خانه > مناسبت های روز > وفات حضرت نفیسه نواده امام علی (ع) ۲۰۸ ق
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

وفات حضرت نفیسه نواده امام علی (ع) ۲۰۸ ق

Hazrat Nafisa death

وفات حضرت نفیسه نواده امام علی علیه السلام – مدفون در مصر – ۲۰۸ ق

آسمونی : سیده نفیسه (س) دخترحسن انورفرزند زید بن حسن بن علی (ع) یکی از زنان عارف و صاحب کمال و حافظ قران بود که در عبادت بسیار می کوشید . روزها روزه می گرفت و شب ها به عبادت و راز و نیاز می پرداخت. از آنجا که ثروت فراوانی داشت به بیماران و نیازمندان کمک می کرد تا به آن حد که برای خود هیچ باقی نماند. وی سی بار به حج و زیارت خانه خدا مشرف شد که بیشتر این سفرها با پای پیاده بود.

سیده نفیسه (س) سالی با همسرش اسحاق مؤتمن (پسرامام صادق علیه السلام) از مدینه منوره به زیارت حضرت ابراهیم خلیل (ع) در بیت المقدس مشرف شد و در برگشت از مدینه به مصر آمد ودر منزلی سکنی گزید . در همسایگی آنها دختری نابینا و یهودی زندگی می کرد. روزی به آب وضوی سیده نفیسه (س) تبرک جست و بینایی چشم هایش را باز یافت. از این رو بسیاری از یهودیان اسلام آوردند واهل مصر به او اعتقاد عجیبی پیدا کردند و از او خواستند که در مصر بماند. وی تقاضای مردم را پذیرفت و مردم نیزاز محضرش برکات فراوانی را مشاهده نموده و استفاده های بسیاری از آن بردند .

بعد از رحلتش ، همسرش بر آن شد تا جنازه او را از مصر به مدینه منتقل کند اما مردم مصر تقاضا کردند تا او را در سرزمین آنان دفن کند تا از قبرش برکت جویند. اسحاق امتناع ورزید ولی شب هنگام رسول اکرم(ص) را در خواب دید که به او فرمودند: ای اسحاق ! نفیسه را نزد مردم مصر بگذارتا برکت بر آنان نازل شود.

از این رو جنازه آن بانوی متقی درمصر در همان قبری که خود تدارک دیده بود و بسیار در آن ختم قران کرده بود وبسیار نماز به پا داشته بود به خاک سپرده شد .(به برخی نقل‏ها هزار و نهصد بار قرآن را ختم کرد)

به بانو نفیسه تعدادی از کرامات و برکات نسبت داده می شود . او بانوی پاک و پاکیزه ای بود که به بیماران شفا می داد. او دارای مقام و مزاری است که هم اکنون در بخش دارالسباع بین قاهره و فسطاط مورد زیارت مردم قرار دارد.

او در سال ۱۴۵ ه.ق در مکه مکرمه متولد گردیده و در مدینه منوره پرورش یافت، با زهد ، تقوی، ورع و پارسائی موصوف گردیده و همراه والد خویش به حجره نبوی وارد می گشت . سیده نفیسه بانویی بود که حافظ قرآن ، قاری قرآن و مفسر قرآن بود . در طول عمر همیشه روزه دار بود و فقط در ایام دو عید افطار می نمود. به علت کراماتی که داشت فشار و اصرار مردم برای زیارت او بسیار گشت به طوری که عرصه به او تنگ شد واز پی گیری عبادات و رسیدگی به نیازهای شخصی متعذر گردید. بنابراین تصمیم گرفت به مدینه بازگردد. مردم مصر به او توسل جستند و التماس نمودند تا در آنجا بماند و حاکم مصر در این مورد مداخله نمود و مقرر شد که خانه ای در خارج از شهر در محل دارالسباع به بانو نفیسه اختصاص دهند و زیارت و دیدار مردم فقط در دو روز شنبه و چهار شنبه صورت پذیرد تا او بتواند به عبادات و راز و نیازهای خود برسد .آن بانوی مکرمه قبری را با دست خویش ساخته و پیوسته به داخل آن می رفت . نماز می خواند و قرآن تلاوت می کرد تا اینکه در ماه مبارک رمضان سال ۲۰۸ ه.ق به دیدار دوست شتافت.وی هنگام احتضار روزه بود . از او خواستند که روزه اش را افطار کند. فرمود:

«عجبا ! سی سال تمام از خدا خواسته ام که در حال روزه از دنیا بروم حال که نزدیک است از دنیا بروم و به آرزوی خود برسم افطار کنم؟ » آن گاه شروع به تلاوت سوره انعام نمود و همین که به آیه شریفه « لهم دارالسلام عند ربهم» رسید از دنیا رفت .

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=66933
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  شب یلدا سال ۹۶ و ۲۰۱۷ چه روزی است ؟

  شب یلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.