بیماری های گربه و علائم آنها

بیماری های گربه و علائم آنها

بیماری های گربه

آسمونی : گربه‌های اهلی به بیماریهای ویروسی و باكتریایی مختلفی حساس هستند . خوشبختانه بسیاری از بیماریهای رایج و متداول گربه‌ها می‌تواند بوسیله یك برنامه واكسیناسیون منظم كنترل شود . در ضمن گربه‌ها می‌توانند بوسیله انگلهای خارجی مانند كنه‌ها ، كك‌ها و جربها آلوده شوند .

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ، یك بیماری متداول گربه‌ها است و گاهی اوقات بویژه درگربه‌های جوان و بچه گربه‌ها ، می‌تواند مرگ‌آفرین باشد .

پان لوكوپنی یا تورم روده عفونی یك بیماری بسیار مسری و در اكثر موارد مرگ‌آور است كه با یك شروع ناگهانی و بروز علائم معده‌ای ـ روده‌ای مانند استفراغ و اسهال همراه است . واكسیناسیون تنها راه مؤثر برای كنترل این بیماری خطرناك است .

یك بیماری مهلك دیگر نیز وجود دارد به نام لوسمی ویروسی گربه‌ها یا (Felv) كه بسیار مسری بوده و از طریق تماس مستقیم از گربه ای به گربه دیگر منتقل می‌شود . یك گربه آلوده به ویروس عامل این بیماری ، ممكن است علائم مختلفی مانند كسالت ، از دست دادن وزن ، تب و كم‌خونی را نشان بدهد . گربه مبتلا قبل از بروز علائم می‌تواند بیماری را به سایر گربه‌ها انتقال دهد . واكسیناسیون و جلوگیری از تماس با گربه‌های آلوده در كنترل بیماری مؤثر است .

یك بیماری رایج و مهم دیگر در بین گربه ها ، تورم عفونی صفاق است . اگرچه این بیماری ، مسری است ، با این حال بنظر می‌رسد كه برخی گربه‌ها یك ایمنی طبیعی و ذاتی نسبت به آن پیدا می‌كنند . گربه آلوده به عامل این بیماری ممكن است یك ناقل بدون نشان دادن علائم باشد . بر خلاف بیماری قبلی یك تست خونی قابل دسترس برای تشخیص آن وجود ندارد ؛ ولی واكسیناسیون بر علیه آن بكار می‌رود .

از سایر بیماری هایی كه در شرایط غیربهداشتی ، ممكن است گربه خانگی به آن مبتلا شود می توان آلودگی به انگلهای خارجی مانند ، كك‌ها ، جربها ، كنه‌ها و همچنین بروز عفونتهای قارچی را نام برد كه در این آلودگیها ، خارش ، موریختگی ، التهاب پوست و همچنین جراحات ثانویه پوست ، ناشی از خارش اولیه ، ممكن است حادث شود . بهترین وكارآمدترین راه پیشگیری از وقوع این چنین آلودگی هایی رعایت بهداشت مو و پوست حیوان ، شانه كردن مداوم موها و شستن آنها است .

از جمله مهمترین آلودگیهای انگلی داخلی در گربه ، توكسوپلاسموز را می‌توان نام برد كه به وسیله یك تك یاخته به نام توكسوپلاسما گوندی بوجود می‌آید . این انگل در گربه‌های بالغ باعث ایجاد علائم مغزی همانند عدم تعادل و تلوتلو خوردن می‌شود و در گربه‌های جوان باعث علائم حاد تنفسی می‌شود . این بیماری می‌تواند از طریق مدفوع گربه به انسان منتقل شود . از این رو سعی كنید از آلودگی محیط زندگی خود به مدفوع گربه و تماس با آن جلوگیری بعمل آورید . برای اینكار باید از داروهای ضدعفونی‌كننده قوی برای تمیز كردن محل توالت گربه ، استفاده كرده و سعی كنید بستر آن را روزانه تعویض كنید و بطریقی كه گفته شد جلوی شكار كردن گربه خود را بگیرید و در ضمن هیچ نوع گوشتی (مگر گوشت ماهی) را بدون پختن به مصرف گربه خود نرسانید . در صورت رعایت موارد فوق ، احتمال انتقال این بیماری به انسان به صفر خواهد رسید . 

واكسیناسیون در گربه

واكسیناسیون بر علیه تورم و التهاب ویروسی بینی و نای گربه‌ها یا (FVR)

این نوع واكسن ، یك واكسن كشته شده یا تخفیف حدت یافته است كه نوع تخفیف حدت یافته به دو روش داخل عضلانی و قطره داخل بینی استفاده می‌شود . واكسن كشته شده هم ، به طریق زیر جلدی استفاده می‌شود . سن واكسیناسیون حدود 10 ـ 8 هفتگی ، سپس 14 ـ 12 هفتگی و در ادامه تكرار آن بصورت سالیانه است . در مورد (FCV) نیز برنامه واكسیناسیون همانند (FVR) می‌باشد .

ویروس (FCV) یكی از عوامل ایجادكننده سندرم دستگاه تنفسی فوقانی گربه‌ها است . برنامه واكسیناسیون در برابر پان‌لوكوپنی نیز دقیقآ همان برنامه‌ای است كه در بالا ذكر شد .

در مورد ویروس لوسمی گربه‌ها (Felv) نیز نوع واكسنی كه بكار می‌رود ، واكسن كشته شده است كه بطریق عضلانی تزریق می‌شود ، سن واكسیناسیون هم در 9 روزگی و سپس 3 ـ 2 ماهگی و سپس تكرار آن بصورت سالیانه است .

در برنامه واكسیناسیون برای پیشگیری از هاری 2 نوع واكسن تخفیف حدت یافته و واكسن كشته شده وجود دارد كه هر دو در عضله تزریق می‌شود . سن واكسیناسیون هم در 16 ـ 12 هفتگی می باشد . تکرار واکسن هاری بصورت هر 6 ماه یکبار می باشد . 

مشاهدات بالینی

 انگلهای خارجی متعددی می‌توانند باعث آلودگی گربه شوند . در صورتی که به آلودگی انگلی مشکوک شدید ، با یك ذره بین ، بین موهای حیوان را با دقت از نظر وجود كك‌ها ، جربها و كنه‌ها بررسی كنید . ظاهر موهای گربه باید صاف ، براق و غیر نمدی باشد . به گوشهای گربه نگاه كنید ، گوشها باید تمیز و خشك و عاری از هرگونه ترشحات باشد . وجود ترشحات ، بوی بد و التهاب نشان دهنده تورم و التهاب گوش می‌باشد . بینی نیز باید فاقد ترشحات باشد . خروج ترشحات چركی نشان‌دهنده درگیری دستگاه تنفسی حیوان است . چشمهای حیوان باید براق و تمیز بوده و فاقد ترشحات باشد . وجود ترشحات ، كدورت چشم و ... نشان‌دهنده بیماری چشمی است .

برای معاینه دهان گربه ، آنرا باز كرده و داخل دهان ، زبان و لثه‌ها را از نظر وجود زخم و تورم بررسی كنید . وجود زخم در دهان ممكن است بدلیل برخی بیماریهای عمومی مانند سندرم دستگاه تنفسی فوقانی گربه‌ها باشد . برای بررسی مقعد گربه ، دم آن را بلند كرده و آنرا از نظر وجود علایمی دال بر اسهال بررسی كنید . اسهال می‌تواند نشان‌دهنده برخی اختلالات گوارشی و بیماریهای عمومی باشد .

وجود ترشحات چركی یكی از علائم درگیری دستگاه تنفس است . از علائم دیگر سرفه است كه می‌تواند نشان ‌دهنده وجود عفونت در دستگاه تنفسی باشد و یا ممكن است علل دیگری همانند وجود مواد خارجی در مجاری تنفسی یا حساسیت (برای مثال ناشی از دود سیگار) دخیل باشد . از علائم رایج و متداول دیگر افزایش تعداد تنفس است . یك گربه در حالت طبیعی 25 تا 30 بار در دقیقه نفس می‌كشد . افزایش این تعداد اگر بدلیل ورزش (تحركات بدن) یا گرمی هوا ، هیجان و استرس نباشد ، احتمالا ناشی از بیماری است . بنابراین با شمردن تعداد تنفس گربه تان تا حدودی می‌توانید به وضعیت آن پی ببرید . در ضمن كیفیت تنفس حیوان را نیز دقیقا ً ارزیابی كنید . تنفس باید بدون ایجاد درد و بدون صدا باشد . تنفس توأم با درد و صدا و تنگی نفس ممكن است ناشی از یك بیماری باشد .

یكی دیگر از علائم بیماری دستگاه تنفسی عطسه است كه عموما ً همراه با عفونت های دستگاه تنفسی دیده می‌شود . عطسه در واقع یك عكس‌العمل غیرارادی است كه بدلیل وجود مواد محرك درمجاری هوایی ایجاد می‌شود . برای بررسی اختلالات دستگاه گوارش یكسری علائم را باید مورد بررسی قرار دهید . یكی از علائم رایج در اختلالات و بیماریهای دستگاه گوارش اسهال است كه همانطور كه ذكر شد با بلند كردن دم گربه و مشاهده ناحیه اطراف مقعد می‌توانید به وجود آن پی ببرید . علاوه بر این ، اسهال می‌تواند بیانگر آلودگی انگلی نیز باشد .

از علائم دیگر اختلالات دستگاه گوارش استفراغ می‌باشد . هر چند همه استفراغ‌ها لزوما ً خطرناك نیستند ، با این حال بسیاری از آنها می‌تواند بدلیل اختلالات معده ، روده و یا بدنبال بسیاری از بیماریهای سیستمیك بروز كند .

 از علائم دیگر نشان دهنده بیماری ، كاهش اشتهای حیوان می‌باشد . اگر متوجه شدید كه اشتهای گربه‌تان كاهش پیدا كرده ، باید بدانید كه بسیاری از بیماریهای عمومی باعث این حالت می‌شوند . مگر در مواردی مانند تغییر جیره غذائی ، از علائم دیگر ، تورم شكم گربه است كه ممكن است ناشی از انسدادهای روده‌ای یا اختلالات لوزالمعده و كبد حیوان باشد . در ضمن وجود درد در موقع لمس شكم نیز می‌تواند بدلیل اختلالات مذكور باشد .

یكی دیگر از نشانه‌های بیماری دستگاه گوارش ، یبوست است . اگر متوجه شدید كه گربه در دفع مشكل دارد و مدفوع آن بسیار سفت و خشك است . باید بدانید كه احتمالا ً حیوان دچار یبوست شده است . این حالت ممكن است بدلیل اختلالات بسیار خطرناكی مانند انسداد روده باشد . از معاینات بسیار مهم دیگر ، اندازه‌گیری وزن حیوان است كاهش سریع و ناگهانی وزن بسیار با اهمیت است . چرا كه بدنبال بسیاری از بیماریهای مهم و خطرناك می‌تواند حادث شود . اگر گربه شما ماده است ، ناحیه واژن را از نظر وجود ترشحات ، بوی بد و یا پرخونی و تورم مورد معاینه قرار دهید . در مورد گربه نر نیز بیضه‌ها را از نظر تقارن ، جراحات روی پوست بیضه و اندازه معمول‌شان بررسی كنید .

اگر در مواقعی مشكوك هستید كه گربه خانگی‌تان دچار بیماری است ، علائمی را كه ذكر شد دقیقا ً مورد بررسی قرار دهید . وجود هر یك از این علائم (به تنهایی یا همراه با علائم دیگر) ممكن است نشان‌دهنده یك بیماری خطرناك باشد . توصیه می‌كنیم در این مواقع از هرگونه اقدام خودسرانه پرهیز كرده و با دامپزشك خود مشورت كنید .

 

نظرات 2


ثبت نظر درباره «بیماری های گربه و علائم آنها»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید