تازه های آسمونی
خانه > مناسبت های روز > وقوع جنگ جمل 13000 کشته از اصحاب جمل – 36 ق
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  وقوع جنگ جمل 13000 کشته از اصحاب جمل – 36 ق

  battle-of-the-camel

  آسمونی : در سال 36 ه‍ در چنین روزى ، جنگ جمل اتفاق افتاد و بصره فتح شد و نزول نصر از خداوند کریم بر امیر المؤ منین علیه السلام واقع شد. کفعمى رحمه الله 15 این ماه را روز جنگ جمل مى داند.

  ابتداى این واقعه از آنجا شروع شد که بعد از بیعت مردم با امیر المؤ منین علیه السلام ، طلحه و زبیر به بهانه عمره از مدینه خارج شدند و به عایشه پیوستند.

  عبد الله بن عامر که قبلا عامل عثمان در بصره بود و از طرف امیر المؤ منین علیه السلام عزل شده بود، به مکه آمد و شترى که دویست دینار خریده بود براى عایشه آورد و به طرف بصره حرکت کردند تا به این شهر رسیدند.

  پس از ورود، به خانه عثمان بن حنیف عامل امیر المؤ منین علیه السلام ریختند و او را اسیر کردند و بسیار کتک زدند.

  امیر المؤ منین علیه السلام براى مقابله با آنها به طرف بصره حرکت فرمودند. در این جنگ همراه امیر المؤ منین علیه السلام ، امام حسن و امام حسین علیه السلام ، و همچنین محمد حنفیه و عبد الله بن جعفر و اولاد عقیل و عده اى از جوانان بنى هاشم همراه با عمار و ابوایوب انصارى و عده اى از مهاجر و انصار بودند.

  80 نفر از اصحاب بدر، 250 نفر از کسانى که با پیامبر صلى الله علیه و آله در بیعت شجره شرکت کرده بودند و 1500 نفر از سایر اصحاب پیامبر صلى الله علیه و آله شرکت کردند.

  مسلم مجاشعى را همراه با قرآنى فرستادند که بصریان را به حکم قرآن بخواند، ولى آنها مسلم را هدف تیر ساختند و شهید کردند.

  بعد از موعظه هاى عمار و فرمایشات امیر المؤ منین علیه السلام ، در دهم جمادى الاولى جنگى را که عایشه شروع کرده بود ادامه دادند و امیر المؤ منین علیه السلام ، در دهم جمادى الاولى جنگى را که عایشه شروع کرده بود ادامه دادند و امیر المؤ منین علیه السلام در مقام مقابله با آنها بر آمدند.

  در این جنگ از لشکر امیر المؤ منین که 20 هزار مرد جنگى بودند پنج هزار نفر شهید شدند، و از لشکر عایشه که 30 هزار نفر بودند 13000 نفر کشته شدند.

  آخر الامر که پیروزى نصیب لشکر امیر المؤ منین علیه السلام شد، حضرت کنار هودج عایشه آمدند و فرمودند: اى حمیرا، پیامبر تو را امر کرده بود که به جنگ من بیرون آیى ؟ آیا تو را امر نفرمود که در خانه خود بنشینى و بیرون نیایى ؟

  بخدا سوگند، انصاف ندادند آنانکه زنهاى خود را پشت پنهان داشتند و تو را بیرون آوردند. محمد بن ابى بکر خواهرش را از هودج بیرون کشید. امیر المؤ منین دستور داد او را به خانه صفیه دختر حارث بن ابى طلحه ببرند و بعد او را به مکه از مکه به مدینه فرستاد.

  در این جنگ زید بن صوحان که از بزرگان لشکر و شیعیان امیر المؤ منین علیه السلام بود شهید شد و آن حضرت بالاى سرش آمده فرمودند: اى زید، خدا رحمتت کند که تعلقات دنیوى تو اندک بود، و امداد تو در دین بسیار بود.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=87993
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  1 تیر ، تاسیس نیروی پلیس ( نظمیه ) به سبک اروپا در ایران (1292 ش)

  تاسیس نیروی پلیس ( نظمیه ) به سبک اروپا در ایران : در روز یکم …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.