آسمونی
مناسبت های روز

7 صفر ، شهادت امام مجتبی علیه السلام ، به روایتی

جایزه ملی یادگیری الکترونیکی

روز هفتم ماه صفر در تقویم های رسمی کشور به عنوان روز ولادت امام موسی کاظم(ع) نامگذاری شده است. اما هفتم ماه صفر در میان مراجع و علمابه خصوص در شهر قم به عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) روز عزا و تعزیه است و علمای شیعه همواره به این موضوع ملتزم بوده اند. سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری شیرازی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) می دانند و مجلس عزاداری برپا می نمایند.

هفتم صفر از سال ها پیش در میان بزرگان و علمای حوزه به عنوان روز شهادت قوی تر بوده است و جنبه عزا و سوگواری در آن بیشتر است تا جنبه شادی و گرامیداشت ولادت امام موسی کاظم(ع) و این سیره همچنان تا امروز ادامه دارد.

همچنین از شاگردان مرحوم شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه و ایت الله بروجردی نیز نقل میشود نظر این دو بزرگوار در خصوص سالروز شهادت امام حسن مجتبی روز هفتم ماه صفر بوده است و با تعطیلی دروس این روز را به عزاداری میپرداختند حوزه علمیه نجف هفتم ماه صفر را به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) تعطیل میباشد و مراسم سوگواری برگزار میکنند.

تازه های مرتبط

13 نوامبر ، روز جهانی مهربانی

11 نوامبر ، روز جهانی مجردها

طاهره رضایی

11 نوامبر ، روز جهانی اوریگامی

طاهره رضایی

11 نوامبر ، پایان جنگ جهانی اول (1918 م)

1 ربیع الاول ، هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از مکه به مدینه

آسمونی

18 آبان ، روز ملی کیفیت

آسمونی

1 نظر

محب اهلبیت 2018/10/18 at 09:59

امام صادق (ع) فقط در ماه ذی الحجه که به حج نرفته بودکه بعد از برگشت امام صادق (ع) از حج ، امام کاظم (ع) به دنیا آمده باشد بلکه در روایت فقط اشاره به برگشت امام ازحج شده و نام هیچ ماه ای راذکر نکرده،که ما میلاد امام کاظم را در ماه ذی الحجه احتمال بدهیم ، ثانیا در شیعه فقط اکتفا به کتب تاریخی نمیشود که به هر دلیل دست کاری شده و توسط غیر شعیه نقل میشود، بلکه به نقل هایی که سینه به سینه از علما و بزرگان ما که با ائمه اطهار در ارتباط بودن وبرای ما نقل کرده اند، عمل میشود. در ضمن ، مگرما از امام معصوم حدیث معتبر نداریم که فرموند: هرکس که در شادی ما شاد با شد ودر غم ما غمگین در بالا ترین درجات بهشت با ما محشورخواهد شد، پس چطور با دیدگاه شخصی و مغرضانه به این موضوع مهم نظر میدهیم ودر روزی که امام زمان(عج) در میلادجدبزرگوارشان شاد هستندما مردم را به عزاداری دعوت میکنیم.

پاسخ

درج نظر