تازه های آسمونی
خانه > فرهنگ و هنر > زبان و ادبیات > تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی
ثبت نام لاتاری96

تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی

differences between american english and british english تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی

آیا انگلیسی آمریکایی (American English) و انگلیسی بریتانیایی (British English) دو زبان مجزا هستند یا دو حالت مختلف از زبان انگلیسی؟ بعضی‌ها می‌گویند آنها دو زبان مختلف هستند ولی خیلی‌ها آنها را تنها حالتهای مختلفی از یک زبان می‌دانند.

البته هیچ پاسخ دقیقی برای این پرسش وجود ندارد. ما فقط می‌توانیم بگوییم که تفاوتهایی میان آنها وجود دارد. البته باید بدانید که این تفاوتها جزئی بوده و در اثر یکپارچه شدن دنیای امروز این تفاوتها روز به روز کمتر می‌شوند.

در این بخش آسمونی با برخی از تفاوتهای میان این دو نسخه از زبان انگلیسی آشنا می‌شوید.

املای کلمات

انگلیسی بریتانیایی تمایل دارد که املای بسیاری از کلماتی که ریشه فرانسوی دارد را حفظ کند، در حالیکه آمریکایی‌ ها بیشتر سعی می‌کنند کلمات را همانطور که تلفظ می‌کنند بنویسند. علاوه بر این، آنها حروفی را که مورد نیاز نیست حذف می‌کنند. به مثالهای زیر دقت کنید:

British English

American English

colour

color
centre center
honour honor
analyse analyze
cheque check
tyre tire
favour favor

اگر چه هر دو نسخه‌ی آمریکایی و بریتانیایی زبان انگلیسی صحیح هستند، اما املای آمریکایی معمولاً ساده‌تر است. بنابراین بهتر است بطور کلی از املای آمریکایی استفاده کنید، مگر اینکه بخواهید برای خوانندگان بریتانیایی چیزی بنویسید.

تلفظ

تلفظ‌ ها و لهجه‌ های گوناگونی در انگلیسی محاوره‌ای وجود دارد که پرداختن به همه آنها در یک مقاله امکانپذیر نیست. بنابراین تنها به تفاوتهای اصلی بین دو نوع اصلی زبان انگلیسی،‌ یعنی انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی اشاره می‌کنیم:

صدای /r/ ممکن است در بعضی از کلمات انگلیسی بریتانیایی رسا نباشد؛ مثلاً کلمات car، park، star و bark را در نظر بگیرید. قاعده‌ی آن اینست که حرف r تنها وقتی که یک حرف صدادار بعد از آن بیاید تلفظ می‌شود، مانند Iran، British و bring.

آمریکاییها تمایل دارند کلماتی که به «-duce» ختم می‌شوند (مانند reduce، produce، induce و seduce) را بصورت /-du:s/ تلفظ کنند. در انگلیسی بریتانیایی این اغلب کمی متفاوت است:/-dju:s/
برای فراگیری سیستم تلفظ IPA اینجا را کلیک کنید.

آمریکاییها تمایل دارند کلمات را با حذف حروف کاهش دهند. بعنوان مثال کلمه «facts» در انگلیسی آمریکایی درست مثل «fax» تلفظ می‌شود – حرف t تلفظ نمی‌شود.

گاهی حروف صدادار در انگلیسی بریتانیایی حذف می‌شوند. بعنوان مثال در هیچیک از کلمات «secretary» و «tributary» حرف a تلفظ نمی‌شود.

گاهی استرس کلمه در هر کدام از دو نسخه آمریکایی و بریتانیایی تفاوت دارد :

 : advertisement
  /ae تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییd تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییv تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییuh تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییr تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییt تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییaae تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییi تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییz تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییm تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییuh تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییn تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییt تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی/: American English
 /ae تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییd تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییv تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییee تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییcol تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییt تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییi تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییs تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییm تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییuh تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییn تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیاییt تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی/ : British English

لغت

در جدول زیر چند کلمه متداول بریتانیایی بهمراه معادل آمریکایی آن ارائه شده است:

British English

AmericanEnglish

معنی فارسی

lift elevator آسانسور
trousers pants شلوار
lorry truck کامیون
petrol gasoline بنزین
underground subway مترو
aerial antenna آنتن
rubber eraser پاک‌کن
flat apartment آپارتمان
wardrobe closet جارختی
queue line صف
pavement sidewalk پیاده‌رو
برای آنکه بدانیم برای یادگیری زبان انگلیسی از کجا باید شروع کنیم بر روی لینک زیر کلیک کنید :
برای یادگیری زبان انگلیسی از کجا باید شروع کرد؟

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=114914
loading...
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • اینم جالبه !

  خط الرسم عربی یا خط فارسی

  در این مقاله آسمونی به ریشه حروف فارسی می پردازیم و قصد بر این داریم …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی