تجهیزات آشپزی و روشنایی سفر و کمپینگ

تجهیزات آشپزی و روشنایی سفر و کمپینگ

ما در این مقاله از آسمونی تجهیزات مربوط به روشنایی و آشپزی در سفر و کمپینگ را برای شما عزیزان منتشر می کنیم. در این بخش می توانید اطلاعاتی در مورد نحوه تهیه وسایل روشنایی در سفر و کمپینگ و همچنین تهیه وسایل آشپزی در سفر و کمپینگ را مطالعه نمایید.

تجهیزات آشپزی سفر و کمپینگ

تغذیه در سفر یکی از نکات مهمی است که‌ گاه نادیده گرفته می‌شود و بعضی اوقات با مسمومیت‌های غذایی یا بیماری‌ها ممکن است لذت سفر گرفته شود و تولید دردسر کند، اما اگر قبل از شروع سفر به نکات ریز و در عین حال مهم غذایی فکر کنیم باعث می‌شود یک مسافرت خوب بدون درد سر و بیماری داشته باشیم.

اگر از برنامه‌ریزی و دقت کافی برخوردارید واز نقشه راه سفر خود خبر دارید می‌توانید رستوران‌ها و محل غذاخوری مسیر خود و زمان رسیدن به آن را محاسبه کنید. اما به‌خاطر داشته باشید این مکان‌ها به‌علت دارا بودن مسافرهای گذری که شاید هرگز دوباره از آنجا نگذرند، اکثرا دارای کیفیت و بهداشت مناسب نیستند. محل سفر شما و مسیر آن از نظر دما و رطوبت می‌تواند در انتخاب غذا نقش مهمی داشته باشد. برای مثال غذاهایی با ماندگاری کوتاه‌، در جنوب ایران نیاز به شرایط نگهداری خنک و بهتری نسبت به مناطق سرد و کوهستانی غرب ایران دارند. طریقه استفاده غذا در سفر نیز بسیار اهمیت دارد. هرچه کمتر نیاز به گرم کردن یا پخت داشته باشد یا برعکس می‌تواند تابع مسافرت شما باشد.

صبحانه

برای صبحانه از پنیر و مربای کوچک استفاده کنید تا مجبور نباشید اضافه آن را تمام مدت سفر با احتیاط حمل کنید.

تخم‌مرغ به شرطی که تازه باشد، اگر شسته نشود و جای امنی در کوله قرار بگیرد، تا 2 روز قابل حمل است.

نهار و شام

برای انتخاب وعده‌های غذایی، سری به فروشگاه بزنید. لیست متنوعی از کنسرو‌ها، غذاهای نیمه آماده، سوپ آماده، نودل و انواع دیگر غذاهای قابل نگهداری بیرون از یخچال پیدا می‌کنید. هریک از این موارد معایب و امتیازات خاص خود را دارند. خوردن غذاهایی که نگهدارنده دارند، به مدت طولانی برای سلامتی ضرر دارد. اما حمل آن‌ها آسان است و معمولا وزن کمی دارند. بعضی از آن‌ها نیاز به پختن یا گرم کردن دارند ولی بعضی را می‌توان آماده و سرد خورد.

فصلی که در آن سفر می‌کنید در انتخاب غذا به شما کمک می‌کند. در فصل‌های گرم سال، بیشتر از غذاهای کنسروی و سبک استفاده کنید. در ماه‌های سرد‌تر، می‌توان غذاهای خانگی را تا مدت زیادی در کوله پشتی نگه داشت.

به کالری و حجم غذای مورد نیاز خود توجه کنید. دور ریختن هربار مقدار زیادی از غذا یا گرسنه ماندن در سفر به هیچ وجه درست نیست.

همیشه مقداری نان همراه خود داشته باشید. درست جایی که فکر نمی‌کنید به‌کار می‌آید.

آب و آشامیدنی

از مخلفات شور کنار غذا (مثل خیارشور) در مسافرت کمتر استفاده کنید، تعادل آب بدن مهم‌ترین چیزی است که در سفر باید به آن توجه کرد.

همیشه یک بطری نیم لیتری آب همراه خود داشته باشید. روش خوردن آب در پیاده‌روی طولانی، نوشیدن آب هنگام نیاز بدن و هر بار یک یا دو جرعه است.

 

تنقلات

سعی کنید ار میوه‌های خشک برای تنقلات استفاده کنید هم تنقلات شور و هم شیرین. به ذائقه خود توجه کنید. اما همیشه قند اضافی برای شرایط خاص همراه خود داشته باشید. خرما، توت خشک و شکلات شیرین از بهترین گزینه‌ها هستند. از آجیل هم می‌توانید به عنوان تنقلات استفاده کنید به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود.

بدترین‌ها و بهترین‌ها

سوسیس و کالباس و انواع سس بد‌ترین گزینه‌های غذایی در سفرهای بیش از یک روز هستند. بهترین نوع غذا، غذاهای گیاهی هستند غذاهای گیاهی دیر‌تر از گوشت فاسد می‌شوند پس می‌توان وعده‌های بیشتری از سفر را به غذاهای خانگی گیاهی اختصاص داد.

چند توصیه دیگر

 • از مصرف سالاد و سبزیجات در رستوران‌ها پرهیز کنید
 • ظروف و وسایل پخت و پز را درون نایلون‌های تمیز و دربسته نگهداری کنید تا در طول سفر آلوده نشوند.
 • ظرف‌های غذا را در آب رودخانه نشویید؛ چراکه آلودگی را بیشتر می‌کند
 • در هنگام توقف برای صرف غذا، غذا را به‌طور کامل حرارت دهید، زیرا در زمان نگهداری غذا در سفر (فاصله بین خوردن و پخت غذا) میکروب‌ها در مواد غذایی رشد می‌کنند. پس غذا را در حد داغ شدن حرارت دهید تا کاملا میکروب‌های آن از بین بروند
 • غذاهای داغ را بیش از یک ساعت نمی‌توان نگه داشت، بنابراین سعی کنیم آن‌ها را زود مصرف کنیم. اگر هم می‌دانیم که مدت طولانی را باید از غذای گرم محافظت کنیم، می‌توانیم ظرف آن را درون پتو یا روزنامه بپیچانیم تا دمای آن زود از بین نرود.
 • خوردن لیموی تازه همراه غذا فراموش نشود زیرا لیموی تازه می‌تواند میکروب‌های مواد غذایی را از بین ببرد
 • هرگز غذاهای پخته شده را بیش از دو ساعت در دمای محیط‌‌ رها نکنید و اگر هوای اتاق گرم است، بیش از یک ساعت نگه ندارید
 • مهم‌ترین نکته برای پیشگیری از مسمومیت غذایی، پختن غذا و خوردن آن در‌‌ همان روز است
 • همچنین غذاهایی را که بیش از سه روز، حتی در یخچال، باقی‌ مانده‌اند مصرف نکنید
 • خشکبار حاوی مقدار زیادی کالری و پروتئین و خوردن آن‌ها در سفر مجاز است البته در خوردن آن‌ها به مقدار زیاد خودداری شود
 • در سفر باید از غذاهای آب‌پز با حجم کم استفاده شود
 • از خوردن چیپس، پفک و مواد حاوی ترکیبات شیمیایی رنگی تا حد امکان خودداری شود
 • از خوردن میان وعده‌های بین راهی مثل لواشک‌های محلی، فلافل، سمبوسه و پیراشکی به‌دلیل عدم‌ نظارت بهداشتی خودداری کنید
 • از خوردن تخم مرغ نیم پز (عسلی) نیز به‌طور جدی بپرهیزید
 • تا حد امکان از خوردن انواع خورش‌، کباب کوبیده، سالاد الویه و همبرگر خودداری کنید، زیرا خورش‌ از جمله غذاهایی هستند که می‌‌توان آن را چندین بار گرم کرد و ماندگی آن به سختی قابل تشخیص است از مصرف کباب کوبیده و همبرگر به‌دلیل عدم ‌اطلاع از کیفیت گوشت و ماندگی چند روزه گوشت چرخ شده و به‌کار بردن موادی مانند خرده نان، ادویه جات و... در تهیه آن‌ها، باید خودداری کنید.

تجهیزات روشنایی در سفر و کمپینگ

اگر اهل سفر‌های ماجراجویانه باشید حتما وسایلی لازم خواهید داشت تا بتوانید در طول سفر نیاز‌های خود را برطرف سازید و در این بین چراغ (فانوس) یکی از اصلی‌ترین وسایل موردنیاز به شمار می‌رود. فانوس‌های قدیمی که از طریق سوخت گاز کار می‌کردند، همچنان مورداستفاده قرار می‌گیرند و برطرف‌کننده نیاز‌ها در طول سفر هستند. اما باید توجه داشت که این نوع از فانوس‌ها که دارای یک شیشه در اطراف خود بودند، در حین استفاده بسیار داغ می‌شوند و این افزایش دما به حدی می‌رسد که قادر نخواهید بود به آن دست بزنید. در کنار افزایش دما، این نوع از فانوس‌ها سر و صدای زیادی نیز دارند.

در کنار فانوس‌های کلاسیک (گاز سوز)، در حال حاضر فانوس‌هایی روانه بازار شده‌اند که از طریق LED نور محیط را تامین می‌کنند. این نوع از فانوس‌ها با وجود اینکه نور کافی دارند، بسیار کمتر گرم می‌شوند و ابعاد کوچک‌تری دارند و حتی می‌توانید آن‌ها را درون کوله‌پشتی قرار دهید. در این مقاله از کجارو با انواع مختلفی از چراغ‌های الکتریکی، گازی و یا حتی شمعی آشنا خواهیم شد.

انواع چراغ سفری

فانوس‌های الکتریکی

بسیاری از فانوس‌هایی که از باتری استفاده می‌کنند، در حال حاضر از طریق LED (دیود‌های ساطع کننده نور) روشنایی موردنیاز را تامین می‌کنند. باید توجه داشت که لامپ‌های LED دارای برخی ویژگی‌ها هستند:

 • طول عمر زیاد

 • روشنایی بسیار خوب

 • استفاده در شرایط سخت

 • آرام و بدون دود

 • بی‌خطر برای استفاده کودکان (این نوع از لامپ‌ها داغ نمی‌شوند)

اما این لامپ‌ها دارای یک نکته منفی هستند و آن هم میزان مصرف باتری است.

فانوس‌های سوخت‌سوز

فانوس‌های سوخت‌سوز قدیمی می‌توانند از طریق چند نوع سوخت، روشنایی لازم را تامین کنند. سوخت مایع: گاز سفید با امکان پرکردن مجدد مخازن گاز – این نوع از فانوس‌ها از طریق سوخت، نور لازم را تامین می‌کنند. پروپان: مخازن قابل پرکردن مجدد – فانوس‌های پروپان نیز از طریق سوخت فسیلی نور موردنیاز را تامین می‌کنند. بوتان: مخازن ارایه‌شده بوتان – این نوع از فانوس‌ها ابعاد کوچکی دارند و استفاده از آن‌ها نیز ساده است. این نوع از فانوس‌ها، دارای یک مزیت خوب نسبت به سایر فانوس‌ها هستند و آن نیز شدت روشنایی آن است. از طریق این نوع از فانوس‌ها می‌توان کل اردوگاه را روشن کرد. اما در کنار این ویژگی، فانوس‌های مذکور دارای چند ایراد نیز هستند:

 • نیاز به هوای زیاد (نباید این نوع از فانوس‌ها را در محیط‌های کوچک و بدون ورودی هوا استفاده کرد)

 • تولید گرما (در حین استفاده از این فانوس‌ها باید آن‌ها را دور از کودکان و مواد قابل‌اشتعال قرار داد)

 • سر و صدای نسبتا زیاد

 • ابعاد بزرگ و نسبتا سنگین

فانوس‌های شمعی

این نوع از فانوس‌ها از طریق یک یا چند شمع، نوری مناسب و طبیعی ایجاد می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید با کمک یک منعکس‌کننده، نور شمع را افزایش دهید. نکات مثبت:

 • نور ملایم و بدون سر و صدا که باعث ایجاد یک محیط مناسب می‌شود

 • ایجاد نور کافی برای شرایط اردوگاهی

نکات منفی:

 • نور کمتر نسبت به سایر انواع فانوس‌ها

 • باید فانوس‌های شمعی را از مواد قابل اشتعال دور نگهداشت (مانند پارچه چادر)

 • این نوع از فانوس‌ها ایجاد حرارت می‌کنند و گاهی‌اوقات افزایش دمای آن‌ها باعث می‌شود که نتوان فانوس را لمس کرد

مقایسه عملکرد انواع فانوس‌ها

بدون‌شک در انتخاب یک فانوس برای سفر‌های تفریحی و اردوگاهی، عملکرد، حرف نخست را می‌زند. اکنون در ادامه انواع فانوس‌ها را از لحاظ عملکرد در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد:

میزان روشنایی

باید توجه داشت که در میزان روشنایی، ممکن است یک وات (W) بیشتر موجب افزایش مصرف فانوس شود و در نتیجه طول عمر باتری آن کاهش یابد.

مدت زمان روشنایی

مدت زمان روشن بودن فانوس‌ها یا در واقع زمان سوخت فانوس (در فانوس‌های سوخت‌سوز) یا همان میانگین انجام وظیفه توسط فانوس‌هایی که با باتری کار می‌کنند، مقدار زمانی است که نشان می‌دهد تا چه مدت فانوس موردنظر می‌تواند با یک منبع سوختی، روشن بماند و روشنایی تولید کند. اغلب تولیدکنندگان روی فانوس‌های خود اطلاعاتی در این خصوص قرار می‌دهند که از طریق آن‌ها به طور میانگین می‌توانید دریابید که فانوس موردنظر تا چند ساعت پاسخگوی نیاز‌های شما خواهد بود. در بسیاری از انواع فانوس‌ها، کاربر می‌تواند میزان نور را کم و زیاد کند که این موضوع نیز در طول عمر سوخت و باتری آن تاثیرگذار خواهد بود. پس بهتر است سعی نکنید تا در حالت حداکثر میزان روشنایی، مدت زمان روشنایی فانوس را نیز به حداکثر برسانید (زیرا چنین کاری امکان‌پذیر نیست).

نکات مهم برای خرید فانوس

باتری

در فانوس‌هایی که از طریق باتری کار می‌کنند و یا هر چراغی که انرژی آن را باتری تامین می‌کند، بهتر است از باتری‌های لیتیومی یا لیتیوم یونی استفاده نکنید (مگر اینکه تولیدکننده از چنین باتری‌هایی استفاده کرده باشد). تنها برخی از چراغ‌ها به صورت خاص طراحی شده‌اند که می‌‌توانند از طریق باتری‌های لیتیومی کار کنند. پس اگر چراغ موردنظر این قابلیت را ندارد، بهتر است که خطر نکنید، زیرا فانوس موردنظر شما قادر به ایجاد روشنایی از طریق باتری لیتیومی نخواهد بود. باتری‌های قلیایی (Alkakine) در دمای منفی 6 درجه سانتیگراد خیلی سریع انرژی خود را از دست می‌دهند اما در مقابل باتری‌های لیتیومی در محیط‌های سرد، عملکرد بهتری دارند. برای اینکه در دمای سرد به باتری‌های قلیایی جانی دوباره ببخشید، آن‌ها را در طول روز زیر لباس‌هایتان حمل کند و شب‌ها نیز به همراه آن‌ها بخوابید (حتی درون کیسه خواب) تا بلکه این باتری‌ها مورداستفاده قرار گیرند.

پارچه

فانوس‌های سوخت‌سوز از طریق یک پارچه، سوخت را به بخش مشتعل می‌رسانند و از این طریق نور محیط را تامین می‌کنند. اما بعد از هر بار استفاده، این پارچه شکننده می‌شود و باید آن را با احتیاط حمل کرد. پس بهتر است که در هر سفر خود چند تکه پارچه را نیز با خود حمل کنید تا شرایطی بهتری در طول سفر داشته باشید.

سایز و ابعاد

برای گشت و گذار‌هایی که از طریق ماشین صورت می‌گیرد، ابعاد و وزن فانوس (و البته سایر وسایل) چندان مهم نیست اما زمانی که تصمیم دارید پیاده گردش کنید و یک کوله پشتی را نیز با خود حمل می‌کنید، این موضوع اهمیت می‌یابد. فانوس‌هایی که از طریق شمع، نور محیط را تامین می‌کنند، در شرایط مختلف می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشد. اما در مقابل فانوس‌های LED که ابعاد کوچکی دارند و استفاده از آن‌ها نیز راحت است، یکی از انتخاب‌های خوب به شمار می‌روند. البته یک چراغ LED نیز می‌تواند نور موردنیاز تمام افراد موجود در کمپ را تامین کند. با این اوصاف در شرایط فعلی استفاده از فانوس‌های LED نسبت به فانوس‌های شمعی و سوخت‌سوز انتخاب بهتری است. نظر شما در این خصوص چیست و شما در طول سفر‌های خود کدام یک از انواع این فانوس‌ها را استفاده می‌کنید؟

ثبت نظر درباره «تجهیزات آشپزی و روشنایی سفر و کمپینگ»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید