تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > نماز > چرا نماز را به زبان عربی می خوانیم ؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • چرا نماز را به زبان عربی می خوانیم ؟

  cause-of-reading-arabic-prayer

  خداوند حکیم است و از حکیم کار لغو وبیهوده سر نمی زند.زبان عربی زبان خداست به فرموده امام صادق :

  تعلموا العربیه فانها کلام الله الذی یکلم به خلقه 

  همیشه سازنده هر شی نحوه استفاده از آن برای به هدف رسیدن را بیان می کند چون او آگاه ترین افراد به ساخته خود است.در این بخش آسمونی به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

  1- خواندن نماز به زبان عربی یکی از نشانه های جهانی بودن اسلام است .

  2- غنای معنایی زبان عربی نسبت به زبانهای دیگر بسیار بیشتر است بطوری که با بررسی های انجام شده بسیاری از مفاهیم موجود در الفاظ قرآن درهیچ زبانی معادل ندارند. جالب آن است که با تحقیقات کارشناسان ترجمه های قرآنی تاکنون عبارت »بسم الله الرحمن الرحیم «به هیچ زبانی ترجمه درست نشده و ترجمه آن از طریق معادل گذاری و بدون تکیه بر تفسیر اصلا ممکن نیست.

  3- زبان و عبارات و جهت و افعال واحد در نماز به مسلمانان در سراسر جهان نوعی وحدت هدف و یکرنگی و همسانی ویژه می بخشد که بسیار در جهت وحدت اسلامی ضروری و مفید است .

  4- عربی بودن نماز انس مسلمین با زبان دین و کتابشان را بیشتر می سازد و در نتیجه زمینه ساز آشنایی بیشتر باتعالیم وفرهنگ دینی شان می باشد .

  5- وحدت زبان ضامن حفظ و مصونیت این عبادت بزرگ از تحریف و آمیختگی با خرافات است .

  6- زیبایی و عظمت مسلمانان : اگر در زمان حج در مکه باشیم و نماز جماعتی را که صد ها هزار نفر از نژاد ها و ملیتهای مختلف از سراسر جهان در آن شرکت می کنند و همه با هم می گویند “الله اکبر” را مشاهده کنیم ، آنگاه به عظمت و عمق این دستور آشنا می شویم که اگر هر یک ، این جمله ی روح پرور یا سایر اذکار نماز را به زبان محلی خود می گفت هرج و مرج زشتی در آن روی می داد.

  7- واجب است نماز به زبان عربی خوانده شود تا بدین وسیله اشتراک و انسجام زبانی و انتقال پویایی فرهنگی در طی قرون مختلف استمرار یابد و از آسیب التقاط و زوال فرهنگ دینی جلوگیری شود.

  8- قرآن از نظر لطافت و زیبایی نیز اعجاز آمیز و بدیل ناپذیر است و از همین رو جاذبه نیرومند و خارق العاده ای دارد. ساواری در مقدمه ترجمه قرآن به زبان فرانسوی می نویسد:

  «قرآن دارای تأثیری خاص و جاذبه ای ویژه است که مانند آن برای هیچ یک از کتاب ها نیست.»

  بنابراین اگر مشکل معادل گزاری برای معانی بلند قرآن که در نماز قرائت می شود به گونه ای قابل حل باشد، اما لطافت و زیبایی آسمانی قرآن با هیچ ترجمه بشری فراچنگ آمدنی نیست

  همچنین مطلب زیر را ببینید:

  روش صحیح خواندن نماز

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=76370
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  روش خواندن نماز امام مهدی

  این نماز را در هر زمانی می توانید بخوانید. البته در زمان های شریف مانند …

  2 دیدگاه

  1. خوب بود

  2. ﻣﻂﺎﻟﺒﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻋﺮﺑﻲ ﺧﻮاﻧﺪﻥ ﻧﻤﺎﺯ ﺁﻣﺪﻩ ﺧﻴﻠﻲ ﺑﻪ ﺟﺎ ﻭﺁﻣﻮﺯﻧﺪﻩ ﺑﻮﺩﻭاﻳﻦ. ﺳﻮاﻟﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺮا ﺧﻴﻠﻲ ﻫﺎ ﭘﻴﺶ ﻣﻲ ﺁﻳﺪ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻲ ﺷﻢ اﺯ اﻳﻦ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﺧﻮﺏ اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ اﺯاﻳﻦ ﻣﻂﺎﻟﺐ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ ﺳﭙﺎﺳﮕﺰاﺭﻡ

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.