اطلاعات فوتبالی

معرفی تیمهای لیگ برتر ؛ نفت مسجد سلیمان

نفت مسجدسلیمان، جای خالی فکری روی نیمکت آسانسورها

معرفی تیمهای لیگ برتر/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

 

هفته بیست و سوم لیگ برتر در فصل 94-93 هفته ای به یادماندنی برای تیم نفت مسجد سلیمان بود. نفت در برابر پرسپولیس قرار گرفت که به شدت در بحران بود و پس از اخراج علی دایی و روی کار آمدن حمید درخشان هم نتایج این تیم بهبود نیافته بود تا صحبت از روی کار آمدن برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس به گوش برسد. برانکو آمد و پرسپولیس هم دو بر صفر از میزبان پیش افتاد اما…

نفت مسجدسلیمان معرفی تیمهای لیگ برتر ؛ نفت مسجد سلیمان

سقوط به لیگ یک

در پایان 94 دقیقه وقتی نفت موفق شد گل تساوی را وارد دروازه پرسپولیس کند، هواداران این تیم امیدوار شدند که تیم شهرشان پس از این با گرفتن امتیازات بیشتر، در لیگ بماند اما از آن پس نفت نه تنها نتیجه نگرفت بلکه این تیم از هفته 19 و برد مقابل راه آهن تا پایان لیگ، موفق به کسب برد در لیگ برتر نشد! 4 مساوی و 7 شکست در انتظار این تیم بود از جمله سه باخت در سه هفته پایانی لیگ تا نماینده مسجد سلیمان در اولین حضور خود در لیگ برتر تنها 3 برد کسب کرده و با 13 تساوی و 14 باخت و هشت امتیاز فاصله با منطقه بقا در جدول، خیلی آسان از لیگ برتر به لیگ یک سقوط کند. اتفاقی که برای تیمی کم سابقه و البته بدون منابع مالی چندان هم عجیب نبود.

خرید امتیاز دیهیم اهواز

نفت مسجد سلیمان در سال 1388 امتیاز تیم دیهیم اهواز را خرید تا از آن پس به جای این تیم در مسابقات شرکت کند. دیهیم تیمی بود که از سال 1343 در اهواز مشغول فعالیت بود و پیشنهاد انتقال این تیم به مسجدسلیمان پیشنهاد یکی از کمک داوران سابق و کارشناسان وقت فوتبال بود که به لطف انتقال تیم از اهواز به مسجدسلیمان، توانست پستی در هیات مدیره باشگاه برای خود دست و پا کند! نفت دست دومی خیلی زود راهی لیگ یک شد. یک عنوان چهارمی در گروه اول لیگ یک در فصل 90-89، یک عنوان هشتم گروهی و آن گاه عنوان سومی گروه اول در فصل 92-91.

72576 693 معرفی تیمهای لیگ برتر ؛ نفت مسجد سلیمان

بدون کمک مناطق نفت خیز

نفت در فصل 93-92 به لیگ برتر رسید. این تیم با کسب 12 برد، 7 مساوی و 6 باخت و کسب عنوان دومی در لیگ یک برای نخستین بار به بالاترین سطح فوتبال ایران رسید. اما حضور در لیگ برتر مستلزم رعایت برخی اصول مالی بود. از آنجایی که تیمهای حاضر در لیگ برتر نمی توانند از کمک های سازمانهای دولتی بهره ببرند( منهای استقلال و پرسپولیس که همیشه در مورد آنها تبعیض اتفاق می افتد!) نفت هم نتوانست از حمایت های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بهره ببرد و در طول فصل با انبوهی از مشکلات مالی دست به گریبان بود و سرانجام.. سقوط!

قهرمانی در لیگ دسته اول

فصل گذشته نفت مسجد سلیمان هر 4 مسابقه نخست خود را در لیگ یک برد تا از همان ابتدای لیگ، شاگردان محمود فکری خود را به عنوان یک مدعی صعود معرفی کنند. این روند در ادامه لیگ نیز ادامه یافت و تا هفته 27 لیگ، این تیم صاحب 18 برد شد. بدترین نتایج نفت در سه هفته پایان به دست آمد. دو مساوی و یک باخت در بین این تساوی ها. با این حال این نتایج تساوی های نفت را به 11 و باختهای شاگردان فکری را به 5 رساند. تیم به 65 امتیاز رسید  و با یک امتیاز برتری نسبت به نساجی مازندران و خونه به خونه بابل مقام قهرمانی لیگ یک را به دست آورد.

n82901153 72313304 معرفی تیمهای لیگ برتر ؛ نفت مسجد سلیمان

کاری دشوار برابر نفت

نفت امروز کاری دشوار برای بقا در لیگ برتر دارد. مسوولان این تیم با وجود عملکرد قابل قبول محمود فکری روی نیمت این تیم، حاضر نشدند از او به عنوان مربی در لیگ برتر استفاده کنند. در این مدت هواداران نفت می توانند به گذشته ها افتخار کنند و این که مسجد سلیمان شهر اولین های ایران است. این که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ تیم‌هایی همچون تاج، هخامنش، شاهین، دارایی و پاس در مسجد سلیمان وجود داشت. این که در این سال‌ها تیم تاج مسجد سلیمان اولین تیم شهرستانی ایران بود، که موفق شد در سال ۱۳۵۱ تیم پرسپولیس تهران را شکست دهد. این که پس از انقلاب، فوتبال مسجدسلیمان در سال ۱۳۶۷ که در مسابقات جام فلق ویژه تیم‌های منتخب شهرهای مختلف کشور حضور یافت و به مقام قهرمانی کشور رسید. حتی به این که رقابت تیم‌های دارایی، نفت، استقلال، پرسپولیس، شاهین، قدس، آزادگان و نمره یک در دهه ۶۰ مشتاقان زیادی را به استادیوم این شهر می‌کشاند. اما حالا هیچ یک از یادگارهای گذشته وجود ندارد. برنامه 90 گزارشی از داخل شهر تهیه کرد تا شرایط مردم این شهرستان فقیر مشخص شود اما این گزارش هرگز پخش نشد. اگر فوتبال تیم نفت، نمادی از مشکلات این شهرستان باشد، شاید از همین حالا بتوان نفت را یکی از سقوط کنندگان این فصل دانست.

 

 

 

 

 

تازه های آسمونی

معرفی تیمهای لیگ برتر ؛ نساجی قائمشهر و رویایی که محقق شد

استقلال خوزستان ؛ تیمی هفت ساله با عجیب ترین قهرمانی لیگ برتر

شهاب نظری فر

خداحافظی یحیی گل محمدی با بازیکنان تیمش ؛ صحبت های او بعد از بازی

شهاب نظری فر

پدیده مشهد 1 – 0 نفت مسجد سلیمان ؛ ادامه روند پیروزی تیم پدیده

سپاهان 2 – 0 نفت مسجد سلیمان ؛ صدر نشینی با یک بازی بیشتر

نساجی مازندران 1 – 0 نفت مسجد سلیمان ; پایان انتظار برد، ادامه حسرت گل

احمدرضا راجی

ورود اسلحه سرد به استادیوم آزادی ، آزاد!

احمدرضا راجی

تصاویر خاطره انگیز لیگ برتر ( بخش سوم )

احمدرضا راجی

نفت مسجد سلیمان 0 – 0 تراکتورسازی ؛ راضی از مساوی

احمدرضا راجی

نظر شما چیست؟