ساخت نخستین مجموعه آزمایشگاهی تجهیزات فشار قوی کشور

ساخت نخستین مجموعه آزمایشگاهی تجهیزات فشار قوی کشور

1393/08/25

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به برخی دستاوردهای جدید این نهاد گفت: اگر دولت از جهاد دانشگاهی حمایت لازم را انجام دهد، این نهاد قادر خواهد بود نیازهای کشور را بومی‌سازی و تامین کند.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا دکتر حمیدرضا طیبی گفت : جهاد دانشگاهی تلاش کرده است در پنج حوزه مهم الکترونیک قدرت، الکترومکانیک، پتروشیمی و مواد شیمیایی، آب‌شیرین‌کن‌ها و تجهیزات آبیاری، و مواد غذایی و دارویی، نیازهای اساسی کشور را تامین کند و به دانش فنی محصولات مورد نیاز دست یابد .

وی با اشاره به بازدید روز سه‌شنبه مهندس جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور از مجتمع تحقیقاتی این نهاد، افزود: این بازدید، با هدف آشنایی با دستاوردها و توانمندی‌های جدید جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف بویژه صنعتی و نیز دستاوردهای موجود صورت گرفت.

طیبی با اشاره به ساخت مجموعه آزمایشگاهی ایمپالس برای تست تجهیزات فشار قوی کشور برای نخستین بار گفت: این مجموعه آزمایشگاهی برای تولید و اندازه‌گیری ولتاژ ضربه صاعقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین از ساخت مجموعه تست اتصال کوتاه کلیدها در صنعت برق توسط محققان جهاد دانشگاهی خبر داد و افزود: اگر در شبکه برق، اتصال کوتاهی رخ دهد، برق باید به سرعت قطع شود، در غیر این صورت خسارات جبران ناپذیری در شبکه‌ها و مجموعه‌های صنعتی به بار می‌آید.

طیبی خاطرنشان کرد: بر همین اساس محققان جهاد دانشگاهی برای نخستین بار دستگاهی طراحی کرده‌اند که بتواند ولتاژ را به طور مصنوعی و همزمان بر روی کلید اعمال کند.

وی یادآور شد:کلیدها در عمل قطع کردن جریان و اتصال کوتاه نقش اصلی و مهمی را ایفا می‌کنند؛ بنابراین پس از ساخت، آن‌ها را بر اساس استانداردهای بین‌المللی تست و آزمایش می‌کنند.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تاکنون برای تست کلیدها، آن‌ها را به همراه تابلوی برق به کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان و .... ارسال می‌کردند که با هزینه‌های گزافی همراه بود، خاطرنشان کرد: با ساخت این دستگاه از ارسال کلیدها به کشورهای دیگر برای تست، بی‌نیاز خواهیم شد.

طیبی دانش این فناوری را کاملا بومی و متعلق به جهاد دانشگاهی دانست و گفت: این دانش قابل ارتقا نیز هست.

به گفته وی مجموعه فناوریهایی که در جهاد دانشگاهی تا کنون تولید شده‌اند، در قالب شرکتهای دانش‌بنیان معرفی خواهند شد.

رییس جهاد دانشگاهی همچنین ضمن اظهار امیدواری از به نتیجه‌رسیدن مذاکرات هسته‌یی و رفع تحریم‌ها در عین حال تاکید کرد که حتی در صورت عدم رفع شرایط حاصل از تحریم، جهاد دانشگاهی به دولت این اطمینان را می‌دهد که در صورت حمایت کافی، قادر است به دانش فنی محصولات مورد نیاز کشور دست یابد و آنها را تولید کند اما این کار مستلزم اعتماد بیشتر دولت و بخشهای مختلف صنعت به محصولات داخلی است.

ثبت نظر درباره «ساخت نخستین مجموعه آزمایشگاهی تجهیزات فشار قوی کشور»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید