در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هفدهم اردیبهشت –هفتم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای هفدهم اردیبهشت –هفتم می

 

 17ordibehesht 7may رویدادهای هفدهم اردیبهشت –هفتم می

 

روزهفدهم اردیبهشت برابر با هفت می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

17  اردیبهشت  1290

مورگان شوستر امریکایی که برای سر و سامان دادن به وضع مالی ایران استخدام شده بود، به اتفاق 16 نفر از همکاران خود وارد تهران شد.

 

17  اردیبهشت 1297

“آلبر لوکاس” دبیر کمیته مشترک توزیع کمکهای امریکائیها برای صدمه دیدگان جنگ اول جهانی در ایران در نامه ای به وزارت خارجه امریکا لزوم رسیدگی به ۵۰ هزار یهودی ایرانی را مورد تاکید قرار داد.

 

17  اردیبهشت 1309

زلزله ای مخرب به قدرت 4/7 دردرجه ریشتر در سلماس و مناطق اطراف آن جان بیش از دو هزار و پانصد تن از ساکنان این منطقه را گرفت. دامنه تخریب ها از دشت سلماس به منطقه دهستان قطور و مسیر علیای زاب در ترکیه کشیده شد.

 

17  اردیبهشت 1334

حضرت آیت الله العظمی بروجردی در نامه‌ای، خطاب به حجت‌الاسلام فلسفی از خدمات او در افشاء چهره بهائیت قدردانی کرد.

 

17  اردیبهشت 1335

دریادار “جان کویین” فرمانده نیروی دریایی امریکا، به منظور مذاکره پیرامون کمکهای نظامی امریکا به ایران، وارد تهران شد.

 

17  اردیبهشت 1349

استاد “بدیع الزمان فروزانفر” نویسنده ، شاعر و ادیب برجسته معاصر و مولف کتاب هایی چون سخن و سخنوران، تاریخ ادبیات ایران و نیز مصصح کلیات شمس تبریزی و نیز فیه مافیهِ مولوی بر اثر سکته قلبی در هفتاد و سه سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت.

 

17ordibehesht 7may 2 رویدادهای هفدهم اردیبهشت –هفتم می

 

* رویدادهای جهانی:

 

هفتم می 1895

روس ها بیش از یک قرن است که هفتم ماه مه هر سال را به نام «روز رادیو» برگزار می کنند زیرا نخستین گیرنده رادیو در جهان در این روز در سال 1895 توسط «الکساندر پوپوفAlexander S. Popov» روس در شهر سن پترزبورگ به معرض تماشا گذارده شد.

 

هفتم می 1895

روس ها بیش از یک قرن است که هفتم ماه مه هر سال را به نام «روز رادیو» برگزار می کنند زیرا نخستین گیرنده رادیو در جهان در این روز در سال 1895 توسط «الکساندر پوپوفAlexander S. Popov» روس در شهر سن پترزبورگ به معرض تماشا گذارده شد.

 

هفتم می 1840

پیوترایلیچ چایکوفسکی موسیقیدان و  آهنگسازپرآوازه روسی متولد شد. او استعداد سرشارخود را درموسیقی ازکودکی آشکارکرد اما در رشته حقوق به تحصیل پرداخت. درپایان تحصیل ، علاقه دوران کودکی اورا به جهان موسیقی کشاند و سرانجام دراین رشته استادی گرانقدر و خلاق شد. اززیباترین و مشهورترین آثارچایکوفسکی  می توان«باله دریاچه قو و رومئووژولیت» را نام برد

 

هفتم می ۱۹۵۴

داوطلبان مسلح ویتنامی مرکب از کمونیست ها و ناسیونالیست ها با هدایت ژنرال جیاب، نابغه جنگ های میهنی و نامنظم، دژ «دین – بین فوDien Bien Phu» را گشودند و هزاران تن از ورزیده ترین افسران و سربازان فرانسه را به اسارت گرفتند و به استعمار فرانسه بر وطن خود و سراسر شبه جزیره «هندوچین» پایان دادند.

 

هفتم می 216

شکست های نظامی سنگین سال های ۲۳۸، ۲۴۴ و ۲۶۰ میلادی از ایران (زمان اردشیر ساسانی و پسرش شاپور)واز دست دادن دو امپراتور در این جنگ ها و تعهد پرداخت باج و خراج به ایران، دعاوی بانو «زنوبیا» در مصر و مناطق شرقی آن، حمله فرانک ها از آلمان به فرانسه (کشور گل) و اسپانیا، تعرض گت ها و وندال ها به حواشی شمال شرقی ایتالیا و شورش طوایف ساکن الجزایر امروز، امپراتوری روم را از آغاز بهار سال 261 میلادی در بدترین وضعیت خود قرار داده بود.

 

 

 

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32173
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی