لپ تاپ، مانیتور، تلویزیون

تفاوت کیفیت تصویر و رزولوشن 4K ,UHD ,HD ,Full HD

نمایشگر‌های HD، تمام اچ دی، QHD یا 4کی؟ تفاوت میان نمایشگرهای مختلف چیست و بر چه اساس به این نام‌ها شناخته می‌شوند؟ آسمونی در این مقاله به تعریف رزولوشن و انواع رزولوشن و نکات مهمی در مورد تصویر و رزولوشن برای شما عزیزان تهیه کرده است که دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید

منظور از رزولوشن چیست؟

رزولوشن (Resolution) یک تلویزیون عبارت است از تعداد پیکسل هایی که در دو بعد افقی و عمودی نمایش داده می شوند.

هر چه این عدد بالاتر باشد در واقع شما تصاویر با کیفیت و وضوح بیشتری را مشاهده خواهید کرد، با این حال باید بدانید که رزولوشن تنها عامل تعیین کیفیت تصاویر نیست و عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. به طور کلی رزولوشن ساده ترین و ابتدایی ترین عامل برای تشخیص کیفیت تصاویر می باشد.

شما می توانید تصاویری که رزولوشن پایین تری نسبت به رزولوشن تلویزیون شما دارند را نیز مشاهده نمایید اما کیفیت تصاویر بالاتر نخواهد رفت. از سوی دیگر چنانچه مثلا تصاویر با کیفیت ۱۰۸۰p را بر روی یک تلویزیون با کیفیت ۷۲۰p مشاهده کنید، کاهش کیفیت را شاهد خواهید بود.

چه رزولوشنی مناسب من است؟

ممکن است رزولوشن های بالا همیشه برای شما ارزش خرید نداشته باشند. باید توجه کنید که رزولوشن مناسب شما معمولا به سه عامل بستگی دارد: ابعاد تلویزیون شما، فاصله ای که شما از تلویزیون خواهید داشت و کیفیت تصاویری که قصد مشاهده آنها را دارید.

چشم انسان دارای محدودیت هایی است بدین معنی که اگر در فاصله ای مشخص به تلویزیونی با ابعاد مشخص نگاه کنید قادر نخواهید بود کیفیت اصلی تلویزیون خود را مشاهده کنید.

بطور مثال اگر در فاصله ۲٫۴ متری از یک تلویزیون کوچکتر از ۴۰ اینچ قرار داشته باشید نمی توانید تفاوت بین دو کیفیت ۷۲۰p و ۱۰۸۰p را تشخیص دهید. تلویزیون های با کیفیت Ultra HD نیز تنها زمانی ارزش خرید دارند که قصد تهیه تلویزیونی بزرگتر از ۶۰ اینچ را داشته باشید و در فاصله ای مناسب نسبت به آن بنشینید.

بطور کلی رزولوشن عامل مهمی در کیفیت تصاویر یک تلویزیون محسوب می شود اما زمانی تجربه مناسبی خواهید داشت که از تلویزیونی با ابعاد مناسب استفاده کنید و در فاصله مناسبی از آن نیز قرار بگیرید.

محتوای موجود برای هر نوع رزولوشن

در واقع کیفیت محتوای چند رسانه ای موجود از نظر کیفیت عقب تر از کیفیت تلویزیون های فعلی قرار می گیرند و بطور خلاصه محتوا می باشد که تلویزیون های شما را محدود می کند. در حال حاضر بالاترین کیفیت را دیسک های Blu-ray ارائه می دهند و شبکه های تلویزیونی نیز حداکثر با کیفیت ۷۲۰p یا ۱۰۸۰iنمایش داده می شوند.

هنوز بطور گسترده خبری از محتوای با کیفیت ۴k نیست و تنها برخی سرویس های آنلاین پخش فیلم نظیر Netflix به پخش برخی از عناوین با این کیفیت اقدام کرده اند. بنظر می رسد حداقل چند سال تا فراگیر شدن این کیفیت فاصله داشته باشیم.

4K UHD HD Full HD 3 تفاوت کیفیت تصویر و رزولوشن 4K ,UHD ,HD ,Full HD

رایج ترین رزولوشن تلویزیون ها کدام است؟

در حال حاضر تلویزیون های با کیفیت ۷۲۰p به ندرت پیدا می شوند و تنها در سایز ۳۲ اینچ و یا ۴۳ اینچ در مدل های پلاسما قابل تهیه هستند.

تلویزیون های با پنل ۱۰۸۰p رایج ترین نوع محسوب می شوند و اگر اکنون قصد خرید یک تلویزیون را داشته باشید احتمالا همین کیفیت تصویر را انتخاب خواهید کرد.

اما تلویزیون های ۴k در سال ۲۰۱۴ سهم بیشتری از بازار را برای خود دست و پا کرده اند و در حال حاضر اکثر برندهای چند مدل با این کیفیت را عرضه می کنند. با این حال هنوز هم قیمت آنها بالاتر از قدرت خرید اکثر افراد است.

تفاوت رزولوشن نمایشگرها در چیست: HD ،Full HD ،QHD و 4K

اگر سراغ خرید مانیتور رفته باشید، حتما با فروشنده‌هایی برخورد کرده‌اید که رزولوشن نمایشگرها را با تاکید به صورت 4K ،HD ،WQHD بیان می‌کنند. در مورد تلویزیون نیز همین جریان برقرار است، اما مهم‌تر از همه شاید خرید گوشی همراه باشد وقتی که صحبت از نمایشگر‌ 4K این گوشی‌ها می‌شود. در این نوشته سراغ رزولوشن نمایشگرها می‌رویم و این عبارت‌های آشنا را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

تفاوت میان QHD و WQHD

بهتر است اول سراغ QHD و WQHD برویم و ببینیم تفاوت این دو عبارت تقریبا مشابه در چیست. اگر بخواهیم خلاصه صحبت کنیم، باید بگوییم این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند. عبارت WQHD در اختصار برای Wide Quad High Definition به کار برده می‌شود، درحالی‌که QHD به‌جای عبارت Quad High Definition به کار می‌رود. درواقع حرف W در WQHD برای تاکید بر اندازه نمایشگر با نسبت 16:9 است که با نسبت 4:3 متداول متفاوت است.

QHD به چه معناست؟

خب می‌رسیم به QHD یا همان WQHD. این دو واژه به معنای رزولوشنی معادل 4 برابر HD هستند؛ به همین سادگی! اگر بخواهیم تعداد پیکسل‌ها را بشماریم، باید بگوییم رزولوشن HD تعداد 720 پیکسل به‌صورت عمودی دارد و QHD تعداد 1440 پیکسل عمودی. به‌طور افقی هم تعداد پیکسل‌ها دو برابر می‌شود؛ یعنی از 1280 پیکسل افقی که رزولوشن HD است به 2560 افزایش می‌یابد و دو برابر می‌شود. درنتیجه با دو برابر شدن تعداد پیکسل‌های افقی و عمودی، رزولوشن در کل 4 برابر می‌شود.

4K UHD HD Full HD 2 تفاوت کیفیت تصویر و رزولوشن 4K ,UHD ,HD ,Full HD

رزولوشن 4K و 5K چیست؟

حالا که می‌دانیم QHD و WQHD چیست، سراغ رزولوشن‌های بالاتر می‌رویم: 4K و 5K. رزولوشن 4K، که به آن اولترا HD نیز گفته می‌شود، همان‌طور که از نامش پیداست 4 برابر رزولوشن Full HD است. همان‌گونه که در مورد QHD دیدیم، 4K نیز به صورت افقی و عمودی دو برابر می‌شود. با این تفاسیر تعداد پیکسل‌های عمودی از 1080 در Full HD به 2160 در 4K افزایش می‌یابد و تعداد پیکسل‌های افقی نیز از 1920 در تمام اچ‌دی به 3840 در 4کی افزایش می‌یابد. عبارت 4K نیز به این دلیل به آن نسبت داده شده که تعداد پیکسل‌های افقی در این رزولوشن حدود 4000 (3840) پیکسل است.

اما در مورد 5K اوضاع به چه صورت است؟ با توجه به پاراگراف قبلی، حتما نتیجه می‌گیرید که تعداد پیکسل‌های افقی باید 5000 باشد. البته بی‌راه هم نیست و تعداد پیکسل‌ها 5120 پیکسل است. تعداد پیکسل‌های عمودی در رزولوشن 5K نیز 2880 پیکسل است. به‌طور کلی در این رزولوشن تعداد پیکسل‌ها 7 برابر تمام اچ‌دی است.

نتایج عملی

اما در عمل کدام‌یک از این رزولوشن‌ها کاربردی‌تر است؟ باید گفت که این پاسخ بسته به نیاز کاربر متفاوت است.

هرچه رزولوشن نمایشگر بالاتر باشد و تعداد پیکسل‌های بیشتری در اندازه مشخص داشته باشد، تراکم پیکسلی بالا می‌رود و بدین ترتیب تشخیص یک پیکسل به‌تنهایی دشوار می‌شود؛ درنتیجه تصاویر طبیعی‌تر جلوه می‌کنند. رزولوشن‌های بالا اغلب به کار عکاس‌ها و طراحان می‌آید، زیرا آنها تصاویر را با دقت بیشتری مشاهده می‌کنند.

از تراکم پیکسلی که بگذریم، نمایشگری با پیکسل‌های بیشتر به شما امکان می‌دهد تصویر بزرگ‌تری بدون از دست دادن کیفیت داشته باشید. یک تصویر QHD مثل قرار دادن دو تصویر HD کنار هم است. برای بسیاری افراد همین دلیل کافی است تا QHD را به HD ترجیح دهند. برخی نمایشگر‌ها حتی به شما اجازه دریافت سیگنال‌هایی از دو ورودی را می‌دهند؛ یعنی در یک نمایشگر می‌توانید محتویاتی از ورودی‌های (سورس‌های) مختلف تماشا کنید.

هرآنچه باید قبل از خرید یک نمایشگر با رزولوشن بالا بدانید

به‌هرحال خوب است قبل از رفتن به سراغ نمایشگرهایی با رزولوشن بالا برخی موارد را بدانید.

اول از همه این که برخی برنامه‌ها یا سیستم‌عامل‌ها به‌خوبی نمی‌توانند از عهده پردازش تعداد زیاد پیکسل‌ها برآیند و در این زمینه با مشکلاتی مواجه می‌شوند. از طرف دیگر محتویات 4K و 5K زیادی در دسترس نیست و نمایش این محتویات نیز نیازمند پردازش بسیار و قدرت پردازشی بالاست.

درمجموع هرچند کیفیت 4K و 5K بسیار خیره‌کننده است، این مشکلات هم هنوز پیش روی نمایشگرهایی با این کیفیت قرار دارد.

 

تازه های آسمونی

میزهای lcd دیواری و زمینی

ندا رحیمی

تبليغات ٢٠٠ ميلياردی اپراتورها در تلويزيون

طاهره رضایی

نگاهی به مجموعه تلویزیونی پرحاشیه سرزمین مادری

ندا رحیمی

مدیر کل صدا و سیمای مرکز کیش بخاطر پخش صحنه ی نامناسب یک فیلم برکنار شد

لیلا شاهپوری

دوران ممنوع التصویری باران کوثری در تلویزیون پایان یافت؟

طاهره رضایی

تلویزیون های هوشمند 2019 سامسونگ به گوگل اسیستنت مجهز خواهند شد

احمدرضا راجی

“آرش ظلی‌پور” تا اطلاع ثانوی از اجرای تلویزیونی کنار گذاشته شد

منتظر سری سوم سریال «لیسانسه‌ها» باشید

21 نوامبر ، روز جهانی تلویزیون

نظر شما چیست؟