تازه های آسمونی
صفحه اصلی > سینما و موسیقی > گیشه و سینما > تاریخ شروع و اختتامیه جشنواره فیلم فجر 1395
تبلیغات اینترنتی

تاریخ شروع و اختتامیه جشنواره فیلم فجر 1395

جشنواره فیلم فجر 95 امسال از 12 بهمن ماه کار خود را آغاز می کند و تا 22 بهمن ماه به کار خود ادامه خواهد داد. جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی در ایران بوده و به همین خاطر، اطلاع از حواشی و اخبار این جشنواره همواره برای هنرمندان و علاقه مندان به فیلم و سینما، بسیار حایز اهمیت است.

Untitled 150 تاریخ شروع و اختتامیه جشنواره فیلم فجر 1395

نگاهی به جشنواره فیلم فجر 94

مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با سرود ملی و قرائت همخوانی قرآن آغاز شد.

رضا کیانیان،رویا تیموریان،مهدی فخیم زاده،پژمان بازغی، مصطفی کیایی،مهدی کرم پور، آرش معیریان، شهرام اسدی،مهدی محقق، رضاعطاران، ستاره اسکندری، لاله اسکندری، نگار عابدی،شقایق فراهانی،میلاد کی مرام سحر قریشی، مسعود رایگان، بهاره کیان افشار ، رضا ناجی ،بهروز شعیبی ،بهنوش طباطبایی ،فرهاد قائمیان،حامد کمیلی ،بهروز غریب پور، باران کوثری، کتایون ریاحی، الهام کردا، احسان کرمی، آزاده نامداری،اشکان خطیبی،محمود رضوی، نوید محمدزاده، هومن سیدی، ناصر هاشمی ، جواد یحیوی ، پیمان معادی، مهدی هاشمی، شیرین یزدان بخش ، حمیدرضا آذرنگ ،هاتف علیمردانی، حامد بهداد،طناز طباطبایی، مهدی پاکدل ، باران کوثری، پانته آ پناهی ها،حامد کمیلی، بهروز شعیبی، مریلا زارعی ،عباس غزالی ،فرشاد اکتسابی، محمد داوودی ،از حاضرین در این مراسم هستند.

پیش از شروع رسمی مراسم، یک فرش قرمز ویژه، رسم محبوب این دوره از جشنواره هم برگزار شد.

این مراسم در اقدامی قابل توجه راست ساعت 19 آغاز شد تا یکی از سر وقت ترین اتفاقات تاریخ جشنواره فجر رقم بخورد.

بعد از همخوانی قرآن مجید، یک نمایش صحنه ای با حرکت فرم به روی سن تالار وحدت رفت. دکلمه اشعاری از مولانا جلال الدین رومی با این حرکات فرم همراهی می کرد.

انتهای این حرکات به تیزری در مورد بهار سینمای ایران مربوط شد.

احسان کرمی مجری این مراسم است  و سن متحرک برنامه از ابتداعات افتتاحیه امسال فجر است.

سالن مملو از حاضرین است و تعدادی از بازیگران بنام سینمای ایران پشت دربهای سالن منتظر مانده اند.

اولین سخنرانی مراسم به سخنرانی محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر مربوط می شد. پیش از این دبیر جشنواره اعلام کرده بود که مراسم افتتاحیه جشنواره فجر سخنرانی ندارد.

در ابدای این بخش پیام ویدئویی دبیر جشنواره فیلم فجر پخش شد . حیدری در این پیام سال نوی سینمای ایران را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که سالی خاطره برانگیز برای سینمای پرافتخار سینمای ایران باشد.

بعد از این پیام ویدئویی، حیدری سبد گلی به حضار تقدیم کرد و به دنبال آن یک  سخنرانی کوتاه شاعرانه داشت و خیرمقدم متفاوتی از سوی دبیر جشنواره فیلم فجر ابراز شد.

کلیپی از مراحل مختلف  جشنواره و فعالیت های مختلف ستاد جشنواره بلافاصله بعد از سخنرانی دبیر جشنواره پخش شد.

اعلام برندگان بخش مواد تبلیغاتی جشنواره فیلم فجر اولین بخش هیجان برانگیز برنامه بود که دکور متفاوت امسال جشنواره، تفاوت آن را مشخص تر کرده بود.

Untitled 151 تاریخ شروع و اختتامیه جشنواره فیلم فجر 1395

برندگان بخش مواد تبلیغاتی سینما:

هیات داوران بخش تبلیغات  سینما (عکس، پوستر، آنونس) متشکل از غوغا بیات و مصطفی خرقه پوش، علی وزیریان، بهرام عظیمی و رضا حداد برندگان این بخش را به این ترتیب اعلام کردند.

نامزدهای بهترین عکس عبارت بودند از :

1- جلال حمیدی برای فیلم «ارغوان»

2- محمد بدرلو برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»

3-حبیب مجیدی برای فیلم «بهمن»

4- احمد رضا شجاعی برای فیلم «یحیی سکوت نکرد»

5- امید صالحی و مهدی دلخواسته برای فیلم «ارسال آگهی تسلیت برای روزنامه»

که ضمن تقدیر از جلال حمیدی برای فیلم «ارغوان»، سیمرغ بلورین به محمد بدرلو برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اهدا شد .

جلال حمیدی از انجمن عکاسان سینمای ایران و دبیر تبلیغات جشنواره فجر تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که بخش عکس به ارج و قرب قبلی آن بازگردد.

Untitled 152 تاریخ شروع و اختتامیه جشنواره فیلم فجر 1395نامزدهای بهترین آنونس و تیزر:

1-مسعود فرجام برای فیلم «فصل فراموشی فریبا»

2- آرش معیریان برای فیلم «محمد رسول الله»

3- بهروز داوودی برای فیلم «احتمال باران اسیدی»

4-معین کریم الدینی برای فیلم «آتلان»

5-محسن امیر یوسفی برای فیلم «خواب تلخ

ضمن تقدیر ویژه از  معین کریم الدینی برای فیلم «آتلان»، سیمرغ بلورین تقدیم می شود به محسن امیر یوسفی برای فیلم «خواب تلخ»

در اثنای اهدای جوایز این بخش علی جنتی وزیر ارشاد

محسن امیریوسفی با کنابه به دبیر جشنواره خود را معضل امیریوسفی نامید و با ابراز تاسف از فراهم نشدن تبلیغات برای فیلم؛ از مردمی که استقبال فوق العاده ای از این فیلم کردند تشکر کرد و از گروه هنر و تجربه و ایوبی نیز تشکر کرد و گفت که کاش  عوامل فیلم «آشغال های دوست داشتنی» نیز اینجا بودند.

امیریوسفی گفت: سه سال است که این فیلم به جشنواره داده شده است و به صورت غیرقانونی به هیئت انتخاب هم داده نشده است. امیریوسفی اشاره ای به شعار معروف حسن روحانی؛ «من سرهنگ نیستم؛ حقوقدانم» اشاره کرد و گفت :امیدوار بودیم که این حقوقدانی جاری و ساری در سینمای ایران باشد که این اتفاق نیفتاد و سازمان سینمایی حکم یک پادگان نظامی را برای من داشت . ما بیرون از گود در این حوزه بودیم و امیدوار بودیم که این فیلم در کشور خودمان نمایش داده شود، اما این اتفاق رخ نداد و جای تاسف است که این اتفاق در دولت تدبیر و امید رخ داد.اما ما همچنان امیدواریم.

امیریوسفی در پایان صحبت‌هایش این جایزه را به شهاب حسینی تقدیم کرد.

Untitled 153 تاریخ شروع و اختتامیه جشنواره فیلم فجر 1395

نامزدهای بهترین پوستر:

1-علی باقری برای فیلم «من می خوام شاه بشم»

2-طه ذاکر برای فیلم «خواب تلخ»

3-بهزاد خورشیدی برای فیلم «کپی برابر اصل»

ضمن تقدیر ویژه از طه ذاکر برای فیلم «خواب تلخ»، سیمرغ بلورین تقدیم شد به علی باقری برای فیلم «من می خوام شاه بشم»

علی باقری که با پوشش محلی در این مراسم حاضر شده بود بعد از اهدای جوایز گفت: خوشحالم که این سیمرغ را برای فیلمی می گیرم که داستانی نیست و اهالی مستند از این اتفاق به شدت خوشحال هستند.

این جایزه احتمالا با حواشی زیادی همراه خواهد بود.امروز صبح با اعلام نامزدهای این بخش برخی از رسانه ها اعلام کرده بودند که این اولین تخلف جدی جشنواره امسال است، زیرا فیلم های مستند طبق فراخوان این بخش حق شرکت در ابن بخش را نداشته اند.

ایوبی دومین سخنران مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر بود که پیش از شروع سخنرانی گفت: چون قرار بر این شده است که امسال خیلی نوآوری داشته باشیم یک اختتامیه بدون سخنرانی خواهیم داشت؛ بنابراین امروز به قدر کافی صحبت خواهم کرد.

ایوبی در ابتدای سخنرانی اشاره‌ ای به مهمترین اتفاق سیاسی این روزهای ایران داشت و گفت: امروز در دوران پسابرجام قرار گرفته ایم و دنیا به روی سخن ما باز شده است.

ایوبی با لحن خاص خود ادامه داد: می گشایییم سی و چهارمین دفتر مثنوی سینمای ایران را . به نام فجر و به نام نور از سرزمین خور به تماشا می خوانیم همه جهان را. ما در سینما صبوری همدلی و آشتی را تجربه کرده ایم.

ایوبی افزود: تندباد سینمای دیجتیال در سینمای ایران آغاز شده است و چاره ای جز نوآوری نیست. رویش جوانه های امید در سینمای ایران باز شده است. سینما به سبد کالای مردم باز می گردد. با پایان تردید بخش خصوصی سرمایه و هوش ایرانی به سینمای ایران می آید. به همه سینماگران عرصه های گوناگون بشارت می دهم که موج تازه ای از صنعتی شدن در راه است. vod در راه است.اقتصاد سینما د رهمه مناسبات به سود تولیدگران دگرگون می شود. رویش جوانه های امید را می توان حس کرد و دید.

ایوبی گفت: جشنواره سی و چهار جشن ستاره ها با طعم نوگرایی است. آفرین می گوییم به محمد حیدری که دیروز رادید اما نگاهش به امروز و فردا بود. و آفرینی از ته دل به جوانان سینما . شما آمدید تا نشان دهید که سینمای ایران ادامه دارد و فرهنگ و هنر در این سرمزین پایان ناپذیر است.

ایوبی در پایان گفت: و در پایان از طرف جامعه سینمایی درود می فرستیم به قامت های افراشته و سربازان دلاور و پاسداران حریم و حرم و رزمندگان مقاومت و تقدیم می کنیم افتخارات سی و چهارمین جشنواره فجر را به فرزندان و همسران شهدای حرم، پاسداران امنیت و آرامش ایران بزرگ.

بعد از سخنرانی نسبتا طولانی ایوبی، کلیپی از مجموعه فعالیت های شهید سیاح طاهری، شهید مدافع حرم در فعالیت های فرهنگی از جمله برگزاری مسابقه کتابخوانی در اندرزگاه درود؛ جشنواره فیلم های دانش آموزی دفاع مقدسی در مناطق مرحوم، برگزاری جشن کشتی دوستی بین کودکان ایرانی و عراقی  پخش شد.

تقدیر از شهید مدافع حرم با حضور رخشان بنی اعتماد، مهتاب کرامتی، فاطمه معتمدآریا و سیده زهرا حسینی

در ادامه این بخش، مراسم تقدیر از خانواده شهید سیاح طاهری به عمل آمد. رخشان بنی اعتماد، مهتاب کرامتی، فاطمه معتمدآریا و سیده زهرا حسینی، روای مشهور کتاب «دا» به روی سن آمدند.

سیده زهرا حسینی سخنان کوتاه خود را با شعر مشهور «ما زنده به آنیم که آرام نگیریم» آغاز کرد و گفت: شهید طاهری این شعر را با عملکرد خود اثبات کردند و ایشان برخلاف ظاهر آرامشان روحی ناآرام داشتند و طاقت این را نداشتند که ببینند مظلومی هست و سر آرام به بالین بگذارند.این شهید بزرگوار وحدت بین جامعه هنرمندان و سایر جامعه را در دستور کار خود قرار داده بود تا بتوانند از این وحدت برای پیشبرد فرهنگی امور استفاده کنند.. شهادت حق شهید سعید سیاح طاهری بود و من از همین جا به خانوده محترم این شهید تبریک می گویم، فقط باید تبریک گفت. تسلیت برای ماست که مانده ایم و تردید می کنیم. شهید راه خود را پیدا کرده بود.

فاطمه معتمد آریا نیز ضمن دعوت از همسر شهید طاهری برای حضور در سن در سخنان کوتاهی گفت:من در یک کشتی دوستی با ایشان آشنا شدم. وقتی که راجع به صلح حرف می زدیم در سالروز جنگ در شلمچه. یک کشتی دوستی بین بچه های عراقی و ایرانی به همت حبیب احمدزاده که همیشه پیام آور صلح است. آشنایی ما با صلح بود. هر جای جهان در این کره خاکی وقتی صحبت از صلح می شود من اولین کس هستم، برای من همیشه روی صلح حساب کنید.

مهتاب کرامتی نیز در سخنان کوتاهی گفت: خوشحالم که در این جمع در جشنواره فیلم های دانش آموزی بودم و از ایشان یاد گرفتم که می شود صبور بود و کار کرد.

رخشان بنی اعتماد نیز ضمن ادای احترام به همسر شهید سیاح طاهری گفت: گفته می شود که برای شناخت آدم ها بهتر است که با آنها همسفر یا همسفره شد. به ضرورت شرکت در جشنواره بی سروصدا اما موثر دانش آموزی همسفر و همسفره شهید بودم. از روح بزرگ ایشان گفتن ندارد. کسی که جوانی و سلامتش را در  جبهه های جنگ گذراند. ایشان به طور دائم در برنامه های مختلف فرهنگی که طراحی می کردند فعال بودند. ایشان احترام و باوری به حوزه سینما داشتند که فارغ از تفاوت های اعتقادی و دیدگاهی بسیار قابل توجه بود. آمدن و رفتن رسم روزگار است و بودن ما مثل پلک زدن است. اما بعضی وقت های رفتن برخی از آدم های چیزی را از جهان کم می کند که دیگر چیزی جای آن را پر نمی کند. ما در حال حاضر داغدار از دست دادن یدالله نجفی هستیم که معلم ما بود.اکر این موهبت نصیبت ما می شد که ذره ای از وجود شهید سیاح طاهری و مرحوم نجفی در وجود ما بود، جهان گلستان می شد.

همسر شهید طاهری نیز در سخنان کوتاهی اشاره ای به آیه ای از قرآن کرد: خداوند نعمت را بر چهار گروه تمام کرده است، انببیا، صدیقین و شهدا و صالحین. و جامعه به این ترتیب به سوی صلاح می رود. امثال سردار بزرگ اسلام، شهید حاج سعید طاهری که 8 سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشت و روحش آرام نگرفت و در همه عرصه های هنری فعال بود نهایتا هنرش را با شهادت نشان داد که شهادت هنر مردان خداست. او بی آرم و بی قرار دفع خطر از حرم و حریم انقلاب اسلامی بود و تا خون نداد آرام نگرفت. حرف ها و نشست ها و فیلم های ما زمانی اثر می کند که خونی در طول تاریخ جاری شود. ایشان نسبت به سینما نگاهی داشتند که سینما مخصوص یک قشر خاص در شهر تهران نیست. به مناطق مرحوم و روستاها می رفتند و سینما را برای آنها می بردند.به قول برادرمان پرویز پرستویی که می گفتند ما فکر می کردیم ایشان تدارکاتچی هستند دنبال نام نبودند و ایشان سرانجام به آرزویشان رسیدند.

در ادامه برنامه مهنار افشار، برای تقدیر از مهدی فخیم زاده به روی سن آمد و اولین بخش بزرگداشت های افتتاحیه فجر آغاز شد.

 

 

- اخبار حادثه ریزش ساختمان پلاسکو: کلیک نمایید

- همین حالا عضو کانال تلگرام شوید: کلیک نمایید

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=132679
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

khabgahe_dokhtaran

ژانر وحشت در سینمای ایران

چرا ژانر وحشت در سینمای ایران ناموفق است؟ آسمونی در این مقاله به همین موضوع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی