تازه های آسمونی

دجال کیست؟

who-is-the-antichrist 

دجال از ریشه دجل به معنای بسیار دروغگوی حیله گر است. خروج دجّال در منابع اهل سنت از نشانه‏ های بر پایی قیامت دانسته شده، ولی در کتاب‏های روایی شیعه از نشانه‏ های ظهور حضرت مهدی(ع) است.
آن چه از ظاهر اخبار استفاده می‏شود دجّال موجودی است که در آخر زمان و پیش از قیام امام مهدی(ع) خروج می‏کند و غیر عادی است و با انجام کارهای شگفت ‏انگیز جمع زیادی از مردم را می‏فریبد.

بسیار بزرگ و تنومند است در سحر و جادو زبردست است، در پیش او کوه سیاهی است که به نظر مردم می‏آورد که کوه نان است و در پشت سر او کوه سفیدی است که از طریق سحر برای مردم به صورت آب‏های صاف جاری می‏نمایاند و فریاد می‏کند: “اولیائی انا ربکم الاعلی؛ دوستانم من پروردگار بزرگ شمایم”.

شیاطین، ظالمان، منافقان، جادوگران، کفّار، فرزندان نامشروع اطراف او را گرفته و به انواع آلات لهو و لعب و ساز و… مشغول می‏شوند و با این کار بسیاری از انسان‏های ضعیف الایمان را منحرف می‏کنند. 

 

البته در مورد دجّال صرف نظر از ویژگی‏های او چند احتمال وجود دارد:

1- نام شخص معینی نیست، هر کسی که با ادعاهای پوچ و با توسّل به حیله گری و نیرنگ در صدد فریب مردم باشد دجّال است. این که در روایات از دجّال‏های فراوان سخن به میان آمده این احتمال را تقویت می‏کند.
پیامبر اکرم(ص) فرمود: “قیامت بر پا نمی‏شود تا وقتی که مهدی(ع) از فرزندانم قیام کند و مهدی(ع) قیام نمی‏کند تا وقتی که شصت دروغگوی حیله گر خروج کنند”. 

2- نام فرد معینی است که به عنوان دجّال در دوره غیبت با همان ویژگی هایی که قبلاً متذکر شدیم خروج می‏کند و عده ‏ای را منحرف می‏کند. ظاهر بسیاری از روایات بیان گر این احتمال است.

3- احتمال هم دارد دجال کنایه از کفر جهانی و سیطره فرهنگ مادی باشد.
استکبار با ظاهری فریبنده مردم را به ویژه مسلمانان را می‏فریبد و با قدرت مادی، علمی و صنعتی که دارد مردم را مرعوب می‏کند و…

 

به هر حال دجال موجودی است که در ادیان دیگر نیز از آن سخن گفته شده و منحصر به زمان خاصی نیست و در دوره های متعدد، دجال های گوناگونی وجود داشته اند که شاید دجال مقارن ظهور ویژگی های برجسته تری در گمراه کردن مردم داشته باشد و مشخصاتی که در روایات برای دجال آخر الزمان گفته شده، به راحتی فهمیده نمی شود و اموری عادی نیست.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=35534
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

suicide3

خودکشی بزرگترین گناه نابخشودنی

اقدام به خودکشی از گناهان کبیره است و شخصی که خودکشی کرده است، چون با …

2 نظرات

  1. منتظر المهدی

    این پست در shia92-shia با درج منبع ثبت شد..
    موفق باشید

  2. ناشناس

    :lol:خدا میدونه!!!!!!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.