اطلاعات ورزشی

معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

Morocco national team 5 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

معرفی تیمهای حاضر در جام جهانی روسیه /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

 

مراکش در یک نگاه

لقب: أُسُود الأطلس ( شیرهای اطلس)
بالاترين سازمان فوتبالي: فدراسیون فوتبال پادشاهی مغرب( Fédération Royale Marocaine de Football)
بهترين عنوان در رنكينگ فيفا: 10( آوریل 1998)
بدترين عنوان در رنكينگ فيفا: 95( سپتامبر 2010)
تعداد حضور در جام‌جهاني: 5
اولین مسابقه رسمی: مراکش(3-3) عراق( 19 اکتبر 1957؛ بیروت، لبنان)
بهترين پيروزي: مراکش(13-1) عربستان( 6 سپتامبر 1961؛ کازابلانکا؛ مراکش)
بدترين شكست: مجارستان(6-0) مراکش( 11 اکتبر 1964؛ توکیو؛ ژاپن)
علامت اختصاري در فيفا: MAR
سرمربي: هروه رنار
استاديوم ملي: استاد د مراکش، استاد ادرار اقادیر،

Morocco national team 1 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

به گزارش آسمونی ، استقلال مراکش به هفتم آوریل 1956 بازمی گردد اما پیش از این نیز اقوام بربر در این سرزمین، پادشاهی خود را داشتند. سلالة العلويين الفيلاليين نام سلسله ای از پادشاهان بود که از سال 1631 در سرزمین مغرب حکومت می کردند. اما از سی ام مارچ 1912 مغرب( مراکش) تحت قیمومیت اسپانیا و فرانسه درآمد و بیش از چهار دهه طول کشید تا به استقلال برسد. در طول دوران پیش از استقلال، ستاره هایی چون ژوست فونتن مراکشی الاصل ناچار بودند که برای تیم ملی فرانسه بازی کنند. به این ترتیب سلطان گلزنان جام جهانی هرگز این فرصت را نیافت که برای وطن خود به میدان برود. اما با چنین سابقه فوتبالی، طبیعی بود که تیم ملی مراکش به سرعت شکل بگیرد. تنها یک سال بعد از استقلال بود که تیم ملی فوتبال مراکش نخستین بازی ملی خود را انجام داد و خیلی سریع به جمع مدعیان فوتبال آفریقا وارد شد.

Morocco national team 2 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن
لوگوی فدراسیون

صعود به جام جهانی به لطف پرتاب سکه

اما مغربی ها رویاهای بزرگی داشتند. به گزارش آسمونی ، آن ها در سال 1970 یکی از 11 تیم شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی در منطقه آفریقا بودند و در مرحله اول بعد از یک برد(1-0) در برابر سنگال و شکست(2-1) در بازی برگشت، موفق شدند در دیدار پلی آف مقابل حریف به برتری(2-0) دست پیدا کنند؛ دیداری که در لاس پالماس اسپانیا برگزار شد. دو تساوی(0-0) مقابل تونس سبب شد که مراکش باز هم برای صعود نیاز به بازی سوم پیدا کند. این بار مسابقه در مارسی فرانسه برگزار شد و (2-2) خاتمه یافت تا مغرب به لطف قانون پرتاب سکه راهی دور پایانی شود. سه تیم مرحله نهایی به صورت گروهی با یکدیگر مسابقه دادند و این بار کار مغربی ها به اما و اگر کشیده نشد. دو برد مقابل نیجریه(2-1) و سودان(3-0) و تساوی(0-0) با سودان، صعود به جام جهانی را قطعی کرد و باخت(2-0) مقابل نیجریه در آخرین بازی تاثیری در صعود این تیم به جام جهانی 1970 نداشت.

 

شگفتی یک نیمه ای در لئون

کسی از مغرب انتظار شگفتی در جام جهانی مکزیک را نداشت اما این تیم در روز سوم ژوئن 12942 تماشاگر حاضر در استادیو نوکمپ شهر لئون را شگفت زده کرد. کسی بازیکنان این تیم گمنام را نمی شناخت. به گزارش آسمونی ، کلیه بازیکنان مراکش در لیگ داخلی کشور خود شاغل بودند از جمله 6 بازیکن نادي الجيش الملكي‎ و بازیکنانی از المغرب الرياضي الفاسي‎، نادي الرجاء الرياضي‎، نادي الوداد الرياضي، الدفاع الحسني الجديدي، شباب محمدیه، ستات و … تنها پس از 12 دقیقه از شروع بازی با آلمان نامدار، محمد هومان جریر 26 ساله دروازه ژرمن ها را گشود. نیمه اول با همین نتیجه تمام شد تا مراکش در آستانه شگفتی سازی قرار گیرد. اما در نیمه دوم آلمان(2-1) برنده شد و تیم مراکش نیز غروب کرد. شاگردان بلاگوی ویدینیچ در بازی دوم(3-0) از پرو باختند و در روز 11 ژوئن به لطف گل دقیقه 61 محبوب غزوانی مقابل بلغارستان به تساوی(1-1) دست یافتند تا کار این تیم در مکزیک خاتمه یابد.

Morocco national team 4 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن
اشرف حکیمی _ ستاره تیم

یکی از هشت تیم برتر المپیک

مغربی ها پس از جام جهانی بیکار نماندند. آن ها به دعوت ایران، راهی تورنمنت کوروش کبیر شدند و هرچند توفیقی در این مسابقات کسب نکردند اما چندی بعد مجوز حضور در المپیک 1972 را کسب کردند. در حالی که هنوز مردانی چون محبوب غزوانی را از تیم جام جهانی داشتند و سابینو باریناگا اسپانیایی را به عنوان مربی خود برگزیده بودند. در مونیخ، مغربی ها پس از تساوی(0-0) با ایالات متحده، از آلمان(3-0) باختند و آن گاه به لطف هت تریک احمد فرص(6-0) مالزی را شکست داده و راهی دور دوم مسابقات شدند. اما در دور دوم توفیقی در انتظار شیرهای اطلس نبود و آن ها با سه شکست مقابل شوروی(3-0)، دانمارک(3-1) و لهستان(5-0) به خانه بازگشتند.

Morocco national team 3 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

افتخار آفریقا

هرچند مراکش در سال 1976 اولین و تنها عنوان قهرمانی خود را در جام ملتهای آفریقا را به دست آورد، اما تا دهه 80، نام این تیم از جمع بزرگان فوتبال آفریقا خارج شد و تنها یک عنوان سومی جام ملت های آفریقا(1980) در کارنامه شیرهای اطلس دیده شد. قهرمانی رقابت های مدیترانه(1983) و نایب قهرمانی مسابقات پان عرب( 1985) مقدمه ای بود بر درخشش مجدد شیرهای اطلس و آن گاه مغربی ها در جام جهانی 1986، بالاتر از انگلس، لهستان و پرتغال راهی دور دوم مسابقات شدند؛ افتخاری که هرگز نصیب آفریقا نشده بود. اما یک بار دیگر در برابر آلمان قرار گرفتند و با شکست در این مسابقه تنها با 2 گل خورده در 4 مسابقه جام را ترک گفتند.

Morocco national team 6 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن
سرمربی تیم- هروه رنار

ناکامی در آفریقا، قعرنشینی در جام جهانی

با وجود درخشش در جام جهانی، مراکش هنوز در آفریقا حرفی برای گفتن نداشت. پس از دو عنوان چهارمی جام ملت ها(1986 و 1988)، این تیم در مسابقات 1990 حتی به مرحله نهایی رقابت ها نیز صعود نکرد و در سال 1992 از مرحله گروهی رقابت ها نیز بالاتر نیامد. در مسابقات 1994 و 1996 هم خبری از مراکش در مرحله نهایی مسابقات نبود و طبیعی است که در چنین شرایطی، مراکش در جام جهانی 1994 نیز حرفی برای گفتن نداشته باشد. جایی که این تیم با سه باخت مقابل بلژیک(1-0)، عربستان(2-1) و هلند(2-1) قعرنشین گروه خود شد.

 

نمایش تحسین برانگیز در آخرین حضور

شیرهای اطلس آخرین بار در جام جهانی 1998 راهی جام جهانی شدند. به گزارش آسمونی ، در روز 10 ژوئن و در مسابقه با نروژ، مصطفی حاجی و عبدالجلیل حدا با دو گل خود تحسین همگان را برانگیختند. اما ضعف دریس بن ذکری دروازه بان مراکش کار دست این تیم داد و گل به خودی يوسف شيبو هم مزید بر علت شد تا مسابقه(2-2) خاتمه یابد. پس از آن نوبت به باخت(3-0) برابر برزیل رسید و برد خیره کننده(3-0) مقابل اسکاتلند با گلهای صلاح الدین بصیر و عبدالجلیل حدا. بردی که البته به کار شیرها نیامد و آن ها از صعود به دور بعد بازماندند.

Morocco national team 8 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

بازی های دوستانه؛‌ از هلند تا صربستان

مراکشی ها سال 2017 را با باخت(2-1) از هلند آغاز کردند و به جز رقابت های دوستانه در مسابقات مقدماتی جام ملت های آفریقا 2019 و جام جهانی روسیه نیز به میدان رفتند و نتایج زیر را کسب کردند؛ باخت(1-0) از کامرون، تساوی با مالی(0-0) و برد در برابر مالی(6-0)، گابن(3-0)، کزه جنوبی(3-1)، ساحل عاج(2-0)، صربستان(2-1) و ازبکستان(2-0). این تیم پس از مسابقات دوستانه با اوکراین، اسلواکی و استونی راهی جام جهانی خواهد شد.

 

تیم کنونی مراکش

به جز احمدرضا تغنوطی دروازه بان 22 ساله باشگاه الاتحاد الرياضي لطنجة، سایر نفرات تیم مراکش لژیونر هستند و عمدتا در اروپا شاغل. بازیکنانی چون: المهدي أمين بن عطية المتقي( مدافع 31 ساله یوونتوس)، نبیل دیرار( مدافع 32 ساله فنرباغچه)، مانوئل داکوستا( مدافع 31 ساله باشاک شهیر)، رومن سایس( مدافع 28 ساله ولوورهمپتون)، حمزه مندیل( مدافع 20 ساله لیل)، کریم الاحمدی( هافبک 33 ساله فاینورد)، یونس بل حندا( هافبک 28 ساله گالاتاسرای)، نورالدين أمرابط‎( هافبک 31 ساله لگانس)، فیصل فجر( هافبک 29 ساله ختافه)، حکیم زیش( هافبک 25 ساله آژاکس)، سفيان بوفال( هافبک 24 ساله ساوتهمپتون)، اشرف حکیمی( مدافع 19 ساله رئال مادرید)، ياسين بامو( مهاجم 26 ساله نانت)، یاسین ایوب( هافبک 24 ساله اوترخت)، یونس بن ناسر( هافبک 21 ساله کان).
هروه رنار که پیش از این مربی تیمهایی چون زامبیا و ساحل عاج بوده است، برای انتخاب بهترین بازیکن از بین این لژیونرها، کاری بس دشوار پیش رو دارد.

Morocco national team 7 1 معرفی تیم های حاضر در جام جهانی روسیه ؛ مراکش ، شیرهای اطلس و ماموریت غیرممکن

بازی های مراکش در جام جهانی

مراکش- ایران(۲۵ خرداد ۱۳۹۷؛ ورزشگاه کرستوفسکی، سن پترزبورگ؛ ۱۹:۳۰)
پرتغال- مراکش(۳۰ خرداد ۱۳۹۷؛ ورزشگاه لوژنیکی، مسکو؛ ساعت 16:30)
اسپانیا- مراکش(۴ تیر ۱۳۹۷؛ ورزشگاه کالینینگراد، کالینینگراد؛ ساعت 22:30)

 

سایر پست های معرفی تیم های جام جهانی 2018

 

منبع: اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

اطلاعیه روابط عمومى فدراسیون فوتبال در خصوص برخى شایعات

طاهره رضایی

بوفون ، یک حماسه زنده

احمدرضا راجی

بیوگرافی کارلوس کی روش + تصاویر و زندگی شخصی اش

آسمونی

برانکو و شفر جام جهانی را آنالیز کردند (عکس)

احمدرضا راجی

راز سر به مهر خداحافظی آزمون

شوک به اینتر ؛ تهدید جدی رئال به شکایت

واکنش فغانی به محاسبه حق قضاوتش در جام جهانی با دلار ۴۲۰۰ تومانی

احمدرضا راجی

نامه آدیداس به فدراسیون فوتبال ایران: ما را درک کنید!

احمدرضا راجی

کی‌روش و برانکو رودررو شوند، اتفاق خوبی نمی‌افتد!

نظر شما چیست؟