26 تیر ، سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان قانون اساسی

26 تیر ، سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان قانون اساسی

the-guardian-council-constitution-anniversary

آسمونی : پیروزی انقلاب اسلامی ثمره سالها مجاهدت و جانفشانی انسان‌های آزادی‌خواه و پاك سیرتی بود كه به ندای حق‌طلبی عالمی ربانی لبیك گفتند و تشكیل جمهوری اسلامی با رأی قاطع مردم در 12 فروردین 1358 تكمیل كننده این حركت خدایی بود كه الگوی جدید و بی بدیلی را به خداجویان و عدالت‌خواهان سرتاسر دنیا ارائه كرد.

جمهوری اسلامی به عنوان نظامی مبتنی بر توحید و مردم‌سالاری مبانی فكری و عملی نظام سلطه را به چالش كشید و روشی نوین برای سعادت واقعی بشریت را نوید داد.

به لطف خداوند متعال و دور اندیشی حضرت امام خمینی (ره) و مجاهدت عالمانی سترگ و ایستادگی ملت بزرگ ایران قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میثاقی برای ملت و مبنای استحكام نظام نوپای جمهوری اسلامی به تأیید رسید.

و شورای نگهبان به موجب اصولی از قانون اساسی تأسیس شد و وظیفه خطیر صیانت از قانون اساسی نظام از انحرافات و حفظ آن در مدار اسلام بر عهده این نهاد مقدس گذاشته شد.

سایت آسمونی : شورای نگهبان به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی و عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون تشکیل شده است. بنابراین شورای نگهبان به منظور تطبیق قوانین با قانون اساسی و شرع و تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی تشکیل شده است.

شورای نگهبان قانون اساسی به اختصار شورای نگهبان از نهادهای نظارتی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از دوازده عضو تشکیل شده‌است. شش عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبر عزل و نصب می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رییس قوه قضاییه و رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

تمامی قوانین مجلس شورای اسلامی و صلاحیت نامزدهای تمامی انتخابات سراسری کشور به استثنای انتخابات شوراهای شهر و روستا به تأیید این شورا می‌رسد.

دبیر شورای نگهبان بالاترین مقام رسمی این شورا است و در حال حاضر احمد جنتی دبیر کنونی آن است.

 

ثبت نظر درباره «26 تیر ، سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان قانون اساسی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید