محله سنگلج
نمای کلی سنگلج سنگلج ( sangelaj ) نام محله : سنگلج موقعیت جغرافیایی : جنوب تهران منطقه شهرداری : منطقه 11 شهرداری تهران ، ناحیه 2 بافت : غالبا قدیمی محدودیت ترافیکی : دارد (طرح ترافیک ) محله های همسایه : فردوسی ، امیربهادر ، پامنار و خانی آباد ایستگاه های مترو : ندارد ایستگاه های بی ار تی : ایستگاه های وحدت اسلامی ، محمدیه و میدان محمدیه قیمت هر متر مربع : 5 تا 10 میلیون تومان ( در سال 98 )

اطلاعات عمومی محله سنگلج

بافت محله سنگلج بافت محله سنگلج بافت محله : محله سنگلج یکی از قدیمی ترین محله های جنوب تهران است . محله سنگلج دارای بافتی قدیمی ، خانه های تاریخی و کوچه های تنگ است و اگر به گشت و گذار در کوچه های این محله بپردازید متوجه درخت هایی با قدمت زیاد می شوید که از گذشته درخشان این محله حکایت می کنند . در این محله خانه های ویلایی که قدمت آن ها به 60 سال می رسد نسبت به بقیه محله های تهران بیش تر به چشم می خورد . خیابان ابوسعید خیابان ابوسعید تراکم جمعیتی : این محله جزو محله های شلوغ تهران به شمار می آید و جمعیتی در حدود 18 هزار نفر را در خود جای داده است . قیمت ملک : قیمت ملک در محله سنگلج از 5 میلیون تومان شروع شده و به 10 میلیون تومان خاتمه میابد ( در سال 98 ) .

اطلاعات جغرافیایی محله سنگلج

خیابان وحدت اسلامی - سنگلج خیابان وحدت اسلامی - سنگلج همسایه های سنگلج : محله سنگلج از شمال به محله فردوسی و خیابان جمهوری راه دارد ، از جنوب به محله خانی آباد و خیابان مولوی می رسد ، در غرب محله امیربهادر قرار دارد و شرق این محله بازار تهران است . میادین و خیابان های اصلی : خیابان های وحدت اسلامی ، مولوی و خیام از خیابان های مهم این محله به شمار می آیند ، میدان محمدیه نیز تنها میدان این محله است.

اماکن مهم محله سنگلج

پارک شهر پارک شهر بوستان ها و فضای سبز : پارک شهر تنها پارک موجود در این محله است. حمل و نقل عمومی : ایستگاه های وحدت اسلامی ، محمدیه و میدان محمدیه ( خط 2 ) در این محله واقع شده اند. پمپ بنزین ها : پمپ بنزینی در خیابان ابوسعید و پمپ بنزین حسن آباد در این محله واقع اند. بازارچه شاپور سنگلج بازارچه شاپور سنگلج مراکز خرید و تجاری : بازارچه شاپور که یکی از قدیمی ترین بازارچه های تهران است هنوز هم جزو مرکز خرید این محله به حساب می آید . علاوه بر بازارچه شاپور بازار بزرگ تهران نیز در همسایگی این محله قرار دارد. سینما : تماشاخانه سنگلج که یکی از قدیمی ترین تماشاخانه های تهران است در خیابان بهشت ضلع جنوبی پارک شهر قرار دارد که همچنان پذیرای علاقه مندان به هنر تئاتر است. اماکن اداری : کارگزاری بیمه تامین اجتماعی شعبه 23 در خیابان ابوسعید ، یک دفتر پیشخوان دولت در خیابان وحدت اسلامی و سازمان بهزیستی کشور نیز در ضلع شمالی پارک شهر از اماکن اداری مهم این محله به شمار می آیند. بیمارستان رازی سنگلج بیمارستان رازی سنگلج مراکز درمانی : بیمارستان رازی و بیمارستان سینا از بیمارستان های این محله به شمار می آیند. مسجد مشیرالسلطنه سنگلج مسجد مشیرالسلطنه سنگلج مساجد : از آنجایی که این محله از محله های قدیمی تهران است مساجد با بافت قدیمی زیادی در این محله دیده می شود مانند :مسجد سادات هندی ، مسجد بینائی ، مسجد حاج رجبعلی و مسجد مشیرالسلطنه.

تاریخچه و نامگذاری

میرزا حسن که نام میدان حسن آباد نیز از روی او برداشته شده صاحب زمین های این محله بوده و با فروش این زمین ها به درباریان این محله را به محله ای اعیون نشین تبدیل می کند . از معروف ترین تکیه های این محله می توان به تکیه قورخانه اشاره کرد ، می گویند این محله در تاسوعا و عاشورا رونق زیادی داشته و خیابان ها چراغانی می شد و دسته های عذارداری به خیابان ها می آمدند . بخش اعظمی از این محله در جنگ جهانی دوم رو به ویرانی رفت ولی بعد ها تاسیس پارک شهر بخشی از این ویرانی ها را جبران کرد . محل زندگی چندی از مشاهیر در این محله بوده مانند :دکتر حسابی ،مستوفی الممالک، محمد طباطبایی ، دکتر مصدق ، عزت الله انتظامی و شعبون بی مخ. خانقاه خانقاه     شما نیز اگر در این محله زندگی می کنید از دقدقه های خود برایمان بگویید و چه نکات مثبت یا منفی درمورد محله سنگلج وجود دارد .

ثبت نظر درباره «محله سنگلج»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید