طرح ترافیک تهران و کنترل آلودگی هوا

طرح ترافیک تهران و کنترل آلودگی هوا
جدیدترین اخبار طرح ترافیک traffic-control-tehran

با گسترش شهر‌ها و و سایل نقلیه عمومی، مدیران شهری به این نتیجه رسیدند که میزان رشد راه‌های شهری به نسبت اتومبیل‌ها به گونه ای نیست که از ترافیک پرتراکم جلوگیری کند از این روی به مرور موضوع محدوده طرح ترافیک در شهر‌ها شکل گرفت. به دنبال این تصمیم, شورای عالی ترافیک, حق عبور و تردد را در ساعات خاصی از روز برای خودرو های خاصی ممنوع کرد و این طرح را به عنوان طرح زوج و فرد معرفی کرد.

توضیحات ایام ، محدوده و ساعت شروع و پایان طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا :

طرح ترافیک: حرکت کلیه خودروها، (به جز وسایل نقلیه عمومی، امدادی، نظامی، انتظامی)، در هسته مرکزی شهر ممنوع میباشد، و تنها خودروهایی میتوانند در این نواحی تردد نمایند که دارای مجوز ورود به طرح ترافیک باشند. (نقشه پایین ملاحظه شود).

طرح ترافیک جدید 99

جدیدترین اخبار مربوط به طرح ترافیک جدید 99، 15 بهمن 1398 منتشر شده است. بر اساس این اخبار طرح ترافیک جدید 99 با شش تغییر اساسی همراه بوده است.

بنابر گفته‌های عمار سعیدیان فر، مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران، ساعت اجرای طرح ترافیک در شش ماهه نخست سال 99 از 6:30 صبح تا ساعت 19 عصر تعیین شده است، اما به دلیل شیوع کرونا و جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری، شورای ترافیک تهران تصمیم گرفت تا ساعت طرح را برای سال جدید تغییر دهد و در حال حاضر این طرح از ساعت 8 صبح الی 16 بعدازظهر اجرایی خواهد شد. هدف این کاهش تسهیل تردد وسایل نقلیه شخصی در سطح شهر است.

برای دریافت جدیدترین اخبار مربوط به طرح ترافیک جدید بر روی این لینک کلیک کنید.

چرا اجرای طرح ترافیک مجددا به تعویق افتاد؟

غلامحسین محمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت اجرای طرح ترافیک در تهران به کجا می‌انجامد، گفت: بر اساس مصوبه شورای ترافیک و حمل و نقل شهرداری تهران که تمامی ذینفعان شامل شهرداری تهران، پلیس فاتب و راهور، مسئولان وزارت کشور و حتی نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در آن حضور دارند، تصمیم بر این بود که طرح ترافیک از 29 خردادماه امسال اجرایی شود، اما با تقاضای مسئولان وزارت بهداشت این کار با یک هفته تاخیر مواجه شد. وی ادامه داد: اجرای این طرح برای کاهش ترافیک در مناطق مرکزی تهران برنامه‌ریزی شده چراکه ترافیک در این مدت بسیار سنگین شده و حتی برخی مسیرها را تا حدودی مسدود کرده است. مشاور شهردار تهران خاطرنشان کرد: بر این اساس تصمیم قرار بود که طرح ترافیک از ساعت 8 صبح تا 16 بعدازظهر باشد و در دو ساعت پایانی هم زمانی برای خروج از محدوده طرح ترافیک وجود داشته باشد تا فاصله‌گذاری اجتماعی برای افرادی که اجبارا باید در مشاغل خود حاضر باشند و از ماشین شخصی استفاده می‌کنند، فراهم شود. محمدی تصریح کرد: با این وجود بنا به تصمیم مسئولان وزارت بهداشت قرار بود این کار با یک هفته تاخیر از تاریخ ششم خردادماه اجرایی شود که مجددا درخواستی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شد که این کار تا روز شنبه هفته آتی و برگزاری جلسه ستادعالی مقابله با کرونا به تعویق بیندازیم. برای دریافت اطلاعات کامل تر روی این لینک کلیک کنید

محدوده و ساعت طرح ترافیک (حلقه اول)  :

- شنبه تا چهارشنبه - ممنوعیت تردد از ساعت 8 تا 16:00 - پنج شنبه ها -8 تا 13 - جمعه ها و تعطیلات رسمی - آزاد - در ماه رمضان تغییری در ساعت طرح ترافیک ایجاد نمی شود. - در عید نوروز طرح ترافیک از شروع روز 29 اسفند تا پایان روز 13 فروردین لغو می باشد. - ساعت اجرای طرح ترافیک تنها در دو پنجشنبه آخر سال تا ساعت 17 افزایش داشته است. - در ماه محرم تغییری در ساعت طرح ترافیک ایجاد نمی شود. - برای خودرو هایی که در محدوده طرح ترافیک تردد دارند عوارض طرح کنترل آلودگی هوا به آنها اضافه نمیشود . - تردد خودروهای فاقد گواهی معاینه فنی در سراسر شهر تهران و خصوصا در این محدوده ممنوع است . - طرح 20 روز رایگان برای هر فصل قابل انتقال به فصل دیگر نیست. - مرز طرح ها شامل طرح نمی شود، برای مثال اتوبان نواب جزء طرح کنترل آلودگی هوا نیست. - وسایل نقلیه برقی یا هیبریدی از 90 درصد تخفیف و وسایل نقلیه دارای  معاینه فنی برتر  از 25 درصد تخفیف عوارض بهره‌مند خواهند شد. - آژانس‌ها و وانت‌ های باربری دارای 50 درصد تخفيف در عوارض تردد هستند و اگر دارای  سند سفر"بار برگ" اين تخفيف به 70 درصد میرسد.

طرح کنترل آلودگی هوا : از ابتدای تابستان محدوده زوج و فرد حذف و محدوده کنترل آلودگی هوا یا حلقه دوم جایگزین آن شد .

در روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) فقط خودروهای دارای پلاک زوج (اولین رقم از سمت راست) و در روزهای فرد (یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه) فقط خودروهای با پلاک فرد حق ورود به محدوده ی این طرح را دارند. (نقشه پایین ملاحظه شود). اطلاعیه مهم: طبق قانون مقرر شده در این باب  ، از این پس خودروهای فاقد معاینه فنی در صورت تردد در محدوده طرح زوج و فرد، توسط دوربین  جریمه خواهند شد. لازم به ذکر است دوربین ها و افسران راهنمایی و رانندگی در این محدوده ها حضور دارند و برای خودروهای غيرمجازی كه در ساعات ياد شده در محدوده‌های طرح ترافيک و زوج و فرد تردد كنند، اعمال قانون خواهد شد. پلیس راهور اعلام داشت که به‌ ازای هر ساعت تردد ، 20 هزار تومان جریمه در سابقه خودرو ثبت می‌شود، با محاسبه جریمه طرح ترافیک از سوی شهرداری، خودروهای متخلف نهایتاً هر روز 63200 تومان باید بپردازند ولی پلیس راهور تهران اعلام کرد  این متخلفان در هر روز، بیش از 200 هزار تومان جریمه خواهند شد.

سامانه تهران من

ورود به سامانه تهران من :

تهران من

دارندگان خودروهایی که قصد تردد در محدوده‌های ترافیکی شهر را دارند باید داخل این سامانه اطلاعات خود را ثبت کنند . این سامانه به سامانه سایر سازمان‌ها همچون ثبت احوال و... متصل است و لازم است افراد اطلاعات خود را به طور دقیق و کامل وارد کنند تا مشکلی در تأیید آنها ایجاد نشود. شهروندان می‌بایست در هنگام ثبت اطلاعات خود صبر داشته باشند اما اگر به هر دلیلی نتوانستند اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند، می‌توانند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کرده و حضوری ثبت نام کنند. بنابر این ، ضروری است کلیه دارندگان وسایل نقلی شخصی ساکن تهران و همچنین ساکنان دیگر شهرها که با خودروی شخصی قصد سفر به تهران را دارند ، قبل از ورود به حلقه اول و حلقه دوم در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کرده باشند و حساب آن‌ها به میزان کافی، موجودی داشته باشد. دارندگان خودرو برای دریافت پیامک هشدار و مهلت یکماهه باید داخل تهران من ثبت نام کنند و این پیامک ها هیچ گونه هزینه ای برای شهروندان ندارد .   نقشه جدید محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا + نقشه محل دوربین ها : محدوده طرح ترافیک جدید در تصویر زیر با خط قرمز و محدوده دوم یا زوج و فرد سابق با خط آبی نمایش داده شده است. بر این اساس محدوده طرح ترافیک قرمز بین خیابان‌های مطهری، ملک، شریعتی، سپاه، 17 شهریور، شوش، کارگر جنوبی و شمالی و فاطمی قرار دارد. محدوده آلودگی هوا یا زوج و فرد نیز حد واسط اتوبان‌های همت، امام علی، بعثت و چمران است.  

نظرات 250


ثبت نظر درباره «طرح ترافیک تهران و کنترل آلودگی هوا»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید