تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > تاسوعا چه روزی است؟
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  تاسوعا چه روزی است؟

  what-is-tasoa-day

  آسمونی : تاسوعا، روز نهم ماه محرم است. تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم، فقط بر نهمین روز محرم اطلاق شده است.

  روز نهم ماه محرم که معروف به تاسوعا است، آخرین روزی بود که امام حسین علیه السلام و یارانش شبانگاه آن را درک کرده بودند و این روز به شب عاشورا پیوند خورد. بدین جهت در نزد مسلمانان و محبان اهل بیت علیهم السلام از اهمیت بالایی برخوردار است .

  مسلمانان تاریخ ساز ایران اسلامی همچون بسیاری از مسلمانان سراسر گیتی، این روز را منتسب به غیرت ا… و ساقی دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) میدانند، بسان روز عاشورا گرامی داشته و به سوگواری می پردازند.

  تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ایثار و ادب و دلاوری و وفا و حقگزاری عباس بن علی(ع) است و با گذشت بیش از هزار و سیصد سال ، هنوز تاریخ، روشن از کرامتهای اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگی همراه است.

  تاسوعاى سال 61 هجرى امام حسین و یارانش در محاصره‏ نیروهاى کوفه بودند.

  روزى بود که آب را به روى اهل بیت و یاران امام بسته بودند.راه ها همه تحت کنترل بود تا کسى به امام نپیوندد.تهدیدهاى سپاه عمر سعد،جدى‏تر و حالت‏ تهاجمى آنان به سوى خیمه‏ ها بیش تر مى‏ شد.

  عصر روز پنجشنبه تاسوعا،ابن سعد با دستورى که از ابن زیاد دریافت کرده بود،آماده جنگ با امام حسین‏ شد.گروهى از سپاه‏ کوفه به سوى خیمه‏ گاه امام تاختند. امام کنار خیمه ‏اش نشسته و به شمشیر تکیه داده بود.
  حضرت زینب،صداى هم همه مهاجمان را شنید.امام را که خواب،چشمانش را ربوده بود بیدارکرد. سید الشهدا،خوابى را که آن لحظه دیده بود ،

  نقل کرد که رسول خدا به او فرمود :

  پیش ما مى‏ آیى.امام حسین‏ برادرش حضرت عباس را همراه جمعى جلو فرستاد تا از هدف‏ مهاجمان آگاه شوند.

  چون فهمیدند که به قصد جنگ یا گرفتن بیعت آمده ‏اند،به دستورامام،آن شب را مهلت طلبیدند تا به عبادت و نماز بپردازند. درگیرى به فردا موکول شد.

  امام صادق‏ در باره محاصره شدن سید الشهدا در روز عاشورا فرموده است:

  «تاسوعا یوم حوصر فیه الحسین و اصحابه بکربلاء و اجتمع علیه خیل اهل الشام و اناخواعلیه و فرح ابن مرجانه و عمر بن سعد بتوافر الخیل و کثرتها و استضعفوا فیه الحسین واصحابه و ایقنوا انه لا یاتى الحسین ناصر و لا یمده اهل العراق؛

  تاسوعا روزى است که حسین‏ و اصحاب او در کربلا محاصره شدند . سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمدند.ابن‏ زیاد و عمر سعد نیز از فراهم آمدن آن همه سواران خوشحال شدند و آن روز،اما حسین‏ و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند که دیگر براى او یاورى نخواهد آمد و عراقیان ‏نیز او را پشتیبانى نخواهند کرد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=79540
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  کفاره و قضای روزه چگونه است؟

  کفاره و قضای روزه چگونه است؟ آسمونی در این بخش برای کسانی که روزه قضا …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.