تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > وقوع جنگ جمل ۱۳۰۰۰ کشته از اصحاب جمل – ۳۶ ق
تور اروپا - سرزمین میترا
املاک کوهک
تبلیغات اینترنتی

وقوع جنگ جمل ۱۳۰۰۰ کشته از اصحاب جمل – ۳۶ ق

battle-of-the-camel

آسمونی : در سال ۳۶ ه‍ در چنین روزى ، جنگ جمل اتفاق افتاد و بصره فتح شد و نزول نصر از خداوند کریم بر امیر المؤ منین علیه السلام واقع شد. کفعمى رحمه الله ۱۵ این ماه را روز جنگ جمل مى داند.

ابتداى این واقعه از آنجا شروع شد که بعد از بیعت مردم با امیر المؤ منین علیه السلام ، طلحه و زبیر به بهانه عمره از مدینه خارج شدند و به عایشه پیوستند.

عبد الله بن عامر که قبلا عامل عثمان در بصره بود و از طرف امیر المؤ منین علیه السلام عزل شده بود، به مکه آمد و شترى که دویست دینار خریده بود براى عایشه آورد و به طرف بصره حرکت کردند تا به این شهر رسیدند.

پس از ورود، به خانه عثمان بن حنیف عامل امیر المؤ منین علیه السلام ریختند و او را اسیر کردند و بسیار کتک زدند.

امیر المؤ منین علیه السلام براى مقابله با آنها به طرف بصره حرکت فرمودند. در این جنگ همراه امیر المؤ منین علیه السلام ، امام حسن و امام حسین علیه السلام ، و همچنین محمد حنفیه و عبد الله بن جعفر و اولاد عقیل و عده اى از جوانان بنى هاشم همراه با عمار و ابوایوب انصارى و عده اى از مهاجر و انصار بودند.

۸۰ نفر از اصحاب بدر، ۲۵۰ نفر از کسانى که با پیامبر صلى الله علیه و آله در بیعت شجره شرکت کرده بودند و ۱۵۰۰ نفر از سایر اصحاب پیامبر صلى الله علیه و آله شرکت کردند.

مسلم مجاشعى را همراه با قرآنى فرستادند که بصریان را به حکم قرآن بخواند، ولى آنها مسلم را هدف تیر ساختند و شهید کردند.

بعد از موعظه هاى عمار و فرمایشات امیر المؤ منین علیه السلام ، در دهم جمادى الاولى جنگى را که عایشه شروع کرده بود ادامه دادند و امیر المؤ منین علیه السلام ، در دهم جمادى الاولى جنگى را که عایشه شروع کرده بود ادامه دادند و امیر المؤ منین علیه السلام در مقام مقابله با آنها بر آمدند.

در این جنگ از لشکر امیر المؤ منین که ۲۰ هزار مرد جنگى بودند پنج هزار نفر شهید شدند، و از لشکر عایشه که ۳۰ هزار نفر بودند ۱۳۰۰۰ نفر کشته شدند.

آخر الامر که پیروزى نصیب لشکر امیر المؤ منین علیه السلام شد، حضرت کنار هودج عایشه آمدند و فرمودند: اى حمیرا، پیامبر تو را امر کرده بود که به جنگ من بیرون آیى ؟ آیا تو را امر نفرمود که در خانه خود بنشینى و بیرون نیایى ؟

بخدا سوگند، انصاف ندادند آنانکه زنهاى خود را پشت پنهان داشتند و تو را بیرون آوردند. محمد بن ابى بکر خواهرش را از هودج بیرون کشید. امیر المؤ منین دستور داد او را به خانه صفیه دختر حارث بن ابى طلحه ببرند و بعد او را به مکه از مکه به مدینه فرستاد.

در این جنگ زید بن صوحان که از بزرگان لشکر و شیعیان امیر المؤ منین علیه السلام بود شهید شد و آن حضرت بالاى سرش آمده فرمودند: اى زید، خدا رحمتت کند که تعلقات دنیوى تو اندک بود، و امداد تو در دین بسیار بود.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=87993
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  ۱ ربیع الاول ، هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از مکه به مدینه

  مردم مدینه در سال سیزدهم بعثت با حضرت رسول صلى الله علیه وآله در مکه …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.