در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > دوم فروردین
تبلیغات اینترنتی

دوم فروردین

2farvardin دوم فروردین

– دوم فروردین برابر با بیست و دوم مارس ، مصادف است با روز دوم نوروز ، هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم (1342 هـ ش) ، آغاز عملیات فتح المبین (1361 هـ ش) و روز جهانی آب . (این روز تعطیل می باشد)

هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم :

عصر روز دوم فروردین سال 1361 مراسم عزاداری در مدرسه فیضیه قم برپا بود که سربازان مسلح و مأمورین امنیتی محل را محاصره نمودند و سپس گروهی از آنها با لباس مبدل به درون مدرسه رفتند و در میان سخنرانی یکی از گویندگان به او حمله کردند. سپس به طلاب مدرسه فیضیه حمله نمودند و آنها را از حجره‌هایشان به بیرون پرتاب کردند و با به شهادت رساندن گروهی از آنان در تاریکی شب محل را ترک کردند.

آغاز عملیات فتح المبین :

عملیات فتح المبین با مراجعه به قرآن کریم نامگذاری شد و در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه ‌٢ فروردین 1361 فرمان آغاز حمله بزرگ و سرنوشت ساز فتح المبین صادر شد. منطقه عمومی فتح‌المبین در غرب رودخانه کرخه واقع شده است و از شمال به ارتفاعات صعب العبور تی‌شکن، دالپری، چاه نفت و تپه سپتون؛ و از جنوب به ارتفاعات میشداغ، تپه‌های رملی و چزابه (شیب)؛ و شرق به مرز بین‌المللی (در شمال و جنوب فکه) منتهی می‌شود.
نتایج این عملیات سرنوشت ساز:
– آزادسازی ‌٢۵٠٠ کیلومتر مربع از خاک کشورمان؛ شامل دهها بخش و روستا، سایت ‌۴ و ‌۵ رادار، جاده مهم دزفول – دهلران و … .
– نزدیک شدن نیروهای خودی به مرز در منطقه غرب شوش و دزفول.
– خارج شدن شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش و مراکز مهمی همچون پایگاه هوایی دزفول از تیررس توپخانه دشمن و دستیابی به چاه‌های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه.
– انهدام بیش از ‌۴ لشکر، ‌٣۶١ تانک و نفربر، ‌١٨ هواپیما، ‌٣٠٠ خودرو، ‌۵٠ توپ و ‌٣٠ دستگاه مهندسی ارتش عراق.
– به غنیمت گرفته شدن ‌٣٢٠ تانک و نفربر، ‌۵٠٠ خودرو، ‌١۶۵ توپ، ‌۵٠ دستگاه مهندسی و مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات انفرادی.
– به اسارت در آمدن بیش از ‌١۵ هزار تن از نیروهای دشمن.
– کشته و مجروح شدن حدود ‌٢۵ هزار تن از نیروهای دشمن.

روز جهانی آب :

روز جهانی آب، اولین بار در سال 1992، در بیست ‌و یکمین دستور جلسه کنفرانس «محیط زیست و توسعه سازمان ملل (UNCED)» در شهر ریودوژانیرو برزیل رسماً مطرح گردید. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامی‌داشت آن بکوشند.

آب در ایران:
ایران در یکی از مناطق کم آب جهان قرار دارد. به دلیل باران کم که از حد متوسط خاورمیانه نیز پایین‌تر است، از آب زیر زمینی که آب غیر قابل تجدید است، استفاده می‌شود. با توجه به رشد جمعیت که از 16 میلیون نفر در سال 1337 به بیش از 70 میلیون نفر رسیده انتظار می رود که ایران در کمتر از 20 سال آینده با بحران شدید آب مواجه شود.

به دلیل استفاده بی رویه از آب چاه‌ های زیر زمینی برای کشاورزی، اکنون در برخی نقاط مرکزی برای دست یابی به آب باید تا عمق 200 و 250 متری زمین چاه حفر شود. میزان متوسط باران سالانه در جهان 833 میلی متر بر مترمربع است. در حالی که این مقدار در برخی نقاط ایران به 50 میلی متر می ‌رسد.

8/48 میلیون نفر از جمعیت کل کشور یعنی 4/98 درصد که 900 شهر را شامل می شود، تحت پوشش آب شرب سالم و بهداشتی هستند. حدود 70 درصد از جمعیت روستایی شامل 23 هزار روستا، نیز تحت پوشش آب شرب سالم و بهداشتی هستند. 5/13 میلیون نفر معادل 27 درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش سیستمهای بهداشتی دفع فاضلاب هستند که 215 شهر را شامل می شود.

بر اساس گزارش های رسمی وضعیت آب آشامیدنی و بهداشت در برخی از نقاط کشورمان نیز شرایط مطلوب را ندارد. کاهش سطح آب زیرزمینی دشت های کشور در دو دهه اخیر موجب شده است تا در برخی نقاط آب های شور زیرزمینی به سمت سفره های آب شیرین حرکت کند که این امر منابع آبهای زیرزمینی به ویژه در نقاط خشک و نیمه خشک کشور را با بحران مواجه می کند.

آبیـاری زمیـن هـای کشـاورزی بـا فاضلاب، دفع سنتی فاضلاب، تصفیه ناقص فاضلاب و پساب آلوده حاصل از برخی از تصفیه خانه های فاضلاب کشور از دیگر تهدیدهای منابع آب کشورمان است که امید می رود با توجه به فرصت جهانی پیش آمده در تمرکز برای حل این مشکلات، راه حل های پایداری برای آنها اندیشیده شود.

بـا توجـه بـه اینکـه روز جهانی آب در دوم فروردین ماه هر سال در ایران مصادف با ایام تعطیلات نوروز است و عملا” امکان بهـره گیـری زیـادی از آن بـرای آگـاه سـازی مـردم دربـاره آب وجـود نـدارد از چند سال پیـش سیزدهم اسفندماه که “نوروز آب ها” در ایران باستان بوده است روز ملی آب در ایران نام گذاری شده است.

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=921
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی