همه چیز درباره ی موفقیت در سال 2020

همه چیز درباره ی موفقیت در سال 2020
با پیشرفت روز به روز جوامع و پیچیده شدن زندگی، موفقیت نیز به مفهومی سخت تر و پیچیده تر تبدیل شده است. به عنوان مثال ممکن است در طی 10 سال گذشته، سخت کوشی یکی از مهم ترین ابزارهای لازم برای موفقیت باشد اما در حال حاضر، فعالیت هوشمندانه به مراتب مهم تر از سخت کوشی است. به زبان ساده در حال حاضر باری موفق شدن در زندگی امروز نیازمند داشتن مهارت های بیشتری هستیم به طوریکه مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود فهرست ده مهارت کلیدی لازم برای موفقیت در سال 2020 را منتشر کرده است. اگر از جمله افرادی هستید که برای رسیدن به موفقیت در حیطه های موفق شغلی، تحصیلی و خانوادگی تان در حال برنامه ریزی هستید، مطالعه ی این ده مهارت کلیدی مشاوره فردی در موفقیت می تواند برای تان مفید باشد.    

ده مهارت اساسی برای موفقیت را بشناسید.

1. مهارت حل مسائل پيچيده

در سال 2020 مانند سال 2015 همچنان در رتبه اول باقی خواهد ماند و کماکان مهم ترين مهارت يک فرد در دنيای پيچيده امروز محسوب مي شود. مهارت حل مساله به این اشاره دارد که بتوانید مساله تان را به روشنی تعریف کنید، راه حل های مختلف را لیست کنید و بر اساس اولوویت بندی نیازها و ارزش های زندگی تان، بهترین تصمیم را بگیرید. به عبارت دیگر در دنیای پیچیده ی امروز، اگر نیازها و اولویت های تان را نشناسید، به راحتی سردرگم می شوید و نمی توانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

2. مهارت تفکر نقادانه

اهمیت این مهارت  از رتبه 4 به رتبه 2 صعود مي کند. اين بدان معني است که دنيای جديد در ارتباط با وضع موجود نياز بيشتری به تحليل نقادانه خواهد داشت. افرادی که از تفکر نقاد برخوردار هستند، می توانند صحت و سقم اطلاعات را بررسی کنند و به راحتی تحت تاثیر انبوه اطلاعات متفاوت و حتی متضاد قرار نگیرند.

3. خلاقیت

اهمیت خلاقیت به حدی است که در طبقه بندی جدید از رتبه 10 به رتبه 3 صعود مي کند. این آیتم بالاترين رتبه صعود را در جدول دارد و البته اين صعود کاملاً طبيعی به نظر مي رسد. با پيچيدگی های روزافزون در دنيای امروز، توانایی حل مسئله، نياز روزافزونی به خلاقيت خواهد داشت. بدون برخروداری از خلاقیت، افراد نمی توانند راه حل های متفاوتی باری مسایل در نظر بگیرند و آن ها را حل کنند.

4. مهارت مديريت انسان ها

علی رغم سقوط این مهارت از رتبه 3 به رتبه 4، اما همچنان مهارت مدیرتی کردن افراد در بین مهارت های برتر قرار دارد. این نشان می دهد که این مهارت، در دنیای آینده نیز از اهميت بالايي برخوردار است.

5. هماهنگی و سازگاری اجتماعی

این مهارت از رتبه 2 به 5 منتقل شده است. اما باز هم جزء پنج مهارت برتر قرار دارد. به عبارتی همچنان مهم است که شما بتوانید در ارتباط با دیگران، سازگار و همانگ باشید اما خلاقیت و تمرکز بر مسایل تان از آن مهم تر است. 6. هوش عاطفی و احساسی برخورداری از هوش عاطفی، مفهوم جدیدی است که در بین ده مهارت برتر برای موفقیت قرار گرفته است. مفهوم هوش عاطفی به شما کمک می کند تا با مسایل زندگی بهتر مواجه شوید، دیدگاه بهتری در مورد خود و اطرافیان تان داشته باشید، با دیگران روابط سالم تری برقرار کنید و مسئولیت پذیرتر باشید.

7 و 8. مهارت قضاوت و تصمیم گیری

با وجود ورود خلاقيت و هوش عاطفی به مکان های بالاتر جدول, با کمی جابجایی در رتبه 7 و 8 قرار خواهند داشت. زیرا مهارت قضاوت کردن مسائل و اتفاقات پیرامون و مهارت تصميم گيری، برای ساختن دنيای جديد نقشی حياتی دارد اما خلاقیت و حل مساله به مراتب مهم تر از آن هستند.

9. مهارت مذاکره

اگر جزء افرادی هستید که توانایی خوبی در مذاکره دارید، می توانید به موفقیت تان خوشبین تر باشید. با گسترش فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی، مهارت های کلامی و توانایی قانع کردن دیگران، احتمال موفقیت تان را بیشتر خواهد کرد.

10. انعطاف پذيری ادراکی

منظور از انعطاف پذیری ادراکی آن است که " هیچ گاه یک نظر صحیح وجود ندارد". اصرار بر درست بودن نظر خود، می تواند شما را با دردسرهای زیادی مواجه کند. به عبارت دیگر لازم است تا به عنوان یک شهروند موفق، بتوانید دیدگاه های دیگران را نیز در نظر بگیرید و مسایل را از زاویه ی دید آن ها نیز ببینید. این مهارت به شما کمک می کند تا به راحتی با دیگران همدلی کنید، از قضاوت پرهیز کنید و به نظرات دیگران  احترام بگذارید.     مهارت های خود را ارزیابی و به روز کنید. حال که با مهم ترین پیش شرط های موفقیت در سال 2020 آشنا شده اید، وقت آن است تا از خودتان این وسال را بپرسید که " هر یک از مهارت های ده گانه در من چه نمره ای خواهند گرفت؟" پس از ارزیابی واقع بینانه ی مهارت های خود، می توانید برای به روزرسانی آن ها وارد عمل شوید. خبر خوب آن است که مهارت های ده گانه ی زندگی قابل یادگیری هستند و هیچ گاه امری انتسابی و ژنتیکی نیستند. اگر در حال حاضر، خود را فردی غیر خلاق، دارای حل مساله ی ضعیف و یا غیر نقاد می بینید، می توانید در کارگاه ها و دوره های آموزشی مهارت های زندگی ثبت نام کنید و یا با یک مشاور در ارتباط باشید تا مهارت های تان را ارتقا دهید. به خاطر داشته باشید که صرف مطالعه ی کتاب ها، خواندن منابع و یا شرکت در کارگاه ها منجر به موفقیت نخواهد شد. در حقیقت برای موفق شدن نیازمند آن هستید که دست به کار شوید و شنیده های تان را به عمل تبدیل کنید. می توان گفت تفاوت انسان های موفق و نا موفق در میزان اطلاعات نیست بلکه در برنامه ریزی، تصمیم گیری و اقدام و عمل خلاصه می شود. با این حساب، آیا شما جرء افراد موفق به حساب می آیید؟ اگر پاسخ تان منفی است، کافی است دست به کار شوید و با انجام فعالیت های موثر، به گروه پیروان موفقیت ملحق شوید. منبع: روانشناسی خانواده موفق ، سایت مشاورانه

ثبت نظر درباره «همه چیز درباره ی موفقیت در سال 2020»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید