تازه های آسمونی
خانه > دین و اندیشه > اسلام > احکام روزه مسافر
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • احکام روزه مسافر

  sentences-fast-passenger
  آسمونی : یکى از واجبات بسیار با اهمیت در شریعت اسلام، روزه ماه مبارک رمضان است. خداوند در قرآن کریم مى ‏فرماید: یا أیها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب على الذین من قبلکم لعلکم تتقون (بقره/183)

  یعنى نوشته شده است واجب است بر شما مؤمنان روزه، همان گونه که بر کسانى که پیش از شما بودند، نوشته شد. با همه اهمیت و ویژگى روزه در میان احکام شرعى، مسافر نه تنها از این تکلیف سنگین معاف است، بلکه روزه بر او حرام شمرده شده است. کسى که به علت سفر، از انجام این فریضه بزرگ الهى، محروم شده، مى‏باید پس از آن که مسافرت خود را به اتمام رساند، قضاى آن را به جا آورد. حتى می‏توان از سفر براى فرار از روزه نیز استفاده کرد، زیرا روزه یک واجب شرعى است و تنها از طریق شرعى میتوان از آن معاف شد. این نوع افطار که جنبه شرعى دارد، براى کسانى که به دلایلى نمىیتوانند یا نمی خواهند همه ماه مبارک رمضان و یا بعضى از روزهاى آن را روزه بگیرند، هیچ منع شرعى ندارد.

   

  روزه مسافر و احکام آن به شرح زیر می‎باشد:

  1- مسافرى که باید نمازهاى چهار رکعتى را در سفر دو رکعت بخواند ، نباید روزه بگیرد ، و مسافرى که نمازش را تمام مى خواند ـ مثل کسى که شغلش مسافرت یا سفر او سفر معصیت است ـ باید در سفر روزه بگیرد. 

  2 ـ  مسافرت در ماه رمضان اشکال ندارد ، ولى مکروه است ، هر چند براى فرار از روزه نباشد ، مگر این که سفر به جهت ضرورتى باشد ، و یا ـ به مقتضاى بعضى از روایات ـ براى حجّ یا عمره باشد. 

  3ـ اگر غیر روزه ماه رمضان روزه معین دیگرى بر انسان واجب باشد ، اگر آن وجوب از جهت حقّ الناس باشد ـ مثل این که اجیر شده باشد که روز معینى را روزه بگیرد ـ نمى تواند در آن روز مسافرت کند ، و همچنین است ـ بنابر احتیاط واجب ـ روزه واجب معین به غیر نذر ، مانند روز سوم اعتکاف ، و امّا در صورتى که به سبب نذر معین شده باشد ، اقوى این است که مى تواند سفر کند ، و روز دیگرى را به جاى آن روز روزه بگیرد. 

  4ـ اگر نذر کند روزه بگیرد و روز آن را معین نکند ، نمى تواند آن را در سفر به جا آورد ، ولى چنانچه نذر کند که روز معینى را در سفر روزه بگیرد ، باید آن را در سفر به جا آورد ، و نیز اگر نذر کند روز معینى را چه مسافر باشد یا نباشد روزه بگیرد ، باید آن روز را اگر چه مسافر باشد روزه بگیرد. 

  5 ـ  مسافر مى تواند براى خواستن حاجت ، سه روز در مدینه طیبه روزه مستحبّى بگیرد ، و احتیاط واجب این است که آن سه روز ، روزهاى چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه باشد. 

  6 ـ کسى که نمى داند روزه مسافر باطل است ، اگر در سفر روزه بگیرد و در بین روز مسأله را بفهمد ، روزه اش باطل مى شود ، و اگر تا مغرب نفهمد روزه اش صحیح است. 

  7 ـ اگر فراموش کند که مسافر است ، یا فراموش کند که روزه مسافر باطل مى باشد و در سفر روزه بگیرد ، روزه او باطل است. 

  8 ـ اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت نماید ، باید روزه خود را تمام کند ، و اگر پیش از ظهر مسافرت کند ، وقتى به حدّ ترخّص برسد روزه اش باطل مى شود ، و اگر پیش از آن مفطرى انجام دهد کفّاره بر او واجب است. 

  9 ـ اگر مسافر در ماه رمضان ـ چه آن که قبل از فجر در سفر بوده و چه آن که روزه بوده و سفر نماید ـ پیش از ظهر به وطنش برسد ، یا به جایى که مى خواهد ده روز در آن جا بماند ، و کارى که روزه را باطل مى کند انجام نداده باشد ، باید آن روز را روزه بگیرد ، و اگر انجام داده ، روزه آن روز باطل است. 

  10 ـ اگر مسافر بعد از ظهر به وطنش یا به جایى که مى خواهد ده روز در آن جا بماند برسد ، روزه آن روزش صحیح نیست. 

  11 ـ مسافر و کسى که از روزه گرفتن عذر دارد ، مکروه است در روز ماه رمضان جماع نماید ، و بیشتر از قُوت بخورد و خود را کاملا سیراب کند.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=37687
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  منظور از ( روزی رو اول صبح میدن ) چیست؟

  حتما شما هم تا به حال این جمله را که «روزی رو اول صبح میدن» …

  نظرات

  1. مهریماه

   مرسی، روزه مسافر خیلی به دردم خورد برای کسی میخواستم

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.