نرخ ابتلا به سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است

نرخ ابتلا به سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است
نرخ ابتلا به سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است - The rate of cancer in Iran is lower than the world average نرخ ابتلا به سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است - The rate of cancer in Iran is lower than the world average

به گزارش آسمونی : حریرچی، معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مراسم تجلیل از پدر پیوند مغز استخوان ایران در اراک با بیان اینکه سالانه 110 هزار نفر در کشور مبتلا به سرطان، شناسایی می‌شوند که 53 درصد مرد و 47 درصد زن هستندگفت: نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر و استان مرکزی هم از متوسط کشوری پایین‌تر است.

حریرچی افزود: میزان ابتلا به سرطان‌ها در ایران رو به افزایش است که عواملی از جمله افزایش سن، عوامل خطر زندگی سالم و عوامل محیطی از جمله استرس و آلودگی هوا باعث این روند افزایشی هستند.

او اضافه کرد: ابتلای افراد به بیماری سرطان مشکل بهداشت جهان امروز است و در دنیا 2 درصد درآمد ناخالص ملی برای درمان این نوع بیماری هزینه می‌شود.

صرف سالانه 100 هزار میلیارد ریال برای مداوای سرطان در کشور

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هرسال 100 هزار میلیارد ریال برای مداوای سرطان در کشور هزینه مستقیم و غیرمستقیم صرف می‌شود که 30 هزار میلیارد ریال این هزینه به صورت نقدی و 15 هزار میلیارد ریال آن نیز صرف تامین دارو‌های شیمیایی می‌شود.

مصرف بسیاری از داروهای شیمی درمانی درست نیست

او با بیان اینکه در کشور ما سرطان در حال افزایش است و لازم است تدابیر لازم برای جلوگیری از ابتلای افراد اندیشیده شود گفت: مصرف بسیاری از داروهایی که برای شیمی درمانی بیماران سرطانی به تجویز می‌شود، به ویژه داروهای گران قیمت درست نیست ، که پزشکان باید به این امر توجه داشته باشند.

حریرچی بیان کرد: موضوع مهم استفاده از راهنمای بالینی یا به عبارتی پروتکل درمانی براساس متون علمی دنیا در روش‌های درمانی بیماران است که باید روش‌ها و اصول بر مبنای علم دنیا و مستند باشد و به عبارتی تخطی در آن وجود نداشته باشد.

فعالیت 19 مرکز پیوند مغز استخوان در کشور

قوم زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران هم در این مراسم گفت: در حال حاضر 19 مرکز پیوند مغز استخوان در کشور فعال است که بزودی در استان مرکزی و در شهر اراک مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور راه اندازی خواهد شد.

قوم زاده افزود: بیش از 400 متخصص در این زمینه تربیت شده اند و در کشور به بیماران خدمت رسانی می‌کنند.

تجلیل از بزرگان و شخصیت‌های ارزشمند علمی، منشا سنت‌های حسنه

آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی هم در این مراسم گفت: برگزاری آیین‌های نکوداشت و تجلیل از بزرگان و شخصیت‌های ارزشمند علمی، منشا سنت‌های حسنه و معرفی الگو‌های مناسب به نسل‌های جوان است و استان مرکزی مهد مفاخر، ادیبان و بزرگان بسیاری همچون امام خمینی (ره)، پروفسور حسابی و دکتر قریب است که در دامان خود تربیت و به این کشور تقدیم کرده است.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: دانشجویان رشته‌های پزشکی باید در زمینه علوم مختلف از جمله سلول‌های بنیادین و پیوند اعضا علم خود را به روز کنند و از بزرگان این علوم در کشور بهره‌مند شوند.

سرطان سینه، پروستات، معده، پرورکتال و پوست شایع‌ترین سرطان‌ها در استان مرکزی

جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این آیین گفت:شایع‌ترین سرطان‌ها در استان مرکزی به ترتیب سرطان سینه، پروستات، معده، پرورکتال و پوست است و در حال حاضر تحقیقاتی در شهر اراک مبنی بر تاثیر الودگی هوا در کنار سایر موارد در دست بررسی است که امیدواریم با کمک‌های پروفسور قوام زاده بتوان در رفع آن گام برداشت.

آیین نکوداشت پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در اراک برگزار شد و رونمایی از تمبر نکواشت این دانشمند و نامگذاری کلینیک فوق تخصصی بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک به نام پروفسور قوام‌زاده، از دیگر بخش‌های جنبی این آئین بود.

پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در سال 1319 از مادری تفرشی و پدری تهرانی در شهر تهران متولد شد وکسی بود که علیرغم بازیگوشی در دوران کودکی، به صورت جدی وارد وادی علم و تحصیل شد و پس از چندین سال تحصیل و کسب علم در دانشگاه‌های اتریش و سوئیس به ایران بازگشت و مرکز بزرگ تحقیقات سرطان و مراکز متعدد پیوند مغز استخوان را در ایران راه اندازی کرد و امید به بهبودی و معالجه را در میان بیماران صعب العلاج افزایش داد و امروز ایین نکوداشت این شخصیت بزرگ علمی در اراک برگزار شد.

ثبت نظر درباره «نرخ ابتلا به سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید