فلزات گرانبها در دنیا

فلزات گرانبها در دنیا

فلزات گرانبها در دنیا

به گزارش آسمونی فلز گران‌بها یا فلز قیمتی عنصر شیمیایی فلزیِ نادری است که ارزش اقتصادی بالایی دارد. از دید شیمیایی، فلزات گران‌بها کمتر از دیگر عناصر واکنش‌پذیر هستند، جلای بیشتری دارند، نرم‌تر یا شکل‌پذیرتر (مفتول‌شدنی‌تر) هستند، و دمای ذوب بالاتری نسبت به دیگر فلزات دارند.

از دید تاریخی، فلزات گران‌بها به‌عنوان ارز مهم بوده‌اند، ولی امروزه بیشتر به‌عنوان سرمایه یا اجناس صنعتی دیده می‌شوند. طلا، نقره، پلاتین، پالادیوم و رودیم هر یک دارای کد ارزیِ ایزو 4217 می‌باشند.

فلزات گرانبها در دنیا : اينديوم Indium

اينديم يک فلز کمياب است که از فرآيند سنگ معدن آهن، مس و سرب با روي بدست مي آيد. اينديم در بالاترين ميزان خلوص خود سفيد رنگ است و ظاهري براق و انعطاف پذير دارد. اولين بار از اين فلز در جنگ جهاني دوم براي پوشش بلبرينگ موتورهاي هواپيماها استفاده مي شد. از اينديم براي ساخت آينه هاي ضد خوردگي، نيمه رساناها، آلياژها و هدايت الکتريکي در دستگاه هايي با پنل مسطح استفاده مي شود.

در سال 2009 ميانگين قيمت اين فلز با ارزش برابر با 500 دلار براي هر کيلوگرم بوده است. بزرگترين توليد کننده اين فلز چين، کره جنوبي و ژاپن است.

با افزايش قيمت اينديم در سال هاي اخير، بازيافت و احيا دوباره اين فلز طرفداران بيشتري به خود جلب کرده است.

فلزات گرانبها در دنیا : نقره Silver

نقره يکي از با ارزش ترين فلزهاي روي زمين است. اين فلز سفيد رنگ در خالص ترين حالت خود، داراي بالاترين حد رسانايي گرمايي و الکتريکي خواهد بود.

نقره در صنايع زيادي استفاده مي شود: از جواهرسازي و ضرب مسکوکات گرفته تا ساخت مدارهاي الکتريکي و وسائل دندان پزشکي. اما در اينجا مي خواهم موارد استفاده اين فلز را در جاهايي اعلام کنم که مطمئناً باعث شگفتي شما خواهد شد: نقره مي تواند براي جلوگيري از رشد باکتري ها در پوشش تلفن هاي همراه استفاده شود، مي توان از نقره براي کنترل بوي ناخوشايند کفش و لباس ها استفاده کرد و يا از آن در چوب ها براي جلوگيري از خورده شدن استفاده کرد.

در سال 2009 پرو، چين، مکزيک و شيلي بزرگترين توليدکننده هاي نقره در جهان بوده اند. در اين سال قيمت هر کيلوگرم نقره برابر با 432 دلار براي هر کيلوگرم بوده که بعد از آن در سال هاي بعد رشد زيادي کرده است.

فلزات گرانبها در دنیا : رنيوم Rhenium

رنيوم نقره اي رنگ يکي از چگالترين فلزات دنياست که سومين نقطه جوش بالا در بين فلزات ديگر را دارد. اين فلز بعد از کشف در سال 1925، به خاطر نقطه جوش بالا در موتورهاي توربيني با دماي بالا مورد استفاده قرار گرفت. از ديگر استفاده هاي اين فلز در ترموکوپل ها و مواد تماس الکترونيکي مي توان اشاره کرد.

شيلي، قزاقستان و آمريکا بزرگترين توليد کننده اين فلز در دنيا هستند. در سال 2010 قيمت هر کيلوگرم از رنيوم برابر با 4548 دلار بوده است.

فلزات گرانبها در دنیا : پالاديم Palladium

در سال 1803، «ويليم هايد ولاستون» راهي براي جداسازي پالاديم از سنگ معدن پلاتيم اطراف آن پيدا کرد. اين فلز خاکستري به خاطر کميابي، انعطاف پذيري، ثبات در دماهاي بالا و توان جذب بالاي هيدروژن در دماي اتاق، باارزش است. بد نيست بدانيد نام پالاديم از نام يکي از الهه هاي يوناني با نام پالاس – Pallas گرفته شده است.

ويژگي هاي با ارزش باعث شده تا اين فلز با تقاضاي بالايي در صنايع خودروسازي، جواهر سازي و توليدات الکترونيکي مورد استفاده قرار بگيرد. ميانگين قيمت اين فلز در سال 2009 برابر با 8483 دلار بوده است. بيش از نيمي از پالاديم جهان را روسيه توليد مي کند. از ديگر توليد کنندگان اين فلز مي توان به آفريقاي جنوبي، آمريکا و کانادا اشاره کرد.

فلزات گرانبها در دنیا : اسميم Osmium

اسميم يکي از چگالترين عناصر روي زمين است. اين فلز آبي – نقره اي توسط اسميتسون تنت Smithson Tennant در سال 1803 کشف شد.

از اين فلز براي سخت کردن آلياژهاي پلاتين استفاده مي شود. اين فلز بخاطر ساطع کردن اکسيدهاي سمي که مي تواند به چشم و پوست آسيب برساند، خطرناک خواهد بود. اين فلز بيشتر در روسيه، شمال و جنوب آمريکا استخراج مي شود. قيمت هر کيلوگرم از اين فلز در سال 2010 برابر با 12700 دلار بوده است.

فلزات گرانبها در دنیا : ايريديم Iridium

ايريديم همانند اسميم يکي از چگالترين عناصر روي زمين است که توسط اسميتسون تنت کشف شد. اين فلز بيشترين مقاومت را در برابر خوردندگي دارد. مي توان گفت آب، هوا و حتي اسيد هيچ تاثيري بر اين ماده ندارد.

اين عنصر بيشتر از آفريقاي جنوبي مي آيد و در صنايع ساعت سازي، خودروسازي، الکترونيک، قطب نماسازي و پزشکي مورد استفاده قرار مي گيرد. در سال 2009 قيمت هر کيلوگرم از اين فلز برابر با 13548 دلار بوده است.

فلزات گرانبها در دنیا : روتنيم Ruthenium

در سال 1844 «کارل کارلويچ کلاوس» دانشمند روسي روتنيم را کشف کرد. ميانگين قيمت اين فلز در سال 2009 برابر با 13548 دلار براي هر کيلوگرم بوده است. از اين فلز براي افزايش استحکام جواهرات و مقاومت بيشتر استفاده مي شود. همچنين اين فلز در ساخت لوازم الکترونيکي هم کاربرد دارد.

فلزات گرانبها در دنیا : طلا Gold

طلا بخاطر دوام و انعطاف پذيري که دارد، يکي از محبوب ترين و دوست داشتني ترين فلزهاي روي زمين است. در سال 2010 قيمت هر کيلوگرم از اين فلز برابر با 40290 دلار بوده است.

طلا بيشتر از آفريقاي جنوبي، آمريکا، استراليا و چين مي آيد.

به جز مصارف زينتي، طلا مصارف صنعتي هم دارد. رسانايي اين فلز باعث شده تا از آن در صنايع الکترونيکي استفاده کرد. همچنين بخاطر بازتابندگي که دارد، از طلا براي ساخت سپر بازتابنده استفاده مي شود.

فلزات گرانبها در دنیا : پلاتين Platinum

خانم ها اين فلز را بسيار دوست دارند، حتي از طلاي زرد هم بيشتر. ميانگين قيمت اين فلز در سال 2009 برابر با 38290 دلار بوده است.

پلاتين را بيشتر از آفريقاي جنوبي، روسيه و کانادا بدست مي آورند. از ويژگي هاي اين فلز مي توان به ضدخورندگي، چگالي بالا و انعطاف پذيري آن اشاره کرد.

همانطور که مي دانيد از اين فلز بيشتر در صنايع جواهرسازي استفاده مي شود. همچنين از اين فلز در صنايع دندان پزشکي، ساخت تسليحات و هوانوردي هم استفاده مي شود.

فلزات گرانبها در دنیا : روديم Rhodium

روديم را مي توان گران ترين فلز جهان دانست. در سال 2009 قيمت هر کيلوگرم از اين فلز برابر با 46516 دلار بوده است. اين فلز به خاطر خاصيت بازتابندگي نور در صنايعي همچون چراغ سازي، ساخت آينه و جواهرسازي مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين اين فلز در صنايع خودروسازي هم استفاده مي شود.

ثبت نظر درباره «فلزات گرانبها در دنیا»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید