تازه های آسمونی
خانه > بانک اطلاعات > اطلاعات شهری > سرشماری عمومی نفوس و مسکن چیست
تور اروپا - سرزمین میترا
ثبت نام لاتاری
املاک کوهک

سرشماری عمومی نفوس و مسکن چیست

census5

سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران بزرگترین سرشماری است که در این کشور انجام می‌گیرد. این سرشماری هر ده سال یک بار با هدف تعیین مشخصات جمعیتی کشور ایران توسط مرکز آمار ایران انجام می‌گرفت اما از سال ۱۳۸۵ به بعد هر پنج سال انجام می‌گیرد. آخرین سرشماری از این دست سرشماری ۱۳۹۰ بود که در آن جمعیت ایران حدود ۷۵ میلیون تعیین شد. با توجه به اینکه سرشماری نفوس و مسکن از مهر ۹۵ آغاز می شود سایت آسمونی بر آن شده است که اطلاعاتی در مورد این رویداد ارائه دهد. همچنان آسمونی را همراهی کنید.

تاریخچه

گرچه سرشماری‌های دیگری در اواخر سدهٔ سیزده و اوایل سدهٔ چهارده هجری در ایران انجام شده‌بود، اما نخستین «سرشماری عمومی نفوس و مسکن» به‌صورت علمی در سال ۱۳۳۵ خورشیدی توسط مرکز آمار ایران انجام شد. از آن پس، این سرشماری تا سال ۱۳۹۰ به‌طور مرتب هر ده سال یک بار در ایران انجام می‌گیرد. تاکنون سرشماری‌های زیر توسط مرکز آمار ایران انجام شده‌است:

 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۳۵
 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۴۵
 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۵۵
 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۶۵
 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۷۵
 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵
 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰

این سرشماری در ایران قرار است در آینده هر ۵ سال یک بار انجام پذیرد:

 • سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵

نتایج کلی سرشماری ایران

جمعیّت ایران و رشد متوسّط آن در طی دهه‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۵

ردیف

سال

جمعیت کل ایران

رشد جمعیت

۱

۱۳۳۵

۱۸،۹۵۴،۷۰۴

۲

۱۳۴۵

۲۵،۷۸۸،۷۲۲

۱۳٫۳

۳

۱۳۵۵

۳۳،۷۰۸،۷۴۴

۲٫۷۱

۴

۱۳۶۵

۴۹،۴۴۵،۰۱۰

۳٫۹۱

۲-۴

۱۳۷۰

۵۵،۸۳۷،۱۶۳

۲٫۴۶

۵

۱۳۷۵

۶۰،۰۵۵،۴۸۸

۱٫۴۷

۶

۱۳۸۵

۷۰،۴۷۲،۸۴۶

۱٫۶۱

۷

۱۳۹۰

۷۵،۱۴۹،۶۶۹

۱٫۲۹

 

 سابقه ی سرشماری نفوس در ایران به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردد. در امپراطوری ایران باستان غالبا برای دریافت مالیات سرانه و تعیین شماره‌ی مردان قادر به جنگ از سرشماری‌های عمومی جمعیت استفاده می‌شده است.

اولین سرشماری جمعیتی ایران به روش نوین در سال ۱۲۶۴ شمسی (البته در سطحی محدود) در زمان ناصرالدین شاه و هم‌زمان با وزارت اعتضادالسلطنه بر وزارت علوم و معارف، توسط مهندس عبدالفخار، معلم ریاضی مدرسه‌ی دارالفنون به عمل آمد. در این سرشماری تهران به پنج محله ارگ، عودلاجان، چالمیدان، سنگلج و بازار تقسیم‌بندی شده و همه‌ی محله‌های خارج از شهر نیز در یک طبقه قرار داده شده بود.

درسال ۱۲۹۷، به منظور ثبت وقایع چهارگانه، اداره‌ی ثبت احوال کشور تاسیس شد. با ثبت اطلاعات مربوط به تولد، فوت، ازدواج و طلاق توسط اداره‌ی مذکور، ضرورت اطلاع از جمعیت کشور و تعیین سازمانی که موظف به جمع‌آوری این اطلاعات باشد مورد توجه قرار گرفت و در سال ۱۳۰۳ با تصویب آیین نامه‌ای، مسئولیت جمع‌آوری و مرکزیت بخشیدن به آمارهای مورد نیاز بر عهده‌ی وزارت کشور گذاشته شد.

census4

 

اولین تلاش برای سرشماری در ایران، در سال ۱۳۱۸ صورت گرفت که به دلیل وقایع سال ۱۳۲۰، با سرشماری از ۳۵ شهر عملاً ناتمام ماند.

با تصویب قانون آمار و سرشماری در پانزدهم اسفند سال ۱۳۳۴ توسط مجلس شورای ملی وقت، مقرر شد که در سال ۱۳۳۵، اداره‌ی کل آمار عمومی تاسیس و در همان سال، سرشماری عمومی نفوس اجرا شود. به این ترتیب در سال ۱۳۳۵ اداره‌ی کل آمار عمومی تشکیل و سرشماری نفوس که مقدمات آن از قبل تهیه شده و در چند نقطه‌ی کشور نیز به آزمایش گذاشته شده بود از دهم آبان ماه تا ۲۵ آبان همان سال به مرحله‌ی اجرا گذاشته شد.

در سال ۱۳۴۵ اولین سرشماری عمومی نفوس و مسکن یک سال پس از تاسیس مرکز آمار ایران و سرشماری‌های بعدی به ترتیب در سال‌های ۱۳۵۵، ۱۳۶۵، ۱۳۷۵ و سال ۱۳۸۵ اجرا شد. البته یک استثنا در دوره ده ساله انجام سرشماریها وجود دارد که مربوط به سرشماری جاری جمعیت سال ۱۳۷۰ است. دلیل این امر، تغییرات وسیع جمعیتی در پنجساله ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ بود که با پایان یافتن جنگ تحمیلی صورت گرفت و بنابراین، چارچوبهای آماری ساخته شده از سرشماری سال ۱۳۶۵ را بیاعتبار نمود.

علاوه بر این پس از اتمام سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵، به دلیل تحولات سریع جمعیت و تغییر الگوی ساخت وسازمسکن و نیز تغییر تقسیمات جغرافیایی وسیع در سطح کشور، بر اساس مصوبه شماره ۲۶۵۸۱/ت ۵۳۷۱۴۷ مورخ ۸۶/۲/۲۴ هیات دولت، مقرر نمود در سال ۱۳۹۰ نیز سرشماری عمومی نفوس و مسکن اجرا شود.

تعریف سرشماری

از دیدگاه آماری، سرشماری عبارت است از بررسی خصوصیات و ویژگی های مورد نیاز تمامی واحدهای جامعه آماری مورد نظر. سرشماری می تواند در زمینه موضوعات مختلفی باشد که معمولا از نام آن می توان به موضوع بررسی آن رسید، مثل سرشماری کشاورزی، سرشماری کارگاهی و سرشماری عشایر کوچنده.

سرشماری جمعیت

سرشماری جمعیت به صورت «جریان کامل جمع‌آوری، ارزشیابی، تجزیه و تحلیل و انتشار داده‌های جمعیتی، اجتماعی ـ ‌اقتصادی تمام افراد کشور یا منطقه‌ای مشخص از کشور در یک زمان معین» تعریف شده است.

سرشماری مسکن

سرشماری مسکن به صورت «جریان کامل جمع‌آوری، ارزشیابی، تجزیه و تحلیل و انتشار داده‌های آماری تمام واحدهای مسکونی و ساکنان آن در کشور یا منطقه‌ای مشخص از کشور در یک زمان معین» تعریف شده است.

اهداف عمده سرشماری عمومی نفوس و مسکن

 • تهیه آمارهای پایه تا کوچکترین سطوح جغرافیایی
 • تهیه چارچوب‌های مناسب برای اجرای طرح‌های نمونه‌گیری
 • شناخت نیازها،کمبودهاو امکانات بالقوه
 • شناخت اثرات سیاست‌های اجرا شده پیشین با مقایسه اطلاعات

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=200606
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  مراکز اهدای خون فعال در تهران

  اهدای خون اهدای زندگی است،شاید بارها و بارها این جمله را شنیده باشید یا از …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.