لیزر سریع ترین روش برای رهایی از هموروئید

لیزر سریع ترین روش برای رهایی از هموروئید

عارضه های نشیمنگاهی اگرچه در گروه بیماری های خطرناک قرار نمی گیرند، اما می توانند کیفیت زندگی افراد را به شدت کاهش داده و به مرور زمان جدی شوند. بیماری های مقعد و نشیمنگاه در قسمت انتهایی دستگاه گوارش یا همان رکتوم و مقعد بروز پیدا می کنند و معمولا با علائم دردناکی همراهند. ممکن است مشکلات گوارشی در ایجاد این بیماری ها تاثیرگذار باشند اما دلایل دیگری هم در ایجاد این بیماری ها موثرند. بواسیر یا هموروئید، فیستول، شقاق و کیست مویی از اصلی ترین عارضه های نشیمنگاهی هستند که با یکدیگر متفاوت اند اما در مواقعی علائم آنها باهم مشترک است. بیماری بواسیر یا هموروئید که حدودا 50 درصد مردم در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند، به عنوان رایج ترین عارضه مقعدی شناخته می شود و احتمال بروز آن در هر سنی وجود دارد. این بیماری در واقع آسیب دیدگی و التهاب رگ ها در ناحیه تحتانی رکتوم و مقعد است و زمانی که این عروق از حالت طبیعی خود خارج می شوند، بواسیر بروز پیدا کرده است. افرادی که تغذیه مناسب و سبک زندگی درستی دارند کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. اما دلایلی که باعث ایجاد این آسیب دیدگی در رگ ها می شوند شامل یبوست، اسهال مزمن، نشستن در زمان طولانی، ژنتیک، چاقی، زور زدن زیاد هنگام اجابت مزاج و … می باشد. این عوامل باعث ایجاد فشار در این ناحیه می شوند و همین فشار به دلیل حساسیت بالای مقعد می تواند منجر به آسیب دیدگی و بروز بیماری شود. مبتلایان به بواسیر علائم متفاوتی را تجربه می کنند و علت این است که هموروئید می تواند در انواع مختلفی ایجاد شود. بواسیر داخلی:  اگر عروقی که در انتهای رکتوم و داخل کانال مقعد هستند دچار آسیب و کشیدگی شوند، بواسیر داخلی است. هموروئید داخلی می تواند مدت ها بدون علائم باشد و شایع ترین علامت آن مشاهده خون در مدفوع است. بواسیر خارجی: اگر شریان های خونی بیرون و اطراف مقعد درگیر شوند بواسیر خارجی است. هموروئید خارجی معمولا همراه با علائمی مثل درد شدید هنگام نشستن، سوزش و خارش در ناحیه مقعد، التهاب و تورم اطراف مقعد و خونریزی همراه است. البته این علائم می توانند در هر دو نوع هموروئید مشترک باشند اما در بواسیر خارجی شدت آنها بیشتر است. بواسیر خونی: هر دو نوع بواسیر داخلی و خارجی می توانند دچار خونریزی شدید شوند که در این شرایط به آن ها بواسیر خونی گفته می شود. وقتی خونریزی بواسیر زیاد می شود، بیمار تقریبا در شرایط اورژانسی قرار می گیرد و باید سریعا به پزشک مربوطه مراجعه کند. دکتر متخصص ابتدا با معاینه فیزیکی مشکل بیمار را بررسی می کند و اگر نیاز به انجام آزمایشاتی برای تشخیص بیماری باشد، آنها را انجام می دهد. روش های مختلفی برای تشخیص و درمان سریع بواسیر خارجی و داخلی وجود دارد و معمولا بیمارانی که علائم آنها حاد شده به دنبال این درمان ها می باشند. البته ترجیح تمام بیماران استفاده از روش های درمانی بدون جراحی است که در مراحل نخست بیماری شاید بتوان از آنها استفاده کرد اما نه به عنوان درمان قطعی هموروئید.

روش های درمان خانگی

تغذیه سرشار از فیبر: بهترین راه برای نرم شدن مدفوع و درمان یبوست استفاده از فیبر است. در زمان ابتلا به هموروئید یکی از موارد مهم برای کاهش فشار و بهبود علائم بیماری، جلوگیری از یبوست و خشک شدن مدفوع است. حمام نشیمن: روزانه چند بار در لگن آب گرم بشینید تا گردش خون در ناحیه مقعد را افزایش دهید. حمام سیتز یا نشیمن علاوه بر ضد عفونی کردن موضع بیماری به درمان سریع بواسیر و کاهش علائم آن کمک می کند. دارو: استفاده از داروهای مسکن تاثیر خوبی در کاهش درد هموروئید دارند. همچنین داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب هم برای کاهش علائم بیماری تجویز می شوند. کمپرس یخ: یکی از راه های آسان برای تسکین فوری درد بواسیر استفاده از کیسه یخ است. با قرار دادن کمپرس سرد روی ناحیه بواسیر درد و التهاب به سرعت کاهش می یابد.

درمان سریع و قطعی هموروئید

بنابراین قطعی ترین روش های درمان بواسیر در زمانی که علائم بیماری پیشرفت کرده، استفاده از روش های جراحی و لیزر است که در ادامه به آنها می پردازیم: رابربند: در این روش با استفاده از یک کش لاستیکی که دور بواسیر انداخته می شود، جریان خون به این زائده را متوقف می کنند و کمک می کنند که این زائده از بین برود. شاید چند روزی زمان ببرد تا این زائده کوچک شود و از بین برود. رابربند یکی از روش های قدیمی است که برای درمان هموروئید داخلی از آن استفاده می شود. اسکلروتراپی هموروئید: تزریق یک نوع ماده شیمیایی داخل هموروئید است که به کوچک شدن و از بین رفتن زائده هموروئیدی کمک می کند. این روش به راحتی و بدون درد انجام می شود اما به عنوان روش قطعی استفاده نمی شود. بوتاکس: از تزریق سم بوتاکس در داخل عضله اسفنکتر برای کاهش درد هموروئید استفاده می شود. این سم باعث فلج موقت عضله اسفنکتر شده و همراه با جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. جراحی بواسیر با لیزر: یکی از بهترین روش های سرپایی برای درمان سریع بواسیر، استفاده از لیزر است که که روشی قطعی و بدون بازگشت برای درمان این بیماری است. لیزر یک روش نوین است و در حال حاضر توانسته محبوبیت زیادی در مقایسه با روش های جراحی قدیمی پیدا کند. مزایای لیزر بسیار مورد توجه بیماران قرار گرفته که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد:
  • لیزر تحت بی حسی موضعی انجام می شود
  • این روش هیچگونه خونریزی و دردی برای بیمار ایجاد نمی کند
  • در کمتر از یک ساعت و در کلینیک انجام می شود
  • احتمال بازگشت بیماری خیلی پایین است
  • نیازی به بستری شدن نیست و بیمار بلافاصله بعد از عمل مرخص می شود

هزینه لیزر

هزینه درمان بواسیر با لیزر با توجه به شرایط بیماری، کلینیکی که لیزر در آن انجام می شود، پزشک و موارد دیگری تعیین می شود. بنابراین ابتدا باید توسط دکتر معاینه شوید تا هزینه دقیق به شما اعلام شود. برخی از بیمه های تکمیلی بخشی از هزینه لیزر هموروئید را به عهده می گیرند.  

ثبت نظر درباره «لیزر سریع ترین روش برای رهایی از هموروئید»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید