تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی مجریان > نجم الدین شریعتی : مجری برنامه سمت خدا
ثبت نام لاتاری96

نجم الدین شریعتی : مجری برنامه سمت خدا

najm al din dialogue with the gods law enforcement program نجم الدین شریعتی : مجری برنامه سمت خدا

“اگر مردم ما بخواهند از طریق تلویزیون دین مدار شوند، باید به کدام تلویزیون مراجعه کنند؟! غربی ها که چیزی تحت این عنوان عرضه نمی کنند و در واقع دین کالای انحصاری تلویزیون است که باید در حد اعلی به بیننده عرضه بشود… متاسفانه نگاه حاکم بر تلویزیون، آن را ابزار تبلیغ دین نمی داند…اگر بود برنامه سمت خدا حتما در یک ساعت پر بیننده پخش می شد.”
آن ها که نوجوانی شان را در دهه 70 گذرانده اند، نجم الدین شریعتی را با نیمرخ می شناسند. اجراهای متعدد و متنوعی داشته اما از زمانی که مجری گری “سمت خدا” را به عهده گرفته، کار در هیچ شبکه دیگری را قبول نکرده است. به کم گوی و گزیده گوی بودن اعتقاد دارد و در حال حاضر همه دغدغه اش سمت خداست. تهیه کنندگی چند مستند از جمله “روزگار ما کمی آن سوتر” هم در پرونده اش ثبت شده است. آرام و بی حاشیه و محافظه کار است آنقدر که همشهری آیه او را “آقای آرام” لقب داده است. با او پیرامون موضوع “دین و رسانه ” به گفتگو می نشینیم. شریعتی در ابتدای این گفتگو محتاطانه پاسخ می دهد و کم کم به سمت صراحت می رود. او تاکید می کند که گرچه مدیران صداوسیما آدم های متدینی هستند اما عموما دغدغه دین ندارند و هدفشان تنها سرگرمی مردم است. با تشکر از مجموعه فرهنگی امام حسین(ع) که فرصت این مصاحبه را در اختیار ما قرار داد.

سمت خدا علی رغم طولانی شدن، مخاطب خود را از دست نداد، در شکل گرفتن آن چقدر تهیه کننده دخیل بود، چقدر شما به عنوان مجری و چقدر مدیران تلویزیون؟

این برنامه حاصل یک کوشش همگانی است برای اعتلای باورهای دینی مردم که قطعا اگر لطف مردم، توجهات مسوولان رسانه، تلاش آقای رکنی به عنوان تهیه کننده، همت و مطالعه کارشناسان برنامه نبود معلوم نبود چقدر مورد توجه قرار می گیرد و البته در ورای همه این ها لطف خدا و توجهات حضرت ولی عصر (عج). اینکه این برنامه علی رغم طولانی شدنش رنگ و بوی کهنگی نگرفته یک بخشش برمی گردد به نوع پرداختن به موضوعات دینی هم توسط کارشناسان و هم توسط مجری و یک بخش هم برمی گردد به بها دادن به سوالات بینندگان. آقای رکنی همه سوالات را بررسی می کند و حتی بعضی اوقات کارشناسان سوالاتی را که فکر می کنند جنبه حیاتی دارد تلفنی و به طور مستقیم به سوال کننده پاسخ می دهند. در کل اگر دین خوب بیان شود هیچ وقت خسته کننده نخواهد بود.

فکر می کنید اگر مجری برنامه عوض بشود یا به هر دلیلی تهیه کنندگی دست کس دیگری بیفتد، برنامه چطور پیش برود؟

در مورد مجری نمی دانم شاید بهتر بشود اما وجه تمایز آقای رکنی با بقیه تهیه کننده ها این است که خیلی دغدغه دارد، دغدغه دین. خیلی برای این برنامه وقت می گذارد و زحمت می کشد. ما قبل از هر برنامه 45 دقیقه با کارشناسان جلسه می گیریم، نظرات و سوالات را بررسی می کنیم و سعی داریم در ضمن پرداختن به موضوع برنامه به 60-50 سوال پاسخ بگوییم. من آرزو دارم همه برنامه های تلویزیون خصوصا برنامه های دینی به این سمت برود که مورد اقبال عمومی واقع شود.

می خواهید بگویید اینکه این برنامه توانست بیش از سه سال دوام بیاورد، یکی از دلایلش این است که با مانعی مواجه نبود؟

ما در طول این سه سال با مانع جدی مواجه نبودیم. تنها دغدغه ما و مردم این است که تکرار این برنامه که قبل از اذان صبح پخش می شود، در ساعت مناسبی باشد اما نشد. البته شبکه قرآن سمت خدا را ساعت 19 پخش می کند. یکی از چشم اندازهای ما همین است که با توجه به درخواست های مکرر بینندگان که در این ساعت موفق به تماشای آن نمی شوند یا لازم می دانند که بقیه اعضای خانواده هم از راهنمایی های کارشناسان استفاده کنند، یکی از چشم اندازهای ما تکرار سمت خدا در ساعتی مناسب است.

چرا این برنامه دینی پر مخاطب در ساعتی پخش می شود که غالبا خانم های خانه دار مخاطب آن هستند، تکرار به جای خود اما اصل این برنامه هم در زمان چندان مناسبی پخش نمی شود، این از نظر شما یک مانع نیست؟

به نظر من اینکه یک برنامه معارفی توانسته در شبکه سه که یک شبکه دینی نیست و برای جوان و ورزش تعریف شده، دوام بیاورد خودش یک نکته قابل توجه است. ساعت پخش هم از ساعت هایی است که برنامه های مزاحم کمتر پخش می شود. تلاشمان این است که هر روز گلچینی از برنامه را در یکساعت خوب پخش کنیم. احساس من این است که اگر مدیران ما هم دغدغه دین و تبلیغ آن را داشته باشند آن وقت ما شاهد پخش این برنامه در ساعت بهتری هستیم.

موضوع فقط برنامه سمت خدا نیست، کلا این در مورد همه برنامه های دینی صدق می کند، نمونه بارزش “این شب ها” که وقتِ خواب پخش می شود؟

شاید استدلال صدا و سیما این باشد که با توجه به تخصصی شدن شبکه ها هر کس هر زمان که بخواهد می تواند به تماشای برنامه مورد علاقه اش بپردازد.

پس با این حساب بچه های مذهبی فقط باید شبکه قرآن تماشا کنند؟ این نگاه سکولارآمیز نیست؟

البته نگاه من هم این نیست. اصلا من با تعدد شبکه ها مخالف هستم. به نظر من 6 شبکه داشته باشیم اما در عوض همه آن ها در هر ساعتی از شبانه روز برنامه خوب داشته باشند. در حال حاضر با این تعدد فیلم و سریال خیلی از آثار اصلا دیده نمی شود در حالی که یک زمانی یک سریال که قرار بود پخش شود خیابان ها خلوت می شد. مگر بی بی سی که الان دنیا را گرفته یک شبکه بیشتر است که با حداقل امکانات این همه مخاطب دارد. امیدوارم مدیران به این برسند که می شود یک برنامه دینی که قرار است حرف نو بزند و دین داری را برای مردم آسان کند، در یک ساعت پر بیننده پخش شود و هیچ اتفاقی هم برای هیچ شبکه ای نیفتد.

پس هنوز نرسیده اند؟

ان شاءا… که برسند. این به نگاه مدیران تلویزیون به رسانه بر می گردد و به اینکه چه در این نگاه می گذرد.

در این نگاه چه می گذرد که غالبا برنامه های تلویزیون چه فیلم و سریال و چه بقیه برنامه ها نه تنها دین محور نیست بلکه عموما دین گریز است. چه اتفاقی می افتد که سریال های ما به سمت و سوی تجمل گرایی می رود و قشر متوسط و ضعیف در آن دیده نمی شود؟

این برمی گردد به این که مدیران به تلویزیون به عنوان ابزاری برای تبلیغ دین نگاه می کنند یا فقط وسیله ای برای سرگرم کردن مردم. اگر دنبال سرگرمی و مشغول کردن باشند الان تلویزیون ما خیلی خوب است.

و این نگاه چقدر به فضای حاکم در این سازمان عریض و طویل و فضای ذهنی 50 هزار شاغل صداوسیما مربوط می شود؟

نه اینکه مدیران با دین مشکل داشته باشند، ابدا. همه متدین و از خانواده هایی دین دار هستند اما ممکن است تعریفشان از رسانه این نباشد یعنی رسانه را ابزار تبلیغ دین ندانند.

یعنی رسما مدیران صداوسیما اعتقاد دارند این رسانه شهربازی است نه آموزشگاه. سینما با “طلا و مس” ثابت کرد که می تواند آثاری نسبتا فاخر در حوزه دین تولید کند در این عرصه خوش بدرخشد، تلویزیون آثاری از این دست داشته است؟

برنامه های سمت خدا و این شب ها که موفق و پرمخاطب هستند محصول همین تلویزیون هستند اما در حوزه سریال جدای از آثاری مثل مختارنامه که در اصل یک اثر تاریخی بود اما تا حدودی به زندگی اهل بیت (ع) هم پرداخت و گوشه هایی از مظلومیت امام حسین (ع) را هم به تصویر کشید، کارهایی از جنس طلا و مس خیلی نداشته ایم.

بله و سریال های دینی ما خلاصه شده به ایام ماه رمضان آن هم با نمادهایی تکراری و سطحی از دین. عموما با ترسیم یک روحانی و آش نذری و شفا گرفتن یک بیمار و در عین حال نمازخواندن یک پیرزن و یک امامزاده سر و ته قصه را جمع می کنند، اینطور نیست؟

بله این مناسبت زدگی و همچنین ساختن آثاری که پیام هایی رو و مستقیم دارند، مورد انتقاد کارشناسان رسانه و دین است. امیدوارم نگاه مدیران و مشاوران سیما نسبت به این رسانه و معجزه آن تغییر کند. من موارد متعددی دیده ام که همین رسانه از خیلی ها در لبه پرتگاه دستگیری کرده است. ما باید خیلی حواسمان باشد که از این نیم ساعتی که آنتن در اختیارمان است نهایت استفاده را ببریم. وقتی میلیاردها تومان دارد هزینه می شود که این برنامه روی آنتن برود باید خروجی اش به آن بیارزد.

اگر تلویزیون ما ابزار تبلیغ دین بود، چه می شد؟

برنامه سمت خدا در یکی از بهترین ساعت ها پخش می شد یا اقلا یک خلاصه 15 دقیقه ای از آن در یک ساعت پر بیننده تکرار می شد.

ما را به چند خاطره سمت خدایی مهمان کنید؟

سمت خدا برای ما سرشار از لطایف و ظرایف است. جوانی در حرم حضرت معصومه (س) کنارم نشست و گفت: من زندگی ام را مدیون سمت خدا هستم. پرسیدم چطور؟ گفت: 15 سال است قم زندگی می کنم اما تا حالا پایم به حرم باز نشده بود، یک روز پای برنامه تان نشستم و کارشناستان حرفی زد که من یک لحظه به خودم آمدم و تصمیم گرفتم بیایم سمت خدا. الان خانواده ام متحیر مانده اند.
یادم هست برای تعمیر ماشینم به تعمیرگاه رفته بودم جوانی را دیدم که می گفت گوشی همراهی خریده ام که بتوانم برنامه شما را ضبط کنم و شب که از سر کار به خانه برمی گردم آن را ببینم. اگر اخلاص در کار دست اندکاران تبلیغ دین باشد، دین پیامش را به گوش مردم خواهد رسانید.
خانمی هم چند وقت پیش تماس گرفت و گفت: شوهر من جز فحاشی و کتک کاری چیزی بلد نبود. یکی از روزهایی که حاج آقا حسینی موضوع وعده خدا با صابران را مطرح می کرد، ما سر سفره ناهار به تماشای برنامه شما مشغول بودیم وقتی بحث به پاداش صبر زن بر شوهر بداخلاق رسید، حاج آقا گفت: هر زنی که بر بداخلاقی شوهرش صبر کند، خداوند پاداش صبر آسیه بر فرعون را به او می دهد. شوهرم با شنیدن این جمله سفره را نیمه کاره رها کرد و رفت و شب که به خانه برگشت وضو گرفت و نماز خواند. حالا مدتی است که من با یک انسان به معنای واقعی زندگی می کنم.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=126281
loading...
 • کانال تلگرام آسمونی
 • تبلیغات اینترنتی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  بیوگرافی فرزاد حسنی

  فرزاد حسنی مجری , گوینده , بازیگر و ترانه سرا می باشد . با آسمونی …

  3 دیدگاه

  1. ناشناس

   سلام آقای شریعتی تشکر از برنامه خوبتون من شماراخیلی دوست دارم هر موقع برنامه شما شروع میشود تا تمام برنامه هستم من یه مشکل دارم که فکر میکنم به دست شما حل میشود اگربااین بنده حقیر تماس بگیرید ممنون میشوم ۰۹۳۷۴۲۰۳۳۹۴ از اصفهان مزاحم شدم التماس دعا

  2. برنامه سمت خدابرنامه آموزنده ای بود..حیف که بخاطر مشغله نمیتونستم همه قسمتهای اون رو دنبال کنم..بخصوص راجع به مسائلی که کمتر به اون پرداخته شده بود مثل ردمظالم وشبهات جدید

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی