تازه های آسمونی
صفحه اصلی > بانک اطلاعات > خدمات شهروندی > تاریخ پرداخت یارانه مهر 95

تاریخ پرداخت یارانه مهر 95

yaraneh

یکی از سوالاتی که در سایت آسمونی همیشه مورد پرسش کاربران محترم بوده این است: یارانه کی واریز و پرداخت میشود ؟

از آنجایی که تمام تلاش ما به روز رسانی لحظه ای و سریع سایت است، این رسالت را بر خود می دانیم تا اطلاع رسانی شفافی برای مردم شریف در خصوص زمان واریز یارانه ها داشته باشیم

از یارانه مهر ماه چه خبر ؟

شصت و هفتمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی (یارانه شهریور 1395) ساعت 24 دوشنبه 26 مهر ماه امسال واریز و قابل برداشت می شود.

یارانه نقدی مهر 95 از صبح روز سه شنبه 27 مهر 95 قابل برداشت است.

امسال تا این لحظه یارانه های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور واریز شده و یارانه های مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند 95 باقی مانده است.

مبلغ یارانه نیز همچون ماه های قبل به ازاء هر نفر 455.000 ریال خواهد بود که به محض واریز قابل برداشت می باشد.

 

پی نوشت :

هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرایند دادن یارانه‌ها می‌انجامد. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع دادن تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده (۶۰ درصد در سال ۱۳۹۰) به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود. این کار در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به اجرا گذاشته شد و بخش عمدهٔ آن در دههٔ ۱۳۹۰ انجام خواهد شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود. بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصاد و دارایی، فاز اول این طرح با شکست روبرو شد و موجب ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر شد.

What's November subsidies

همچنین بخوانید :

ملاک حذفه یارانه مردم چیست؟

با وجود تمام بحث ها و اختلاف نظرها درباره پیشنهاد نمایندگان برای نحوه پرداخت یارانه های نقدی در سال جاری، در نهایت حرف مجلس با تایید شورای نگهبان به کرسی نشست و بودجه 1395 ضمن تعیین مجموعه ای برای حذف از یارانه، محل مصرف منابع ناشی از آن را نیز مشخص کرد.
ناطقان: مصوبه لحظه آخری کمیسیون تلفیق در پایان سال گذشته، بعد از اتمام تعطیلات نوروزی به داغ‌ترین و شاید پرحاشیه ترین بند مورد بررسی لایحه بودجه 1395 در مجلس تبدیل شد.
نمایندگان با این توجیه که دولت با وجود تذکرات قبلی به فکر حذف یارانه بگیران پردرآمد نیست و به روال خود برای پرداخت های نقدی ادامه می دهد، به این جمع بندی رسیده بودند که با مشخص کردن چند گروه، حدود 24 میلیون نفر از دریافت یارانه کنار خواهند رفت و دراین حالت کمک شایانی به دولت در کاهش دغدغه تامین مالی برای پرداخت های 3500 میلیارد تومانی در هر ماه خواهد شد.

با این حال دولت معتقد بود که چنین مصوبه ای قابلیت اجرایی ندارد. دلیل این بود که امکان چنین حذفی در مدتی کوتاه وجود ندارد، چراکه اطلاعات کافی برای این اقدام در اختیارش نیست. این در حالی است تجربه حذف قبلی در سال گذشته چنین فضایی را در اختیار دولت قرار نمی داد، چون در فرایند حذف 4.5 میلیون نفر در نهایت با اعتراض های انجام شده، دولت ناچار به برگرداندن حدود 1.5 میلیون نفر به هر دلیلی بویژه خطا در شناسایی شد.

موضوع مورد تاکید دیگر دولت نیز این بود که حتی با پذیرش حذف این گروه‌ها، آمارهای در اختیار آنها نشان می دهد که مجموع این گروه در حدود هفت میلیون نفر است نه 24 میلیون نفر.

در شرایطی که مدیران دولتی بعد از ناامید شدن از برگشت مصوبه در مجلس، از شورای نگهبان خواستار عدم تایید آن شدند، نهایت بررسی ها از تایید پیشنهادهای هدفمندی از سوی شورای نگهبان حکایت داشت و اخیرا از سوی رئیس مجلس در قالب تبصره (14) قانون بودجه 1395 برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

date-and-time-deposit-subsidy-persian-date-dey-94

چه کسانی حذف می شوند؟

در تبصره (14) قانون بودجه امسال، بند (الف) دولت را مکلف به حذف شش گروه می کند. گروهایی که البته سرپرست خانوارهایشان هدف قرار گرفته است و ظاهرا اعضای خانواده ملاک نخواهند بود.

بر این اساس، سه گروه تعیین شده اند که اگر درآمد سالانه آنها بیش از 35 میلیون تومان است باید از دریافت یارانه کنار گذاشته شوند؛ به عبارتی سرپرستان خانواری که درآمد متوسط ماهیانه آنها بیش از سه میلیون تومان است از نظر نمایندگان مجلس، جایی در بین یارانه بگیران ندارند.

اولین گروه، کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل 35 میلیون تومان است را شامل می شود و باید از لیست یارانه بگیران حذف شوند.

دومین گروه با درآمد سالانه 35 میلیونی این افراد هستند: کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری‌ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی.

کلیه مدیران ، اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت، نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین کلیه مدیران و اعضای هیات مدیره و رؤسا و معاونان مناطق، شعب بانک‌ها، بیمه‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان، اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از 35 میلیون نفر است، نیز سومین گروه درآمدی قابل حذف از یارانه نقدی را تشکیل می دهند.

اما نمایندگان مجلس بالاخره از دریافت یارانه های خود نیز کوتاه آمده و مصوب کردند تا یارانه آنها نیز به همراه قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان قطع شود.

کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز در لیست، حذف شدگان قرار گرفته اند. این در حالی است که پیش تر نیز دولت در رابطه با حذف یارانه بگیران خارج از کشور اقدام کرده و بخشی از آنها را نیز از مجموع یارانه بگیران کنار گذاشته بود.

در مجموع قانون بودجه دولت را مکلف کرده است تا یارانه 45 هزار و 500 تومانی کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند را قطع کند.

پول حذف یارنه ها کجا می رود؟

بنا بر این گزارش، بند (د) تبصره (14) قانون بودجه امسال، منابع ناشی از حذف یارانه گروهای تعیین شده را نیز به اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید ملی منابع اختصاص داده است. هر چند که منابع مشخصی در این رابطه اعلام نشده است.

بر این اساس قرار شده تا 30 درصد از منابع بدست آمده از حذف یارانه بگیران، جهت یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی و ایثارگران و رزمندگان معسر و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان هزینه شود.

35 درصد دیگر از این منابع به پرداخت یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و صادراتی اختصاص خواهد یافت.

15 درصد نیز جهت حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف شدت انرژی و 20 درصد دیگر هم جهت ارائه مشوق ها و زیرساخت‌های صادراتی در نظر گرفته شده است.

قانون بودجه بر این تاکید کرده است که باید آیین‌نامه اجرائی مصارف، منابع حذف یارانه بگیران توسط کارگروهی متشکل از وزیر”صنعت، معدن و تجارت” همچنین وزیر” تعاون، کار و رفاه اجتماعی” و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ظرف مدت یک‌ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد.

تکلیف برای حذف گروه‌های هدف و حتی تعیین محل خرج صرفه جویی انجام شده از این محل در حالی خواهد بود که مجلس تاکید دارد، دولت باید تا تیرماه یعنی حدود دو ماه دیگر در این رابطه اقدام کند در غیر این صورت پرداخت یارانه به اشخاص مشمول این تبصره تصرف در اموال عمومی بوده و جرم محسوب می‌شود.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی 👇🏼

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=188750
کانال تلگرام آسمونی
تبلیغات اینترنتی

اینم جالبه !

internet

بهترین شرکت اینترنت پرسرعت در ایران

یکی از ضرورت های دستیابی به خلاقیت های علمی، دسترسی به اینترنت است و در …

5 نظرات

  1. خدالعنتشون کنه یارانه مارا93 قطع کردند هرچه اعتراص کردیم فایده نداشت

  2. حق دارن حضرات ملت رو هیچ حساب کنن در تمام شرایط مردم پشتیبان نظام بوده اینم قدردانی از مردمه حقوق یه کارمند لشکری یا کشوری و بازنشسته بدبخت اصلا همخوانی با گرونی و تورم نداره اکثر مردم در فقر و بدبختی هستن اما اینا شدن زبون ما جای ما جار میزنن همه وضعشان توپه فقط جیب خودشونه که پر شدن نداره جلو روی مردم با کمال بیشرمی میان دروغهای بزرگ میگن خدا فقط بداد ایران و ایرانی برسه هیچی از ایران باقی نداشتن لاشخورها دزدیدن بردن و خوردن

  3. تو کدوم تقویم 26مهر 95 جمعه میشه . تو تقویم شمسی مورد قبول کشور که جمعه 23 مهر و جمعه ی بعدیش 30 مهر میشه خواهشا خبر الکی نزنید .

  4. حبیب شکوری

    درجواب سوال پول حذف یارانه ها کجامی رود بایدگفت به جاهایی می رود که بشود اختلاس های چندین هزارمیلیاردی راانجام داد به جاهایی می رودکه حقوق های نجومی به مدیران دلسوزنظام !!! داده ویابرداشته شود واین قبیل جاها تابرای مدتی رسانه هادراین باب تغذیه خبری بشوندوصدای نهاهای مردمی برای بازگرداندن آنهابه خزانه دولت ودلسوزی برای ملت ازتریبونهای مختلف وباکلمات وجملات خوشایندبلندشودوآنقدرگفته شودکه مردم ازشنیدن آنهاخسته شده و اینگونه اقدامات قاطع درحرف راپیگیرنباشندوبخودی خودفراموش کنندتاخبراختلاسهای کلان دیگری به نحوی انتشاریابدواین دور وتسلسل ادامه یابدورفاه اجتماعی وایجاداشتغال و تحصیل کودکان روستاهای محروم درسیستان وبلوچستان وسایرنقاط مانندصدهاسال قبل درکپرویادرفضای بازوبدون سقف برروی زمین خاکی بنشینندوگرمای طاثت فرساومشکلان دیگرراتحمل کنندتادرآینده باتحصیلات عالیه به خدمت دلسوزانه افتخارکنند : اگر شمامی دانیدبجای دیگری هم می رودبگوییدبدانیم :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.