دست نوشته

داستان راز موفقیت از زبان سقراط

همانطور که می دانید سقراط یکی از برجسته ترین فیلسوف های جهان است. ازسقراط در مورد موفقیت افراد داستان های زیادی نقل شده است اما یکی از آن داستان ها بسیار معروف و البته تامل برانگیز است. سایت آسمونی در ادامه این مقاله داستان راز موفقیت از زبان سقراط را برای شما عزیزان تهیه کرده است که از شما همراهان همیشگی آسمونی دعوت می کنیم در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

the secret of the success story of socrates داستان راز موفقیت از زبان سقراط

مرد جوانی از سقراط پرسید راز موفقیت چیست.  سقراط به او گفت، “فردا به کنار نهر آب بیا تا راز موفّقیت را به تو بگویم.”

صبح فردا مرد جوان مشتاقانه به کنار رود رفت. سقراط از او خواست که به سوی رودخانه او را همراهی کند. جوان با او به راه افتاد.

به لبهء رود رسیدند و به آب زدند و آنقدر پیش رفتند تا آب به زیر چانهء آنها رسید. ناگهان سقراط مرد جوان را گرفت و زیر آب فرو برد.  جوان نومیدانه تلاش کرد خود را رها کند، امّا سقراط آنقدر قوی بود که او را نگه دارد.

مرد جوان آنقدر زیر آب ماند که رنگش به کبودی گرایید و بالاخره توانست خود را خلاصی بخشد.همین که به روی آب آمد، اوّل کاری که کرد آن بود که نفسی بس عمیق کشید و هوا را به اعماق ریه فرو فرستاد.

سقراط از او پرسید، “زیر آب که بودی، چه چیز را بیش از همه مشتاق بودی؟”  گفت، “هوا.”سقراط گفت، “هر زمان که به همین میزان که اشتیاق هوا را داشتی موفقیت را مشتاق بودی، تلاش خواهی کرد که آن را به دست بیاوری؛ راز دیگر ندارد.”

چند سطر در مورد سقراط …

سقراط (به یونانی: Σωκράτης) فیلسوف بزرگ یونانی اهل آتن و از تأثیرگذارترین افراد بر فلسفهٔ اسلامی و فلسفهٔ غرب بود.

سقراط هیچ‌گاه زحمت نگارش اندیشه‌هایش را به خود نداد. تقریبآ هر آنچه امروزه از سقراط می‌دانیم، از طریق مشهورترین شاگردش، افلاطون به دست ما رسیده‌است. او در رساله‌های آپولوژی، کریتون و فایدون به شرح زندگی و محاکمهٔ استادش پرداخته‌است. در رساله‌های دیگر افلاطون نیز، افکار سقراط تشریح شده‌اند؛ با این وجود تفکیک افکار سقراط از افکار افلاطون دشوار است.

سقراط در ۴۷۰ یا ۴۶۹ پیش از میلاد در آتن به‌دنیا آمد. پدرش مجسمه‌سازی سرشناس و محترم بود. این اعتبار برای سقراط مجالی فراهم آورد تا از بهترین آموزش‌های آن زمان آتن، از حساب و هندسه و نجوم تا شعر کلاسیک یونان را فراگیرد.

همهٔ مورّخان متفق‌القول هستند که سقراط مردی بسیار زشت‌رو بوده‌است. سر او طاس، صورت او پهن و گرد، و چشمان او فرورفته و بی‌حرکت بود و دماغی بزرگ و در عین حال کوفته داشته‌است که بر روی آن لکه‌ای واضح دیده می‌شده‌ است.

تازه های آسمونی

فوت کوزه گری کسب و کار

ندا رحیمی

معرفی بهترین کتاب های خودشناسی

نقل قول های الهام بخش از بزرگان جهان

ندا رحیمی

رابطه تحصیلات با موفقیت افراد

خصوصیات کارآفرینان موفق

ندا رحیمی

رازهای موفقیت در کسب و کار

درباره موفقیت: «از آرزو تا عمل»

آسمونی

وضعیت زندگی ایرانیان در آمریکا

ندا رحیمی

چگونه رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنیم

ندا رحیمی

نظر شما چیست؟