جهانگردی

دریاچه صورتی عجیب ترین دریاچه جهان

pink lake2 دریاچه صورتی عجیب ترین دریاچه جهان
دریاچه رتبا، Retba یا صورتی در سنگال و یکی از جاذبه های توریستی درغرب آفریقاست، برخلاف تمام دریاچه‌‌‌ های دنیا صورتی رنگ است. این دریاچه به خاطر رنگ جالب آن مورد توجه قرار گرفته است به گفته یکی از محققان، زمانی که از داخل هلی‌ کوپتر به این دریاچه نگاه می‌ کردیم، به نظر می‌ رسید که قایق‌‌‌ ها روی مخلوطی از شیر و توت فرنگی شنا می‌ کردند.

غلظت نمک این دریاچه به حدی است که باعث شناور شدن هر شناگری در سطح آب می‌ شود. مایکل دانسون، میکروبیولوژیست و محقق در این‌ باره می‌گوید: رنگ صورتی این دریاچه به خاطر غلظت زیاد و بالای نمک در ترکیب با باکتری فعالی Dunaliella Salina به نام است. این باکتری‌‌‌ ها در کنار نمک و با استفاده از نور خورشید، انرژی بیشتری تولید می‌ کنند و چرخه صورتی رنگ آب را به وجود می‌ آورند.

در نتیجه رنگ صورتی آب به واسطه این رنگ‌ دانه‌ ها شکل می‌گیرد این جلبک‌ ها برای انسان کاملا بی ضرر و بی خطر هستند و حتی باعث می شوند، شنا کردن در این دریاچه راحت و ممکن شود.

pink lake1 دریاچه صورتی عجیب ترین دریاچه جهان

نام دریاچه Retba به معنی ” آب‌‌‌های مرده” را زمانی بر این دریاچه گذاشتند که تصور می‌شد، این دریاچه هیچ سازگاری با زندگی و حیات انسان ندارد. مایکل دانسون می‌ گوید: این دریاچه از مواد معدنی با ارزشی نیز پوشیده شده است.

بسیاری از روستائیان این مواد معدنی را به همراه نمک استخراج می‌ کنند و به فروش می‌ رسانند. مواد معدنی که قایق رانان ساده دل محلی از این دریاچه استخراج می‌ کنند و در ازای مبالغ اندک و ناچیزی در اختیار سودجویان و سودا گران این مواد می‌ گذارند، بسیار با ارزش‌تر از آنی است که تصور می‌ کنند.

بهترین زمان برای دیدن این دریاچه، ماه‌های نوامبر تا ژوئن است. یعنی زمانی که افزایش شدت تابش نور خورشید در این ماه‌ ها باعث افزایش این رنگ‌ دانه‌ها شده و رنگ صورتی دریاچه را پر رنگ و زیبا می‌ کند.

pink lake3 دریاچه صورتی عجیب ترین دریاچه جهان

 

pink lake4 دریاچه صورتی عجیب ترین دریاچه جهان

 

pink lake دریاچه صورتی عجیب ترین دریاچه جهان

تازه های آسمونی

جاذبه های گردشگری شهر اردبیل

ندا رحیمی

واو…. اینو ببینید (عکس های عجیب)

ندا رحیمی

جاذبه های گردشگری اردن

ندا رحیمی

جاذبه های گردشگری قرقیزستان

ندا رحیمی

22 اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

آسمونی

تصاویر دیدنی 12 اردیبهشت 96

آسمونی

هتل عجیب مارکوس دو ریسکال در اسپانیا

آسمونی

سقوط بالگرد در دریاچه شهدای خلیج فارس / 9 سرنشین بالگرد سالم هستند

آسمونی

تصاویر دیدنی 21 شهریور 95

آسمونی

3 comments

سپیده 2015/05/01 at 16:35

سلام و ممنونم بخاطر مطالب زیباتون واقعا جالب و عجیبه این دریاچه که این فقط قدرت خدارو نشون میده من عاشق صورتیم و خیلی خوشم اومد وقتی این دریاچه رو دیدم عجیبه که تلویزیون نشون نداده این دریاچه رو واقعا ممنونم @

پاسخ نظر
خانم مهندس 2015/04/29 at 09:29

با سلام
تشکر می‌کنم از دوستان آسمونی که مطالب زیبا و قشنگ برایم ایمیل می‌کنید سپاس گذارم موفق باشید.

پاسخ نظر
--> آسمونی 2015/04/29 at 21:11

سلام
زنده باشید خانم مهندس عزیز

پاسخ نظر

نظر شما چیست؟