تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > دین پژوهی و ادیان > آیا موسیقی و گوش دادن به آهنگ حرام است؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • آیا موسیقی و گوش دادن به آهنگ حرام است؟

  موسیقی، خوانندگی و رقص مقوله‌ای نیست که مطلق آن به هر شکلی حرام باشد. برخی از موسیقی‌ها، آوازها و رقص‌ها در حرام وارد می‌شوند و برخی دیگر وارد نمی‌شوند. البته در این مقوله بسیار مهم است که مسلمان برای مطامع و امیال نفسانی خود دست به توجیه نزند و از سوی خود اجتهاد ننماید و هر حرامی را برای خود حلال ننماید. مثل این که برخی از سوی خود فتوا می‌دهند که «موسیقی سنتی یا کلاسیک حلال است؟!» گویی که لفظ «سنّتی» به مثابه‌ی ذبح شرعی است و اگر پسوند هر نوع موسیقی، کنسرت یا آوازی قرار گرفت، آن را حلال می‌نماید! در حالی که تاریخ تولید ملاک حلیت یا حرمت نیست و هر موسیقی یا آواز سنتی نیز در زمان خودش سنّتی نبوده است و دلیلی نیست که اگر از حرامی چند سال یا چند قرن گذشت، حلال شود، با سایت آسمونی همراه باشید.

  1– موسیقی طرب و یا مناسب با مجالس لهو و لعب حرام است. خواه سنّتی باشد یا جدید، کلاسیک باشد یا پاپ، جاز و … . موسیقی طرب نیز به نواختنی می‌گویند که به سبب ویژگی‌هایش انسان را از یاد خدا غافل نماید. مجالس لهو و لعب نیز مجالس عیش و نوش و فراموشی خداست.

  2– آواز (خوانندگی) به صورت غنا، به هر شکلی که باشد، زن بخواند یا مرد حرام است، خواه اشعار حماسی بخوانند، یا عشقی یا حتی تلاوت قرآن کریم. و گوش دادن به آن نیز حرام است. و غنا به ترجیع یا چرخاندن صدا در گلو می‌گویند.

   

  3 – هر نوع موسیقی (موزیک) یا خواندنی که مرتب بر مفاسد دیگر باشد نیز حرام است، اگر چه موسیقی مطرب یا خوانندگی غنا نباشد.

  4 – ملاک تشخیص یک موسیقی (طرب) و خوانندگی (غنا) نیز یا عرف حاکم است، یعنی عموم آن را طرب و غنا یا مناسب مجالس لهو و لعب می‌دانند و یا تشخیص خود شنونده است. لذا ممکن است موسیقی یا آوازی که در عرف طرب و غنا نیست، برای کسی طرب و غنا باشد. خودش به خوبی تشخیص می‌دهد.

  5 – خوانندگی زن و یا شنیدن آواز زنان نیز شامل احکام فوق می‌باشد. لذا اگر زن به صورت غنا بخواند، یا شخص تشخیص دهد که برای او غناست، یا اصلاً غنا نخواند، اما شنونده به قصد ریبه و لذت گوش کند و مترتب مفاسد دیگر باشد، حرام است. و البته برخی تک خوانی زن را به طور کلی مورد اشکال دانسته‌اند.

  در هر حال اگر چه احکام مربوطه در توضیح المسائل همه مراجع معظم درج گردیده است، اما ذیلاً به چند استفتاء از مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای که پاسخ‌گوی بسیاری از سؤالات در این زمینه است اشاره می‌گردد:

  • منظور از موسیقى مطرب ولهوى چیست؟ و راه تشخیص موسیقى مطرب و لهوى از غیر آن چیست؟

   موسیقى مطرب و لهوى آن است که به سبب ویژگی‌هایى که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقى دور نموده و به سمت بى‏بندوبارى و گناه سوق دهد و مرجع تشخیص موضوع عُرف است.

  • ملاک تمییز موسیقى حلال از حرام چیست؟ و آیا موسیقى کلاسیک حلال است؟ 

   هر موسیقى که به نظر عرف موسیقى لهوى و مطرب که مناسب با مجالس عیش و نوش است باشد، موسیقى حرام محسوب مى‏شود و فرقى نمى‏کند که موسیقى کلاسیک باشد یا غیر کلاسیک. تشخیص موضوع هم موکول به نظر عرفى مکلّف است و اگر موسیقى این گونه نباشد بخودى خود اشکال ندارد.

  •  آیا معیار حرمت موسیقى فقط مطرب و لهوى بودن آن است یا اینکه میزان تحریک و تهییج آن هم تأثیر دارد؟ و اگر باعث حزن و گریه شنونده شود، چه حکمى دارد؟ خواندن و شنیدن غزلهایى که به‌صورت سه ضرب و همراه با موسیقى خوانده مى‏شوند، چه حکمى دارد؟

  ملاک آن ملاحظه کیفیت نواختن موسیقى با در نظر گرفتن همه خصوصیات و ویژگی‌هاى آن است و این که از نوع موسیقى مطرب و لهوى مناسب با مجالس لهو و گناه باشد، هر موسیقى که به حسب طبیعت خود از نوع موسیقى لهوى باشد، حرام است اعم از این که مهیّج باشد یا خیر و موجب ایجاد حزن و اندوه و حالات دیگر در شنونده بشود یا خیر و هرگاه غزل‏هایى که همراه با موسیقى خوانده مى‌شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آیند، خواندن و شنیدن آنها حرام است.

  •  آیا موسیقى سنّتى که میراث ملى ایران مى‏باشد، حرام است یا خیر؟

   چیزى که از نظر عرف، موسیقى لهوى مناسب با مجالس لهو و معصیت محسوب شود، به‌طور مطلق حرام است و در این مورد فرقى بین موسیقى ایرانى و غیر ایرانى و موسیقى سنتى و غیر آن نیست.

  •  گوش‌دادن به نوارهایى که توسط سازمان تبلیغات اسلامى و یا مؤسسه اسلامى دیگر مجاز اعلام شده‏اند، چه حکمى دارد؟ و استفاده از آلات موسیقى مثل کمان، وِیولون و نَى چه حکمى دارد؟

  جواز گوش‌دادن به نوارها منوط به تشخیص خود مکلّف است که اگر تشخیص دهد مشتمل بر غنا و موسیقى لهوى مناسب با مجالس عیش و نوش و خوش‏گذرانى و همچنین مطالب باطل نیست، گوش‌دادن به آن اشکال ندارد بنا بر این تجویز آن توسط سازمان تبلیغات اسلامى و یا هر مؤسسه اسلامى دیگر به تنهایى دلیل شرعى براى مباح بودن آن نیست و بکارگیرى آلات موسیقى در موسیقى لهوى مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه جایز نمى‏باشد، ولى استفاده حلال از آنها براى اهداف عقلایى اشکال ندارد و تشخیص مصادیق هم موکول به نظر خود مکلّف است.

  • طبل زدن در جشن‏هاى میلاد و غیر آن چه حکمى دارد؟

   استفاده از آلات نوازندگى و موسیقى به نحو لهوى و مطرب و مناسب با مجالس لهو و گناه به‌طور مطلق حرام است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 3٫07 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=52523
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  آیا همه 124 هزار پیامبر مشخص می باشند؟

  آیا همه 124 هزار پیامبر مشخص می باشند؟ اگر می خواهید پاسخ این سوال را …

  171 دیدگاه

  1. ب نظرمن هرکسی باید جنبه هرچیزیو داشته باشه نداشته باشه اره همه چی حرومه و کلا نباید هیچ کاری کنه

  2. دوستان گرامی تا حالا شده چیزی رو بخاطر خدا انجام ندین و قوی تر نشین؟
   قاعدتا دستورات خداوند علاوه بر بالابردن قدرت روح قدرت جسم رورهم بالا میبره
   یا علی(ع)

  3. بسیار نظر کوته نظرانه ای بود

  4. همش حرامه?روح ادم ب موسیقیو اهنگ نیاز داره ..اینجوری بخوایم نگاه کنیم همه اهنگا حرامن ک .هی فتوا بدین????

  5. سلام،خیلی ممنون بابت مطلبی که گذاشتین،تا اونجایی که متوجه شدم
   اهنگ هایی که سه ضرب باشند یا برای مجالس یا جاهای دیگه باشن و جزو موسیقی لهو باشند حرومه، خواستم بپرسم موسیقی هایی که برای فیلم ها منظورم همین اهنگ هایی که اصلن دراپ و بیس ندارند معمولن اهنگ های ارومی هم هستند اشکال داره؟

  6. روشن فکر

   برین بابا?خرافاتیا

  7. من قبلاهمه اهنگ گوش میکردم العان ک فهمیدم گناه هس گذاشتم کنارهمین اهنگ رپ میدونی ک ازطرف شیطانه ک بیشترگناه کنیم بااین اهنگااگه من میتونستم تمام خواننده هاروحذف کنم همین کارومیکردم

  8. Tamina Freshness

   حرفی زدیم دال بر نظرخواهی که یکی از آن حذف شد بهرحال به مطالب دیگر سری زده شاید نظر درج شود . در داشتن لطف شما سخنی نیست که بگویم ز چه رو ؟!!!

  9. Tamina Freshness

   ببنید من یکی عاشق موسیقی که زبان هر ملتی است هستم و خووندن پاپ یا سنتی و خب از صداهای زیبای بروبچه های خودمون و کما بیش چند تایی خارج از وطن لذت میبرم . زیر زمینی هم نیستم یا کلیپ بزنم . زمان بانو مرضیه روان شاد یا …
   در چمع دوستان می خووندم و کلاس خانم های هنرمند بودم برای تعلیم اکثرا” شاید به شوخی میگرفتم اینکه : ” حق مطلبو
   در مورد ایشان که بین ما نیستند خوب ادا کردم , به گیتار بعد از پیانو که میرسم قلبم شروع به تاپ تاپ میکنه حالا با من یکی
   چه محکمه ای یا حکمی صادر می فرمائید نمیدونم . و بعد اون رقص از هر گونه . عاشق هنر که باشی خب گناهی نیس …
   حضرت حق صور دارند و زیبا و عالمی ماوراء این زمین پیر لب فرو بسته , تشنه مثل کویر که عاشق زمینه … تشکر

  10. سلام من که نفهمیدم چی حلاله چی حرومه
   ببخشید یه سوال شما میگین که اهنگ گوش دادن کار شبهه ناکه و میگین که گوش نکنیم ولی به نظر من تو دنیاس ما همچین چیزی امکان نداره حالا به فرض من کل اهنگای رو گوشیم و کامپیوترم رو پاک کردم میرم بیرون دوستم داره گوش میده منم میشنوم تلویزیون رو روشن میکنم داره اهنگ پخش میکنه رادیو هم همینطور یه گوشه ی خونه هم بشینم داداشم اهنگ میزاره باهاشم بحث میکنم فایده نداره میشه بگین من دقیقا چیکار کنم؟؟؟

  11. سلام . من بیشتر آهنگای علی زند وکیلی و حجت اشرف زاده رو کوش میدم.یعنی حرامه

  12. الذین امنو و عملوا بالصالحات ...

   سلام مطلب عالی است.
   تازه این دوستان اصلا با مبانی اصول فقه آشنا نیستن وگرنه که دیگه هیچی دیگه !!!
   کی میگه انجام واجبات و مستحبات به موسیقی ربطی نداره؟! مگه گناه و فعل حرام انجام دادن سر و شاخ دارن که بشه تشخیص داد؟!؟ موسیقی هم چون داره توسط انسان انجام میشه و یک نوع فعل هست پس تاثیر داره …
   بذارید یه مثال بزنم. در قرآن آمده است که غیبت حرام است(مطلقا جایز نیست). اما حدیث داریم در 6 جا میشه غیبت کرد و اشکالی نداره و مستحب(خوبه) هم هست… باز درجایی داریم که مومن در همون 6 جا هم نباید غیبت کنه چون امکان لغزش اون فراهم می شود…
   آقا اگر میخواهید دین و ایمونتون حفظ بشه و خداوند هم نظر لطف و رحمتش رو از شما برنداره دنبال موارد شبهه ناک نرید.
   حدیث داریم اگر مومن واجباتش رو به بهترین شکل سعی کنه انجام بده خدا هم به بهترین شکل بهش نعمت میده…
   حالا از این ور نماز میخونه از اونور میره موسیقی گوش میکنه…. خب معلومه تاثیر باطنی میذاره. مگه قراره همه چیز رو خود انسان متوجه بشه؟ خیلی چیزا هست که در طول زمان انسان متوجه میشه که دو حالت داره یا ازش راضیه یا ازش متنفر!
   همین موسیقی هم موارد شبهه زیاد داره. حوصله دارید شما انقدر وقت بذارید برید ببینید و تشخیص بدین و این حرفا!!!
   اصا آدم گوش نکنه سنگین تره والا!
   الان این همه گوش کردین چیزی شد؟!! حالا هم یه مدت گوش نکنین. بعد مقایسه کنین ببینین کدوم بهتره!
   برای همه آرزوی توفیق الهی دارم
   والسلام …

  13. با سلام
   اگه شما راست میگید،پس یه آیه یا حدیث بیارید که بگه موسیقی حرام است.
   من خودم نماز میخونم،قرآن رو اکثرا میخونم.به خدا و دین اسلام اعتقاد کامل دارم.و آهنگ هم گوش میکنم.توی آهنگشم کفر یا فحش نمیگه.
   هایده و نوستالژیک هم گوش میکنم.
   یعنی من هم باید برم جهنم اونی هم که هزار جور کار حروم میکنه باید بره جهنم؟
   موسیقی یک زبان عجیبه که هر حالتی رو میتونه بیان کنه.
   شادی هم حرام نیست
   اینا انحرافات دینه.
   همه ی دنیا یک موسیقی محلی داره.
   صدا و سیما آهنگای خواننده هارو پخش میکنه.
   اونم حرومه؟
   انقدر ملتو گول نزنید.خیلی آهنگاهم هستن که آدم رو یاد خدا میندازن.
   من رو یادتون باشه اگه روز قیامت به خاطر آهنگ گوش دادن رفتم جهنم هر چی خواستین بگین.
   مثل انحرافی هست که توی برخی ادیان هست که میگه ازدواج و عاشق شدن ممنوعه.
   ملت ،التماس تفکر….

   • با سلام خدمت شما. اولا باید بگم که مرجع تقلید همینجوری رو هوا فتوا نمی ده. آیه قرآن می گه و اجتنبو قول الزور یعنی از گفتار بیهوده پرهیز کنید که بعد ها تفسیر شده و غنا از اون بیرون اومده. ثانیا همه چیز رو که نباید قرآن بگه. مثلا هیچ جا تو قرآن نگفته نماز صبح رو دو رکعت بخونید یا چهار رکعت. خیلی از احکام از احادیث و خیلی ها طبق تعقل حاصل می شه. در ضمن جهنم چیز مطلقی نیست که شما فکر می کنید که مثلا روز قیامت همه رو دو دسته کنند بعد در قفس جهنم رو باز کنند بعد ببرنتون تو آتیش. جهنم تجلی حقیقت عمل شما در این دنیاست. اصلا عدل الهی حکم می کنه که چنین باشه تا هر کس دقیقا به سزای اعمالش برسه. نه بیشتر نه کمتر. در ضمن شادی هم می تونه حرام باشه و سخن مستدلی نیست. مثلا کسی که شراب می خوره کلی شادی می کنه. کار همه ی دنیا و کار پیشینیان ما هم لزوما درست نیست. در قرآن هم بیان شده اکثرهم لا یعلمون. بیشترشان نمی دانند. البته نمی گم موسیقی محلی چیز بدیه. در ضمن صدا و سیما هم همه ی کارش درست نیست و غنا در اسلام چیزی است که بیشتر مربوط به خود شخص است و صدا و سیما یا وزارت ارشاد نمی تونه معیار خوبی باشه. در آخر باید بگم من خودم هم در مورد موسیقی توجیه نشدم و باید از مراجع خواست تا مستدل تر و منطقی تر به شبهات پاسخ بدن تا ملت سردرگم نشوند و فلسفه ی غنا رو بیان کنند ولی در هر صورت حداقل چیزی که می شه گفت اینه که سخنان شما بیشتر این سخنان جدیده برای توجیه گناهان(البته نمی گم حتما چیزایی که گفتید گناه باشه) و این سخنان هیچ ارزش منطقی ندارن و فقط گول زدن خوده. یادمون باشه که کلید همه ی گناهان دروغ است و اولین کاری که ما می کنیم برای گناه کردن اینه که به خودمان دروغ می گوییم.

   • الذین امنو و عملوا بالصالحات ...

    سلام عزیزم.
    اولا که صدا و سیما رسانه ملی هست و در کشور ما همه نوع قومی وجود داره پس نمیشه گفت چون صداسیما داره پخش میکنه حلال هست. همین صدا و سیما کل فیلمایی که داره پخش میکنه مورد داره!!!!!(رواج فساد و اعتیاد و …)
    دوما که هر قومی واسه خودش موسیقی داره درسته ولی آیا دین درست و حسابی هم داره؟!؟!؟
    مگر با انجام فعل شبهه ناک میشه انسان یاد خدا بیوفته؟!(اگر شما با انجام فعل شبهه ناک یاد خدا می افتید پس باید در شناخت شما از خداوند شک کرد!!!)
    سوما ما نگفتیم حرام هست ولی احتمال شبهه ناک بودنش هست. مومن هم زرنگ است و عبادات خودش رو با اعمال شبهه ناک مخلوط نمی کند.
    چهارما امر به معروف با گول زدن ملت فرق دارد …
    پنجما انحراف دین دیگه چه صیغه ای هست؟ کجای دین انحراف داشته قبلا که این هم یک نوع هست؟!
    ششما پیغمبر که در روز غدیر فرمود (الیوم اکملت لکم دینکم و …. ) یعنی اون روز دین را بر مردم تمام کرد بعد حالا شما دم از انحراف میزنی؟!؟! پناه بر خدا
    هفتما اعمالی که شبهه ناک هستند مثل همین موسیقی که آدم با گوش دادنش متوجه نمیشه فعل حرام است یا خیر، تاثیرات بلند مدت دارن… یعنی شما درسته الان این حرف رو میزنی که نه مشکلی نیست اما عاقبت هر امری مهم است که ختم به خیر شود…
    و در آخر هم برای شما آرزوی توفیق الهی دارم.
    والسلام…

   • بیست حدیث درباره حرام بودن موسقی و غنا

    قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

    اَنَّ اللهَ بَعثََنی رحمهً للعالَمین و لِاَمحقَ المعازفَ و المزامیرَ و امورَ الجاهلیه.

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    خداوند مرا مبعوث کرد تا رحمتی برای جهانیان باشم و ساز و نی ها و امور جاهلیت را نابود سازم.

    «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۰»

    *****

    ۲٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – :

    بیتُ الغناء بیتٌ لا تُؤمَنُ فیه الفجیعهُ و لا تُجابُ فیه الدَّعوهُ و لا تَدخلُه الملائکه.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

    خانه ای که در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصیبت ها و بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند.

    «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۸۰»

    *****

    ۳٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

    کان اِبلیسُ اَوّلَ مَن تَغَنّی.

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    ابلیس نخستین کسی است که به غناء و آوازه خوانی پرداخت.

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۱»

    *****

    ۴٫ قال الامام الباقر – علیه السّلام – :

    الغِناءُ مِمّا وَعَدَاللهُ علیه النارَ و تلاهذه الآیه: و مِنَ الناس مَن یشتری لهوَ الحدیث لیُضِلَّ عن سبیل الله … (لقمان، ۶).

    امام باقر – علیه السّلام – فرمود:

    غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود:

    «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۶»

    *****

    ۵٫ قال الامام الرضا – علیه السّلام – : اِستماع الاَوتار مِنَ الکبائر.

    امام رضا – علیه السّلام – فرمود:

    گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

    «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

    *****

    ۶٫ عن ابی عبدالله – علیه السّلام – فی قول الله تعالی:

    «و اجتنبوا قولَ الزُّور» (حج، ۳۰)، قال: قول الزُّورِ الغِناء.

    امام صادق – علیه السّلام – درباره سخن خداوند که می فرماید: «از گفتار باطل بپرهیزید» فرمود: گفتار باطل همان غناء است.

    «وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۷»

    *****

    ۷٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : شرُّ الاَصواتِ الغِناء.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود: بدترین صداها، غناء (و آوازه خوانی) است.

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۹»

    *****

    ۸٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ مجلسٌ لاینظر اللهُ اِلی اَهلهِ.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

    مجلس غناء مجلسی است که خدواند به اهل آن نظر (لطف و رحمت) نمی کند.

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۸۸»

    *****

    ۹٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ یورث النفاقَ و یُعقِبُ الفقر.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

    غناء و آوازه خوانی باعث نفاق و دوروئی شده و فقر و تنگدستی را به دنبال دارد.

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص۲۳۰»

    *****

    ۱۰٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ عُشُّ النفاق.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی، لانه نفاق و دوروئی است.

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۷»

    *****

    ۱۱٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : الغناءُ رُقْیَهُ الزّنا.

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: غناء و آوازه خوانی، طلسم زناکاری است.

    «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۴۷»

    *****

    ۱۲٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ یُورِثُ الفقر.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی موجب فقر و تنگدستی می گردد.

    «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۳»

    *****

    ۱۳٫ قال الامام الباقر – علیه السّلام – : الغناءُ یُنبِتُ النفاق فی القلب کما یُنبت النخلُ الطلع.

    امام باقر – علیه السّلام – فرمود:

    غناء و آوازه خوانی نفاق و دروئی را در دل می رویاند همان گونه که درخت نخل، خوشه خرما را رویش می دهد.

    «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۸»

    *****

    ۱۴٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

    اَربعٌ یُفسِدنَ القلبَ و یُنبتنَ النفاقَ فی القلب کما یُنبِتُ الماءَ الشجرَ؛ اِستماعُ اللَّهو و … .

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    چهار چیز است که قلب و روح را تباه و نفاق را در آن می رویاند، همچنان که آب، درخت را می رویاند؛ (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.

    «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

    *****

    ۱۵٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : ثلاثٌ یَقسینَ القلبَ: اِستماعُ اللَّهو و … .

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    سه چیز باعث قساوت و سنگ دلی می گردد: (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.

    «بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

    *****

    ۱۶٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : اِستماعُ اللَّهو و الغناء یُنبِتُ النفاقَ کما یُنبت الماءُ الزَّرع.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

    گوش کردن به چیزهای بیهوده و غناء و آوازه خوانی، نفاق را می رویاند همان گونه که آب کشتزار را می رویاند.

    «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۶»

    *****

    ۱۷٫ قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : لا یَحِلُّ بیعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعلیمهُ کُفر.

    امام صادق – علیه السّلام – فرمود:

    خرید و فروش (آلات) غناء و ساز و آواز حلال نیست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئی و آموزش دادنش، کفر و بی دینی است.

    «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۹»

    *****

    ۱۸٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : مَنِ استمعَ اِلی اللَّهو یُذابُ فی اُذُنهِ الآنُک.

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

    «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

    *****

    ۱۹٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

    یُحشرُ صاحبُ الطَّنبور یوم القیامهِ و هو أسودُ الوجهِ و بِیَده طنبورٌ من نار و فوقَ رأسه سبعون اَلف ملکٍ، بید کُلُّ ملکٍ مِقْمعَهُ یَضربون رأسَهُ و وجهَه.

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    دارنده طنبور (نوعی از آلات موسیقی) روز قیامت محشور می شود در حالی که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش است و بالای سرش هفتاد هزار فرشته قرار دارند که در دست هر کدام از آنها عمودی آهنین است که بر سر و صورتش می زنند.

    «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹»

    *****

    ۲۰٫ قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – :

    یُحشَر صاحبُ الغناء مِن قبره اَعمی و اَخرس و اَبکم.

    رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود:

    دارنده (آلات) غناء و آوازه خوانی محشور می شود در حالی که کور و کر و لال است.

    «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹

  14. من نفهمیدم چی شد. من بیشتر اهنگای خارجی گوش میدم هدف اصلیمم تقویت زبانمه. اهنگای imagine dragons. الان چیکار کنم کلا بذارم کنار؟؟؟؟

  15. من خیلی گیج شدم من آهنگ گوش میدم مخصوصا اون آهنگایی که از خدا گفته.مثل آهنگ سر هر کوچه خدا هست حامد همایون.یا حس میکنم تورو تو هرشب خودم یا آهنگهایی که در مورد ائمه خونده شده رو خیلی دوست دارم.بعضا هم عاشقونه گوش میدم.ولی الان نمیدونم کدوم حرومه کدوم حلال.غنا مبکنن یا طرب

   • ،،،،،،،،،،،،،

    دقیقا منم مث شمام عاشقانه هم گوش میدم ینی نباید گوش داد؟؟؟من نفهمیدم حلال یاحروم

  16. ســـــــــلام بچـــــه ها من خــــــودم خیـــــلی ب خدا ودین معتقدم جوری ک تو زندگیـــــم حتی ی کفر هم نگفتم
   ولی من اهنگمو گوش میکنم هر روزم ذکر میگم برا ارامش خودم و رسیدن ب حاجتم الانم این پیجو باز کردم ببینم اگ اهنگ گوش بدم ذکرام قبوله یا ن
   ولــــی من ب نظرم اصلا ربطی نداره این دو چیز ب هم چون موسیقی ی سرگرمیه

   • الذین امنو و عملوا بالصالحات ...

    درسته موسیقی یه نوع سرگرمیست که انسان را از یاد خدا غافل میکند …
    مشکل سر این بخشی هست که باعث فراموشی از یاد خدا میشه…
    برادر عزیز. آدم مومن زرنگ است و اعمال و عبادات خودش رو با موارد شبه ناک مخلوط نمی کند…
    والسلام.

  17. سید محمد رضا

   خیلی مطلبتون خوب بود

  18. من فقط و فقط مجیداخشابی گوش می دم آیا حرام است؟

  19. من هر نوع موسیقی گوش میدم خارجی ایرانی به حرف اینا گوش ندید از نظر اینا همه چی حرامه …

   • سید محمد رضا

    سلام علیکم
    آقا علی ما این حرف هارا که از خودمان در نی آوریم
    پیامبر بوده است و امام دین اسلام گفته
    یک نکته بگم :ما کی گفتیم همه چیز حرام است
    یک قسمتی از انان که مارا از یاد خدا غافل می کند حرام است
    و اگر به حرف های اسلام گوش دهیم
    اخرت خود را آباد کردیم

  20. همینه دیگه آخرالزمان حق امر به معروف و نهی از منکر نداری
   در غیر اینصورت 4تا بیسواد بهت میخندن

  21. هنوز وجود دارید؟! اشکالی نداره میراثتون رو با خودتون به گور میبرید! تو هیچ کجای دنیا اختلاف میان دو نسل به اندازه اختلاف میان قبل انقلاب و بعد انقلاب نیست………b

   • الذین امنو و عملوا بالصالحات ...

    سلام.
    بله که وجود داریم چون دست خدا بالاتر از همه دستهاست.
    شما که میراثتان را 30 سال پیش به گور برده اید و پوسیده شده اید و به حول قوه الهی اثری ازتان نیست!!!
    تاریخ بخوانید که لااقل با این افکار پوسیده به سرنوشت قومتان دچار نشوید…
    بله این اختلاف نشان از درک معنوی انسان دارد. این مملکت مختص امام زمان است و دست هر مشرک و کافری نیز از رسیدن به این مملکت از بیخ قطع است.
    اگر این انقلاب مشکلی داشت این همه امداد غیبی نمیشد که این انقلاب شکل بگیره و بیاد جلو…
    شما می توانید از طوفان طبس بگیرید بیاید جلو …
    این اختلاف نیز نشان از خداباوری و ایمان مردم دارند که بین بد و عالی ،عالی را انتخاب کنند، یعنی اعتقاد به خدا و معاد. این را هرکسی نمی تواند درک کند، کسانی می توانند درک کنند که درک معنوی داشته باشند.
    دشمن ما نیز می خواهد با رواج دادن موارد شبهه ناک سعی در اختلاف و دو دستگی در بین آحاد ملت کند و بی خردان و ساده لوحان نیز گول دشمن را خورده اند ودشمن را دوست خود گرفته اند…
    برای شما آرزوی توفیق الهی دارم.
    والسلام.

  22. هنوز وجود دارید؟! اشکالی نداره میراثتون رو با خودتون به گور میبرید! تو هیچ کجای دنیا اختلاف میان دو نسل به اندازه اختلاف میان قبل انقلاب و بعد انقلاب نیست

  23. از عالمی پرسیدن کدام موسیقی حرام است فرموده موسیقی که از کفگیر قابلمه برنج مردی غنی وثروتمند به گوش پسرک گشنه همسایه فقرش میرسدواز احوال انها بی اطلاع است

  24. dorost begin torb chie lahv chie lab chie ghana chie farsi begin mesal bego nafahmidam kodoma

  25. ممنون از مطالبتون

  26. چه مسخره هه من که عمرا به حرفای شما گوش کنم

   • گوش نکن..ببین کی ضرر میکنه..هر کی رو میذارن قبر جدایی..

    • این جور نظر ندین چون افراد رو بیشتر به کل کل دعوت می کنین نه به حقیقت. یادمون باشه امر به معروف و نهی از منکر هم یکی از فروع دینه که باید به درستی اجرا بشه و این جمله که هر کسی رو تو قبر خودش می ذارن درست نیست. اگر اینطور بود که مراجع تقلید کلا وجود نداشتند. البته این جمله درسته که هیچ کس گناه دیگری را به دوش نمی کشد.

   • سید محمد رضا

    اولا برادر شما که این حرف ها را قبول ندارید چرا این صفحه را باز میکنید
    دوما هر کی به دستورات دین عمل نکنه اخرت خودش را خراب کرده است

  27. سلام هرآنچه که درقرآن نیامده حلال وحرام نکنید اول شناخت باید پیدا کرد یعنی هم در راه درست وهم در راه نادرست میتوان استفاده کردواینکه با آب انسان هم میتوان خفه کرد پس …

   • سید محمد رضا

    سلام علیکم برادر
    ما از طرف امامان درباره اهنگ روایات داریم
    اگر هم چیزی باشد که در قرآن گفته نشده باشد
    مراجع تقلید برسی میکنند و می گویند که حرام است یا حلال

  28. من بیشتر از موسیقی بی کلام فیلمها لذت میبرم در ضمن هیچ دینی به ضرر پیروانش حرف نمی زنه

  29. سلام همه ی کامنتا رو خوندم و بزارید خلاصه ی زندکی خودم رو بگم براتون من 18 سالم که بود وقتی میپرسیدم و درباره موسیقی سوال میکردم اخرش به جواب حرامه میرسیدم و منم حاظر نبودم که ارامشی که از اهنگ و موسیقی بهم الهام میشه رو کنار بزارم و برای همین مدام کار خودم رو توجیه میکردم و حرف هیچکس رو قبول نداشتم تا اینکه یه بنده خدا منو با اسلام واقعی اشنا کرد از ارامشش بهم گفت از حس خوبش من قبول کردم و واقعا مسلمون شدم من از اون روز هیچ چیزی رو هیچ ارامشی رو با ارامشی که موقع رازوو نیاز با خدا نماز خوندن کمک ب مردم بخشیدن بدست اوردم عوض نمیکنم و موسیقی دیگه ب من ارامش نمیده و واقعا فهمیدم ک خدا کیه اونو حسش کردم مشکل مملکت و پیشوایان دینی الان ما اینه که بجای اینکه از ارامش با خدا حرف بزنن میان از تشویشی ک موسیقی یا هر چیز دیگه ای انسان میده حرف میزنن وسریع برچسب حرام رومیکوبن روش این راه اشتباهه و فقط افراد رو ا خدا دورتر میکنه کسی که به انس با خدا دست پیدا کنه خودش میدونه چی خوبه چی بد واونوقته که ارامش ابدی رو ازان خودش میکنه امیدوارم موفق باشید درپناه حق

  30. موسیقی بیکلام حرامه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا موسیقی هایی که باهاش ورزش میکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟عایا

  31. ایا موسیقی بیکلام حرامه؟؟؟؟؟؟؟یا موسیقی هایی که باهاش ورزش میکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟عایااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  32. اهنگ های مجاز هم حرامه؟ لطفا جواب بدید

  33. سیدمحمود

   سلام،، من میگم حرامه آهنگی که باهش بشه برقصی…من خودم گوش نمیدم ولی هرچقدر هم که بشما نگم فایده نداره چرا؟ چون بقول دوستمون اذان هست که توش غنا داره و تلوزیون هم که کم نمیذاره…وقتی مملکت اسلامی قانون نداره همینه…فقط بگم که تا ۲۰ سالگی گوش میدادم و الان ۲۴ هستم اما از ۲۰ به بعد هر آهنگی که به سختی پیدا کرده بودم و باهاش حال کاذب داشتم رو تلوزیون گذاشت بجز خارجیا…من پای اعتقادم هستم چون به این باور رسیدم که خوب نیس اما مملکتو از ریشه بسازیم.صوت و موسیقی حرام نیس چراکه گفته شده قرآن رو با صوت بخونید.ولی درکل تو دوره ما انگار باید بشینی یه آهنگ رو خوب گوش کنی بعد تصمیم بگیری حرومه یا حلال واقعا ارزش داره؟آهنگای چرت و پرت زیاد شده اینم هست.

  34. بنده خدا

   با سلام.من هم تا همین دیروز فکر میکردم موسیقی در صورتی حرامه که ادمو به کارهای گناه باز داره ولی الان میدونم که هر موسیقی چه سنتی چه هر چی حرامه.مگه ما امام ها پیامبرانمونو قبول نداریم؛وقتی امام ها وپیامبرون دارند به طور شفاف میگویند که هر موسیقیی حرامه دیگه نمیتونیم چیزی بگیم و به نظر من هر نوع موسیقی چه دو جور چه یک جور حرامه، اما……خدا مارو ازاد گذاشته وهیچ اجباری نیاورده و گذاشته که راه خودمونو خودمون انتخاب کنیم، اما در این مابین مارو به وسیله امام ها و پیامبرانش راهنمایی کرده و… و جمله ی اخر،،،، به نظر من هیچ نوع موسیقیی رو گوش ندید مخصوصا در موقع اذان.

  35. مملکت آیا

   عجب ممکتی دریم ما واقعا

  36. به نظر شما دیگه عروسی و این چیزا باید سینه بزنیم یعنی چی همه چی حرامه

   • والا به خداااااااا!!!!!!!!!!!

   • میکائیل

    اگه دوست داری گوش بدی گوش بده کی کارت داره .ولی اینم بدون که تو زمان پیامبر هم عروسی مرسوم بوده ولی اونا هیچ کدوم از کارای ما رو نمی کردن و به قول شما سینه هم نمی زدن .

  37. واقعا برا مردمی که موسیقیو حرام میدونن متاسفام ……موسیقی یک هنر مقدسه من موندم شماها چه طور دارین به این هنر توهین میکنین و میگین حرام هستش

  38. من از یک روحانی پرسیدم ایشون این رو گفتند :

   موسیقی فقط زمانی حرام است که انسان رو از حالت عادی خارج کند !

  39. دوستان دو جور اهنگ گناه داره … یکی در سبک پاپ و هیپ دنس و این چیزا ک امثال پیتبال و امینم و … میخونن . این ها فقط برای عقده های جنسی و ذلت های دنیوی میخونند مارو از اخرت و قیامت دور میکنه این تابلوئه حرامه.. دوم اینکه اخیرا تعدادی موسیقی رو ریورز کردن (برگرداندن موسیقی ب طور برعکس) امثال کامران هومن یا منصور اینا تویه برعکس اهنگ کلمات شیطانی ردوبدل میکردن مثلا میگفتن شیعه می فهمه اه اه … این علمیه که از دست هیچکس جز شیطان بر نمیاد کلماتی بچینه که برگردانش بشه حرف خودش (شیطان) اینم ب شدت حرامه .. چرتو پرتای زد بازی و این اهنگای مزخرفی کا سروته ندارن و قافیه ندارن مثل شاهین نجفی رو گوش ندین چون شاید شیطانیه … . ولی من فک نکنم اهنگایی از توپاک مشکل داشته باشه چون درباره مادرش خونده بود .. یا درباره افتضاحات جامعه درباره مواد کشیدن درباره مردن .. ن درباره لذت و عقده ها . ((((اولین خاننده و رقاص شیطان بوده)))) هواستون ب اونم باشه?

  40. ببخشید ولی من خودم از یکی از روحانی ها سوال کردم و اینطوری متوجه شدم:

   اگر موسیقی باعث از راه به در شدن فرد نشه چه موسیقی لهو و لعب باشه چه ارامش بخش و یا چه واسه رقص و از

   این چیزا،هیچ شکالی نداره

   ولی اگر موجب بشه فرد به کار ها و راه هایی مغایر با قوانین مربوطه،کشیده بشه اونوقت حرام میشه و باید از اون

   دوری کرد، در ضمن در متنی که در بالا نوشته شده گفته شده که غنا یعنی چرخاندن صدا در گلو ، و این هم میشه

   سه گاه دادن و طول دادن به اواز و البته چندین موذن توی کشور خودمون و همه ی کشور های اسلامی موقع اذان دادن

   این کار رو کردن و بعد از این اگر موسیقی و اوازه خوانی حرام میبود باید توی ایران هیچ خواننده ای الان نبود و حتی باید

   قران و اذان با صوت نباشه و…

   یه بحث دیگه ای هم هست که باید بگم.

   موسیقی تنها به ارتعاش در اوردن تار های گیتار و ویولن و همه ی الات موسیقی نیست ، خداوند خودش در طبیعت از

   موسیقی استفاده ی خیلی زیادی کرده ، از جمله صدای باد ، اواز پرندگان و… پس یه جوری باید صبر کنیم و از خود خدا

   این سوال رو بپرسیم که ایا موسیقی و اواز حرام هست و یا حلال

  41. جای تاسف دارد چنین مملکتی

  42. فکرنکنم این طوری باشه!حتمااین منظورش ماه محرم!

  43. سلام دوستان عزیز
   اینکه میگن موسیقی حرامه یکی از سخنهای پیامبره البته اگه تحریف نشده باشه
   منم خیلی موسیقی دوست دارم و هر روز گوش میدم اما حس نمیکنم که با گوش دادن به موسیقی فکر گناه میاد تو ذهنم الان خودمم دودل موندم که اهنگامو حذف کنم یا نه واقعا نمیدونم
   از هر کسی هم که میپرسی یه چیزی میگه
   ولی من از یکی شنیدم که گفت اگه باعث رقص یا گناه نباشه اشکالی نداره

  44. بنده خدا

   من که از متن گیج شدم

  45. بعضی از احادیث امامان در مورد حرام بودن غنا و موسیقی :

   امام باقر – علیه السّلام – فرمود: غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

   «وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۶

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

   «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

   .امام صادق – علیه السّلام – درباره سخن خداوند که می فرماید: «از گفتار باطل بپرهیزید» فرمود: گفتار باطل همان غناء است.

   «وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۷»

   رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

   «دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

   امام رضا – علیه السّلام – فرمود: گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

   «مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

  46. اسلام هیچوقت به ضرر مسلمان حکم صادر نکرده کسی با حکم های اسلام مخالفه درک درستی از اسلام نداره نگفتن که کلا حرامه گفتن آهنگی که شمارو به وجد بیاره و باعث بروز بعضی حرکات. …بشه گناهه ولی یکم واقع نگر باشیم توروخدا شما خودتون قضاوت کنید بعضی از آهنگ ها واقعا مضحک و بی معنی ومضخرف نیستن؟؟من خودمم آهنگ گوش میدم ولی آهنگی که ارزش داشته باشه از وقت و …براش مایه بزاریم من یه انسانم اشرف مخلوقات مقامم انقد بالاست که هرچیزی لایق من نیست فقط وفقط بهترین های جهان

   • گل گفتیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  47. سلام خسته نباشید دوست دارم تمام خانمها واقایان این پست من را بخونند
   دوستان عزیزم شماکه گفته اید چراکشور به این خواننده ها مجوز میدهد یا اینکه مرجع تقلید هارا ماقبول نداریم و….
   دقت کنید اگر نظرخداوند متعال مارا میخواهید فرموده اند هرچیزی که باعث شادی وتندی وهمچنین به سوی حرام شمارا بیاندازد حرام هست مثل این است تازگی ها امیدجهان با اهنگ های شاد عروسی مجازشده است شماکه مسلمان هستید ایادرک میکنید اهنگی باعث شادی ورقص و…شما میشودیاخیر؟من مرجع تقلیدم مکارم هست وهرچقدر خودم ازقران بدانم عمل میکنم اما در صورتی که نمیدانم به مکارم مراجعه میکنم واگر خدایی نکردنه اشتباه باشد مسئولیتش دست ما نیست باتشکر

   • اخه من تا حالا جواب نگرفتم که شادی و رقص چه ضرری برای انسان داره

    علمای دینی گفتن اقا یه کاری نکنه که خانوم تحریک بشه و

    بلعکس خانوم هم کاری نکنه که اقا تحریک بشه پس اقا در کنار اقا میتونه برقصه و شادی کنه

    و خانوم هم میتونه در کنار خونوم ها خودشو تخلیه کنه

    پس شادیه اینگونه برای ما ضرری نداره که الحمدالله توی کشور ما نه پارتی ها و باشگاه های شبانه ای

    وجود داره نه مکانهایی مثل این

    والسلام

   • احسنت بر شما

  48. سلام
   بابت مطلبی که گذاشتین ممنون ولی همونطور ک خیلی ها نظر داده بودن مطلب رو ب حالت پیچیده و مجهول نوشته بودین. مثل اینک سوال رو با سوال جواب داده باشین! اینک نشد. شما ک ی سایتی وبی باز می کنین اگ واقعا قصدتون این هستش ک مطالبی رو جهت افزایش آگاهی انسان ها بذارین باید ب صورت کامل و باز توضیح بدین. من دیروز دچار مسئله ی حرام یا حلال بودن موسیقی شده بودم و میخواستم جوابمو هر چه سریعتر پیدا کنم. اما من چیزی از مطلبی ک گذاشتین نفهمیدم. خودم ب شخصه آهنگای کره ای خیلی گوش میدم و باهاشون آرامش می گیرم. آرامش من با حرفایی ک میزنن حاصل نمیشه. چون من حتی بیشتر حرفاشونو نمی فهمم و فقط اون سبک و نواهایی ک اهنگو ساختن برام جالبن. تازه تا حالا گوش کردن بهشون باعث نشده دچار گناه بشم. از نظر من موسیقی گوش دادن اگ به منزله ی انجام کار گناه و ناپسندی باشه حرامه ولی در غیر این صورت مشکلی نداره. البته در این مورد من ب نظر اسلام احترام می ذارم هر چی ک باشه. ولی متاسفانه منبع موثقی نیس ک نظر اسلامو اعلام کنه! و دقیقا مشکل خیلی از ماها اینجاس!

  49. من فکر کنم نویسنده متن حاج مکارمه 😐

  50. آدمی زاد

   شما اگر با این مطلب های پیچیده چیزی فهمیدین به من هم بگین

  51. کی گفت همه چیز حرامه؟؟؟؟هممون هم خوب میدونیم منظور چه آهنگهایی رو میگه . وگرنه به این بود استغفرالله قرآن خدا که با صوت هم خونده میشه باید حرام شه . دین اسلام انقدر کامل و دقیق هست که 1400 سال پیش خیلی از چیز هایی که تازه الان داریم کشف میکنیم رو حتی بررسی هم کرده . پیامبر خودش گفته که دو چیز رو به یادگار گذاشته. قرآن و اهل بیتش . ما هم میتونیم بریم تو قرآن راجع به این موضوع بگردیم هم از مراجع تقلید.
   من خودم موسیقی کار میکنم . تا حدودی هم از علم روانشناسی یه چیزایی سردرمیاریم. آهنگ ها تاثیر بسیار زیادی رو مغز انسان میزارن . بیشتر از اون چیزی که حتی فکرشم بکنین. دقت کرده باشین اگه به یه آهنگ غمگین گوش بدین، حتی اگه ناراحت هم نباشین فازشو میگیرین. من ف میگم شما تا فرحزادشو بخونین . بیخودی حکم واسه خودمون صادر نکنیم.

   • من تا جایی با نظر شما موافقم. طبق گفته ی شما اونوقت باید تلاوت قرآن ک ب اون لطافت و زیباییه و حتی از خیلی از موسیقی ها دلنوازتره و آدمو ب وجد میاره باید حرام باشه. خب همه ی ما وقتی تلاوت قرانو گوش می دیم یا حتی می خونیم لذت می بریم. پس چون لذت می بریم ینی حرامه؟! جواب قانع کننده ای توی مطلبی ک نوشتین ندادین! لطفا مطالب سایتتون رو بازتر و کامل تر بذارین.

   • سلام دوست عزیز ممنون از نظر شما هیچ چیزی افراط وتفریط آن خوب نیست این نوشته هارو همون آدمایی درست میکنن که الان اسم پیتزا رو میخوان بذارن دراز لقمه ما یه پیغمبری داشتیم کهخخودش آوازه خوان بود

    اگه آواز حرام بود بایستی به جای آواز خوندن بلبل باید بلبل گریه میکرد نه آواز

  52. تورو خدا این چ مسخره بازییه؟
   من میخوام خواننده شم بیزار شدم از دنیا.

   • دقیقا منم میخوام اهنگمو بدم بیرو ولی از دست این شیخا نمیشه و میگن همه چیز حرومه

  53. من واقعا خیلی آهنگ گوش میدم
   یعنی آهنگ یکی از شادی های زندگی منه
   اگه اونجور باشه خدا میگه انسان نباید به خودش آسیب بزنه اما شما چرا سینه میزنید؟؟؟
   یا غم و غصه یکی از بدترین حالت ضربه زدن به خود هست
   پس اینها واسه ما دلیل نمیشه که آهنگ حرامه
   اگه اینری باشه یعنی کلا شادی بر مسلمان حرامه

  54. والا اینطور که میگید ما باید مثل سنگ باشیم موسیقی گوش دادیم خشک شیم نه خنده نه گریه اگع بخندیم حرام است والا

  55. واقعا که یعنی چی. پس چرا تو تلویزیون آهنگ پخش میکنن

  56. ایا اهنگ حرام است اگه حرام می خوام دیگه گوش ندم می خوام یک مسلمان واقعی بشم

  57. د اخه اگه شما ها حروم و حلال سرتون می شد ناموستو تو خیابونا ول نمیچرخید

  58. سلام ببخشید اهنگ ترکیه ای هست خیییلی قشنگ و من معنیاشم میفهم فقط حالت رپ داره اما نه مطالباش بده نه با یک لحن عجیبی هم نمیگه فققط یکم حالت رپ داره و صدای موسیقیشم شلوغ نیست یعنی ادمو اذیت یا…. نمیکنه ایا حرومه از تما مراجع اخه میدونم نظر مراجع تو موسیقی خیلی فرق داره برای همین ایا مرجعی میفرماید که گوش کردن همین اهنگ حلاله لطفاااااااااا جواب بدین

  59. 2– آواز (خوانندگی) به صورت غنا، به هر شکلی که باشد، زن بخواند یا مرد حرام است، خواه اشعار حماسی بخوانند، یا عشقی یا حتی تلاوت قرآن کریم. و گوش دادن به آن نیز حرام است. و غنا به ترجیع یا چرخاندن صدا در گلو می‌گویند.

   یعنی الان مثلا من چاوشی گوش میدم اشکال داره؟؟؟خب خوانندگی میکنه دیگه….
   وااااای یعنی نباید گوش بدم؟؟؟؟

  60. همین کارها رو می کنین که ملت ازتون زده شدن.موسیقی رو حرام اعلام می کنین تا از تسلط تون به مردم کم نشه و به اسم دین هر غلطی که می خواین انجام بدین . هرکدومتون برای هر روضه خونی چقدر از ملت می چاپین؟اونوقت اون حرام نیست؟ملتو به خاک سیاه نشوندین.وگرنه موسیقی کلاسیک هیچ ایرادی نداره فقط به انسان آرامش میده.کی ازشر شما راحت می شیم . خدایا ما رو از شر منافقان راحت کن که به اسم اسلام هر غلطی که می خوان انجام میدن.

  61. محمدرضا

   یه سوال ؟
   این اهنگ هایی که جمهوری اسلامی ایران مجوز میده و اجازه کنسرت گذاشتن میده ایا گوش دادن بهشون حرامه ؟
   اگه حرامه پس چرا مجوز میدن ، تازه خود ایران مجوز میده
   من نمیدونم ، وی خوب من اهنگ گوش میدم فقط اهنگ هایی که خود ایران مجوزشو صادر میکنه

  62. آهنگ بندری حرامه یا نه

  63. هرچیز لغوی حرام است! لغو اون چیزیه که برای کمال و تعالی روح آدمی هیچ نقشی ایفا نکنه! وای بحال روزی که علاوه بر بیهودگی و لغو بودن انحراف هم ایجاد کنه. موسیقیهایی که متون سخیف و سرار هوس داره اون موسیقی قطعاً حرام هست. والا هرچیزی که انسان رو متوجه تعالی و پیشرفت و متوجه حضور پروردگار بکنه عین ثوابه حتی یک موسیقی ضرب دار و تند! “والذین هم عن الغو معرضون:و کسانیکه از بیهودگی پرهیز می کنند. ( وصف مومنین واقعی از زبان قرآن کریم؛ سوره مومنون)”

  64. سلام – آخه عزیزی که این مطلبو نوشتی : دیگه عالم و آدم میدونن که موسیقی روی تک تک سلولهای زنده چه انسان و چه غیر انسان اثر میذاره – آخه این حرف شد که موسیقی بی فایدست !!!!!!!!!!!! – واقعا برای طرز تفکرتون متاسفم –
   ذهن بشر به رشد و کمال میرسه با موسیقی – موسیقی درمانی و … اثرات مثبت موسیقی ان. آخه زبان ریاضیات رو چرا به سخره میگیرید –
   واقعا جای تامل داره –
   دوستانی هم که نظر دادن : دیدگاهتون محترم ولی بد نیست در مورد فواید فوق العاده مفید موسیقی یه تحقیق کوچولو کنید –
   ثبات خیلی چیزا موسیقیه –

  65. شورشو در آوردین اگه براتون اهمیت داره به حرفای بالاگوش کنیداز خودتون فتوا ندید خواهشا،من گوش میدم ولی پاپ و اصن سنتی رو قبول ندارم،ولی ضد دین ابدا و خودم چادری،نماز خون،همه روزه ها گرفته و شاید تعجب کنین من 13 سالمه و دینم برام مهمه حتی اگه اخرش بگن حرامه ولش میکنم…

  66. من هیچی از متن نفهمیدم جواب مجهول با مجهول داده بود یک بخشی به تشخیص خودت و عرف جامعه گذاشته بود ولی معیار خوبی نداده بود

  67. خب اگه موسیقی حرام باشه کل دنیا باس جهنم تشریف ببرن چون ما در دنیایى زندگى میکنیم که نمیشه از موسیقی دورى کرد هرجا بریم سوارتاکسى شیم فیلم نگاه کنیم از جلو خدمات کامپیوترى رد شیم و …بالاخره موسیقی رو مى شنویم حالا من نظرى در موردش ندارم چون به حرف آخونداهام نمیشه اعتماد کرد یه زمانى قندم حرام کرده بودند

  68. محمدلاور

   سلام…..بنظره من که اگه ادمو ب شهوت نرسونه حرام نیس……اگه حرامه پس چرا مجوز میدین؟حضرت داوود خودش میخوند……الکی از خودتون حرفایه خنده دار نزنید

  69. سلام میگم من که از این مطالب چیزی نفهمیدم ولی موسیقی رو هم زیاد دوست ندارم تو عمر16 سالگیم فقط یکی دوست داشتم اونم -باور کن-بود ولی دیگه گوشش نمیدم خو میترسم شاید حرام باشه وختی گوشش میدم گریم میگرفت به نظر من اگه ادما برای ارامش موسیقی گوش میدن بجای موسیقی که از صدای انسان یا وسایل است با گوش دادن به امواج دریا یا حتی پرنده ها به ارامش میرسن

   • خیلی ببخشیدا…..ولی شمادیگه خیلی افراطی هستین.به نظرمنم بعضی ازموسیقی هاواقعاحرام هستن.ولی سبک پاپ وسنتی فکرنکنم حرام باشن.به نظرمن بعضی ازآهنگ هایی که به سبک راک یامتال هستن حرامن.مخصوصامتال.من اصلامتال گوش نمی دم وازش متنفرم ولی راک کمی گوش می دم چون یه کمی از راک خوشم میاد.چون راک باقدرت خونده میشه وهیجان انگیزه.البته به حرام بودن بعضی ازآهنگ های راک شک دارم.درکل من عاشق موسیقی هستم وبه هیج وجه اونوحرام مطلق نمی دونم.سبک پاپ روخیلی بیشترازراک دوست دارم.

  70. دوباره سلام…
   راستش من خودم فکرمیکنم بستگی به نوع محتواش داره…
   کسیکه توشعرش ازامیدها وزیبایی های زندگی(درشکل الفاظ صحیح)حرف میزنه خوب گوش کردشن به ادم امید وروحیه میده.مثل اهنگtemprorary homeازخانم کری اندوود .این شعرکلا راجب به اینکه این دنیاخونه موقته.خوب همچین شعری میتونه تاثیرمثبتم بذاره…حالامن دیگه نمیدونم بیشتر….فقط میدونم شعاردادن الکی هم اصلاخوب نیست!

  71. سلام.
   میشه یه نفرخیلی واضح به من بگه خوانندگی ربرای زن حرامه یاخیر؟درکل…برفرض اینکه غنانیست….حرام یاحلال؟
   ممنون میشم اگه بگین چون اینجورکه من فهمیدم هرکی یه چی میگه ومعلوم نیست چی به چیه اصن..باتشکر.

  72. من موسیقی را دوست دارم ولی میخواهم بدانم اگر گناه گوش ندهم

  73. باهات موافقم محمد نوری

  74. ای بابا همه چی که حرام است
   من خودم ادم مذهبی هستم ولی اهنگ هم گوش میدم و هیچ تاثیری نداره همون ادم قبلی هستم

   • سلام شما فکر میکنی مذهبی هستی اگه به نمازه شیطون دسته شمارو از پشت بسته شما باید به مرجعت گوش بدی تا حجت داشته باشی وگر نه خدا میپرسه ازت به چه دلیل حرام من رو حلال کردی خودت مجتهد بودی ؟

  75. به نظر من که خودم آهنگ گوش میدم وفیلم میبینم خیلی بهتره ازاینکه گناه بزرگتری انجام بده اسلام دین شاد و زیبایی که ازش استفاده کنن .. اسلام به خودی خود عیب نداره، این یه عده از آدما ازش به نفع خودش سو استفاده میکنن میخاین مردم برای شادی با شما هماهنگ کنن ……؟!!

   • سلام همین نظرات خنده دار شما نتیجه ی اعمالتونه یه کم اصلاح کنی خودتو به این حرفای خودت میخندی اسلام گفته شاد باش نه با حرام ضرر های موسیقی تو اینترنت بزنی و بخونی میفهمی چقدر خدا حواسش بهمون هست ولی ما میگیم که من بیشتر میفهمم

   • سلام
    دوست عزیزم من هم قبلا فکر می کردم موسیقی مشکلی نداره
    برای همین متاسفانه همیشه گوش می کردم اما با کمی فکر به این نتیجه رسیدم که اگه نگاه به نامحرم حرامه و مشکل ایجاد می کنه پس شنیدن موسیقی که در اون درباره جنس مخالف صحبت می کنه و در واقع از این طریق ویژگیهای اونو به گوش ما می رسونه هم می تونه ما رو به گناه بندازه و ناخودآگاه هم این اتفاق می افته.
    متاسفانه من خیلی پشیمونم مخصوصا اینکه بچه دو سال و نیمه ام هم زمانی که من توی ماشین آهنگ می ذاشتم گوش می کرد و عادت کرده دعا کنید خدا از سر تقصیراتم بگذره و گناهانم رو ببخشه همچنین بتونم به بچم بفهمونم که این کار صحیح نیست.
    دوست گلم شما هم تا میتونی از این قضیه دوری کن هر چند با جامعه ای که ما حالا داریم سختی گوش ندادن موسیقی شاید از نگاه حرام نکردن هم بیشتر باشه ولی تلاش خودتو بکن خدا کمکت می کنه

  76. سلام یکی به من بگه گوش دادن به آهنگ های پاپ حرام هست یا نه

  77. د اگه قرار باشه هر حرامیو واس خودمون حلال کنیم
   شیطون باس بره سبزی پاک کنه

  78. اقا سامی یوسف چی ؟؟؟ اونم حرامه؟؟؟؟

  79. ابوالفضل

   می گن شنیدن اهنگ هایی که توی مجالس گناه گوش داده می شود حرام است ما از کجا بدونیم چه اهنگ هایی تو مجالس گناه گوش می دن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  80. اخرش نفهمیدم حلاله یا حرام ولی بعضی موسیقی ها و خواننده ها اونقدر دم از خدا میزنند که من فکر میکنم حلاله و با گوش دادن اونا یاد خدا میفتم.

  81. همه چیز حرام است . 😐

  82. به خدا ی تبارک وتعالی من دارم گیج میشم .من 2 ساله دارم میرم کلاس موسیقی هنوز که هنوزه متوجه نشدم حرامه یا حلال تو رو خدا کمکم کنید.

  83. محمّد صائم قوام نادر

   آیه 6 سوره لقمان میگن به آهنگ گوش کردن اشاره داره.
   چون اگه دقّت کرده باشین دستی که چرب باشه دیگه آب بهش بزنی آب رو پس میزنه اگه همینطور هم کسی آهنگ حرام یا سخن بیهوده گوش کنه آیات الهی رو پس میزنه.
   و من الناس من یشتری لهو الحدیث….(6)
   و اذا تتلی علیه آیاتنا ولی مستکبراً کان لم یسمعها…..(7)

  84. ترانه ی سنتی چرا حرام است

  85. شما هم با آقای مکارم شیرازی قرار داد ببندید همه چیز رو حرام می کنین.الان این حرف هایی که شما زدین منبع آن ها قرآن است یا نه؟

  86. جان من خودتون فهمیدید چی گفتید؟

  87. manraperam man to masiri oftadam ke faghat khoda mitoone komakam kone sheytan bar man mosalat shode va shohrat koram karde vasam doaa konid
   music joz gomrahi hichchiz vase man nadasht mavad mashroob sex dori az khoda………

   • امیر علی
    اینقدر نا امید نباش اگه اینطور که میگی شیطان بهت مسلط بود بهت این اجازه رو نمیداد که از دیگران بخواهی که برات دعا کنن… اینو بدون همه مون به این نیاز داریم که خدا کمکمون کنه تو هر رتبه ای . درسته با شیطون درونی جنگیدن خیلی سخته ولی تو یک قدم از خیلی ها جلوتری .. حداقل میدونی ایراد کارت کجاست !!! باهاش مبارزه کن . برات دعا میکنیم

   • امیتون ب خدا.زیر سایش بودین ک الن اینجایینو از کردهاتون پشیمون .شما بر گردین اگه خدا راتون نداد با من

   • سلام .شما یکی از اونایی هستین ک خدا دوسش داره و بهش نظر .چون اگر غیر ازاین بود شما الان اینجا نبودینو از کردهاتون پشیمون نلو ینو مثل خیلیا خیلی راحت کارتونو توجیح میکردین.نا امید نباشینو برگردین پیش خدا اگه توخونه راتون نداد با من….

  88. محمد نوری

   جمع کنید بابا این مسخره بازیارو.میترسم همین طوری پیش برید،برید عضو داعش بشید،مردمو از دین زده کرید با این چرت و پرتایی که از خودتون دراوردید حالا خوبه هیچکی حرفتونو گوش نمیده.کسی که میگه اهنگ ادمو از یاد خدا بازمیداره،این احمق اصلا نفمهمیده اصلا خدا یعنی چی.اشتر به شعر عرب در حالت است وطرب. گر ذوق نیست تو را گژ طبع جانوری

   • محمد نوری
    لطفا از طرف خودت صحبت کن . من و خیلی های دیگه خیلی هم به این حرفها گوش میکنیم . اونی که از دین زده میشه علتش شنیدن این حرفها نیست به خاطر اینه که راجع به دینش مطالعه و تحقیق نمیکنه . مثل شما که درست نخوندی .. کجا اینو گفت که همه موسیقی ها آدم رو از یاد خدا باز میدارن ؟؟!!! یا مثل او شعری که نوشتی که هیچی ربطی به موضوع نداشت !!!

    • خوب تو احمقی که به این حرفا گوش میدی دین کورت کرده نمیفهمی

    • ببین عزیز من خودم آدم مذهبی هستم ولی واقعا از این کارا متنفرم که همه چیزو حرام کنی. تو خود اسلام هست که این دین برای رستگاری انسانه نه برای زجر دادن اون. تو قرانم اومده که امثال شما که می پندارند کار نیکو میکنند و تباه شد اعمالشان زیانکارترین افرادند. درسته که موسیقیم حد حلال و حرام داره ولی نه موسیقی های ایرانی. خوب اگه اینطور که میگن مطلقا مطلقا حرامه چرا مجوز کنسرت میدن. یا اگه میگن عمل کنن یا هم درس حرف بزنن. خود قرائت قران خودش یه نوع موسیقیه و میگن پیامبر با آوای خوش قران افراد زیادی رو به اسلام هدایت کرد.

    • مهدى قربانى

     افرین خوب حالش را گرفتى این جور آدم ها به نظر من اشتباهش این است که به سن بلوغ مى رسند و مرجع تقلید ندارند و در مورد مسائل دین از افراد نااگاه سوال مى کنند و به حرف های انها عمل مى کند در صورتى که ان افراد هم از روی حدس و گمان به سوْال هایش جواب مى دهد. و با شعار این که من مسلمان شیعه هستم هر روز زندگى مى کند و این شعار ها عادت شده برایشان . حتى یک لحظه فکر نمى کنند که من که مسلمان هستم اطلاعات دینى ام در چه حد است و یا من که شیعه هستم دلایل کافى در مورد دینم دارم و ایا حتى این که چرا من شیعه هستم

   • محمد نوری18

    شاید الان با گفتن چند تا آدم باور نکنی.هیچی مثل تجربه نمیشه.من خودم تجربه کردم .باور کن تاثیر میزاره ….تاثیر…

   • سلام جهنمیا میگن توی سوره ملک اومده او نسمع او نعقل اگه گوش میدادیم یا فکر میکردیم جهنمی نمیشدیم

   • لایک داری برادر.باهات موافقم.

  89. به نظرم من مهم اینه که با چه دیدی آهنگو گوش بدیم وگرنه هیچ آهنگی گناه نداره من حتی موقع آهنگ گوش دادن بازم به یاد خدا هستم
   شاد شدن از نظر خدا خوبه و هیچ کس نگفته شاد نباشین البته حدو حدود هم باید حفظ کرد

  90. سید مسعود صالحی

   یه نظر من موافقم عالی است از نظر دیدگاه اسلام

  91. من یه تستر نفوذ و متخصص شبکه و امنیتم و تو کار هک هم قاعدتا چه از گذشته و چه در حال همیشه در حال فعالیتم . من و هم قطارام بدون موزیکای رپ امینم و موزیک های تند نمیتونیم زنده باشیم چه برسه به تامین بعضا امنیت این سایت تا اون کارتی که تو کیفته و بهش میگی کارت عابربانک و اگه یه قرون ازش کم شه مملکتی که الان بهش میگی اسلامی میبندی به فحش! پس لطفا عادت کنیم که تو کار بعضیا دخالت نکنیم. بعضا شاید بعضی چیزا تو حباب آرامش افراد باشه و به بقیه هیچ ربطی نداشته باشه…..
   اون عزیزانی هم که میفرمایند حرام است و … که بعضا تو همین سایت به چشم میخورن، من بازم میگم من فقط روحیه خودم و افرادی رو که میشناختم تعریف کردم. به قول یه بابایی میتونی گوش ندی؟ بهتر؟ امتحانش مجانیست عزیزم… در ضمن حرف خودتو لطفا نبند به اسلام… زمان پیامبر نت نبوده، امنیت تو فضای نت نبوده، به طبعش فیلترینگ هم نبوده، پس خودتو راحت کن و مودمتو بده من واست بفروشم تا یه پولی به جیب بزنیم (;

  92. ببخشید اگر ما اهنگ رپ گوش بدهیم اما از حالت عادی خارج نشویم باز هم گناه دارد یا نه؟

  93. سلام
   پس این آهنگای تتلو و 2afm و یاس و… هم گناهه. فساد که به طور حتم دارن اما غناشو نمیدونم.

  94. مسعود 77 نوازنده

   به نظر من . موسیقیهایی که انسان را از حالت عادی خارج کنند مثل رقصیدن یا جنباندن اعضای بدن حرام است ..اما آهنگهایی عرفانی داریم که انسان را حتی به یاد خدا نیز می اندازد ….و این حرام نیست..بستگی داره آدم از چه زاویه ای بهش نگاه کنه…..تشکر

  95. به نظر من موسیقی در 3 صورت حرامه:
   1.بسیار شاد و مخصوص مراسم عیش و نوش باشد
   2.مبتذل باشد
   3.بسیار بسیار غمگین باشد و بر احساسات انسان اثر منفی بگذارد
   مرسی از پستتون

  96. هرگونه موسیقی که خواننده اش مورد تایید وزارت ارشاد باشد حلال است و در غیر این صورت گوش دادن به آن آهنگ برای همه حرام میشود.

  97. مگر گوش دادن به چند آهنگ به درد نخور در عوض شکستن دل مولا ارزش دارد .بعد عشق فقط :مهدی (عج)

  98. ببینم عمو توقران اومده که موسیقی حرامه اگه هست کدوم ایه وسورس

  99. ژاسمینا

   می خواستم بدونم غنا دقیقا یعنی چی ‏
با ‏
این ‏
همه ‏
فتوا ‏
اگه ‏
موسیقی ‏
گوش ‏
ندی ‏
خیلی ‏
سنگین ‏
تری

  100. به نظرمن‌ آهنگ هایی ک وزارت ارشاد تأییدمیکنه اشکال نداره همچبین آهنگ هایی ک متن بدی ندارن ودرجامعه هم مورد استفاده قرارمیگیرن توسط افراد گاهی هم رسانه ازاونها پخش میکنه حرام نیست در واقع گوش دادن ب ترانه های مجاز حرام نیست این نظرمنه البته
   مچکر

   • عزیز من من و شما مقلدیم نه مرجع تقلید که در مورد موضوعی نظر بدیم شما بفرمایید فلان آهنگ در من تاثیر منفی نداره و مرا تحریک نمی کنه پس اون برای من حرام نیست.

   • سلام.خانم شما مگه مرجع تقلید یا عالم هستید که در احکام دین نظر میدهید.البته خدایی نکرده قصد توهین ندارم.اما گاهی از خود صدا وسیما هم اهنگ های حرام نیز پخش میشود.ملاک احکام دین است.

  101. به نظرمن‌ آهنگ هایی ک وزارت ارشاد تأییدمیکنه اشکال نداره همچبین آهنگ هایی ک متن بدی ندارن ودرجامعه هم مورد استفاده قرارمیگیرن توسط افراد گاهی هم رسانه ازاونها پخش میکنه حرام نیست در واقع گوش دادن ب ترانه های مجاز حرام نییت این نظرمنه البته
   مچکر

  102. از نظر من هر اهنگی گناه نداره
   ولی چجوری تشخیص بدهیم

   • خیلی ساده است:موقعی که احساس کردید خدارا درآن حال لحظه فراموش کردید گوش نکنید

  103. مراجع اکثریت گفتند که موسیقی حرام است و منم در احادیث امامان و رسول اکرم خواندم که نواختن موسیقی و گوش دادن به آن حرام است و هیچ استثنایی ندارد البته اگر متن مورد نظر من صحت کامل را داشته باشد
   پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) فرمودند که نواختن موسیقی و گوش سپردن به آن از گناهان کبیره میباشد

  104. فراموش شده

   سلام
   دوست عزیز غذای روح اصلا اهنگ نیست بلکه قران هست وقتی شما به قران گوش بدی احساس ارامش خواهید کرد.امتحانش مجانیی .

  105. ب نظر من اگه اهنگ حال و هواتو عوض نکنه و مثل تماشا کردن تلوزیون بهش نگاه کنی اصلا حرام نیست
   چون وقتی ک تلوزیون هم میبىنی که تو فکر خدا نیستی پس آهنگ هم مثل تلوزیون حرام نیست

   • سلام مهدی جان خیلی معذرت میخوام اما لطفا نظر خودتون را ننویسید.ملاک احکام دین است.

  106. درسته که گناه داره اما انسان به موسیقی هم احتیاج داره مرسی از مطالبتون

  107. نویسند محترم سایت

   در رساله ها نوشته شده ف موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب حرام است.

   و همچنین موسیقی که از آلت لهوی نواخته شود.

   اما شما نوشتید که موسیقی لهوی حرام است. و این غلط انداز است.
   بلکه همین که ریتم موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب باشد ، باعث حرمت موسیقی میشود.

   اینگونه در رساله بسیاری مراجع نوشته شده است.

  108. نه اصلا هم حرام نیست انسان به همه چیز نیازمنده موسیقی در واقع غذای روحه همونطور که ما به غذا احتیاج داریم به ورزش و به هزارتا چیزه دیگه به موسیقی شدیدا نیازه ممنون مطلب این پست عالی بود مرسییییییییییییییییییییییییییی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.