اطلاعات ورزشی

معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام

Switzerland national team 3 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام

معرفی تیمهای حاضر در جام جهانی روسیه /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

سوئیس و حضور همیشگی در دور دوم جام

 

سوئيس در یک نگاه

لقب: شوايزر ناتي، لاناتي، روسو كروچياتي
بالاترين سازمان فوتبالي: اتحاديه فوتبال سوئيس (Swiss Football association)
بهترين عنوان در رنكينگ فيفا: 3 (آگوست 1993)
بدترين عنوان در رنكينگ فيفا: 83 (دسامبر 1998)
تعداد حضور در جام جهاني: 11
بهترين پيروزي: سوييس (9ـ0) ليتواني (25 مي 1924 در «پاريس» فرانسه)
بدترين شكست: سوييس (0ـ9) مجارستان (29 اكتبر 1911 در «بوداپست» مجارستان)
علامت اختصاري در فيفا: SUI
استاديوم ملي: وانكدورف (برن)

Switzerland national team 5 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام

فوتبال سوییس در ادوار اخیر جام جهانی به تیمی همیشه حاضر در جام جهانی فوتبال بدل شده است. آخرین بار که این تیم موفق به حضور در جام جهانی نشد، مربوط به سال 2002 بود اما پس از آن شوايزر ناتي همواره در مسابقات شرکت کرده و معمولا نتایجی قابل قبول کسب کرده است. از جمله حضور در مرحله دوم جام جهانی 2006 و برگزاری چهار مسابقه بدون خوردن حتی یک گل،

به گزارش آسمونی ، برد مقابل اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 در مرحله گروهی همین مسابقات و سرانجام صعود به دور دوم جام جهانی 2014 و ثبت آخرین هت تریک تاریخ رقابت ها توسط ژردان شقیری. حالا سوییس یک بار دیگر به جام صعود کرده و با توجه به عملکرد این تیم در ادوار اخیر جام، رسیدن به مرحله دوم مسابقات انتظاری کاملا طبیعی از سوییس است.

Switzerland national team 4 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام
لوگوی فدراسیون سوییس

سوییس در گروه 2 انتخابی جام جهانی کار دشواری نداشت و با تیمهایمجارستان، جزایر فارو، لاتویا، آندورا و پرتغال همگروه شده بود. این تیم هر 9 مسابقه ابتدایی خود را با برد مقابل رقبا به پایان رساند اما از آنجا که پرتغال هم به جز باخت(2-0) مقابل سوییس، در 8 دیدار خود بنده شده بود، سرنوشت دو تیم به بازی آخر مرحله گروهی کشیده شد؛ جایی که برد(2-0) پرتغال، تفاضل گل این تیم را به 28+ رساند و پرتغالی ها بالاتر از سوییس( با تفاضل گل 16+) راهی جام جهانی شدند. سوییس هم به لطف برتری(1-0) مقابل ایرلند شمالی و یک تساوی(0-0) در خانه، راهی جام جهانی شد. بازی مقابل یونان و پاناما از جمله مسابقات دوستانه ای بود که روسو كروچياتي پیش از حضور در جام جهانی در آن به میدان رفت.

 

اگر میشائیل لانگ، فابین فری و دمیتری اوبرلین بازیکنان بازل را از لیست منتخب سوییس کنار بگذاریم، با تیمی منتخب از بازیکنان سایر لیگ های اروپایی روبه رو می شویم. مردانی چون:

یان زوما( دروازه بان 29 ساله مونشن گلادباخ با 34 بازی ملی)
رومن بورکی( دروازه بان 27 ساله دورتموند با 8 مسابقه ملی)
اشتفان لیش اشتاینر( مدافع 34 ساله یوونتوس با 98 بازی ملی)
یوهان جورو( مدافع 31 ساله آنتالیا اسپور ترکیه با 73 مسابقه)
فابین شار( مدافع 26 ساله دپورتیوو با 37 مسابقه ملی)
والون بهرامی( هافبک 33 ساله اودینزه ایتالیا با 77 مسابقه ملی)
ژلسون فرناندز( هافبک 31 ساله آینتراخت فرانکفورت با 66 بازی)
دیمیتری زمایلی(هافبک 32 ساله بولونیا با 63 مسابقه ملی)
گرانیت ژاکا( هافبک 25 ساله آرسنال با 61 مسابقه ملی)
هریس صفروویچ( مهاجم 26 ساله بنفیکا با 49 بازی ملی)
یوسیپ درمیچ( مهاجم 25 ساله مونش گلادباخ با 27 بازی)
بریل امبولو( مهاجم 21 ساله شالکه آلمان با 23 مسابقه ملی)

حضور این همه لژیونر نشان می دهد که رشد فوتبال سوییس در این سالها کاملا طبیعی بوده است. چیزی که سوییس برای رسیدن به آن سالها صبر کرد.

Switzerland national team 2 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام
اشتفان لیش اشتاینر کاپیتان سوییس

فدراسيوني با دو عنوان!

داستان فوتبال سوييس از سال 1905 آغاز شد. شهر پاريس در روز 12 فوريه 1905 پذيراي تيم ملي سوييس بود و اين تيم در نخستين بازي خود با يك گل مقابل فرانسه شكست خورد. با گذشت زمان، بازي‌هاي ملي سوييس بيشتر و بيشتر شد. اما تنوع زبان‌هاي رايج در اين كشور سبب شد كه تيم ملي القاب مختلفي داشته باشد. آلمان‌ها به اين تيم «شويزر ناتي»، فرانسوي‌ها «لاناتي» و ايتاليايي‌ها «اسكوآدرا ناتزيوناله» مي‌گفتند و حتي زماني كه قرار شد يك نشانه‌ براي فدراسيون فوتبال سوييس انتخاب شود، از دو عنوان ASF و SFV در كنار هم استفاده شد كه اولي علامت اختصاري اتحاديه فوتبال سوييس به دو زبان ايتاليايي (Associazione svizzera d: football) و فرانسوي (Association suissede football) و دومي به زبان آلماني (Schweizerischer fussball verband) بود. با وجود تمام اين اختلافات، سوييس آرام‌آرام به اوج رسيد. اين تيم در مركز اروپا بود و با توجه به اوج‌گيري فوتبال در اين منطقه، اين امر چندان نيز غريب نمي‌نمود.

Switzerland national team 7 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام
گرانیت ژاکا بازیکن سوییسی آرسنال

تفكر حرفه‌اي در عصر آماتوريسم

سوييسي‌ها نخستين تورنمنت بين‌المللي خود را در سال 1924 و مسابقات المپيك پاريس تجربه كردند. در آن روزها تنها آماتورها حق شركت در المپيك را داشتند و به اين ترتيب مشخص نبود تكليف بازيكناني كه براي شركت در المپيك، مجبور به مرخصي گرفتن از محل كار خود هستند، چه خواهد شد؟ در اين ميان سوييس و ايتاليا پيشرو بودند و به فوتباليست‌هاي ملي، مبالغي پرداخت كردند. امري كه مورد تأييد كميته بين‌المللي المپيك نيز قرار گرفت و به اين ترتيب سوييسي‌ها كار خود را در المپيك، آغاز كردند. نخستين بازي اين تيم به لطف هت‌تريك «ماكس آبگلن» و چهار گل «پل اشتورزنگر» به بهترين نتيجه تاريخ سوييس بدل شد. سوييس سه روز پس از برد (9ـ0) مقابل ليتواني، با چكسلواكي (1ـ1) كرد تا دو روز بعد، مسابقه دو تيم تكرار شود. 10 هزار تماشاگر حاضر در «استاد برژيه» در روز 30 مي شاهد تنها يك گل بودند كه «روبرت پاشه» در دقيقه 87 به ثمر رساند و به اين ترتيب سوييس، تا نيمه‌نهايي المپيك صعود كرد. اين تيم در ساعت 17 روز پنجم ژوئن، در حضور 7448 تماشاگر حاضر در استاديوم «كلمب» مقابل سوئد قرار گرفت و با دو گل «آبگلن» (2ـ1) به پيروزي دست يافت. به اين ترتيب شاگردان «ادوارد داك ورث» انگليسي تنها يك گام با قهرماني المپيك فاصله داشتند. اما آن‌ها در روز 9 ژوئن، اسير اروگوئه شدند و با شكست (3ـ0) از اين تيم به نايب‌قهرماني بسنده كردند. 41 هزار نفر شاهد اين ديدار بودند.

 

شكوه فوتبال حرفه‌اي

به گزارش آسمونی ، تيم ملي سوييس در المپيك 1928 تنها يك مسابقه انجام داد و با نتيجه (4ـ0) از آلمان شكست خورد و پس از آن هرگز موفق نشد در جمع مدعيان فوتبال حضور داشته باشد. اما در عوض، اين تيم در ادوار نخستين جام‌جهاني، همواره تيمي قابل احترام بود. سوييسي‌ها در سپتامبر و اكتبر 1933 با تساوي (2ـ2) در برابر يوگسلاوي و برد (2ـ0) از روماني، جواز حضور در جام جهاني 1934 را كسب كردند. آن‌ها در جام‌جهاني هم با دو گل «لئوپولد كيل‌هولتز» و تك گل «آندره آبگلن» (3ـ2) هلند را شكست داده و به جمع هشت تيم برتر جام جهاني صعود كردند. اما در روز 31 مي و در استاديوم«بنيتو موسوليني» (3ـ2) از چك‌اسلواكي باختند و از رسيدن به جمع چهار تيم برتر جام، بازماندند.

Switzerland national team 1 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام

پيروزي بر «آلمان كبير»

سوييس در اول مي 1938 با نتيجه (2ـ1) پرتغال را شكست داد و يك ماه بعد در مرحله نهايي جام‌جهاني با آلمان كبير ـ كه تركيبي از بازيكنان آلماني و اتريشي بود ـ (1ـ1) مساوي كرد. پنج روز بعد، مسابه دو تيم تكرار شد و سوييس به شكل تكرار ناشدني از شكست (0ـ2) مقابل اين حريف، پيروزي (4ـ2) ساخت و به جمع هشت تيم برتر جام رسيد. اما اسير دو گل مجارستان شد و از رسيدن به نيمه‌نهايي باز ماند.

 

سومين ناكامي در برابر نايب‌قهرمان جام

سوييس در ژوئن و سپتامبر 1949 با دو پيروزي (5ـ2) و (3ـ2) مقابل لوگزامبورگ راهي جام جهاني شد. اين تيم پس از يك شكست (0ـ3) در برابر يوگسلاوي، با دو گل «ژاك فاتون» برزيل ميزبان را (2ـ2) متوقف كرد و آن‌گاه پس از برد (2ـ1) از مكزيك، از جام 1950 كنار رفت. از گروه سوييس، تيم برزيل نايب‌قهرمان شد. درست مثل چكسلواكي (1934) و مجارستان (1938) كه هر دو سوييس را از رسيدن به جمع چهار تيم برتر بازداشته بودند.

Switzerland national team 6 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ سوئیس ; حضور همیشگی در دور دوم جام
ولادیمیر پتکوویچ سرمربی سوییس

پرگل‌ترين ديدار جام جهاني

به گزارش آسمونی ، به مناسبت پنجاهمين سال تأسيس فيفا، پنجمين جام جهاني در سال 1954 در سوييس برگزار شد و اين تيم پس از برد (2ـ1) از ايتاليا و باخت (0ـ2) از انگلستان، يك بار ديگر رودرروي ايتاليا ايستاد و در حضور 30 هزار تماشاگر، اين تيم را (4ـ1) برد. اين تيم در يك‌چهارم نهايي تا دقيقه 19 با سه گل از اتريش پيش افتاد. اما اتريش با سه گل دقايق 25، 26 و 27 بازي را به تساوي كشاند و سرانجام (7ـ5) پيروز شد تا باز هم سوييس به جمع بزرگان راه نيابد!

سایر پست های معرفی تیم های جام جهانی 2018

منبع: اختصاصی آسمونی

Related posts

چرا ثانیه‌های پایانی لیگ برتر حساس‌تر هستند؟

آسمونی

اسکیت برد یه ورزش هیجان انگیز

آسمونی

3 حرکت جادویی برای کوچک کردن شکم

آسمونی

Leave a Comment