اطلاعات ورزشی

نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

iran futsal nation team11 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)/  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

نسل حماسه سازی که باید در جام جهانی بدرخشد

iran futsal nation team10 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

به گزارش آسمونی ، رقابت های فوتسال قهرمانی آسیا مهم ترین رقابت هایی است که در رشته فوتسال در سراسر آسیا برگزار می شود. این رقابت ها از سال 1999 آغاز شد و تا مدتها هر سال برگزار می شد، اما بعد از برگزاری مسابقات سال 2008 قرار شد که مسابقات قهرمانی آسیا هر دو سال یک بار برگزار شود. امسال هم مسابقات 2018 به میزبانی چین تایپه( تایوان) در حالی برگزار شد که در 14 دوره قبل ایران صاحب 11 قهرمانی، یک نایب قهرمانی و دو عنوان سومی در این مسابقات شده بود.

iran futsal nation team4 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

مرحله مقدماتی

به گزارش آسمونی ، برای انتخاب 16 تیم برتر فوتسال آسیا، تیم های داوطلب در سه گروه مسابقات مقدماتی خود را برگزار کردند. در منطقه شرق 7 تیم ژاپن، چین، چیه تایپه، کره جنوبی، مغولستان،‌هنگ کنگ و ماکائو حضور داشتند. در منطقه جنوب و مرکز تیمهای ایران، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان و نپال شرکت داشتند و سرانجام در منطقه غرب تیمهای عراق، قطر، لبنان، عربستان، اردن، امارات، بحرین و سوریه شرکت کرده بودند.

iran futsal nation team3 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

تبریز، محل صعود ایران به دور نهایی

تیم کشورمان برای صعود به دور نهایی مسابقات کار دشواری نداشت. رقابت های مقدماتی ایران در گروه دوم منطقه جنوب و مرکز در برابر تیمهای افغانستان و تاجیکستان برگزار شد که ایران اولین مسابقه خود را با برتری(8-2) مقابل افغانستان و دومین بازی را با برتری (12-2) به پایان رساند. این مسابقات سالن پورشریفی تبریز برگزار شد.
در گروه اول این منطقه نیز تیمهای ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و نپال مسابقات خود را به میزبانی تبریز برگزار کردند که ازبکستان با سه برد پیاپی مقابل نپال(14-1)، ترکمنستان(4-2) و قرقیزستان(4-3) صدرنشین شد. تیم قرقیزستان هم به عنوان تیم دوم راهی مرحله نهایی مسابقات شد.

iran futsal nation team2 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

پرسابقه ترین تیم ها

از زمانی که مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا آغاز شده است، تنها چهار تیم در همه دوره ها حضور داشته اند. این تیم ها عبارت اند از ایران، ازبکستان، قرقیزستان و ژاپن. کم تجربه ترین تیمهای حاضر در مسابقات امسال هم میانمار و اردن بودند. اردن در دوره قبل برای اولین بار در این مسابقات شرکت کرد و امسال دومین حضور خود را تجربه می کرد. تیم میانمار هم امسال برای نخستین بار به جمع تیمهای فوتسال آسیا اضافه شد

iran futsal nation team1 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

ایران درصدد دفاع از عنوان دوره قبل

رقابت های مرحله نهایی از اول تا 11 فوریه با حضور 16 تیم برگزیده آسیا در دو شهر برگزار شد. ایران در دوره گذشته تمامی عناوین را به خود اختصاص داده بود. از جمله عنوان قهرمانی و جایزه بهترین بازیکن جام که به علی اصغر حسن زاده رسیده بود. حالا ایران نه تنها به عنوان قهرمان آسیا بلکه به عنوان تیم سوم جام جهانی فوتسال باید در این مسابقات شرکت می کرد. تیم کشورمان در گروه سوم یا تیمهای عراق، چین و میانمار همگروه شده بود.

iran futsal nation team6 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

حذف میزبان و تزلزل ویتنام

به گزارش آسمونی ، گروه اول مسابقات پایین ترین سطح را در بین 4 گروه این مسابقات داشت. تیم ویتنام دیگر قدرت گذشته را نداشت و هرچند در این گروه صدرنشین شد اما در اولین بازی خود مقابل مالزی(2-1) شکست خورد و تنها به لطف دو برد مقابل بحرین(2-1) و چین تایپه(3-1) عنوان اول این گروه را به دست آورد. بحرین هم پس از تساوی(2-2) با چین تایپه در روز آخر(3-1) مالزی را شکست داد و با تفاضل گل بهتر نسبت به میزبان راهی مرحله بعد شد. چین تایپه تنها در روز دوم صاحب برد شد و (5-4) مالزی را شکست داد.

iran futsal nation team5 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

صدرنشینی منتظره ژاپن و ازبکستان

در گروه دوم تیم های ژاپن و ازبکستان برای صعود کار دشواری نداشتند و تنها برد(4-2) ژاپن مقابل ازبکستان در روز آخر جای تیمهای اول و دوم گروه را مشخص کرد. در سایر دیدارهای این گروه نتایج زیر رقم خورد:

ازبکستان(13-2) کره جنوبی
ژاپن(4-2) تاجیکستان
ازبکستان(4-2) تاجیکستان
ژاپن(5-2) کره جنوبی
تاجیکستان(7-0) کره جنوبی

کارنامه ایران در مرحله گروهی: 30 گل در 3 مسابقه

تیم ایران در مرحله گروهی سه برد کسب کرد و به راحتی صدرنشین گروه خود شد. نتایج این گروه به شرح زیر بود:
ایران(14-0) میانمار
عراق(4-2) چین
عراق(3-2) میانمار
ایران(11-1) چین
چین(5-3) میانمار
ایران(5-3) عراق

شکست ناباورانه تایلند از لبنان

مهم ترین نتیجه در گروه چهارم بازیها باخت(5-2) تایلند در روز دوم مقابل لبنان بود.به این ترتیب لبنان که در روز اول مقابل قرقیزستان(2-2) به تساوی رسیده بود با برد(2-1) مقابل اردن صدرنشین این گروه شد. به گزارش آسمونی ، سایر نتایج این گروه را مشاهده می کنید:

تایلند(5-1) اردن
قرقیزستان(3-1) اردن
تایلند(8-1) قرقیزستان

iran futsal nation team7 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

سه مدعی و یک تازه وارد در نیمه نهایی

با صعود دو تیم از هر گروه مرحله یک چهارم نهایی به شکل جالبی دنبال شد. چهار تیمی که از گروه های سه و چهار صعود کرده بودند همگی عناوین اول تا چهارم دوره قبل را به دست آورده و راهی جام جهانی شده بودند. اما چهار تیم برگزیده دو گروه اول و دوم هیچ موفقیتی در دور قبل کسب نکرده بودند و با خوش شانسی قرعه ای مناسب به دست آورده بودند.
در یک چهارم نهایی نتایج زیر به دست آمد:

عراق(2-2) لبنان( در ضربات پنالتی 9 بر 8 به سود عراق)
ژاپن(2-0) بحرین
ازبکستان(3-1) ویتنام
ایران(9-1) تایلند

آنچه در این مرحله به چشم آمد اقتدار ایران و ضعیف ژاپن بود. این دو تیم به عنوان پرافتخارترین تیمهای قاره آسیا پیش از هر دوره رقابت ها شانس های اصلی کسب قهرمانی هستند اما بردهای ایران نشان می داد که ایران به همان قدرت مسابقات جام جهانی است اما ژاپن در آسان ترین رقابت ها هم با نتایجی نه چندان مطمئن حریفان خود را شکست می دهد.

در نیمه نهایی هم ایران با اقتدار(7-1) ازبکستان را شکست داد و فینالیست شد. ژاپن هم عراق را (3-0) برد و حریف ایران در بازی نهایی شد. پیش از این تیمهای ایران و ژاپن در سالهای 2002، 2003، 2004، 2005، 2007 و 2014 دیدار فینال را مقابل هم برقرار کرده بودند که به جز مسابقه آخر، تمامی فینال ها به سود ایران به پایان رسیده بود. ٰ
قبل از دیدار فینال، دو تیم ازبکستان و عراق(4-4) به تساوی رسیدند و ازبکستان با برتری(2-1) در ضربات پنالتی سوم شد. اما ایران بازیهای درخشان خود در این رقابت ها را با دیداری درخشان مقابل ژاپن به پایان رساند و با دو گل علی اصغرحسن زاده(19 و 28)، فرهاد توکلی(21) و حسین طیبی( 39) حریف خود را (4-0) شکست داد تا یک بار دیگر قهرمانی این رقابت ها را جشن بگیرد.

iran futsal nation team8 نگاهی به قهرمانی ایران در فوتسال آسیا ( 2018)

رقابت گلزنان ایرانی

به گزارش آسمونی ، با گلهایی که در دیدار فینال به ثمر رسید طیبی 14 گله شد و حسن زاده 12 گله. به این ترتیب طیبی عنوان بهترین گلزن بازیها را از آن خود کرد و حسن زاده نیز دوم شد. جالب اینجاست که در سال 2014 هم طیبی با 15 گل زده بهترین گلزن مسابقات شده بود و حسن زاده با 8 گل نفر دوم! در رده بندی امسال نفر سوم بهترین گلزنان نیز ایرانی بود؛ مهدی جاوید با 10 گل زده!
البته حسن زاده هرچند نتوانست جایزه بهترین گلزن جام را به دست آورد اما همچون سالهای 2014 و 2016 بهترین بازیکن جام شد. تنها جایزه ای که به تیمی غیر از ایران رسید جایزه بازی جوانمردانه بود که نصیب تیم فوتسال عراق شد.

خبر قهرمانی تیم ملی  فوتسال ایران

منبع: اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

رده بندی فوتسال جهان اعلام شد ; ایران در رده ششم جهان و نخست آسیا

برنامه کامل مسابقات جام‌باشگاه‌های فوتسال آسیا

احمدرضا راجی

اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی فوتسال «ب» ایران اعلام شد

شمسایی: فوتسال نباید جاوید را از دست بدهد/ لیگ خوب باعث قهرمانی تیم ملی شد

سکوت ملی‌پوش فوتسال شکست/ توکلی: خداحافظی‌ام احساسی نیست

فوتسال ایران در رده ششم جهان/ قهرمانی اروپا باارزش‌تر از آسیا

ناظم‌الشریعه: به بازیکنانم افتخار می‌کنم

احمدرضا راجی

حسن زاده بهترین بازیکن جام شد؛ عراق تیم جوانمرد

احمدرضا راجی

دوازدهمین قهرمانی فوتسال ایران در آسیا

احمدرضا راجی

نظر شما چیست؟