علت خراب شدن دندان
آسمونی : پوسيدگي دندان متداول ترين بيماري بدن است. اين بيماري عفونتي است که توسط ترکيبي از غذاهاي حاوي کربوهيدرات ( شکر و نشاسته) مثل نان، غلات، شير، نوشابه ها، ميوه ها، کيک و شکلات ها و باکتري هاي موجود در دهان ايجاد مي شود. باکتري ها در يک لايه نازک به نام پلاک تجمع پيدا مي کنند که اين لايه 20 دقيقه پس از خوردن غذا تشکيل مي-شود. محل هاي شايع تجمع پلاک عبارتند از ترک ها، شيارها و فرورفتگي هاي موجود در دندان هاي خلفي، قسمت هاي بين دنداني، اطراف ترميم ها و روکش ها و در نزديکي خط لثه. پلاک از تجمع باکتري ها، اسيد، باقيمانده غذا و بزاق دهان تشکيل مي شود و به دندان مي چسبد. اگر اين پلاک به صورت کامل و مداوم برداشته نشود پوسيدگي رخ مي دهد. تعداد زيادي از باکتري ها در محيط دهان وجود دارند اما تعداد کمي از آنها باعث ايجاد پوسيدگي مي شوند. وقتي اين باکتري ها به مواد حاوي کربوهيدرات دسترسي پيدا مي کنند از آنها تغذيه مي کنند و اسيد توليد مي کنند. اين اسيد مواد سخت دندان (مينا و عاج) را حل و در نهايت به عصب دندان راه پيدا مي کند. علائم شايع پوسيدگي عبارتند از: 1- در مراحل اوليه پيشرفت پوسيدگي بدون درد است. 2- افزايش حساسيت به غذاها يا نوشيدنيهاي سرد، گرم يا شيرين. 3- درد، که تنها وقتي ايجاد مي شود که لايه هاي عميق تر پوسيده شده باشند. 4- از دست رفتن بافت و ضعيف شدن دندان علت درد ناشي از پوسيدگي : 1- التهاب ايجاد شده توسط باکتري ها 2 - نمايان شدن سطح ريشه 3- حرکت مايعات موجود در لوله هاي بسيار ظريف داخل ساختمان عاج دندان تشخيص پوسيدگي : دندانپزشک به طور روتين در هر جلسه درماني بدون توجه به وجود يا عدم وجود درد به معاينه براي تشخيص پوسيدگي هاي آشکار و پنهان مي پردازد. وي از راديوگرافي با اشعه ايکس و دستگاه هاي يابنده پوسيدگي براي تشخيص پوسيدگي ها کمک مي گيرد. مراحل اوليه پوسيدگي بدون علامت هستند، بنابراين به محظ اينکه حساسيت در هنگام جويدن و يا نسبت به غذ ها و نوشيدني هاي سرد يا داغ احساس کرديد بايد به دندانپزشک مراجعه کنيد. پوسيدگي ها در ابتدا به شکل نقطه هاي سفيد رنگي هستند که فقط ميناي دندان را درگير مي کنند. در اين مرحله در صورتي که آسيب اسيدي باکتري ها به دندان متوقف شود، مي توان پوسيدگي را متوقف کرد و دندان به طور طبيعي خود را ترميم مي کند. پوسيدگي هايي که مينا را به طور کامل تخريب مي-کنند قابل برگشت نيستند. اين پوسيدگي ها با گذر زمان عميق تر و گسترده تر مي شوند و ممکن است به عصب دندان راه پيدا کنند. ممکن است ماه ها و سال ها از وجود يک پوسيدگي بگذرد تا دندان درد بگيرد و شما متوجه وجود آن بشويد. پس درد علامت خوبي براي تشخيص پوسيدگي نيست.

درمان پوسيدگي به طور کلي شامل دو مرحله است: 1- برداشت قسمت پوسيده دندان با کمک بي حسي موضعي و دريل هاي دنداني با سرعت بالا و آماده کردن دندان براي پر شدن. 2- بازسازي دوباره قسمت از دست رفته دندان توسط مواد مناسب. آمالگام، ماده معمول ترميم کننده دندان که ماده اي نقره اي- خاکستري رنگ است از آلياژ جيوه تشکيل شده و نقره و مس براي تقويت استحکام به آن اضافه شده اند. کامپوزيت ها مواد ترميم کننده همرنگ دندان هستند که زيبايي بيشتري دارند و در دندان هاي قدامي و خلفي به کار مي روند. اينله هاي طلا يا سراميکي (ترميم هايي که توسط لابراتوار ساخته مي شوند) در مواقعي که به استحکام بسيار بالا نياز است مورد استفاده قرار مي گيرند که هزينه بسيار بالايي دارند. در مواقعي که بافت دندان به مقدار بسيار زيادي از دست رفته باشد، پس از برداشت پوسيدگي و ترميم آن با ماده ترميمي مناسب، بايد توسط روکش از جنس فلز و چيني پوشانده شود.

چه کساني به پوسيدگي مبتلا مي شوند؟ بسياري از افراد تصور مي کنند که پوسيدگي تنها مختص کودکان است. وجود پوسيدگي شخص را به ايجاد پوسيدگي هاي بيشتر مستعد مي کند، زيرا: 1- همان بهداشت و تغذيه اي که پوسيدگي هاي اوليه را باعث شده است مي تواند باز هم پوسيدگي ايجاد کند. 2- باکتري ها به مواد ترميم بيشتر از دندان سالم مي چسبند، بنابراين اين نواحي مستعد پوسيدگي مجدد هستند. 3- ترک ها و شيارهاي موجود در مواد ترميمي، به باکتري ها و مواد غذايي اجازه مي دهند که به دندان وارد شوند و دوباره در زير ترميم ايجاد پوسيدگي کنند.

پيشگيري از پوسيدگي : 1- با کاهش ميزان باکتري ها و پلاک موجود در دهان مي توان از پوسيدگي پيشگيري کرد. بهترين روش براي انجام اين کار مسواک زدن و نخ دندان کشيدن روزانه و جرم گيري حرفه اي دندان ها توسط دندانپزشک دو بار در سال است. 2- با کم کردن تعداد دفعات مصرف مواد شيرين در طول روز مي توان محيط دهان را کمتر اسيدي کرد. دهان بعد از مصرف مواد شيرين تا مدت ها اسيدي باقي مي ماند. مصرف آدامس هاي بدون قند مي تواند ميزان اين اسيد را کمتر کند. 3- مصرف دهانشويه ها و خمير دندان هاي حاوي فلورايد مي تواند به پيشگيري از پوسيدگي کمک کند. دندانپزشک شما هم مي تواند فلورايد درماني با ژل هاي فلورايد با غلظت هاي بالاتر را در مطب به شما ارائه دهد.

نظرات 3


ثبت نظر درباره «علت خراب شدن دندان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید