اطلاعات ورزشی

دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

1934 FINAL 1 دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

دیدارهای خاطره انگیز/  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

 

به گزارش آسمونی ، در ساعت 17:30 روز 10 ژوئن 1934 دومین فینال در تاریخ جام های جهانی برگزار شد؛ فینالی بین ایتالیای میزبان و نماینده مکتب دانوب( چکسلواکی) در حضور 55 هزار تماشاگر حاضر در استادیو ناتسیوناله شهر رم.

1934 FINAL 2 دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

شهر و مردمان رم نسبت به مسابقات جام جهانی و در مسابقه نهایی این جام ذوق و شوق چندانی نشان نداده بودند. حتی در روز انجام مسابقه نهایی قسمت هایی از محل تماشاگران خالی مانده بود. تیم چک که در فراسکانی اقامت کرده بود، با وجود آنکه تیم رقیب ایتالیا تلقی می شود از طرف مردم مورد تشویق فراوان قرار گرفته و هدایای زیادی از جمله مقادیری سوسیس و ژامبون دریافت کرده بودند و به یکی از بازیکنان چک یک طلسم نقره داده شد و او را وادار کردند که آنرا روی پیراهن خود بدوزد. به گزارش آسمونی ،  علاوه بر این ۱۷۰۰ تلگراف به تیم چک رسید و برای آنان آرزوی برد شد. از پراگ هم دو ترن ویژه و سه کاروان اتوبوس مسافربری مشوقین چکی را به رم آورده بود.

1934 FINAL 3 دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

اما تیم چک از مهارت و زیرکی بیشتری برخوردار بود. کلیشه ای که از این دو تیم درست کرده بودند خنجری در برابر شمشیر بزرگ بود ولی با این وصف دیده شود که این خنجر پیروزی را به دست آورد.

به گزارش آسمونی ، بازی توسط بازیکنان چک با شکوهی وافر شروع شد و بازیکنان چک با پاس‌های کوتاه که مختص مکتب فوتبال معروف به مکتب دانوب بود بازی را آغاز کردند. کالبال سنتر هافبک چپ در همه جای زمین حاضر می‌شد. پوچ که در جناح راست زمین ایتالیا بازی می‌کرد، دردسر زیادی برای آنان فراهم می‌ساخت و سوبودا بازیکنی زیرک و باهوش در پست بغل راست برای ایتالیایی ها مزاحمت ایجاد می‌کرد.

1934 FINAL 4 دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

به گزارش آسمونی ، پلانیکا با اقتداری تمام از دروازه چک دفاع می‌کرد. درحالی که بک راست چک زنیسک از او حمایت می کرد. به عقیده پوزو ترکیب هر دو تیم عالی بود و او فقط از دروازه بان ایتالیا کومبی می ترسید. به هر صورت نتیجه مسابقه را وابسته به تقدیر می دانست

بازی بین ایتالیا و چکسلواکی تا ۲۰ دقیقه به آخر بازی بدون رد و بدل شدن گل سپری شد. در این موقع پوچ که به علت گرفتگی پا از زمین خارج شده بود به بازی مراجعت کرد و پشت ضربه کرنر ایستاد. این کرنر پس از یک فعل و انفعال به پای خود پوچ رسید و او یک شوت بلند به طرف راست دروازه بان ایتالیا شلیک کرد. با آنکه کومبی شیرجه ای بلند برای گرفتن توپ رفت ولی این شیرجه دیر انجام شد و توپ در دروازه جا گرفت تا ایتالیا با یک گل از چکسلواکی عقب بیافتد.

در این دقایق پیروزی چک مسلم بود ولی از بخت بعد بوبودا یک فرصت خوب برای گل شدن را از دست داد و سوبوتکا توپ دیگری را به تیر دروازه نواخت. حمله های تیم ایتالیا مذبوحانه بود. اسکیاویو خسته به نظر می‌رسید و گیتا که به میان خط دفاعی چک نفوذ می‌کرد بر هرج‌ومرج بازی می افزود. بازی تا ۸ دقیقه به پایان وقت قانونی با همین وضعیت ادامه داشت در حالی که کوچکترین امیدی برای تیم ایتالیا متصور نمی شد .ولی ناگهان یک گل غیر منتظره برای ایتالیا به دست آمد.

1934 FINAL 5 دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

به گزارش آسمونی ، ریموندو اورسی گوش چپ ایتالیا که آرژانتینی الاصل بود توپی را از گوئتا پاس گرفت و با سرعت به میان دفاع چک رفت. او در حالی که وانمود می کرد می خواهد با پای چپ شوت کند دفاع چک را گول زد و با پای راست شوت کرد. این توپ در حالیکه به صورت قوسی می‌چرخید به انگشتان پلانیکا دروازه بان چک برخورد کرد و وارد دروازه شد. روز بعد اورسی برای زدن چنین توپی در برابر عکاسان ۲۰ بار تلاش کرد ولی نتوانست چنان توپی را با آن وضعیت شلیک کند. بدین ترتیب نتیجه در وقت قانونی یک بر یک شد و کار به وقت اضافی کشیده شد.

1934 FINAL 6 دیدارهای خاطره انگیز ; اولین فینال 120 دقیقه ای در جام جهانی

به هرحال پوزو که مربی بزرگی بود خود را به کنار زمین رساند و این دستور را به گویتا داد. در این بازی که گوایتا این دستور را اجرا کرد، نتیجه منتظره حاصل شد تا ایتالیا گلی به دست آورد. در دقیقه ۹۷ بازی مه آتزا در گوش راست در حالی که به علت صدمه و آسیبی که به پای او وارد شده بود، توپی را به دست آورد. به گزارش آسمونی ، بازیکنان چک در آن لحظه او را تنها گذاشته بودند. به گزارش آسمونی ، مه اتزا این توپ را پیش برده و به گائتا داد و او هم چرخی زد و توپ را به اسکیاویو سپرد. این بازیکن هم با آخرین قدرتی که داشت توپ را از استیروکی رد کرد و با ضربه ای داخل دروازه نمود. وقتی بعد از مسابقه از این سوال شد که قدرت را از کجا به دست آورده بود در پاسخ گفت قدرتی بود که از درماندگی به دست آوردم.

سایر مطالب با عنوان دیدارهای خاطره انگیز جام های جهانی را اینجا بخوانید.

منبع: اختصاصی آسمونی

تازه های آسمونی

ایتالیا 0 – 0 پرتغال ؛ صعود پرتغال بعد از یک بازی سرد و بی روح

شروع رقابت های والیبال قهرمانی جهان

شهاب نظری فر

اتفاقاتی که دیگر شاهد آنها نخواهیم بود ; غیرممکن تا یک قرن بعد! 

با ارزش ترین جایزه فوتبالی را کدام کاپیتان ها تصاحب کرده اند؟ بخش اول

احمدرضا راجی

دستكش طلای جام جهانی 2018 به کدام بازیکن می رسد؟ ; رقابت فشرده لوریس و کورتوا

احمدرضا راجی

اولین رویارویی فرانسه و بلژیک در جام جهانی

احمدرضا راجی

کفش طلای جام جهانی به کدام بازیکن می رسد؟ ; نگاهی به بهترین گلزنان تاریخ جام جهانی از آغاز تا امروز

احمدرضا راجی

داستان گل های دیدار افتتاحیه در جام های جهانی ; گاژینسکی و اولین گل جام 2018

بوفون دعوت ایتالیا را رد کرد؛ پایان اسطوره؟

نظر شما چیست؟