ماءالشعیر

ما چند نوع نوشابه داریم ؛ یکی نوشابه های سنتی گاز دار است . گروهی دیگر بر پایه ی ماء الشعیر تولید می شود که با نام دلستر وارد بازار می شود . دلستر حاوی مالت جو ، گلوکز ، ویتامین های گروه B ، ویتامین C ، اسیدهای آمینه و آب کربناته است .

مصرف میانه ی دلستر برای سلامتی بدن مفید است .دلستر به دلیل داشتن مخمر ، حاوی ویتامین های گروه B است و برای سلامتی پوست و مو و افزایش وزن افراد لاغر مفید است . این ویتامین ها محلول در آب هستند و در سنتز واسطه های عصبی نقش مهمی دارند که باعث رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می شوند.مصرف آن برای کلیه و افژایش ادرار مفید است.این نوشیدنی دارای انواع ویتامین های گروه ب ، اسید پانتوتنتیک ، بیوتین ، اسید فولیکB12 و ویتامین C است

دکتر محسنی، دکترای شیمیِ مواد غذایی در دانشکده داروسازی زنجان، ماء الشعیرها و دلسترها را به عنوان نوشیدنی‌های مفید عنوان کرد و افزود: این نوشیدنی‌ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین و املاح هستند.

وی نوشیدن ماء الشعیر و دلستر را برای افراد مبتلا به انواع سنگ‌های کلیه توصیه و اظهار کرد: نوشیدن این مایعات موجب دفع مکرر مایعات از کلیه شده و این امر به خودی خود مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

مزه تلخ ماءالشعیر، مربوط به رازک است. رازک خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد و به پایداری ماءالشعیر نیز کمک می‌کند.

عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول است که در رفع التهاب روده، یبوست و فتق‌ معده بسیار موثر است. فیبرها آثار زیادی در بدن دارند؛ از جمله باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان‌ می‌گردند.

ماءالشعیر غنی از انواع فیتوکمیکال‌ها مانند فلاونوییدها، کاروتنوییدها و آنتوسیانین‌ها است که در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سکته‌های قلبی و مغزی بسیار موثر هستند.

زیاده روی در مصرف هر نوع ماده غذایی (حتی اگر مفید باشد ) برای سلامتی بدن مضر است . بنابراین به مقدار مناسب و متعادل دلستر بنوشید ، نه زیاد .  بعضی افراد عادت کرده‌اند از ماءالشعیر به جای آب بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند. پس از مدتی این گروه متوجه می‌شوند که دچار اضافه وزن شده‌اند و شکم آورده‌اند.

آن چه موجب جمع شدن چربی در بدن آن ها می گردد، دریافت کالری اضافی است. با مصرف ماءالشعیر در هر روز، حدود 120 تا 150 کالری اضافه بر آنچه می‌خورید دریافت می‌کنید، حالا محاسبه کنید این کالری اضافی در ماه معادل چه عددی خواهد شد؟

- نویسنده : رضاپورعلی

ثبت نظر درباره «ماءالشعیر»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید