی فراوانی است که برای سلامتی بدن خرگوش نیاز است. خرگوش این مواد را می‌خورد تا بتواند نیازهای خوراکی بدنش را فراهم کند (فرایندی مانند نشخوار کردن با اندکی تفاوت) پوشش مخاطی اجازه می‌دهد تا مواد مغذی از راه بخش اسیدی معده بگذرد و برای گوارش به روده برسد. خرگوش‌ها با این فرایند می‌توانند مواد مغذی بیشتری را از خوراکشان بیرون بکشند.

   

  خرگوش جانوری است که همواره شکارچیان در کمین آن اند، برای همین همواره ناچار است از نسبت به پیرامونش هشیار باشد. برای نمونه در بخش مدیترانه‌ای اروپا، روباه‌های قرمز، گورکن و یکی از وشق ایبری از شکارچیان همیشگی خرگوش اند. خرگوش درصورت روبرویی با یک احتمال خطر، سرجایش خشکش می‌زند، پیرامونش را نگاه می‌کند و به دیگر خرگوش‌ها هشدار می‌دهد. در هنگام هشدار انگشت شست قوی ترش را بر روی زمین می‌گذارد. خرگوش‌ها میدان دید بسیار گسترده‌ای دارند. آن‌ها برای گریختن از چنگال شکارچی به صورت زیگ زاگ می‌پرند و درصورت گرفتاری با پاهای پشتی خود محکم بر بدن شکارچی می‌کوبند. همچنین از دندان‌های نیرومندشان کمک می‌گیرند و با گاز گرفتن تلاش می‌کنند تا از کشمکش بگریزند.

  خواب

  میانگین زمان خواب برای یک خرگوش در قفس ۸٫۴ ساعت است.

  1

   

  تولید مثل 

  نرخ تولید مثل خرگوش‌ها بسیار بالا است. فصل جفت‌گیری بیشتر خرگوش‌ها ۹ ماه‌ است. فصل جفت‌گیری برای خرگوش‌های استرالیا و زلاندنو از روزهای پایانی ژوئیه آغاز می‌شود و تا پایان ژانویه ادامه دارد در حالی که برای دیگر خرگوش‌ها، در بازهٔ فوریه تا اکتبر است. دوران بارداری معمولی هم برای آن‌ها سی روز است و می‌توان انتظار داشت در هر بارداری، چهار تا دوازده بچه به دنیا آید. یک بچه خرگوش، چهار تا پنج هفته شیر می‌خورد، این بدین معنی است که یک در یک فصل، یک خرگوش ماده می‌تواند ۸۰۰ بچه، نوه و نتیجه (فرزند نوه) تولید کند. یک خرگوش ماده، از شش ماهگی و یک خرگوش نر، از هفت ماهگی، آمادهٔ جفت‌گیری است. فرایند جابجاییاسپرم، نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. رفتارهایی مانند لیسیدن، بو کردن (خرخر کردن) و دویدن به دنبال خرگوش ماده، از جمله کارهای میانهٔ جفت‌گیری است. همچنین پاشیدن ادرار (برای کشیدن قلمرو) از دیگر رفتارهای جنسی این جانور است. گاهی برخی خرگوش‌های ماده در دورهٔ بارداری ممکن است کمی از موهای بدنشان را از دست بدهند.

   

  تخمک‌گذاری، ده ساعت پس از جفت‌گیری آغاز می‌شود. خرگوش ماده پس از جفت‌گیری، لانه اش را می‌سازد و با خزهای زیر گردن، شکم و پهلویش مرز لانه اش را مشخص می‌کند. خرگوش ماده با این کار خزهای روی پستانش را کم می‌کند تا آسان تر بتواند به نوزادان در راهش، شیر بدهد. نوزاد خرگوش هنگامی که به دنیا می‌آید، کور است بدنش خز ندارد و کاملا ناتوان است. دستگاه ایمنی بدن نوزادان بسیار کم توان است و نمی‌تواند پادتن تولید کند برای همین پادتن از طریق جفت به بدن نوزاد می‌رسد.

   

  طبیعت شیر خرگوش به گونه‌ای است که نوزادان تنها یک یا دو بار در روز آن هم برای چند دقیقه به شیر مادر نیاز پیدا می‌کنند.  بدن برهنهٔ نوزادان پس از چند روز از یک موی نازک و نرم پوشیده می‌شود، پس ده تا یازده روز، چشمشان باز می‌شود و پس از ۱۴ روز، می‌توانند به تنهایی غذا بخورند. در سن ۵ تا ۶ هفتگی، پوشش نرم دوران نوزادی خود را از دست می‌دهند و خزهای پیش از بزرگسالی روی بدنشان می‌روید. در سن ۶ تا ۸ ماهگی خرگوش‌ها کاملا بزرگسال اند و خزهای دوران پیش از بزرگسالیشان با خزهای دوران بزرگسالی جایگزین شده‌است. از این پس، خرگوش‌ها دو بار در سال موهای کهنهٔ بدنشان را از دست می‌دهند و موی تازه پیدا می‌کنند.

  یک خرگوش می‌تواند ۹ تا ۱۲ سال زندگی کند. پیرترین خرگوش جهان، ۱۸ سال زندگی کرده‌است.

   

  عادت‌های غذایی

  خرگوش جانوری گیاه‌خوار است که برای پیدا کردن غذا به میان چمن، علف‌های هرز، و چوب‌های برگدار می‌رود. بخش گسترده‌ای از خوراک خرگوش را سلولز می‌سازد که ماده‌ای با گوارش دشوار است. خرگوش‌ها برای حل این مشکل دارای دو گونه مدفوع اند، یکی تکه‌های سخت و دیگری گلوله‌های نرم سیاه و روانرو که بی درنگ توسط خرگوش خورده می‌شوند. خرگوش‌ها مدفوع خود را می‌مکند (برخلاف گاو و بسیاری علفخواران که می‌جوند و نشخوار می‌کنند) تا مواد مغذی بیشتری از آن بیرون بکشند و بیشتر آن را گوارش کنند.

  خرگوش نمی‌تواند استفراغ کند.

   

  تفاوت نسبت به خرگوش صحرایی

  مهم ترین تفاوت خرگوش معمولی و خرگوش صحرایی در نوزاد این جانوران است. نوزاد خرگوش هنگام تولد بدنی بی مو دارد و کور است در حالی که نوزاد خرگوش صحرایی بدنی پوشیده از مو دارد و می‌توانند ببینند. همهٔ خرگوش‌ها به جز گونهٔ دم‌پنبه‌ای در لانه‌هایی که در زمین کنده‌اند، زیر زمین زندگی می‌کنند اما خرگوش صحرایی لانه‌ای ساده و معمولی دارد. خرگوش‌های صحرایی اندامی بزرگتر، گوش‌هایی بلندتر و پاهای پشتی کشیده تر و نیرومندتر از خرگوش دارند. همچنین بر روی خز بدن آن‌ها لکه‌ها و رگه‌های سیاه رنگ دیده می‌شود. خرگوش‌های صحرایی هرگز اهلی نمی‌شوند. خرگوش اروپایی هم به عنوان حیوان خانگی و هم به عنوان گوشت خرگوش کاربرد دارد.

   

  نگهداری به عنوان حیوان خانگی

  خرگوش‌های اهلی را می‌توان به عنوان حیوان خانگی در حیاط خانه و یا درون خانه در قفس نگهداری کرد و اجازه داد که در فضای درونی گردش کنند. خرگوش‌هایی را که درون فضای خانه نگاه می‌دارند با نام خرگوش خانگی می‌شناسند. البته این خرگوش‌ها جای مناسبی (اتاق پذیرایی خانه) برای دویدن و ورزش دارند و هم یک قفس ویژهٔ خود. می‌توان به خرگوش‌ها آموزش داد که در جعبهٔ خود باشند و یاد بگیرند که هنگامی که نامشان را صدا می‌کنیم به سوی ما بیایند. خرگوش‌هایی هم هستند که در طول روز در بیرون خانه و فضای بازند و در هنگام شب به خانه باز می‌گردند.

  خرگوش‌ها برای بازی گوشی به ابزارهایی مانند توپ، تونل، پوسته (چادر) و دیگر اسباب بازی‌ها نیازمندند. معمولا برای خرگوش‌های خانگی فضایی افزون بر آنچه دارند هم در نظر گرفته می‌شود برای نمونه آن‌ها را به بیرون می‌برند تا در چمن بازی کنند و در فضای امنی بدوند.

  خرگوش خانگی به صورت نامحدود می‌تواند لوئیچهٔ چمنی و دیگر علف‌های خشک را بخورد همچنین باید اندکی از خوراک‌های ترکیبی صنعتی خرگوش که از پیش فراوری شده‌است هم به آن داد. حتما باید به اندازهٔ کافی برای آن سبزیجات تازه فراهم کرد و دسترسی نامحدود به آب تازه و پاک داد. خرگوش حیوانی اجتماعی است. خرگوش خانگی می‌تواند با بسیاری از موجودات زندهٔ پیرامونش مانند سگ، گربه، دیگر خرگوش‌ها، پرندگان، چینچیلا، خوکچه هندی و حتی انسان دوست شود. البته در چنین وضعیتی باید بیشتر از آن‌ها نگهداری کرد چون ممکن است این جانوران به خرگوش حمله کنند. خرگوش حیوانی خجالتی است و به آسانی وحشت زده می‌شود. استخوان‌های آن‌ها بویژه در پشت، بسیار شکننده‌است برای همین هنگام بغل کردن آن‌ها باید شکم و پشتشان را هم گرفت تا آسیب نبینند.

   

  خرگوشها معمولا هرگز به حمام کردن احتیاج ندارند و خودشان خود را تمیز میکنند اما در صورت ضرورت جدی این روش توصیه میشود:
  1- اگر خرگوش آب را دوست دارد یک پارچه بزرگ در سینک بگذارید و آب بریزید او می ایستد 
  2- خرگوش را با آب گرم شستشو دهید
  3- اگر میخواهید از شامپو استفاده کنید حتما بدون بو و بدون مواد شیمیایی باشد
  4- برای خشک کردن حوله را روی بدن خرگوش گذاشته فشار دهید و بر دارید حوله را روی خزها نکشید 
  5- اگر خرگوش از آب میترسد از پودرهای شستشوی خشک مخصوص استفاده کنید و دستورالعمل روی برچسبش را اجرا کنید 
  6- شستن خرگوش را فقط در موارد لازم و با تایید دامپزشک انجام دهید چرا که استرس زیادی برای او دارد 
  7- دادن تشویقی و غذا هنگام شستشو به آرام ماندن او کمک میکند
  8- اگر میتوانید فقط ناحیه مورد لزوم را بشویید نه همه بدن خرگوش را 
  9- مواد شوینده و شامپو میتواند واکنش آلرژپک ایجاد کند
  10- آب خیلی گرم میتواند پوست حساس او را دچار آسیب کند
  در بیشتر موارد یک حوله مرطوب یا دستمالهای مرطوب بدون بو کافی میباشد 

   

  2

  جفتگیری

  در مورد اینکه خرگوش ها تون که از بچگی باهم بزرگ شدن و به هم عادت کردن باید بگم اگه کاری ب هم ندارن و باهم دوستن که معلوم هم هست! نباید از هم جداشون کنید فقط دقت کنید اگه دارن جفت گیری میکنن و شما هم بچه خرگوش نمیخوایید باید بینشون فاصله بزارین و نزارید نزدیک هم بشن وگرنه دائم جفت گیری میکنن و دائم چند جفت بچه خرگوش ب دنیا میاد :() !!! و بعید بدونم کسی تو ایران عمل عقیم کردن خرگوش رو انجام بده که البته کار خیلی مشکلی هست …. اما شما میتونید هردوتا رو نگه دارین فقط از هم جدا باشن همین … تونل کندن نر هم دلیلش همینه و البته برای خودشون و بچه ها باید جای گرمی درست کنن ، شما باید براشون جای گرمی درست کنید که تو یه قسمت تو وبلاگ توضیح دادم ، خرگوش ها ذاتاً به تونل کندن علاقه دارن ! باید مواظب باشین چون خیلی زیاد میکنن و شما متوجه نمیشید که تا کجا ها کندن!!! :() :'() البته برای غذا خوردن میان بالا سعی کنید توی باغچه و خاک نمونن که تونل میکنن!!!!

  در مورد جفت گیری خرگوشها توی یک قسمتی توضیح دادم ، اصولن جفت گیری خرگوشها به این سادگی که ما فکر میکنیم نیست و اونها بین خودشون روابط پیچیده ای دارن، و هرگز نباید خرگوشی رو که از بیرون آوردین یه دفه ولش کنید پیش خرگوش خودتون چون اون رو به عنوان یه مهاجم به حساب میاره و حتی تا حد کشتن میزنش!!!! باید فورن بلافاصله اونهارو از هم جدا کنید وگرنه یه بلایی سر همدیگه میارن!!! تصور کنید بابا یا مامانتون دست یه غریبه ای رو از تو خیابون یا تو پارک بگیره و بیاره خونه و بزارتش تو اتاق شما و بیاد بره سر وسایلتون و رو تختتون بخوابه و غذاهاتون رو بخوره !!! و هرچی دارین رو برداره وسایلی ک خیلی روش حساس هستین !!!! چه حالی میشین !!!!!!!!!!!!!!!!!!در مورد خرگوش ها هم همینطوره دقیقن و شما با این کار فقط باعث اذیت و آزار اون بنده خدا شدین ، باید اولاً خرگوشه خودش دوست یا جفت خودش رو انتخاب کنه یا اینکه حداقل باید بهش فرصت بدین از دور ببینتش و کم کم به همدیگه اعتماد کنن … جفت کردن خرگوشها روشهایی داره که ایشالاه در آینده نزدیک توضیح مفصل خواهم داد. در حال حاضر باید اونها رو از همدیمه جدا کنید و توی دوتا قفس جدا یا خونه جدا نگهداری کنید و برای هرکدوم ظرف ادرار جدا و ظرف آب و غذای جدا بزارید.

   

   

  پرخاشگری در خرگوش‌ها

  خرگوش‌ها ممکن است خرخر کنند، ناگهانی بپرند و حتی گاز بگیرند. البته معمولا آنقدر محکم گاز نمی‌گیرند که پوست کنده شود. خرگوش‌ها هنگامی که بترسند پرخاشگر می‌شوند. می‌توان این رفتارهای خرگوش را با ابزارهای مناسب بهبود داد. انجمن خانهٔ خرگوش می‌گوید که دارندهٔ خرگوش باید با کمک رفتارهای مناسب، اعتماد او را به خود جلب کند.

   

  به عنوان خوراک و پوشاک

  گوشت خرگوش اروپایی، خرگوش صحرایی اروپایی و خرگوش صحرایی در اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی و بخش‌هایی از خاورمیانه به عنوان خوراک خریداری می‌شود.

  در بریتانیا هم گوشت خرگوش در قصابی‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به صورت گوشت یخی خریداری می‌شود. همچنین گوشت تازهٔ آن هم در دسترس است. برای نمونه در فروشگاه‌های مزرعه‌ها و بازارهای بارو در لندن خرگوش‌های کشته شده را به صورت سنتی آویزان کرده‌اند و به فروش می رسانند. تا پیش از شناخت بیماریاستحاله میگزومی، گوشت خرگوش در سیدنی، استرالیا بسیار پُرهواخواه بود اما پس از آن مردم کمتر به سراغ گوشت خرگوش رفتند. گوشت خرگوش در آشپزیمراکشی بسیار کاربرد دارد بویژه در خوراکی به نام تجین که آن را «با بادام بو داده چند دقیقه پیش از آوردن بر سر میز می‌آرایند». گوشت این جانور در آسیا-اقیانوسیهچندان شناخته شده نیست.

   

  چندین بیماری مرتبط با مصرف گوشت خرگوش شناخته شده‌است که از آن جمله می‌توان به تولارمی یا تب خرگوش اشاره کرد. بیماری دیگر گرسنگی خرگوش نام دارد. به دلیل کمبود اسیدهای چرب ضروری در گوشت خرگوش چنین نامی برای این بیماری انتخاب شده‌است. خرگوش خوراک معمول مارهای بزرگ پایتون مانند پایتون برمه‌است.

   

  گاهی خز خرگوش برای پوشاک (مانند کلاه) و ساخت برخی ابزارها بکار گرفته می‌شود. خرگوش آنگورا دارای موهای بلند و نازکی است و می‌توان مانند پشم گوسفند از آن بهره برداری کرد به همین دلیل برخی به پرورش و تولید مثل این گونهٔ خرگوش می‌پردازند. خرگوش‌ها کودهای بسیار پرباری را در زمین فراهم می‌کنند همچنین ادرار این جانور چون سرشار از نیتروژن است برای درخت‌های لیمو بسیار مفید است. شیر خرگوش هم چون سرشار از پروتئین است می‌تواند کاربرد پزشکی و خوراکی داشته باشد.

   

  پرورش خرگوش در ایران

  گوشت خرگوش در ایران به دلیل مسایل مذهبی مصرفی ندارد و حدودا بین سالهای ۱۳۴۶ تا ۱۳۶۰ بخاطر موهای آن خرگوشی به نام خرگوش انقوره تولید می‌شد و به صورت صنعتی پرورش داده می‌شد و به صورت فله به کشور ترکیه صادر می‌شد. از سال ۱۳۶۰ به بعد حدودا کلیه مزارع تعطیل شد. و پرورش به صورت پراکنده در ایران صورت می‌گرفت در سال ۱۳۸۷ آقای بهروز نصیری پدر علوم پرورش حیوانات خاص مقاله‌ای مفصل و جامعه به نام پرورش خرگوش دو منظوره در مجله دام کشت صنعت به چاپ رساند که باعث به وجود امدن مزارعی کوچکی در ایران گردید و این صنعت در حال گسترش در ایران می‌باشد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 2٫88 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=29048
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  جانوران بومی و حیات وحش ایران

  کشور ایران زیستگاه گونه های زیادی از جانوران و حیوانات است. آسمونی برای آشنایی شما …

  68 دیدگاه

  1. با سلام و عرض خسته نباشید

   یه سوال داشتم …….چکار کنیم تا با خرگوشمون دوست شیم و خرگوشمون بهمون اعتماد کنه؟؟؟؟؟؟؟

   ممنون از سایت خوبتون

  2. سلام
   .اب نمیخورن
   .همشم بغل همن.
   چجوری جنسیتو بفهمم

  3. farnaz masoumi

   سلام خرگوش من 10ماهشه و خیلی غذا میخوره همش گشنس من بهش غذای بالانس و ینجه و بعضی سبزیجات رو میدم و از عصر به بعد مدفوع میکنه. این مشکلی نداره ? چند وعده باید بهش غذا بدم ?

  4. سلام خرگوشم لپش باد کرده یعنی از دندونشه چه کار کنم کمک کنید لطفا

   • farnaz masoumi

    سلام خرگوش من 10ماهشه و خیلی غذا میخوره همش گشنس من بهش غذای بالانس و ینجه و بعضی سبزیجات رو میدم و از عصر به بعد مدفوع میکنه. این مشکلی نداره ? چند وعده باید بهش غذا بدم ?

   • farnaz masoumi

    سلام خرگوش شما احتمالا تغذیه نامناسب داشته و غذاهای فیبر دار مصرف نکرده و رشد بیش از حد دندان داشته باید به دامپزشکی مراجعه کنید و از دندان ها گراف بگیرید شاید نیاز به جراحی باشه و بیهوشی در خرگوش ها ریسک بالایی داره

  5. معصومه صادقی

   سلام من یه خرگوش دارم بهش هویج میدم میخواستم بدونم اشکالی داره ؟

   • farnaz masoumi

    هویج رو خیلی خیلی کم باید به خرگوشتون بدین به دلیل اینکه از قند بالایی برخورداره. میتونید از غذای بالانس و ینجه تازه و میوه های کم قند و برخی سبزیجات استفاده کنید ، لطفا سرچ کنید و اطلاعتتون رو کامل کنید

  6. سلام
   من یه بچه خرگوش دارم ک امروز از صبح اصلا پی پی نکرده:(
   میخواستم بدونم مشکلی براش پیش اومده؟؟
   برای غذاش هم بهمش کاهو و سبزیجات میدم براش بد نیس؟؟

   • farnaz masoumi

    کاهو برای تغذیه خرگوش مناسب نیس کلم بروکلی و جعفری ینجه تازه و … باید مصرف کنه. لطفا سرچ کنید ، کاهو باعث اسهال شدن خرگوش میشه ، 2روز صبر کنید اگر مدفوع نکرد به دامپزشکی مراجعه کنید

  7. سلام من دو تا خرگوش دارم که جنسیتشونو نمیدونم سنشونم نمیدونم ولی اندازشون بزرگه امروز یه بچه خرگوش که اندازش یک سوم این دوتاستو تو قفسشون گزاشتم بعد چند ثانیه شروع به بو کردنش کردن و بعدش دنبالش کردن همدیگرم دنبال میکردن یه جورایی مثل دعوا بود همدیگرو میزدن دلیلش چیه قبلا خرگوشام خیلی اروم بودن

  8. سلام.من حدودا 4 ساله یک خرگوش دارم که کاملا اهلی شده و داخل خونه کاملا آزاده و همه چیز می خوره .جدیدا حدود نزدیک به یک ساله که علایم بلوغ و میل به جفت گیری را دارد و این اواخر خیلی بیشتر هم شده. سه تا سوال داشتم. اولا خرگوشم آب از همان اول نخورده و نمیخورد، آیا طبیعی است؟ دوم.من هنوز جنسیت خرگوشم را قطعی نمیدانم.چه طور میشه تشخیص نر یا ماده بودنش را داد؟ و سوم برای جفت گیری نمی خواهم جفت برایش بیاورم و ترجیحا می خواهم عقیم شود آیا پس از بلوغ که داری میل جنسی شده است امکان دارد یا از بچه گی باید انجام می شد؟ اگر امکان پذیر است لطفا راهنمایی کنید به طریقی و به کجا باید مراجعه کنم..لطفا به من کمک کنید چون خرگوشم خیلی حساس شده و عذاب می کشد…یک دنیا سپاس گذارم

   • farnaz masoumi

    دوست عزیز خرگوش نباید همه چیز بخورد همه حیوان های خانگی هرچیزی رو که بهشون بدی میخورند. و تغذیه نامناسب باعث رشد دندان قند و … میشه، 80%غذای خرگوش ینجه تازس و غذای بالانس کنار اون گ برخی سبزیجات. اگر اب نمیخوره از طریق سبزیجاتی که میتونه مصرف کنه اب بدنش دریافت میشه برای عقیم کردن ب دامپزشکی مراجعه کنید باید زود تر از این اقدام میکردین

  9. من دو تا خرگوش دارم نرو ماده مشکی ماده ش حاملست همه میگن ولی باور ندارم کمکم کنید بفهمم عوامل حاملگی چیه

  10. سلام آیا خرگوشای ماده عادت ماهیانه میشن

  11. سلام من 2تا خرگوش دارم که نروماده هستند. ماده رو قبلاً داشتم ولی نر رو ده روزه گرفتم از همان اول جفت گیری کردن ولی نمی دونم الآن خرگوشم حامله هست یا نه و اینکه اگر باردار باشه دیگه جفت گیری نمیکنه. در ضمن خرگوش های من در هند هستند 12

  12. سلام من یه خرگوش دارم ماده هست میخوام با نر دختر عمه جورش کنم میشه بگید چجوری اخه هفت ماه به بالا هست به نظر شما ایراد داره

  13. سلام چن تا سوال دارم لطفا جواب بدید خرگوش من اب نمیخوره چن تا کار رو امتحان کردم ولی بازم نمیخوره اون ضرف اب مخصوص جوندگان هم که گفتین نمیدونم از کجا گیر بیارم یک سوال دیگم هم این هست که چجوری میشه با خرگوش بازی کرد بعضی وقتا خودش بالا و پایین میپره و جفتک میندازه ولی اگه خودم بخوام باهاش بازی کنم باید چیکار کنم یه سوال دیگه هم دارم اینه که موقع شستن خرگوش درسته که از شامپو بچه استفاده کرد باید از چه شامپویی استفاده کنم و سوال دیگهم هم اینه که خرگوشم فقط کاهو میخوره هویج جلوش گزاشتم نمیخوره سبزی هم فقط بعضی هاشو میخوره بهضی وقتا هم بهش پفک یا کیک و این چیزا میدمش بد نیست؟ و اخرین سوالم اینه که ادرار خرگوشم بعضی مواقع شیری ماننده بهضی مواقع هم بی رنگه خیلی نگارانم که مریضی نداشته باشه به خصوص که جدیدا امفلانزای مرغی هم اومده باید چیکار کنم لطططططططططططفا جواب بدید

   • سلام منم دوتا خرگوش نر و ماده دارم بیبو و تعو
    من قشنگ اخلاقشونو میدونم از خرگوشای منم اب نمیخورد تا اینکه یه روز یه ضرف پر اب گزاشتم جلوش شاید شما نبینید ولی بعضی وقتا که نباشیم میخورن مطمعن باش ضرف مخصوصم نمیخواد و منم تا حالا باهاش بازی نکردم سعی کن خرگوشتو کم بشوری چون براش شامپو خوب نیست و شیرینی برای خرگوشا مث ثمه شک نکن امیدوارم مطالب خوبی باشه بابای

   • خرگوش به یک توپ کوچک نیاز داره یعنی اول امتحان کن ببین با توپ بازه میکنه یا نه اگه کرد با توپ باهاش بازی کنید،دوم اینکه یه بازی دوست داشتنی برای اونا اینکه پهلوی خرگوش رو یه طرفش رو ناز کن بعد خودت خرگوش رو برعکس کن ولی اروم در روز 4 بار این کارو بکن بعد کم کم یاد میگیره وقتی پهلوشو،ناز کنی خودش برعکس میشه.

   • خرگوش منم اب نمی خوره در عوض لبه ی ظرفو می گیره برعکسش میکنه.

   • farnaz masoumi

    دوست عزیز خرگوش رو اصلا نباید حمام کرد مگر اینکه خودش دوست داشته باشه ابو در غیر این صورت این کار اصلا لازم نیست جون استرس زیادی بهش وارد میکنه ، و اگر دوست داشته باشه اب رو شامپو مخصوص داره ک باید از دامپزشکی بگیرد ظرف ابشم همینطور ، اگر اب نمیخوره از سبزیجاتی ک استفاده میکنه اب بدنش تامین میشه. ضمنا هویج برای خرگوش خوب نیس. ینجه تازه و غذای بالانس و برخی میوه و سبزیجات لطفا سرچ و اطلاعاتتون رو تکمیل کنید

  14. یه بنده خدا

   سلام من باید چیکار کنم تا خوگوشام به من اعتماد کنن؟

   • باهاشون بازی کن و غذا رو بهش بده با دستان خودت منم خرگوشم اینجوری بهم عادت کرد

  15. یه بنده خدا

   سلام
   من یه خرگوش دارم نمیدونم چه جوریه که یه چشش بستس نمیدونم کثیفه یا خدا نکرده کوره چی کار کنم ؟
   لطفا طریقه ی شستن خرگوش هارو به ترتیب (ینی مثلا بگید اول فلان کارو کنید بعد چیکار کنیدو…) توضیح بدید ؟
   من هر وقت کولرو روشن میکنم خرگوشام میلرزن چرا چیکار کنم ؟؟

   • منم روز اولی که خرگوشم رو خرید این جوری بود هروز صبح که بلند میشی دستت رو خیس کن و روی چشاش بکش کم کم خودش رفع میشه بعد ش هم چشاش میلرز یعنی داره استراحت میکنه

  16. یه بنده خدا

   سلام من خیلی سوال دارم لطفا به همشون جواب بدید خواهشا
   اول اینکه من دو تا خرگوش دارم که تازه خریدم فروشنده میگفت یکیشون نره اون یکی ماده از کجا بفهمم کدوم یکی کدومه و اینکه باید از هم جدا شون کنم اخه کاری بهم ندار اتفاقا باهمم خیلی خوبن؟؟
   بعد اینکه من یه قفس دارم انم از ایناس که مال پرنده هاست البته خرگوشام میتونن توش وایسن ولی فک میکنم یکم کوچیکه! قفس بزرگ خیلی ضروریه؟ اشکالی نداره خرگوشا ی من تو همون قفسه باشن؟ اخه مامانم اجازه نمیده ققفسشون بزرگ باشه!!
   دیگه اینکه چیکار کنم دنبالم بیان ایناکه اصن به من محل نمیدن؟!
   دیگه همین ممنون

   • farnaz masoumi

    سلام دوست عزیز فقس خرگوش باید به اندازه باشه که بتونه کامل وایسه و کش بیاد و 2تا جهش داشته باشه حداقل. واینکه زمان میبره تا دستی بشن و بهت عادت کنن برای اینکه صمیمی بشن میتونی این طوری شروع کنی که تو دست بهشون غذا بدی

  17. سلام دوست من ببخشید که این طور توضیح میدم چون مجبورم خرگوش ماده مثل انسان عادت ماهانه میشه و خون ادرار نمیکنه در موعد مقرر مریض میشه و نگهداری خرگوش ماده در خانه به همین دلیل درست نیست

  18. منم خیلی دوست دارم خرگوش داشته باشم

  19. سلام من خرگوشی دارم جفت کردن اما هنوز خاک نکندن به نظر شما دلیلش چیه

  20. Mohammad Hosein

   سلام
   من شنیدم که بعضی وقتا خرگوش
   خون ادرار میکنه درسته ؟
   ولی من باور نمیکنم 🙂

  21. سلام من یه خرگوش دارم خیلی میترسه حتی از قفسش بیرون نمیاد وقتی هم که بهش دست میزنی از ترس میپره وقتی براش بیرون از قفسش غذا میزاری زود میاد غذارو میبره تو قفسش چیکار کنم مشکلش چیه؟الان بچه هست اگه لازمه ولش کنم بره

  22. من یک خرگوش دارم میخوام بدونم مریضیش چیه

  23. من یک خرگوش سری دارم که هر وقت که می خام بهگیرمش از دستم فرار می کنه
   و خیلی آرام است

  24. من یک جفت خرگوش دارم نزدیک دو ماهه بچه نیاورده ایا خرگوشم مریض شده یا چیز دیگه است

   • --> آسمونی

    دامپزشک باید بررسی کنید، خرگوش ماده قادر است که ۵ تا ۸ بچه به دنیا بیاورد نه بیشتر

  25. سلام چه کار کنم خرگوشم با خرگوش دیگه جفت شه؟

  26. عالی بود ببخشید خرگوشم کثیف شده ولی ضروری نیست بشورمش میشه شستش؟

  27. منم خرگوش داشتم ولی فرار کرد

  28. سلام خرگوش منو گربه گاز گرفته. یه پا شو نمی تونه حرکت بده چیکار کنم خوب بشه؟

  29. منم خرگوش دارم اما نمیدونم نر یا ماده خخخخخخخ لول

  30. خیلی خوب بود.
   برای شستن خرگوشها باید از شامپو استفاده کرد؟

   • --> آسمونی

    بله البته شامپو بدون بو و مواد شیمیایی، اما استفاده از دستمال مرطوب مناسب تر است
    توضیحات بیشتر در متن اضافه شد

  31. ممنون عزیزم یه سر بزن

  32. 😉 😈 ❗ 🙁 :mrgreen: 😀

  33. خیلی مفید بود 😆 😆

  34. ساجی و سوجی

   با سلام
   عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود
   من خودم 9تا خرگوش دارم خیلی هم دوسشون دارم ممنون از مطالب خوبت

  35. من خرگوش دارم همه چی هم میخوره نون گندم کاهو سبزی برنج همه چی میخوره

  36. ممنون ازسایتتون من خرگوش دارم ومی خواستم بدونم تا کی باید به اون شیربدم؟

  37. چه موقع باید به خرگوش ها غذا داد

  38. خیلی خوبه عالیه منم خرگوش خیلی دوست دارم اما پدر ومادرم میگوین که خرگوش بیماری دارد البته من چند با خر گوش گرفتم ولی نمیدونم چرا حالا به من میگن که بیماری داره خلاصه نمیخرن دیگه ولی من اینارو که دیدم دلم به تاب تاب افتاد)-:

  39. خیلی عالی بود

  40. مهتاب ...

   خیلی بد بود

  41. عالی بود. من خیلی خوشم امد.برای همین همه ی اطلاعات را توی دفتر چه ام نوشتم .من خرگوش ها را خیلی…………….. دوست دارم.اما مادر و پدرم اجازه نمیدن خرگوش بخرم.مادرم می گویدمن دوست ندارم توی خونه حیوان نگه دارم . پدرم می گوید………

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.