اسلام

تاریخ و محل تولد حضرت محمد (ص)

bb5de88d7a6def83b493b74334fdae9c تاریخ و محل تولد حضرت محمد (ص)

با توجه به اینکه 17 ربیع الاول رو تولد حضرت محمد (ص) است، در این مقاله از آسمونی می خواهیم به شرح کوتاهی از روز ولادت حضرت محمد (ص) از دیدگاه شیعه و سنی بپردازیم. همچنین عکسی از محل تولد حضرت محمد (ص) را نیز منتشر می کنیم. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

تاریخ و محل تولد حضرت محمد (ص)

سال، ماه و روز دقیق تولد حضرت محمد (ص) چیست؟

همه مورخان و سیره نویسان اتفاق دارند که تولد حضرت محمد (ص) در عام الفیل (سال 570 میلادی) و در ماه ربیع الاول بوده است، اما اینکه تولد آن حضرت در چه روزی از ماه ربیع الاول بوده است، معروف در میان محدثان شیعه این است که تولد آن بزرگوار در روز هفدهم ربیع الاول بوده است و مشهور در میان اهل سنت این است که آن حضرت در روز دوازدهم ربیع الاول دیده به دنیا گشود

5dfbbef6411187c22a846f62dc17fd8d تاریخ و محل تولد حضرت محمد (ص)

محل تولد حضرت محمد (ص) در مکه

خانه ‏ای را که رسول خدا(ص) در آن متولد شده، با نام ‏«مولد النبی‏» می‏ شناسند. این مکان در نزدیکی مسجد الحرام و در انتهای باب صفا قرار دارد.محل تولد پیامبر (ص) در ابتدای شعب ابی طالب قرار داشته و همینک در فاصله محل میلاد تا مسعی سنگ فرش است.

در تاریخ آمده است که وقتی رسول خدا(ص) به مدینه هجرت کرد، این خانه در اختیار عقیل، فرزند ابو طالب بود و پس از آن در اختیار اولاد و نوادگان وی قرار داشت. بعدها خیزران، همسر هارون، آن را خریداری کرد.

مسلمانان این خانه را گرامی می‏داشتند و به ویژه در شب تولد پیامبر(ص) مراسمی در آنجا برگزار می‏کردند. در پی روی کار آمدن دولت سعودی، همزمان با خراب کردن این قبیل اماکن، محل مولد النبی هم تخریب شد.

تنها با اصرار شیخ عباس قطان شهردار وقت مکه و درخواست وی از ملک عبد العزیز قرار شد تا در آنجا کتابخانه‏ ای بنا کنند که امروزه به نام‏ «مکتبة مکة المکرمه‏» شناخته می‏شود.در حال حاضر بر سر در این مکان تابلوئی با عنوان «مکتبة مکة المکرمه‏» نصب است.

 

تازه های آسمونی

مهمترین اتفاقات سیاسی تاریخ جهان

ندا رحیمی

ولادت پیامبر اکرم از زبان حضرت آمنه

۱۷ ربیع الاول ، ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، 53 سال قبل از هجرت

آسمونی

10 ربیع الاول ، ازدواج پیامبر با حضرت خدیجه

1 ربیع الاول ، هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از مکه به مدینه

آسمونی

حضرت محمد در کجا به پیامبری رسید

ندا رحیمی

28 صفر ، رحلت رسول اکرم صلی الله علیه و اله و سلم (11 ق)

آسمونی

قضیه مباهله پیامبر (ص) با مسیحیان

طاهره رضایی

24 ذی الحجه ، روز مباهله پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

آسمونی

1 نظر

علی 2018/10/04 at 14:46

این یک مطالعه عااااااااااااالیه

پاسخ به این نظر

نظر شما چیست؟