شنیدن ایرادهاي بی مورد برای مغز زیان آور است!

شنیدن ایرادهاي بی مورد برای مغز زیان آور است!

 

قرار گرفتن در معرض بدون توقف منفی گرایی باعث اختلال در کار کرد مغز می شود.اما چگونه در مقابل آن از خود دفاع کنیم؟

در پژوهش هاي جديد مشخص شده كه شنیدن بیش از حد شکایات بی مورد،برای مغز بد است؛ «تراور بلیک»،درکتاب خود «یک نقشه برای موفقیت در تجارت و زندگی»، توضیح

می دهد که چگونه متخصصان اعصاب، فعالیت های مغز را در هنگام مواجهه با محرک های مختلف از جمله؛ گله و شکایات بی مورد و طولانی، اندازه گيري كرده اند.

بلیک اضافه مي کند: "مغز بیشتر شبیه به یک عضله کار می کند تا آنچه که ما فکر می کنیم. بنابراین اگر شما در یک گوشه برای مدت زیادی به یک شخص منفی گرا گوش کنید،
احتمالا شما هم به همین رفتار گرفتار خواهید شد."
 
حتی بدتر از این! بودن بیش از حد در معرض ایرادات و شکایات، می تواند به حماقت انسان منجر شود. تحقیقات نشان می هد که قرار گرفتن بیشتر از سی دقیقه در فضای منفی، از جمله؛ نشستن در مقابل تلویزیون(كه برنامه اي منفي گرايانه داشته باشد)، سلول های عصبی در قسمت هیپوکامپ مغز را نابود می کند. انسان به این قسمت از مغز برای حل مسائل نیازمند است. در واقع، شنیدن بیش از حد شکایات، مغز را به یک خمیر بی مصرف تبدیل می کند.

اگر شما مدیر یک شرکت تجاری هستید، نیازی به شنیدن هر ایراد جزئی را ندارید. بلیک می گوید: "تفاوت بزرگی میان توجه کردن به مشکلات و شکایات وجود دارد. معمولا، افراد ایرادگیر بدنبال راه حل نیستند.هدف آنها، تنها، هتک آبروست. اگر شما به شش نفر که تنها از چیزی شکایت می کنند، گوش دهید، به مغز خود آسیب رسانده اید. و اگر بخواهید که رفتار آنها را تغییر دهید، هدف شکایت بعدی ایشان خواهید شد."
 
پس چگونه از خود و مغز مان در مقابل تمام مسائل منفی موجود دفاع کنيم؟ بلیک روش های سه زیر را پیشنهاد می کند:

يك - دور شوید!
بلیک می گوید: "پدر من یک سیگاری قهار بود. من سعی کردم که او را تشویق به ترک سیگار کنم ولی ساده نبود. می دانستم که در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز خطرناک است. پس تنها راه چاره، فاصله گرفتن بود. شاید می باید با شکایت ها و ایراد های بی مورد هم همین گونه رفتار کرد. رویکرد همیشگی من با ایرادگیرها مانند همان دوری جستن از سیگاری هاست. اگر شما از ایرادگیرها دوری بجویید، مغز شما سپاسگزارتان می شود."

دو - از ایرادگیرها بخواهید که مشکل را حل کنند!
گاهی اوقات فاصله گرفتن ممکن نیست. پس راهبرد دوم این است که از شخص ایرادگیر بخواهید که مشکل را حل کند. در اینجا بلیک عقیده دارد: "از شخص شکایت کننده بخواهید که مسئولیت حل مشکل را به عهده بگیرد. برای نمونه از او بپرسید که چه باید کرد. بسیاری از ایرادگیرها در این مرحله فرار می کنند، زیرا که شما چیزی از او می خواهید که او نمی خواهد. در هر حال، شاید هم واقعا بخواهد که مشکل حل شود.

سه - سپرهای حفاظتی خود را مستقر کنید!
هنگامی که به اجبار باید به ایرادات بی مورد گوش کنید، می توانید از روش های روانشناسی برای جلوگیری از خرد شدن اعصاب خود استفاده کنید. بلیک از یک روش که «سوه بالستورس» گلف باز اسپانیایی در هنگام مسابقه در مقابل «جک نیکلاس» و تماشاجیان حامی او نام می برد.
 
در این مسابقه، تماشاچیان می خواستند که گلف باز اسپانیایی ببازد و او از آزار تماشاچیان در هنگام مسابقه در امان نبود و زجر می کشید. بنابراین، او یک جام زنگوله شکل تصور کرد که از آسمان برای محافظتش به دور او پایین آمده و او را از شنیدن صداها و کلام آزاردهنده تماشاچیان مصون مي دارد. یک سپر دفاعی محافظت کننده از شکایات و ایرادات، مانند ردای نامريی هری پاتر عمل مي كند!

استراتژدی، به تصور و تجسم نکته مورد علاقه در ذهن ارتباط پیدا می کند، جایی که شايد از یک چوب جادویی استفاده می کنید. بلیک می گوید: تصور كنيد: "یک نوار زیبای ساحلی نعلی شکل با ماسه های سفید در یک جزیره خصوصی! من خود را با یک لبخند از مقابل ایرا دگیرها به عقب می کشم و در جایي مناسب تجسم می کنم و همزمان، برای قدم زدن در ساحل آماده می شوم."
 
او برای اولین بار این تصویر را در یک مجله همراه با متن دیده بود. بلیک شانس خود را امتحان کرد و در این مورد می گوید: "معلوم شد که این جزیره برای اجاره آماده است. پس آنرا برای یک هفته اجاره کردم و برای قدم زدن به آنجا رفتم!"

ثبت نظر درباره «شنیدن ایرادهاي بی مورد برای مغز زیان آور است!»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید