اطلاعات ورزشی

سپاهان – ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

sepahan zob ahan 4 سپاهان   ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

سپاهان- ذوب آهن/   اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

شهرآورد اصفهان، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

 

دربي‌هاي تيمهاي شهرستاني در ايران

معمولاً عادت كرده‌ايم كه واژه‌ «دربي» را تنها براي ديدار تيمهاي استقلال و پرسپوليس به كار بريم. اين در حالي است كه تاكنون دربي‌هاي فراواني در فوتبال ايران برگزار شده است. در ليگ برتر تيمهاي برق و فجر سپاسي شيراز برگزاركننده دربي شيراز بودند و در ادوار اخير با حضور تيمهايي چون شهرداري و گسترش فولاد در كنار تراكتورسازي، شهر تبريز هم صاحب دربي شد. به گزارش آسمونی ، حضور فولاد، صنعت نفت، استقلال اهواز و استقلال خوزستان به تناوب سبب شد كه خوزستان، يكي از پردربي‌ترين استانهاي كشور باشد. ديرزماني مشهد هم تيمهاي پيام و ابومسلم را در ليگ مي‌ديد و به اين ترتيب مشهد هم صاحب دربي بود. در كرمان هم تيمهاي مس كرمان و مس سرچشمه با هم در ليگ برتر ملاقات كرده‌اند. اما بي‌شك مهم‌ترين شهرآورد در بين تيمهاي شهرستاني كشور، ديدار تيم پرسابقه اصفهاني است.

sepahan zob ahan 8 سپاهان   ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

آغاز كار با چهار تساوي (0ـ0)!

اولين بار كه سپاهان و ذوب‌آهن در برابر هم قرار گرفتند به زمستان 1351 بازمي‌گردد. در فينال مسابقات قهرماني باشگاههاي اصفهان دو تيم در ورزشگاه «باغ همايون» به مصاف هم رفتند. اين بازي با تساوي بدون گل خاتمه يافت و كار به ضربات پنالتي كشيد تا سپاهان (5ـ4) برنده شده و قهرمان اصفهان شود. در آن روزها سپاهان با پيراهن سپيد در ميادين حاضر مي‌شد. كمتر از دو سال بعد دو تيم نخستين نبرد خود در جام تخت‌جمشيد را در برابر هم برگزار كردند. روز 20 ارديبهشت 1353 بود و شاگردان محمود ياوري (سپاهان) و  يوگني ليادين (ذوب‌آهن) در پايان 90 دقيقه به تساوي بدون گل دست يافتند. بازي برگشت در اول آذرماه همان سال برگزار شد و يك بار ديگر مسابقه بدون رد و بدل شدن هيچ گلي خاتمه يافت. در نبرد 16 خرداد 54 هم چيزي تغيير نكرد. مربيان همچنان ليادين و ياوري بودند و يك بار ديگر نبرد سپيدها و سبزها (0ـ0) خاتمه يافت! سرانجام در بازي برگشت جام 54  قفل دروازه‌ها شكست و ذوب‌آهن (2ـ1) برنده شد. يك سال بعد همين نتيجه تكرار شد؛‌اما به سود سپاهان.

sepahan zob ahan 1 سپاهان   ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

20 سال شكست‌ناپذيري ذوب‌آهن

با تعطيلي جام تخت‌جمشيد در برگزاري دربي اصفهان وقفه ايجاد شد و تنها نبرد دو تيم در دهه 60 به مسابقه 16 اسفند 64 بازمي‌گردد. در رقابت‌هاي جام حذفي اصفهان اين ذوب‌آهن بود كه (2ـ1) برابر سپاهان پيروز شد. پس از آن دو تيم دوبار در جام آزادگان سال 72 به مصاف هم رفتند كه در هر دو مسابقه فيروز كريمي مربي سپاهان بود و بهرام عاطف سرمربي ذوب‌آهن. در هر دو مسابقه ذوب‌آهن برنده شد كه اولي با نتيجه (2ـ0) بود و دومي با حساب (3ـ0). وقتي مسابقه سال 75 سپاهان (با مربيگري رسول گربكندي) و ذوب‌آهن (با هدايت ياوري) بدون گل خاتمه يافت، سپاهان در حسرتي 20 ساله براي بردن همشهري خود باقي ماند. 20 سال بدون برد و البته تنها شش مسابقه!

sepahan zob ahan 2 سپاهان   ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

هشت ديدار بدون شكست براي سپاهان

سپاهان سرانجام در روز اول ارديبهشت 76 با نتيجه (2ـ1) ذوب‌آهن را شكست داد و پس از آن روزهاي تفوق سپاهان آغاز شد. زردپوشان حتي در سال 76 ـ كه ذوب‌اهن در ليگ سوم شد ـ هم مقابل اين تيم تسليم نشدند و ابتدا با گلهاي لئون استپانيان و رضا عقابي دو گل حسين خطيبي و رضا صاحبي را پاسخ دادند و در بازي برگشت اين تيم را (0ـ0)  متوقف كردند. در ليگ 78ـ77 مهدي مناجاتي جايگزين  گربكندي در سپاهان شده بود و تك‌گل سيد امين موسوي در دربي 27 شهريور 77 زمينه برد سپاهان و بركناري محمود ياوري  را فراهم كرد. در بازي برگشت رضا وطنخواه مربي ذوب‌آهن بود اما او هم از پس سپاهان برنيامد و بازي (3ـ0) شد. اين بار نوبت سپاهان بود كه در ليگ سوم شود. يك سال بعد ناصر حجازي مربي ذوب‌آهن شد و بيشتر از آن كه عمل كند «وعده» داد! در روزگاري كه يك تيم ليگ آزادگان مبلغي حدود 80 ميليون تومان داشت حجازي قراردادي 50 ميليون توماني با ذوب‌آهن بست كه 10 ميليون آن براي پسرش آتيلا بود. او به مسئولان ذوب‌آهن قول داد در جدول ليگ بالاتر از ليگ سابقش (استقلال) بايستد ولي در عمل مخارج ذوب‌آهن برباد رفت و اين تيم در دربي اصفهان هم يك بار (3ـ0) باخت و بار دوم (0ـ0) كرد. سرانجام دربي‌ها در آخرين دوره ليگ آزادگان  موفق شدند با بهرام عاطف شاگردان حميد نديميان را شكست دهند.

sepahan zob ahan 3 سپاهان   ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

تعادل قوا در اصفهان

پس از قهرماني مقتدرانه سپاهان در دومين دوره ليگ برتر، شاگردان فرهاد كاظمي و رسول گربكندي در نيمه نهايي جام حذفي در برابر هم قرار گرفتند. حميد شفيعي اولين سبزپوشي بود كه در نقش‌جهان گلزني مي‌كرد اما سيد مهدي سيدصالحي در دقيقة 90 بازي را به تساوي كشاند. كار به ضربات پنالتي كشيد و ذوب‌آهن با برتري (4ـ3) راهي فينال شد. اين مقدمه‌اي بود بر توازن قوا. وقتی منصور ابراهيم زاده روي نيمكت ذوب‌آهن نشست، در پنج دربي مقابل انگين فيرات، فرهاد كاظمي و امير قلعه‌نوعي صاحب4 برد و يك تساوي شد.

sepahan zob ahan 7 سپاهان   ذوب آهن ، پرسابقه‌ترين دربي شهرستاني‌ها در ليگ ايران

كرانچار: مرد دربي‌ها

گزارش آسمونی ، آمار زلانكو كرانچار در دربي‌ها كم‌نظير بود. 6 بازي، 4 برد و بدون شكست، با هدايت او بود كه سپاهان در 16 مرداد 91 موفق شد 4 گل به ذوب‌آهن زده و (4ـ0) پيروز شود. پنج ماه بعد بازي پرگل دو تيم بدل به جذاب‌ترين نبرد اصفهان شد. در بازي 24 دي ماه 91، جواهير سوكاي در رفع اول بازي دو گل زد و آن‌گاه اميد ابراهيمي در دقيقه 22 نتيجه را (3ـ0) به سود سپاهان كرد. اما مهدي رجب‌زاده دوبار براي ذوب‌آهن گلزني كرد و ا حسان پهلوان (77) همه چيز را به تساوي كشاند. با اين حال، اين پايان كار نبود و محرم نويدكيا در دقيقه 90 برد (4ـ3) سپاهان را رقم زد. از عجايب اين كه كرانچار در شش دربي مقابل شش مربي ايستاد كه عبارت بودند از:‌ابراهيم‌زاده، فرهاد كاظمي، رسول گربكندي، لوكا بوناچيچ، مجتبي تقوي و يحيي گل‌محمدي.

منبع: اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

پیام نیازمند ، سنگربان آینده دار تیم ملی ؛ بیوگرافی + عکس

استقلال خوزستان 1 – 1 سپاهان ؛ سپاهان قهرمان نیم فصل شد

استقلال 0 – 1 سپاهان ؛ برد خفیف سپاهان با گل کیروش استنلی

تصاویر ماندگار لیگ قهرمانان آسیا ( بخش اول )

شهاب نظری فر

سپاهان 3 – 2 نساجی ؛ برد دقایق پایانی و صعود به رتبه دوم جدول

خلاصه برنامه نود ۹ مهر / از لو رفتن ترکیب پرسپولیس تا مرور حواشی دربی

شهاب نظری فر

سپاهان 2 – 0 نفت مسجد سلیمان ؛ صدر نشینی با یک بازی بیشتر

جام حذفی ایران ؛ صعود سایپا و پدیده به دور یک هشتم نهایی

تهدید باشگاه استقلال از سوی ذوب‌آهن در ماجرای چک تبریزی ؛ مجبوریم اقدام قانونی انجام دهیم

احمدرضا راجی

1 نظر

azad 2018/08/15 at 10:51

دمت گرم قهرمان…

پاسخ نظر

نظر شما چیست؟