5 میلیون مشمول سود سهام عدالت‌شان را نخواستند

5 میلیون مشمول سود سهام عدالت‌شان را نخواستند

به گزارش آسمونی:در حالی که مشاور پوری حسینی می‌گوید 5‌میلیون نفر ‏مشمول سهام عدالت برای گرفتن سودهای خود هیچ اقدامی انجام نداده‌اند، برخی معتقدند این موضوع به عدم اطلاع آنها از وضعیت سهامداری‌شان مربوط می‌شود تا انصراف از دریافت سود سهام عدالت.

به نقل ارتسنیم، طرح سهام عدالت در حالی از سال 1385 تا کنون در حال اجرا است که مطابق آن از محل سود سهام تخصیص‌یافته به مشمولان، اقساط این سهامطی مدت 10 سال تسویه شده است.

بر این اساس از سال 96 و با پایان یافتن مهلت تسویه اقساط سهام عدالت، سود این سهام به‌صورت نقدی به مشمولان در حال پرداخت است.

ضمن این که قرار بود با پایان یافتن این مهلت 10 ساله از تسویه اقساط سهام عدالت، شرایط آزادسازی این سهام مهیا شده و طبق قانون مشمولان سهام عدالت باید از سال 96 اختیار سهام عدالت خود را برای خرید و فروش در دست می‌گرفتند؛ که با وجود این تاخیر دولت تدبیر و امید و در آزادسازی این سهام و دادن حق قانونی به مشمولان در این زمینه تا به امروز سه ساله شده است.

این در شرایطی است در مجموع میزان سود توزیع شده میان حدود 41.5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت که شماره شبا بانکی نزد سامانه سهام عدالت دارند، در مجموع طی دو سال گذشته تا کنون حدود 7400 میلیارد تومان بوده است.

در این زمینه جعفر سبحانی که مشاور پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی است به تازگی اظهار داشته است هیچ ثبت‌نام جدیدی برای سهام عدالت انجام نشده و درحال حاضر هم این امکان ‌وجود ندارد که افراد دیگری برای گرفتن سهام عدالت ثبت‌نام کنند. بنابراین درحال حاضر 49‌میلیون ‌نفر  مشمول سهام عدالت هستند  که از این تعداد دو‌میلیون نفر فوتکرده‌اند  و تنها 42‌میلیون نفر ‌شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت برای دریافت سود وارد کرده‌اند. بنابراین 5‌میلیون نفر ‌مشمول سهام عدالت برای گرفتن سودهای خود هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.»

این در حالی است که کارشناسان معتقدند اطلاع‌رسانی صورت گرفته در زمینه سهام عدالت توسط سازمان خصوصی‌سازی بسیار ضعیف بوده است و عدم دریافت سود سهام عدالت توسط 5 میلیون نفر، بیشتر به عدم اطلاع آنها از وضعیت سهامداری‌شان مربوط می‌شود تا انصراف از دریافت سود سهام عدالت!

منبع: اقتصاد آنلاین

نظرات 2


ثبت نظر درباره «5 میلیون مشمول سود سهام عدالت‌شان را نخواستند»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید