تازه های آسمونی
خانه > اخبار > اخبار اجتماعی > قوانین جدید خدمت سربازی
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • قوانین جدید خدمت سربازی

  تاریخ خبر: 1390/10/10

   

  اجرانشدن معافیت دوبرادری، منتفی شدن افزایش حقوق سربازان، الزام داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت وام بانکی، اعلام مدت مجاز تحصیل در دانشگاه‌ها برای مشمولان و … از مهم‌ترین بخش‌های نشست خبری جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح بود.

   

  سردار موسی کمالی پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی در ۸۴ ماده در مهرماه سال ۸۸ در مجلس تهیه و تصویب شد، شورای نگهبان در آبان ماه همان سال موضوع را بررسی و ورود به اختیارات مقام معظم رهبری، بار مالی این طرح و ایراد شکلی به برخی از مواد را سه ایراد آن دانست.

  وی ادامه داد: مجلس در اسفند ماه ۸۸ این مواد را اصلاح کرد اما شورا در ۲۵ اسفند همان سال مجدداً دو ایراد برطرف شده را وارد ندانست، مجلس بار دیگر در ۲۲ اردیبهشت امسال دو اصلاح انجام داد که امیدواریم با هماهنگی‌های شورا این دو اصلاح پذیرفته شود.

  جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح افزود: مجلس در بند ۹ ماده ۴۴ معافیت دوبرادری را تصویب و در موادی نیز بار مالی وجود داشت که شورا به این دو موضوع ایراد گرفته بود. مجلس برای رفع این ایراد تصمیم گرفت که معافیت دوبرادری بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح باشد اما در حال حاضر به موجب مصوبه قانون معافیت ۳ برادری تا سال ۹۱ ادامه دارد.

  سردار کمالی تأکید کرد: طرح معافیت دوبرادری چنانچه ستاد کل نیروهای مسلح با مشمول مازاد مواجه شد اجرایی می‌شود. البته با توجه به اینکه ۴۳۰ هزار نفر از معافیت ۳ برادری استفاده کرده و معاف شدند و معافیت دوبرادری در صورت اجرا شامل ۵۰۰ هزار نفر در مرحله اول می‌شود ستاد کل نیروهای مسلح این مصوبه را اجرا نمی‌کند. برخی از مشمولان برای این مصوبه مرتکب غیبت شده‌اند که از آنها می‌خواهیم منتظر اجرای این بند از قانون نمانند و هرچه زودتر خود را معرفی کنند.

  حقوق سربازان افزایش نمی‌یابد 

  وی با اشاره به عدم افزایش حقوق سربازان تصریح کرد: تبلیغات گسترده ای در گذشته انجام شد که حقوق سربازان افزایش می‌یابد، با توجه به بار مالی که این طرح داشت مجلس تصمیم گرفت موادی که دارای بار مالی است در سالهای بعد در صورت داشتن اعتبار اجرایی شود. بر این اساس ماده‌های ۳۰، ۳۸، ۴۰، ۷۴، ۷۸ و ۸۱ که دارای بار مالی هستند اجرایی نمی‌شوند که نتیجه آن افزایش نیافتن حقوق سربازان است. همچنین حقوق ویژه ای نیز برای مناطق عملیاتی و محروم و آموزش سربازان در اوقات فراغت در نظر گرفته نمی‌شود.

  مدت خدمت سربازی ۱۸ ماه است 

  جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، در مورد مدت خدمت وظیفه عمومی گفت: بر اساس قانون مجلس خدمت سربازی باید ۲۴ ماه باشد و در صورتی که ستاد کل با کسری یا مازاد سرباز روبرو شود، اجازه کاهش یا افزایش سربازی را دارد، در این رابطه تصمیم گرفته شده خدمت سربازی ۱۸ ماه باقی بماند که این زمان در مناطق عملیاتی ۱۶ و بد آب و هوا ۱۷ ماه است. همچنین مشمولان دارای مدرک کارشناسی ۱ ماه، کارشناسی ۲ ماه، و دکترا از ۳ ماه کسر خدمت بهره مند می‌شوند.

  مدت مجاز تحصیل در دانشگاه‌ها برای مشمولان 

  سردار کمالی با اشاره به مصوبه مجلس در مورد زمان تحصیل در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: مدت تحصیل در رشته کاردانی بر اساس مصوبه جدید دو سال و نیم، کارشناسی پیوسته ۵ سال، کارشناسی ارشد ۶ سال، دکترای پزشکی ۸ سال و دکترای تخصصی ۶ سال است.
  وی ادامه داد: همچنین دانش‌آموزان در قانون قدیم می‌توانستند تا ۲۵ سالگی در مدرسه درس بخوانند اما در قانون جدید این مدت به ۲۰ سال کاهش یافته است. اگر در این مدت درس فرد تمام نشده و او وارد ۲۱ سالگی شود غایب محسوب می‌شود.

  ثبت اسناد رسمی نیاز به کارت پایان خدمت ندارد 

  جانشین اداره منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به ماده ۱۰ قانون جدید خدمت وظیفه اشاره کرد و تأکید کرد: بر اساس این ماده با اجرای قانون جدید دیگر برای ثبت اسناد رسمی نیاز به تعیین وضعیت سربازی نیست، این درحالیست که بانک‌ها ملزم شده‌اند برای پرداخت هرگونه وام آخرین وضعیت سربازی ذکور وام گیرنده را مشخص کنند، با ابلاغ این قانون افراد غایب و فاقد کارت پایان خدمت نمی‌توانند وام بگیرند.

  دستگیری و محاکمه سربازان فراری 

  وی از دستگیری و محاکمه سربازان فراری در قانون جدید خبر داد و تأکید کرد: بر اساس قانون جدید اگر هر سربازی که تا سه ماه مرتکب غیبت شود از سه ماه اضافه خدمت برخوردار می‌شود، همچنین اگر مدت غیبت بیشتر از یک سال شود فرد غایب در صورت مراجعه و دستگیری به محاکم قضایی معرفی می‌شود. این در حالیست که بر اساس قانون فعلی مشمولان غایب هم اکنون تنها با ۳ ماه اضافه خدمت معرفی می‌شوند.

  جریمه صاحبان مشاغل در صورت استفاده از سربازان غایب 

  سردار کمالی از جریمه صاحبان مشاغل در صورت استفاده از سربازان غایب تأکید کرد: بکارگیری مشمولان غایب در کارگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها، شرکت‌ها و مراکز آموزشی خصوصی و آزاد ممنوع است و نیروی انتظامی، وزارت بازگانی و وزارت کار موظف اند این مراکز را کنترل کنند. اگر افراد از سرباز غایب استفاده کنند، بار اول هزینه یک سرباز معادل ۹۵۰ هزار تومان و بار دوم هزینه ۳ سرباز را باید بپردازد.

  انجام تست اعتیاد از سربازان معتاد 

  وی با اعلام انجام تست اعتیاد از سربازان معتاد تأکید کرد: سازمان وظیفه عمومی موظف است به هنگام اعزام، سربازان معتاد را شناسایی و ۶ ماه به آن‌ها فرصت ترک بدهند، همچنین نیروهای مسلح با انجام معاینات اگر متوجه اعتیاد سربازی شوند آن را عودت می‌دهند، اگر سرباز معتاد طی ۶ ماه نتوانست اعتیاد خود را ترک کند از خدمت وظیفه محروم و هیچ‌گونه کارتی به آن داده نمی‌شود.

  وی در پایان به برخی از مواد اصلاح شده در مورد معافیت اشاره کرد و گفت: در قانون جدید تنها فرزند ذکورو بالای ۱۸ سال که دارای پدر بالای ۵۹ سال است در صورت نیاز پدر به مراقبت می‌تواند معاف شود، همچنین مادران فاقد شوهر که در گذشته تنها فرزند ذکور آن‌ها معاف می‌شد در قانون جدید ۳۰ ماه از قانون معافیت موقت استفاده کرده تا مشخص شود طلاق صوری نیست. در این ۳۰ ماه نیز پدر و مادر نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند. همچنین در قانون معافیت ازدواج با همسر معلول نیز تغییراتی صورت گرفت که مشمولانی که پس از ازدواج همسر آن‌ها دچار معلولیت شوند در شمول معافیت قرار می‌گیرند.

  کمالی افزود: در قانون جدید مجلس ۶ ماه به وزارت دفاع مهلت داده است تا ۶ ماه پس از ابلاغ قانون دستورالعمل‌های لازم را تهیه و پس از تأیید ستاد کل برای هیئت دولت ارسال کند. هم اکنون در فرصت پیش آمده برخی از این دستورالعمل‌ها تهیه شده است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=4571
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  501 نوزاد در سال 96 فرزندخوانده شدند/ بیشترین تقاضا برای دختران

  به گزارش آسمونی:معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: 501 نوزاد در سال 96 در …

  9 دیدگاه

  1. با سلام خدمت نمایندگان مجلسی که این پیامارو میخونن(البته اگه بخونن) و سلام به کاربرای سایت.. سی و نه سالمه و اینو باید بگم که اشتباه کردم خدمتمو انجام ندادم ازین پاچه خواریام نمیکنم که دینمو عدا نکردمو این چیزا ..نه اگه رفته بودم الان تو زندگیم موفقتر بودم چرا.. چون با خریت (دور از جون بعضیا) زود عاشق شدم زود ازدواج کردم و متاسفانه بعد از هجده سال زندگی مشترکم با داشتن یه پسر چهارده ساله از هم پاشیده شد و جدا شدیم چرا ربطش دادم به این موضوع چون توی این مدت همش در حال دروغ گفتن و فرار از خودم بودم هیچ جا نتونستم استخدام بشم با همسرم یه سفر زیارتی یا سفرای اونطرف مرز نتونستم برم خلاصه حکایت همچنان باقی موند که الان به روزی افتادم که هزینه تحصیل بچمم بزور میدم چه برسه بیام این مبلغیرو بدم که اقایون تصویب کردن هرچند اگه همین مبلغو اقایون بمن بدن حاضرم چند برابر براشون خدمت کنم نمیدونم خدمت چرا باید اجباریو مجانی باشه ولی نرفتنش این همه گرونو خلاصه عرض اینکه اقایونی که شب رفتین خونه صبح اومدین این قانونو گذاشتین خدارم در نظر بگیرید و به همون خدا ندارم همچین پولی بدم

  2. وای کاش سربازی نبود وقتی…بره سربازی من چیکار کنم؟

  3. حسین قزوینی

   لطفاًدر صورت امکان شرایط کسر خدمت سربازی بر اساس قانون جدید کارت ایثارگران را توضیح دهید ؟ متشکرم .

  4. نظر ما که فایده ندارد.هر جور دلشون میخاد قانون میذارن یه کم شرایط جوانان را در نظر بگیرید.لطفا.حرفهای رهبری رو هم که گوش نمیدید.اللهم عجل لولیک الفرج

  5. این خبرا دست اوله یا مال عهد بوغه که شما اپدیت نگه داشتی چون میخام بدونم کسر خدمت هس یا لغو شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.