جهانگردی

معرفی کشور ازبکستان

introduction of uzbekistan country3 معرفی کشور ازبکستان

اطلاعات کلی :

اسم کشور : ازبکستان

پایتخت : تاشکند

جمعیت : 26,410,416 تفر (July 2004 est.)

زبان رسمی : ازبکی، روسی ،تاجیکی

واحد پول : ثوم کوپن یا Uzbekistani sum

جغرافیا ازبکستان :

غرب ازبكستان پست و عمدتا بياباني است. كوههاي تين شان و دره فراغانه است. رودهاي مهم: آمودريا، كارادريا. بلندترين نقطه: قله بانووكا، 4488 متر.  آب و هوا: ازبكستان آب و هواي گرم و تنوع دمايي دارد كه مشخصه آن تابستانهاي داغ و بارندگي كم است. تنها در كوهها بيش از 500 ميلي متر باران در سال مي‌بارد.

introduction of uzbekistan country4 معرفی کشور ازبکستان

تاریخ معاصر ازبکستان :

ازبكها تا قبل از تابع شدن خانها يبخارا و خيوه به تزار روسيه (طي 1868 تا 1873) تحت سلطه روسيه نرفتند. پس از انقلاب روسيه، شورش باسمه چي (1918 تا 1922) در برابر حكومت شوروي مقاومت كردند، وليخانها سرانجام سرنگون شدند (1920) و جمهوري شوروي برقرار شد (1923 تا 1924)/ ازبكستان هنگامي كه مرزبنديهاي آسيانه ميانه شوروي تجديد سازمان يافت و در 1924 ايجاد شد. به دنبال كودتاي فرجام كمونيستهاي تندرو در مسكو (سپتامبر 1991) اعلام استقلال كرد و پس از انحلال شوروي (دسامبر 1991) از سوي جامعه بين المللي به رسميت شناخته شد.

اقتصاد ازبکستان :

تولید ناخالص داخلی این کشور 15/64میلیارد دلار است. رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی 5/9 درصد بود. ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار وزارت کار این کشور نرخ بیکاری در ازبکستان هشت دهم درصد است و به علاوه ۲۰ درصد نیز جویای کار هستند.

۳۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در این کشور به طور رسمی 3/12 درصد اعلام شد.

محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه (8/23 ردصد)، لهستان (7/11 درصد)، چین (4/10 درصد)، ترکیه (7/7 درصد)، قزاقستان (9/5 درصد)، اوکراین (7/4 درصد) و بنگلادش (3/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و فلزات آهنی و غیرآهنی است که از کشورهای روسیه (8/27 درصد)، کره جنوبی (2/15درصد)، چین (4/10 درصد)، قزاقستان (3/7درصد)، آلمان (1/7 درصد)، اوکراین (8/4درصد) و ترکیه (5/4 درصد) وارد می‌شود.

introduction of uzbekistan country معرفی کشور ازبکستان

سیاست ازبکستان :

در ازبکستان، رئیس دولت نخست وزیر است که رئیس جمهور او را انتخاب می‌کند. بر اساس قانون اساسی ازبکستان رئیس جمهور باید با رای مردم برای دوره‌ای هفت ساله (قابل تمدید برای دور دوم) انتخاب شود.شورای عالی قانون‌گذاری در این کشور ۱۰۰ کرسی دارد که ۸۴ نماینده آن با رای مردم و ۱۶ نماینده به انتخاب رئیس جمهور برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.مجلس ملی این کشور ۱۲۰ کرسی دارد که نمایندگانش با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شوند.

مردم ازبکستان :

جمعیت این کشور حدود ۲۸ میلیون و ۲۶۸ هزار نفر با میانگین سنی ۲۳ سال است. امید به زندگی برای زنان ۶۹ و برای مردان ۶۲ سال است.

۸۰ درصد از مردم آن ازبک، ۵.۵ درصد روس و ۵ درصد تاجیک هستند. ۸۸ درصد از مردم ازبکستان مسلمان هستند که اغلب آنها پیرو مذهب شیعه‌اند. زبان رسمی این کشور ازبکی است.

introduction of uzbekistan country1 معرفی کشور ازبکستان

introduction of uzbekistan country2 معرفی کشور ازبکستان

تازه های آسمونی

تصاویر دیدنی 14 مهر 95

آسمونی

نظر شما چیست؟