اطلاعات فوتبالی

لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا / اخصاصی آسمونی – مهدی زارعی

لذت برد پس از 120 دقیقه

uae kyrgyzstan2 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

با گلی که کره جنوبی وارد دروازه بحرین کرد ، برای پنجمین بار در جام ملت ها طعم برتری در وقت اضافی را چشید . این تیم همچنین سابقه حضور در اولین مسابقه جام ملتها را دارد که سرنوشت آن ، در وقت های اضافی مشخص شد .

اولین تیمی که موفق شد در جام ملت ها حریف خود را در وقت اضافی شکست دهد ، ایران بود که در فینال جام ملت های 1972 کره جنوبی را (2 – 1) شکست داد . حسین کلانی ملی پوش ایران در دقیقه 108 مسابقه با کره ، اولین گل جام ملت ها در وقت اضافی را به ثمر رساند .

uae kyrgyzstan لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

چهار سال بعد فتحی کمیل کویتی در وقت اضافی مقابل عراق ، گل سوم تیمش را به ثمر رساند تا کویت به فینال جام ملت ها برسد . در همان روز ایران هم مسابقه خود را در وقت اضافی با پیروزی پشت سر گذاشت . با دو گلی که علیرضا خورشیدی و حسن روشن دوره چین را بازکردند ، ایران اولین تیمی شد که دو بار در وقت اضافی یک مسابقه موفق به گلزنی شده است .

پس از آن تا سال 1984 هیچ مسابقه ای به وقت اضافی کشیده نشد تا این که چین و کویت در نیمه نهایی مسابقات جام ملت های سنگاپور در وقت قانونی به تساوی (0 – 0) دست یافتند و هوآیون لی تک گل مسابقه را در دقیقه 108 وارد دروازه رقیب کرد و کویت از رسیدن به نیمه نهایی بازماند .

korea bahrain asian cup 201933 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

چهار سال بعد ، بیشترین گل به ثمر رسیده در وقت اضافی در دیدار چین و کره جنوبی به ثمر رسید و کره موفق شد پس از تساوی (0 – 0) در وقت قانونی ، در وقت اضافی (2 – 1) به برتری دست یابد . در این بازی هر دو گل کره توسط تائه – هو لی به ثمر رسید و او اولین بازیکنی شد که در وقت اضافی دو گل به ثمر رسانده است .

اما اولین مسابقه ای که در یک چهارم نهایی جام ملت ها برگزار شد ، مربوط به سال 1996 است که به وقت اضافی کشیده شد . در این بازی عبدالرحمن ابراهیم در دقیقه 103 تک گل امارات را وارد دروازه عراق کرد و امارات راهی نیمه نهایی شد .

چهارسال بعد ، ایران در یک چهارم نهایی مسابقات لبنان ، در دقیقه 90 با اشتباه علی دایی ، برتری خود در برابر کره را از دست داد تا کره ای ها بازی را به تساوی کشانده و دونگ – گوک لی در دقیقه 99 برتری کره را رقم زند . یک روز بعد نواف التمیاط در دقیقه 100 بازی با کویت ، برتری (3 – 2) عربستان را رقم زد و یازدهمین بازیکنی لقب گرفت که در وقت اضافی گلزنی کرده است .

uae kyrgyzstan3 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

کیجی تامادای ژاپنی دیگر بازیکنی بود که در وقت اضافی گلزنی کرد . او در نیمه نهایی مسابقات 2004 در دقیقه 93 دروازه بحرین را بازکرد و ژاپن را به نیمه نهایی فرستاد . در مسابقات 2007 سرنوشت هیچ مسابقه ای در وقت اضافی تعیین نشد و در سال 2011 سه دیدار به وقت اضافی کشید . هری کیول در دقیقه 118 بازی با عراق ، استرالیا را راهی نیمه نهایی کرد .

به گزارش آسمونی ، یک روز بعد ، بیت – گارام یون کره ای به ایران گل زد و ایران را از دور رقابت ها حذف کرد . در همان بازی ها و در رقابت ژاپن و کره جنوبی با وجود گلزنی در وقت اضافی ، برای اولین بار مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شد ؛ در نیمه نهایی رقابت های قطر ، دو تیم ژاپن و کره یک گل در وقت اضافی زدند تا مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شود . تاداناری لی ژاپنی هم با زدن گل قهرمانی ژاپن به استرالیا هفدهمین بازیکن جام ملت ها بود که در وقت اضافی گل زده است .

korea bahrain asian cup 20192 لذت برد پس از 120 دقیقه ؛ داستان وقت های اضافی در جام ملت های آسیا

در جام ملت‌های آسیا 2015 در استرالیا هم سرنوشت دو بازی به ضربات پنالتی کشید که در اولین مسابقه ، کره جنوبی موفق شد ازبکستان را (2 – 0) شکست دهد . سرنوشت کره ای ها در فینال مقابل استرالیا هم به وقت اضافی کشید اما این بار نوبت استرالیا بود که برد را از آن خود سازد .

اما امسال در جام ملت‌های امارات هم به جز دو مسابقه ای که تکلیف آن ها در ضربات پنالتی مشخص شد ، برنده دو مسابقه در وقت های اضافی تعیین شد . اولین برنده وقت های اضافی امارات بود که قرقیزستان را (3 – 2) شکست داد و سرانجام نوبت به کره رسید که پس از 120 دقیقه بحرین را از گردونه مسابقات کنار گذاشت . کره جنوبی همچنین با گلی که به بحرین زد ، بردهای خود در وقت اضافی در مسابقات جام ملت های آسیا را به عدد پنج رساند .

تازه های آسمونی

خامس رودریگز ؛ مشهورترین ستاره حال حاضر تیم ملی کلمبیا

رنکینگ جدید فیفا ؛ ایران اول آسیا و 22 جهان

شهاب نظری فر

هدیه شگفت انگیز لیونل مسی برای آقای گل جام ملت های آسیا 2019

شهاب نظری فر

فردا ، معارفه رسمی کارلوس کی روش در تیم کلمبیا

شهاب نظری فر

بازداشت هوادار اماراتی تیم ملی قطر در پی حمایت این تیم !

شهاب نظری فر

ترین های جام ملت های آسیا 2019

شهاب نظری فر

قطر 3 – 1 ژاپن ؛ تیم قطر قهرمان جام ملت های آسیا 2019 شد

شهاب نظری فر

رسمی ؛ کارلوس کی روش از ایران خارج شد

شهاب نظری فر

پیش بازی قطر – ژاپن ؛ پیش بینی ژاوی درست از کار در آمد !

شهاب نظری فر

نظر شما چیست؟